Aktualności roku 2022/23

                                                                                                                                                                                                                                                              

 

         AKTUALNOŚCI ROKU 2022/23                  

 

 

 

     UDZIAŁ SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

W WYCIECZCE DO KRAKOWA, KTÓRA BYŁA ZORGANIZOWANA

      W RAMACH PROJEKTU „WOJAŻE DLA WRAŻEŃ”

DOFINNANSOWANEGO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGTO POCHODZĄCYCH Z FUNDUSZU PROMOCJI KUTURY,

A REALIZOWANEGO PRZEZ MIEJSKIE CENTRUM KULTURY

I BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

3 października piętnastoosobowa grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w wycieczce. Najpierw zwiedzili Muzeum Narodowe , w którym obejrzeli bogaty zbiór sztuki polskiej najciekawszych i najważniejszych kolekcji nie tylko w Polsce, ale na świecie, których ilość ciągle się powiększa dzięki hojności Polaków w kraju i poza nim. Bezcenne zbiory tworzą dzieła rzemiosła, i sztuki z różnych czasów. Zachwyt budziły takie dzieła jak: Czara włocławska, Madonna z Kruźlawy, czy” Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. Zwiedzili Salę Bacciareellego, Michałowskiego, Siemiradzkiego, Chełmońśkiego Podkowińskiego, w których obejrzeli dzieła tych wybitnych malarzy. Muzeum jest duże i dzieli się na sale i działy. W dziale biograficznym podziwiali prace upamiętniające najwybitniejszego malarza w historii Jana Matejkę. Podziw budziły jego wszystkie dzieła, np. Autoportret, Stańczyk, Bitwa pod Grunwaldem itd. W innym dziale poznali twórczość Jerzego Nowosielskiego, polskiego malarza, rysownika, filozofa i teologa prawosławnego.     W wystawionych pracach dominowały abstrakcje geometryczne np. Wschód słońca, Krajobraz miejski. Drugim punktem programu wycieczki była Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” zaliczana do najważniejszych polskich instytucji prezentujących sztukę współczesną, która mieści się w klimatycznych wnętrzach piwnicy krakowskiej, Obejrzeli wystawę pt .„Cielesność” Piętnastu artystów prezentuje tam swe prace ujmując temat w różnych aspektach. Cennym elementem wystawy są cytaty z twórczości Wisławy Szymborskiej, a oto jeden z nich:                                                                                                                                                           

               „Musi być do wyboru. 

Zmienić się, żeby tylko się nic nie zmieniło”.  

To łatwe, niemożliwe, trudne, warte próby.”                                                                                          

  Na zakończenie odwiedzili Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRIKOTEKA. Obejrzeli tam stałą wystawę pt. „Widma Spektrum”, na której prezentowane są obiekty, przedmioty i kostiumy ze spektaklu Crikot 2. Ekspozycja koncentruje uwagę na pamięci o trudnej przeszłości w wymiarze osobistym i historycznym. Kuratorzy wystawy zadają pytanie o wpływ historii na biografię i twórczość artysty. Bardzo cenna jest wiedza, którą uczestnicy pozyskali od przewodników podczas zwiedzania wystaw. Thomas Merton twierdzi:„ Sztuka pozwala nam jednocześnie odnaleźć się i zatracić”, Miłym punktem wycieczki był pobyt na krakowskim rynku, czy spacer po parku w promieniach jesiennego słońca. W drodze powrotnej uczestnicy dzielili się wrażeniami, a chórzystki UTW umiliły wszystkim czas śpiewem znanych piosenek. Wszyscy podołali trudom wycieczki, która była ucztą dla zmysłów i doznań.

                                                                                             Alicja Boroń

.                                                                                                                              

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

 

       II Wojewódzka Inauguracja Roku Akademickiego UTW

                             z woj. świętokrzyskiego

 

384506208 602965558703308 7851098004055010146 n 379691411 976800346730417 2513632150943873081 n

 

       Uroczystość inaugurująca rok akademicki Uniwersytetów Trzeciego Wieku odbyła się 16 września br. w Filharmonii Świętokrzyskiej, a jej organizatorem był Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej  Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach. Licznie zebranych seniorów powitała wicemarszałek Renata Janik, podkreślając ogromną rolę UTW w aktywizacji osób starszych poprzez różne formy zajęć. Dołączyli do niej :Elżbieta Korus, dyrektor ROPS oraz Arkadiusz Ślipikowski, którzy poprowadzili spotkanie dla seniorów.

   Gościem honorowym była wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka, która przedstawiła możliwości, jakie mają seniorzy, aby pozyskiwać pieniądze z funduszy centralnych z budżetu państwa. Senator Krzysztof Słoń powiedział, że " UTW to nie tylko remedium na samotność, ale też świetna profilaktyka w różnego rodzaju schorzeń szczególnie tych związanych z demencją."

  Prezesi świętokrzyskich UTW odebrali listy gratulacyjne  za wkład w realizację polityki senioralnej województwa świętokrzyskiego.

   Seniorzy razem z młodymi wokalistami zaśpiewali  hymn" Gaudeamus igitur ", a po nim , wysłuchali niezwykle ciekawego wykładu prof. dr hab. Jadwigi Ośko - Ochojskiej pt. " Więcej nadziei. O stresie i nowych szansach na zdrowie."

     Uroczystość zakończyła wspaniała wokalistka Alicja Majewska, nagrodzona owacją na stojąco.

      Przy smacznym poczęstunku można było spokojne porozmawiać z przyjaciółmi.

    Ostrowiecki UTW reprezentowały : prezes M. Niewójt, wiceprezes B. Pronobis oraz I. Grudniewska , H. Rycombel i T. Żelazna, przewodnicząca Rady Słuchazy

 

                                      379667108 1054233799357543 3200669454909107233 n   

 

 

 

            konferencja spotkania 2023

Przedstawiciele ostrowieckich organizacji pozarządowych

                            na telekonferencji pn.

   „Zaginięcia wśród osób z zespołem otępienia- jak zapewnić

                   bezpieczeństwo podopiecznym ?”

