utw_banner_1712-04.jpg

 

 

Spotkania z muzeum #11 - Droga Krzemionek do UNESCO

 

 

Nieopodal siedziby Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim, w Sudole znajduje się Polana Czachowskiego. To miejsce, które było świadkiem niezwykłej historii. O wydarzeniach z 1863 roku oraz pułkowniku Dionizym Czachowskim opowiada Kamil Kaptur - kustosz muzeum.

 

Spotkanie dziewiąte

Wynalazek pieniądza w postaci monet był jednym z najbardziej znaczących osiągnięć cywilizacyjnych i technicznych w historii ludzkości. Pierwsze monety rzymskie pojawiły się w 3. wieku przed Chr. O tym jakie znaczenie miało wprowadzenie denara oraz kiedy monety stały się głównym środkiem wymiany i miernikiem wartości towarów i usług mówi dr Szymon Modzelewski z Działu Archeologii Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

 

 

Ósme spotkanie z muzeum z udziałem naszego kolegi 

Na terenie rezerwatu przyrody w Krzemionkach można spotkać kilkadziesiąt gatunków ptaków. Od dzięciołów, przez potrzeszcza, makolągwy, dzwońca, mysikrólika, po puszczyka - ptasie śpiewy słychać tam każdego dnia. Dlaczego czują się na Krzemionkach tak dobrze? O tym i o swoich doświadczeniach ze skrzydlatymi przyjaciółmi mówi Andrzej Bartczak - ptasiarz, fotograf, a także księgowy z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

siódme  spotkanie z muzeum

Bechowiec to pistolet maszynowy, który został wykonany w warunkach konspiracyjnych w okresie okupacji hitlerowskiej. Jego autorem był Henryk Strąpoć. W zbiorach polskich muzeów znajdują się tylko dwa egzemplarze tej broni - jeden w Ostrowcu, drugi w Muzeum Wojska Polskiego. O unikatowym eksponacie opowiada Marek Wójcicki - kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

w szóstym  spotkaniu z muzem poznajemy budowe terenów rezerwatu

Krzemionkowski rezerwat to teren, gdzie licznie występują skały wapienne. W wyniku działania wody opadowej ulegają one erozji, tworząc różne ciekawe zagłębienia. O lejach krasowych na terenie Krzemionek mówi Tomasz Kotarski - przewodnik i edukator z Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

w piątym spotkaniu z muzem wracamy do porcelany 

realcja ze spotkania  

 

Po raz czwarty spotykamy sie z muzeum tym razem dowiemy się o sztuce naskalnej 

 

Trzeci film opowiadający o przyrodzie rezerwatu.

W filmie zamieszczono zdjęcia naszego słuchacza UTW WSBiP Andrzeja Bartczaka

 

drugie spotkanie z muzeum 

pierwszy film Ostrowieckie górnictwo 

 

ROZPOCZYNAMY CYKL SPOTKAŃ Z MUZEUM NADAWANYCH PRZEZ LOKALNATV OSTROWIEC

 

https://www.facebook.com/andrzej.bartczak/posts/4190959474270114

Joomla Template by Joomla51.com