23 09 13 konferencja alzheimer 123 09 13 konferencja alzheimer 2

        13 września 2023 roku- na zaproszenie PCPR zorganizowano spotkanie w sali konferencyjnej Starostwa Powiatu Ostrowieckiego, w którym również uczestniczyli przedstawiciele   wielu organizacji, w tym Uniwersytetu Trzeciego Wieku : Jadwiga Gryz, Krystyna Borys, Lucyna Błachno, Elżbieta Ziółkowska.

        Telekonferencję na tematy: „Zaginięcia osób z zaburzeniami pamięci lub orientacji”, „Otępienie ( demencja). Jak zapobiegać zaginięciom?” oraz „Informacje istotne z punktu widzenia poszukiwań, które warto przygotować dla Policji”- przygotowały: Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polski, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, Fundacja Itaka, Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych.

Ideą tego corocznego spotkania( w tym roku w telekonferencji połączyły się przez sieci elektroniczne delegacje z 96 miejsc lokalnych w 76 miejscowościach) było dokładne poznanie zespołów zaburzeń pamięci, czym mogą się charakteryzować oraz jak komunikować się z osobą dotkniętą demencją. Ważne są: wiedza, wsparcie i współdziałanie rodziny, sąsiadów i instytucji.

Zwracano uwagę na pomocne numery telefonów, z których można skorzystać w razie zaginięcia danej osoby z zaburzeniami pamięci: 112- numer alarmowy, (22) 654 70 70 – Fundacja Itaka- Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych, 800 676 676- bezpłatna infolinia BRPO, (22) 551 77 91/ odpłatnie/ Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

                                  E9091494K     

 UDZIAŁ SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEO WIEKU                                             

             W NARODOWYM CZYTANIU 2023

                                                 „Czytanie jest najpiękniejszą rozrywką,

                              jaką kiedykolwiek stworzyła ludzkość” /W. Szymborska/

E9091482

9 września br. odbyła się coroczna ogólnopolska akcja p.n. ”Narodowe Czytanie”, którą po raz dwunasty zapoczątkowała Para Prezydencka RP. W tym roku jako lekturę Narodowego Czytania wybrano powieść pt. „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej ze względu na szczególne wartości patriotyczne związane między innymi z tematyką Powstania Styczniowego z okazji 160 rocznicy.

Tradycyjnie w Ostrowcu Świętokrzyskim dekoracje z epoki i wspólne czytanie lektury zorganizowały Panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Pedagogicznej( filia ostrowiecka) i Biblioteki Akademickiej ANSG. Uroczystość otworzył dyrektor Biblioteki Miejskiej, Paweł Górniak w Ostrowieckim Browarze Kultury. Prowadzące: Edyta Wojtiuk- Włodkiewicz i Barbara Bakalarz- Kowalska krótko zaprezentowały opowieści o Elizie Orzeszkowej- feministce, emancypantce, pisarce z czasów pozytywizmu, walczącej o prawa kobiet.

W narodowym czytaniu uczestniczyła znaczna grupa miłośników czytania literatury polskich autorów. Do nich należeli m. in.: wiceprezydent miasta Artur Łakomiec, przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek, Dziekan Wydziału Pedagogicznego ANSG oraz przedstawiciele różnych środowisk literackich , teatralnych , uniwersyteckich i innych mieszkańców miasta.

W tym ważnym wydarzeniu kulturalnym nie mogło zabraknąć Słuchaczy ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Teatr Żywego Słowa zaprezentował scenę z życia mieszkańców XIX wsi litewskiej oraz zespół Utewianki w barwnych strojach zaśpiewał pieśni ludowe.

E9091505

377900780 330465259421107 5151958555037514760 n

Serdecznie dziękujemy naszym pasjonatom sztuki czytania narodowego, śpiewu i teatru:

Ewie Bałazy , Krystynie Borys, Elżbiecie Jańczak, Annie Gębusi, Jadwidze Gryz, Wandzie Hauer, Tadeuszowi Morawskiemu, Annie Karczewskiej, Marii Senderek, Lidii i Markowi Szczepańskim, Ryszardzie Cudzik, Henrykowi Cymerysowi, Elżbiecie Ziółkowskiej, Lucynie Błachno, Elżbiecie Mroczek, Mirosławie Dudzie oraz Romualdowi Redlichowi ( zdjęcia).

E9091520K

 

 

 

Jubileuszowy piknik Studentów UTW na Gutwinie

      **********************************************************

        27 czerwca br. odbył się w leśniczówce na Gutwinie uniwersytecki piknik z okazji zakończenia roku akademickiego i jubileuszu 20- lecia Uniwersytetu.

        Dzięki uprzejmości Nadleśnictwa Ostrowiec ponad 60 osób mogło bawić się przy ognisku, integrując się w grupach przyjaciół, znajomych z uniwersyteckich spotkań dydaktycznych, artystycznych, rekreacyjnych i innych. Grupa osób z Zarządu i Samorządu zorganizowała poczęstunek. Były więc na grillu kiełbaski, kaszanki, chleb i napoje. Uczestnicy pikniku wraz z Prezes UTW serdecznie witali gości, przedstawicieli władz miasta i powiatu, a także sympatyków i przyjaciół z organizacji pozarządowych. Wszyscy miło spędzali czas w dobrym towarzystwie i przy smakowitym poczęstunku.

        Uczestnicy bawili się przy muzyce/ akordeon/ pana Zdzisława Kałamagi, wyjątkowego Seniora, byłego Posła, Starosty i Prezydenta miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, za co mu serdecznie dziękujemy.

355588366 575667557980585 5301741839784781718 n

355750091 814069563357795 4452735580701417241 n355636073 780453290403397 6279217914985643779 n

355800535 1213689225995511 8489119309463649314 n355827085 191241250537687 553253658823936555 n

        Podziękowania kierujemy również do pracowników Nadleśnictwa za umożliwienie korzystania z miejsca na ognisko, dostarczenie drewna. Dziękujemy także tym, którzy pełnili dyżur przy ognisku oraz wszystkim za dobrą zabawę.

 

  

 

356967258 233474919629333 3926479725016695185 n

                            Udział przedstawicieli UTW

          w warsztatach z projektu „NIC O NAS BEZ NAS” –

                                   edukacja społeczna

    

356379707 588276566545033 9034033215402815697 n

                   

            10 lipca 2023 roku 15 przedstawicieli ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku uczestniczyło w 4- godzinnych warsztatach z projektu : „Deinstytucjonalizacja usług społecznych na rzecz seniorów- NIC O NAS BEZ NAS”, dofinansowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025.  Prowadzący warsztaty w prezentacji multimedialnej wyjaśnili, że deinstytucjonalizacja to ogólnopolski proces przejścia od stałej opieki w instytucjach do opieki świadczonej na poziomie lokalnych społeczności.

        DI obejmuje:

        profilaktykę, która pozwoli seniorom pozostać we właściwie funkcjonującym środowisku rodzinnym lub lokalnym;

        rozwój różnych form wsparcia w środowisku lokalnym;

        ograniczenie opieki instytucjonalnej/ np. zmniejszenie liczby mieszkańców w domach pomocy społecznej/

       Analiza badań naukowych wskazuje na potrzeby seniorów , takie jak:

-samotność- potrzeba osób towarzyszących

-potrzeba dnia codziennego- np. zakupy, opłaty;

-potrzeba wizyty lekarskiej, wykupienia leków;

-rehabilitacji, konsultacji lekarskiej i usług pielęgnacyjnych;

-potrzeba prac porządkowych, drobne naprawy; i inne

Z wielu analiz socjologów wynika, że usługi społeczne organizowane w społeczności lokalnej i w miejscu zamieszkania przynoszą pozytywne rezultaty i zadowolenie seniorów. Większość starszych ludzi woli jak najdłużej funkcjonować we własnym mieszkaniu- „u siebie”.

        Prowadzący warsztaty podkreślili, że w przyszłości utworzenie Centrum Usług Społecznych winno być zadaniem fakultatywnym gminy. Należy zorganizować dostępne usługi bezpłatne, częściowo odpłatne i komercyjnym. Pod pojęciem DI rozumie się działania podejmowane na rzecz tworzenia różnych form usług / w tym zdrowotne/w środowisku mającym na celu zapewnienia właściwej opieki oraz wydłużenia okresu sprawności psychofizycznej , a także stworzenia możliwości pełnienia przez seniorów ról społecznych. Konieczne jest również zaangażowanie seniorów w procesy partycypacyjne. Seniorzy oczekują informacji na temat usług. Niejednokrotnie służą pomocą np. sąsiedzką. Wolontariat seniorów na pewno wspomoże działania społeczne wobec osób niepełnosprawnych, starszych.

  

356963917 996140028185466 6516161642081695057 n     

 

               

                                            GALA 20-LECIA

                   OSTROWIECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                   ZAKOŃCZENIE ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023

 356769766 3572079039731976 8250775483493407790 n

         26 czerwca br. odbyło się- w sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury- uroczyste zakończenie roku akademickiego 2022/2023 Uniwersytetu Trzeciego Wieku p Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego   w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Uroczystość ta miała szczególne znaczenie, gdyż była zwieńczeniem wcześniejszych wydarzeń z okazji 20-lecia Uniwersytetu, takich jak: jubileuszowe koncerty łączące pokolenia, II Kongres Seniorów powiatu ostrowieckiego, pamiątkowe sadzenie drzewek , prezentacje artystyczne w ośrodkach kultury i Domach Pomocy Społecznej, i inne. Galę jubileuszową poprzedziła Msza Św. w intencji słuchaczy i ich rodzin, jaka odbyła się w Kolegiacie pw. św. Michała Archanioła z udziałem ks. dziekana Jana Sarwyi ks. Marka Dzióby, proboszcza parafii św. Kazimierza Królewicza. Główną część uroczystości rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu narodowego i Hymnu Uniwersyteckiego przez Chór „Utewianie” pod kierownictwem   Kamila Ośko- opiekuna artystycznego.   Przybyłych Gości powitały : Matylda Niewójt, prezes Uniwersytetu i wiceprezes Krystyna Borys.

355101893 188247893909193 2105374359408529096 n

W jubileuszowej uroczystości towarzyszyli Studentom- seniorom : Jarosław Rusiecki– senator RP , posłowie RP : Andrzej Kryj oraz Marzena Okła- Drewnowicz , byli rektorzy WSBiP , m. in. : prof. zw. dr hab. Zbigniew Doliwa – Klepacki i dr Izabella Zaborowska, kanclerz Józef Tyburczy oraz dr Paweł Gotowiecki ,obecny rektor z kadrą naukową i administracyjną Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego. Byli m.in.: Agnieszka Winiarczyk, kanclerz ANS, dr Grażyna Kałamaga , dziekan Wydziału Pedagogiki/ opiekunka seniorów/, Justyna Osuch , dyrektor Działu Dydaktycznego, Barbara Bakalarz- Kowalska, dyrektor Biblioteki ANS i inni. W uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli władz miasta i powiatu, razem z seniorami świętowali : starosta Marzena Dębniak i członkowie zarządu powiatu : Agnieszka Rogalińska i Łukasz Dybiec, wiceprezydenci miasta: Artur Łakomiec i Dominik Smoliński, dyrektor PCPR Joanna Pikus oraz prof. Jerzy Nowocień, przedstawiciele zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku w Nowym Sączu oraz Maria Pazderska i Małgorzata Morawska, a także nasi Przyjaciele, którzy współpracowali z Uniwersytetem przez 20 lat. Serdecznie witano dyrektorów i przedstawicieli placówek oświatowych, i przedszkolnych, przewodniczącą Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP- Barbarę Klubę, a także przewodniczące ostrowieckich Klubów Seniora: Annę Bzymek i Bogusławę Malinowską.

355764560 651756276858756 6504782701529748478 n

         Szczególnymi bohaterkami jubileuszu były słuchaczki z 20-letnim stażem:

Jadwiga Myśliwska, Teresa Żelazna, Zofia Babska, Teodora Cebula, Barbara Korybut Daszkiewicz, Ewa Kołsut, Henryka Rycombel, które uhonorowano medalami jubileuszowymi.  Dwadzieścia lat ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to niepowtarzalna okazja do podsumowań. Organizatorzy podczas prezentacji multimedialnej przypomnieli historię powstania uczelni dla seniorów, w tym trzynaście lat działań Józefa Pazderskiego, pierwszego prezesa UTW, zasługi Andrzeja Bartczaka – uniwersyteckiego skarbnika oraz rektor WSBiP Bożeny Zboiny, potem opiekunki Uniwersytetu, a więc tych, którzy pięknie wpisali się w dzieje uczelni dla seniorów. Nie ma ich wśród nas, ale pamiętamy o nich.

20latki

         W dalszej prezentacji pokazano osiągnięcia kolejnych Zarządów UTW pod przewodnictwem Prezes Matyldy Niewójt. Uniwersytet od 20 lat łączy co najmniej dwa pokolenia osób starszych, ludzi spełnionych zawodowo, aktywnych społecznie. Seniorzy są otwarci na sprawy społeczności lokalnej. Realizują swe marzenia, pasje, tworzą grupy wsparcia dla samotnych, przeciwdziałają wykluczeniu społecznemu, przekazują młodym swe doświadczenia, kultywują tradycje świąteczne i narodowe- co podkreślano także w wypowiedziach Gości, m.in. Szymona Lady, nestora ostrowieckiej oświaty UTW z dwudziestoletnim stażem znakomicie wpisuje się w  politykę senioralną, jest nadal potrzebny kolejnym starszym studentom, o czym mówili znakomici Goście, jak posłanka Marzena Okła Drewnowicz i przewodnicząca Federacji UTW, Wiesława Borczyk. Były gratulacje, odznaczenia dla Uniwersytetu, słowa uznania dla Prezes Matyldy Niewójt i Zarządu UTW.  Rektor Uczelni patronackiej szczególnie podkreślił zasługi Józefa Pazderskiego, jego dążenia do utrzymania ścisłego związku ze światem nauki, dbałość o akademicki wysoki poziom kształcenia ustawicznego w uczelni dla seniorów/ ok. 70 wykładów dra Pawła Gotowieckiego. UTW nadal cieszy się poparciem wykładowców z różnych dziedzin nauki. Rektor ANS im. Józefa Gołuchowskiego pogratulował słuchaczom Jubileuszu i starań Prezes o utrzymanie rangi Profesjonalnego Uniwersytetu ze Złotym Certyfikatem.Podczas gali był czas na podziękowania wszystkim, którzy przez lata wspierali działania ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przyczynili się do jego sukcesów.

Zaproszeni goście zostali uhonorowani medalami i statuetkami.

DSC02555Romek.jpg

         Jubileusz zakończyła prezentacja Chóru i zespołu tanecznego. Utewianie zaśpiewali   piosenkę :”Gdzie się podziały tamte prywatki” a „UteWianki „ zatańczyły w barwnych strojach. taniec motyli

355077341_224627136578065_2333950191487388950_n.jpg

         Po dwugodzinnej gali nadszedł czas na poczęstunek i jubileuszowy tort.

356751428 175268228675644 6130470932462787196 n

Obecny Jubileusz wpisał się złotymi zgłoskami na karty historii UTW.

Starsi studenci wrócą z nowymi pomysłami w październiku i rozpocznie się nowy rok akademicki.

 

 

 

                    IX OSTROWIECKIE SENIORALIA

                         PN. IŚĆ W STRONĘ SŁOŃCA  

  

                                               „Iść ciągle iść w stronę słońca

                                         W stronę słońca aż po horyzontu kres

                                                Iść ciągle iść tak bez końca

                        Z ufnością tą jaką pierwszą jasność odśpiewuje ptak”

352560810 276717704844829 7403789636745627128 notwarcie

goście

        18 czerwca br. w niedzielę uroczyście świętowano IX Ostrowieckie Senioralia.

Uniwersyteccy seniorzy spotkali się w Rynku, gdzie wszystkich powitała prezes zarządu UTW Matylda Niewójt. Wiceprezes Krystyna Borys przedstawiła historię pomordowanych przez hitlerowców 30 ostrowczan w egzekucji publicznej na rynku w czasie II wojny.Następnie delegacja w składzie : starosta Marzena Dębniak, prezes UTW , Matylda Niewójt oraz wiceprezydent Artur Łakomiec złożyli wiązankę kwiatów w miejscu pamięci narodowej.

352608918 5616059581830501 9108798617485501772 n351751026 173979538785416 8802796602462555816 n

         Potem wszyscy w barwnym korowodzie udali się do Ostrowieckiego Browaru Kultury, gdzie w sali wielofunkcyjnej uroczyście zostały otwarte IX Ostrowieckie Senioralia. Prezes UTW powitała Gości, wszystkich zebranych. Przypomniała, że współorganizatorami są: Akademia Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego oraz Miejskie Centrum Kultury. Patronat nad uroczystością seniorów przyjęli : dr Paweł Gotowiecki , rektor ANSG, starosta Marzena Dębniak oraz wiceprezydent Artur Łakomiec.

         Wiceprezes powitała wszystkie zespoły młodzieżowe i seniorskie, zaprosiła Chór Cantate Domino do rozpoczęcia występów artystycznych. Chór ten został założony w 2007 roku przez Andrzeja Budzińskiego, który jako dyrygent i kompozytor dba o ambitny repertuar pieśni religijnych i patriotycznych, a także sięga do znanych kompozytorów, jak Bacha, Szuberta i innych. Chór 4-głosowy, znany w całym kraju i za granicą, zaprezentował w Ostrowcu piękne pieśni, w tym grę na skrzypcach Aleksandry Budzińskiej, nastolatki w chórze dorosłych.

  352175328 227500186811489 630914508240178555 n

         Następnie przez godzinę prezentowały się wokalistki ze Studia Wokalnego Ewy Goworowskiej i innych zespołów Miejskiego Centrum Kultury pod kierownictwem pani Ewy Storzysz. W I części Senioraliów pn.:”Młodzież – Seniorom” zespoły wokalne i taneczne zapowiadał Michał Mendak. Dużo wzruszeń i emocji dostarczyły piosenki , takie jak: „Kwiat jednej nocy”- Lilla Sarnecka i Ewa Goworowska, piosenka śpiewana po włosku przez Julię Jarzębak, „Pamiętajcie o ogrodach”- Ola Cybula, „List do matki”, „Julia i ja”- Laura i Justyna Sławek/ matka i córka/. Żartobliwa była też piosenka ukraińska „Ukradła cyganka kurę” - Oli Wiączek. Seniorzy podziwiali również pełne energii tańce dzieci i młodzieży , szczególnie uroczy był taniec Natalii Kałuży i Jakuba Stankiewicza/ cza-cza, samba/

352197895 1335199020369072 8142903892379083425 n352170588_1341956556724548_1647577993875111609_n.jpg

352203048 1006873473636387 8193790305820371913 n355812271 1440320089841811 1939975058776033900 n

355849357 2421611078012475 1737054222332272392 nt2355805563 934611661139698 3396904778418774420 nt4

352275779 2106185989713202 6969688024699862090 nt3355648058 565491292463299 4726590542635105447 ntańce355805217 1043631977005732 1283211723961726035 nt1

         Część II „Seniorzy- Seniorom poprowadzili z humorem Irena Podsiadły i Marek Szczepański. W przyjaznej i miłej atmosferze seniorzy dzielili się radością swojego czasu, bo „każde pokolenie ma własny czas, a czas od wielu, wielu lat uczy nas pogody…czoło wypogodzi i wygładzi brwi”. Zespoły ‘seniorskie’ prezentowały swój dorobek artystyczny co zapewniło świetną zabawę i integrację „braci seniorskiej”. To był główny cel Senioraliów. Piękne prezentacje utworów przez wszystkie Zespoły nagrodzone zostały gromkimi brawami widzów. Prezentację rozpoczął Chór UTW ,który zaśpiewał dwie piosenki: „Pięknie żyć”, potwierdzającą, że Jesień życia” może być piękna i radosna i „Gdzie się podziały tamte prywatki”, nieco nostalgiczna, ależ, jakie piękne z nią związane są wspomnienia.

354876745 6419996138056954 8690401038089935179 n

Po raz pierwszy u nas wystąpił gościnnie Zespół śpiewaczy „TERCJA” ze Świdnika. Jest to Zespół z 30 letnim stażem. Dyrygentem i prowadzącą Zespół ( od 2 lat) jest pani Joanna Podgórniak. Pięknie zaśpiewane utwory to m.in. „Uciekła mi przepióreczka”,”Siekierecka rąbie”, Służyła dzieweczka” .

Zespół Śpiewaczy „Drops i Spółka” z Klubu Seniora OKAS powstał w 2012r. , prowadzi ten Zespół pan Robert Nowak. Repertuar to piosenki ludowe, wesołe, z humorem, łatwo wpadające w ucho, m.in.: „Emerytura”, „Niech żyją nam seniorzy.. Duże brawa za ciekawy, pełen humoru program.

355029897 6419997684723466 8633110578165856809 n354592364 6419997154723519 8189049298468806112 n

Grupa „Metamorfoza” z Klubu Seniora : Malwa” działa od 2006 roku, prowadzona przez panią Grażynę Maj. W swoim dorobku artystycznym ma szeroki repertuar. Od piosenek, po biesiadę cygańską, skecze, wiersze, bajki dla dzieci. Swoje utwory prezentują w środowisku lokalnym, w gminach i województwie biorąc udział w konkursach i festiwalach. Do występu na Senioraliach zespół został przygotowany przez Marka Gruzmachera i panie: Grażynę Maj i Wiesławę Wójtowicz.

Zespół Śpiewaczy KGW z Jędrzejowa prowadzony przez p. Sławomira Staniek. Zespół bierze udział w uroczystościach różnych instytucji i organizacji w środowisku lokalnym dostarczając wiele przeżyć, wzruszeń i radości. Zaśpiewali mi.in „To moja wioseczka”, „Od Jędrzejowa jadę”, „Chłop mi mówił.”.

354469447 6419996571390244 6307075293537625798 nJędrzejów

Wiele radości dostarczył seniorom występ Zdzisława Kałamagi, seniora, byłego Prezydenta Miasta. Starosty i Posła na Sejm RP, miłośnika muzyki. Melodie grane na akordeonie: „Tango La Cumparsita”, „Węgierski Czardasz” , „Na Falach Dunaju” sprawiły, że cała widownia śpiewała i niektórzy „dodali ruch taneczny”, chociażby w wyobraźni.

Wystąpiła również nasza młoda Przyjaciółka Amelia Ruszkiewicz z Zespołu „Magonianki. Zaśpiewała 2 piosenki ludowe „Szła dzieweczka koło młyna i "Na winciarza roli”.

Kałamaga354866806 6419996848056883 1704038997189434589 nmonolog krysi

Ogromne brawa zdobyły występy Kabaretu UTW w scenkach satyrycznych i humorystycznych: „Przyszła baba do lekarza” w wykonaniu Mirosławy Dudy i Tadeusza Morawskiego oraz „Rozmowy kolegów’ – Marek Szczepański i Marek Kimbar.

Zespół „UTEWIANIE” w piosenkach ludowych i monologu /Krystyna Janiszewska/ promował tradycję, kulturę i piękno naszej ukochanej Ziemi Świętokrzyskiej.

IX Senioralia zakończyliśmy wspólnym śpiewem piosenek: SWAY – Kołysz mnie w rytmie cza-cza-cza i „Tak żyć,  by coś zostało z tych dni” – w rytmie walca.

355805597 281582940930717 4314626024177305755 n355102436 6419997081390193 137564820207154588 n

355633361 811774157265164 7888243610109133488 n

 Dziękujemy za świetną zabawę .

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pani Ewy Storzysz z MCK OBK za opiekę organizacyjną nad naszym „Seniorskim Wydarzeniem” i Serce dla Seniorów.

354463918 6419997298056838 5744195543724212385 n354551307 6419996948056873 5933223234448746882 n

 

 

 

 

 

 

 352445712 652107543441711 4584988676481793525 n

         WERNISAŻ GRUPY MALARSKIEJ

                                ZBIGNIEWA SAWARYNA

 352121349 2239432256248495 4686004990041927546 n351666220 951040642885910 3671250879597483071 n

        16 czerwca br. odbył się wernisaż grupy malarskiej Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Biurze Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Wystawa grupowa pt.: „ Pole wrażeń” to kolejne wydarzenie artystyczne z okazji 20-lecia Uczelni dla seniorów, prezentujące zainteresowania sztuką i pasje malarskie uniwersyteckich studentów.

        Na wystawie znajdują się barwne obrazy Anny Dąbrowskiej / abstrakcje/ , monotypie Danuty Szałapskiej, kwiaty Urszuli Rycombel, obrazy „Ostrowiec niepocztówkowy oraz eksperymentalne zabawy kolorami Anny Gębusi, widoki miast malowane farbą olejną- szpachelką Bożenny Kośli, fantazje malarskie Emilii Sękiewicz, pejzaże Alicji Boroń i Ireny Zbierady, projekty malarskie między fantazją a rzeczywistością Krystyny Borys i Ireny Metyk.

Na szczególną uwagę zasługują obrazy Z. Sawaryna, znanego ostrowieckiego artysty malarza i satyryka, m. in. obrazy prezentujące stare ruiny murów, barwne abstrakcje.

        Wernisaż otworzyła Justyna Łada, dyrektor BWA, wśród gości były :przewodnicząca Rady Miasta,Irena Renduda- Dudek,członek zarządu powiatu Agnieszka Rogalińska, Anna Woś z Urzędu Miasta, Matylda Niewójt, prezes Stowarzyszenia UTW i liczni widzowie. Prezentowane prace budziły podziw publiczności. Były gratulacje, życzenia i kwiaty.

    

351823266 1440516693370234 6757790102752216268 n     

                          351663746_674949607741207_4659131381693543333_n.jpg

 

 

 

                                   KONCERT JUBILEUSZOWY UTW

                DWADZIEŚCIA LAT MINĘŁO, JAK JEDEN DZIEŃ

                                                                              „Póki radość jest w nas

                                                                   Póki wciąż śpiewa ptak

                                                                  Warto żyć warto śnić warto być”

                                                                                                   /"Małe szczęścia”Robert Janson/

345300272 267788792574900 7971003382854871721 n351466878 1334700630453215 2648595804046419074 n

352600728 1331430547584682 6666144476659523447 n352594708 982753042744697 261807681347507915 n

        5 czerwca br. w sali wielofunkcyjnej Ostrowieckiego Browaru Kultury odbył się Jubileuszowy Koncert Uniwersytetu Trzeciego Wieku z okazji 20-tej rocznicy działalności uczelni dla seniorów w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uniwersyteccy studenci zaprosili wielu Gości z władz samorządu województwa, miasta i powiatu oraz przedstawicieli świętokrzyskich UTW i ostrowieckich organizacji pozarządowych.

Prezes Matylda Niewójt przywitała przybyłych na uroczystość Gości : Artura Łakomca, Wiceprezydenta Miasta Ostrowiec Świętokrzyski, Annę Woś, Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Miasta, Irenę Renduda- Dudę, Przewodniczącą Rady Miasta, Martę Woźnicką- Kuzdak , Wiceprzewodniczącą Rady Miasta, Joannę Pikus, Dyrektor PCPR, Agnieszkę Rogalińską, radną Powiatu Ostrowieckiego i Dyrektor CRL,Mariusza Łatę, Naczelnika Wydziału Edukacji, Opieki Zdrowotnej i Spraw Społecznych, Beatę Kobiałkę, Wydział Organizacyjno- Prawny, Powiat Ostrowiecki, Grażynę Kałamagę , Dziekan Wydziału Pedagogicznego ANS, przedstawicieli ostrowieckich Klubów Seniora oraz z KGW Magonie . Serdecznie też powitano państwa Alicję i Waldemara Sołtysów, którzy wpisali się na karty historii UTW, gdyż wcześniej prowadzili Chór przez 12 lat.

  350285372 1025890808761794 3408229392183799164 n352558820 2492059707637765 7875499291634018482 n

       Po części oficjalnej na scenie zaprezentował się Chór Utewianie od opieką artystyczną Kamila Ośko. Zaśpiewano piosenkę , podkreślającą tytuł koncertu :”Dwadzieścia lat minęło jak jeden dzień” i autorski hymn „Uniwersytet Trzeciego Wieku” ,następnie popłynęły piosenki z czasów młodości , m.in.: „Gdzie się podziały tamte prywatki”, „Nie liczę godzin i lat”„Kolorowe jarmarki”. Część pierwszą Koncertu zakończono sentymentalną pieśnią :”Pięknie żyć” oraz piosenką” Jaki piękny jest świat” w wykonaniu Aleksandry Cieślik i Lilii Sarneckiej z Wokalnego Studio „Pandora” .

        W drugiej części koncertu wystąpiły dzieci z Publicznego Przedszkola nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi oraz z Publicznego Przedszkola nr5 .Seniorzy podziwiali piękne tańce z szarfami, z wachlarzami przedszkolaków, które- pod opieką wychowawczyń- zdobyły uznanie publiczności.

351232625 6121760331269791 5861015053545595500 n351240028 201206275745002 4524126449971706644 n

        Kolejna część Koncertu należała do przedstawicieli Teatru Żywego Słowa i kabaretu . Uniwersyteckie artystki: Wanda Hauer, Alicja Boroń i Elżbieta Mroczek ukazały w części lirycznej małe szczęścia na tle muzyki, potem pieśni, w tym różne oblicza miłości zaprezentowali: Irena Podsiadły i Tadeusz Morawski/ fr. komedii A. Fredry/ oraz Alicja Boroń i Marek Kimbar wiersz :”Ja ciebie kocham” z podkładem muzycznym/ Program ten uświetniła piosenka :

”Z tobą chcę oglądać świat” w wykonaniu wokalistki „Pandory”

351102859 190236113996844 5106568003410690693 n352458116 235782112515427 302810441967297093 n

352859274 1792008054530075 255762761007309965 n352962578 914428829664521 7273736946358746255 n

        W naszym Koncercie nie mogło zabraknąć akcentów ludowych związanych z Ziemią Świętokrzyską. Największym sukcesem w tym dwudziestoleciu grupy kabaretu była nagroda Grand Prix podczas Ogólnopolskich Juwenaliów III Wieku w Warszawie i wyjazd do Brukseli za widowisko teatralne „Świętokrzyskie czarowniczki- przewodniczki”. Chórzyści zaśpiewali parę piosenek ludowych, w tym „Polonez świętokrzyski” „Pogodny wieczorek” / duet Elżbieta Jańczyi Tadeusz Morawski/ oraz „Jedzie Janek jedzie”.

352807328 1976094162738345 8764580673881889288 n352842386 1274515343489711 12547619036946487 n

        W finale Jubileuszowego Koncertu znowu pojawiła się piosenka pełna nadziei na to, że warto radośnie i pięknie żyć- „ Iść w stronę słońca”. Słuchacze mieli przyjemność wysłuchać piosenek zaproszonych wokalistek : Amelii Ruszkiewicz- „Tańcz po miłości kres”- laureatki 47 Spotkań z Folklorem w Busku Zdroju oraz Mai Wójcik ze Studia Wokalnego „Pandora”, będącego pod opieką artystyczną Ewy Goworowskiej z MCK=u. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali razem z Chórem” Utewianie” rytmiczne znane piosenki: „Noc..noc”, „ Kołysz mnie” i „Cała sala...” Było radośnie i nastrojowo. Licznie zebrani seniorzy obdarzyli uniwersyteckich artystów gromkimi brawami.

352842396 942023340248394 288734259059329247 n352863355 1235736463749811 3336703905310011648 n

    logo MarszałkaZadanie publiczne : „Uniwersytet łączy pokolenia w kultywowaniu tradycji, pieśni i muzyki regionalnej „ dofinansowano z budżetu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

 

     

 

                                  Współpraca grup artystycznych         

                       Uniwersytetu Trzeciego Wieku

    z innymi środowiskami społecznymi w zakresie kultury

        30 maja br. przedstawiciele kabaretu „Skandal i chóru „Utewianie” -uświetnili swym występem spotkanie ze świętokrzyskim reportażystą Andrzejem Nowakiem- Arczewskim.Spotkanie literacko- muzyczne odbyło się na zaproszenie Barbary Bakalarz- Kowalskiej, dyrektor Biblioteki uczelni patronackiej w czytelni Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.  Wydarzenie kulturalne łączyło pokolenia: uczniów z klas ósmych , seniorów i innych zainteresowanych młodych osób. Była promocja Muzeum sandomierskiego oraz prezentacja nowej książki pisarza literatury faktu.

 350635391 810148987456814 8552403202739282137 n350767268 2323158334545811 3048933275617338280 n

 350668215 308388658180500 770397462247412169 n350629300 189414027019725 6614442829861321554 n350772188 1289299458659621 6780813488896781284 n

        Po południu tego samego dnia grupa studentów ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku gościła w Klubie Seniora „Malwa” na zaproszenie przewodniczącej Wiesławy Maj. Spotkanie o charakterze integracyjno- kulturalnym odbyło się z okazji Dnia Matki. Uniwersyteccy seniorzy z Teatru Żywego Słowa : Ryszarda Cudzik, Mirosława Duda, Alicja Boroń i Marek Szczepański zaprezentowali sztukę Jerzego Szaniawskiego pt.:”Matka”. Znakomicie zagrali swe role i pokazali, jak ważna jest matka w życiu rodziny, kiedy przyszła babcia stoi na straży ogniska domowego dorosłej córki. Z kolei, licznie przybyli, seniorzy z osiedla Stawki i uniwersyteccy goście mieli przyjemność wysłuchać ciekawego programu artystycznego poświęconego Matkom, zaprezentowanego przez zespół śpiewaczy Klubu Seniora „Malwa”. Było lirycznie, nastrojowo- rozmowy w dobrym towarzystwie przy ciasteczku i herbatce.

        Wszyscy seniorzy mogli również potańczyć przy muzyce pana Marka.

    350964586 704908534978895 2118251582939002282 n

        10 czerwca br. grupa teatralna zaprezentowała podczas festynu w Piaskach Brzóstowskich bajkę „Przygody pchły szachrajki”, a następnie zespół UTW zaśpiewał znane piosenki ludowe i n. Józefa Myszki. Artystom towarzyszył zespół muzyczny w składzie : Ewa Bałazy, Marek Szczepański i gościnnie Przyjaciele Uniwersytetu :Alicja i Waldemar Sołtysowie. Za przyjemnie spędzony czas dziękujemy -Organizatorom tych wydarzeń kulturalnych.

347237573 6390972220959346 4354961674344160130 n 352780674 6390972034292698 4297655548636669762 n 1352710395 6390972950959273 4291180127958075144 n

 Piaski Brzustowskie grupoweDSC 8104 grupa aseniorów

11 czerwca br. grupa seniorów z naszego Uniwersytetu – na zaproszenie pani Joanny Pikus-, dyrektor PCPR- ponownie zaprezentowała program ludowy na Festynie Rodzinnym  przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego  na Os. Ogrody.

353426255 6394279933961908 3169351726327224783 n 1353754222 6394280097295225 9128367614110385927 n

353710721 6394280353961866 2671043528782621625 n

353653920 6394280630628505 6887045511557445307 n

  Swoje prace wystawiali również śluchacze UTW z Sekcji: Malarskiej, Rękodzieła i Florystyki.

348386836 274343541638158 2528547256425848976 n349405705 6181640325252266 8849519918239563506 n 1

        Wszystkim aktywnym seniorom- dziękujemy za prezentacje artystyczne na rzecz społeczności lokalnej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  345249554 2108226469380772 2657250030270688459 n

           II KONGRES SENIORÓW POWIATU OSTROWIECKIEGO

350131102 171771902263627 8374867174079167291 n343568731_230066939744800_3983039134882635756_n3.jpg

350532363 1426663091425293 504633321023619150 n

 

29 maja br, odbył się II Kongres Seniorów Powiatu Ostrowieckiego, zorganizowany przez Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim .Współorganizatorami byli : Starosta Powiatu Ostrowieckiego i Rektor ANS im. Józefa Gołuchowskiego.

Celem wydarzenia było: kształtowanie zdrowego stylu życia seniorów poprzez edukację zdrowotną. W kongresie uczestniczyli przedstawiciele seniorów z gminy Ćmielów, ostrowieckie Kluby Seniora, studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Byli również zaproszeni Goście: Dariusz Tumulec- dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim, Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego, Irena Renduda- Dudek, wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Tomasz Gębka, zastępca naczelnika Wydziału Planowania i Rozwoju Miasta, Agnieszka Rogalińska prezes Centrum Rozwoju Lokalnego, Justyna Osuch, dyrektor Działu Dydaktycznego ANS/ w imieniu Rektora/ dr n. med. Katarzyna Kucharska/ z uczelni/, Katarzyna Kowalska/ doktor nauk o zdrowiu/ i Beata Kobiałka/ powiat/ Agnieszka Budek- LGD „Krzemienny Krąg”, pielęgniarki i media. Otwarcia Kongresu dokonały: Matylda Niewójt- prezes UTW, Marzena Dębniak -Starosta Powiatu Ostrowieckiego ,Justyna Osuch –dyrektor Działu Dydaktycznego ANSG.  Specjalnie dla uczestników II Kongresu Seniorów z życzeniami owocnych obrad, Chór UTW pod kierunkiem mgr Sztuki Kamila Ośko dedykował 2 piosenki: „Pięknie żyć” i „Serduszko puka w rytmie cza-cza" a słuchacz Henryk Radkiewicz przedstawił napisany przez siebie wiersz o prozdrowotnych działaniach seniorów.

350458500 797694331569491 2795599657649607411 n  350503533 2200601976815869 5118162491175038401 n            

II Kongres Seniorów odbywał się pod hasłem "Kształtowanie zdrowego stylu życia seniorów poprzez edukację zdrowotną". Wykładowcy , prelegenci przekazali wiele cennych informacji, wskazówek mających wpływ na poprawę jakości życia seniorów. Seniorzy dbają o zdrowy styl życia, rozwój intelektualny i aktywność. . Dietetyk Emilia Żelazowskaopowiedziała o odżywianiu w ujęciu psychologicznym.

Fizjoterapeutka uroginekologiczna Dominika Szylar omówiła zdrowe nawyki dnia codziennego w walce z nietrzymaniem moczu. Psycholog Magdalena Majewska mówiła o tym jak zadbać o funkcje psychomotoryczne sprawdzające się w prowadzeniu samochodu. Prelekcja lek. med. Danuty Barańskiej dotyczyła pierwszej pomocy w wieku senioralnym ( bardzo ciekawe, pouczające filmy). A instruktaż udzielania pierwszej pomocy poprowadziłdr n. med. Katarzyna KucharskaUczestnicy Kongresu mogli skorzystać z badań pomiaru glukozy i ciśnienia krwi.

350639966 787685652943908 3865188107120140105 n

 

 

   O wypadkach w lotnictwie cywilnym-

      autorski wykład Władysława Gibasa

 

343542011 224289577008412 7672137602509170276 n

343552278 809241017377845 924352876251140400 n

        22 maja brUniwersyteccy studenci z zainteresowaniem wysłuchali wykładumgr inż. Władysława Gibasa, który 21 lat był w służbie Sił Powietrznych, 7 lat pracował jako technik pokładowy na samolotach transportowych i 14 lat jako kierownik zespołu organizowania lotów. Absolwent WAT i kursu doskonalącego w Akademii Lotniczej w ZSSR.

Uzyskał uprawnienia do kierowania samolotów podczas lądowania.

        Wykład miał za zadanie przybliżyć proces przygotowania samolotu do lotów pod względem technicznym i organizacyjnym w każdej fazie lotu. Przedstawione też zostały zasady powoływania komisji badającej katastrofę oraz zakres ich pracy. Zadaniem komisji miało być ustalenie głównej przyczyny katastrofy oraz które inne przyczyny mogły spowodować katastrofę.

Jako modelowe działania komisji wykorzystano katastrofę smoleńską. Stosując modelowy konspekt badania, ustalono wiele przyczyn, które mogły doprowadzić do wypadku lotniczego. Pominięto skutki polityczne.

        Jako materiał do wykładu, wykładowca wykorzystał:

        Raport rosyjskiej komisji MAK

        Protokół niezgodności komisji Millera

        Anatomię katastrofy smoleńskiej- praca zbiorowa.

Studenci UTW z uwagą wysłuchali wykładu , zadawali pytania na temat zachowania procedur w lotnictwie cywilnym. Wykładowca uświadomił seniorom, jakie katastrofalne skutki przynosi pomijanie procedur dotyczących lotu i lądowania samolotu, a także brak doświadczenia lotników, słaba znajomość języka obcego oraz odpowiedzialność dowódcy lotu.

        Dziękujemy naszemu Słuchaczowi za bardzo ciekawy wykład, tym bardziej , że wykładowca to człowiek doświadczony, doskonale znający sprawy związane z lotnictwem.

 

 

                20.05.2023r. Udział Słuchaczy UTW

                     w świętowaniu DNIA RODZINY

 

345342473 1177722149568325 2640370773663070774 n 343268534 193221396547130 6561221979696339769 n  

348423927 266267622633311 4973357287807894892 n343624475 107281585715177 4586791830446880848 n

 

20.05.2023r na Ostrowieckim Rynku z inicjatywy PCPR został zorganizowany Piknik z okazji MIĘDZYNARODOWEGO DNIA RODZINY ORAZ RODZICIELSTWA ZASTĘPCZEGO. Wśród mieszkańców zgromadzonych na Rynku , nie mogło zabraknąć Seniorów z UTW, którzy popierają wszystkie cenne inicjatywy społeczne. Oprócz stoisk z różnymi produktami, wyrobami, rękodziełem, wśród których były Sekcje UTW" Plastyczna, Rękodzieła i Florystyki,  były występy artystyczne dzieci, młodzieży i… Seniorów. Chór UTW „Utewianie”  pod kierunkiem Pana Kamila Ośko zaśpiewał dwie piosenki „Sway’ i „Ostrowieccy Seniorzy” , rozpoczynając  tym samym to piękne wydarzenie.

Cieszymy się , że mogliśmy wziąć udział w tym wydarzeniu i być razem z mieszkańcami naszego Miasta.

 

343137023 777927793860122 4131561423256896235 n344759501 205954448469140 3267779791968163839 n

343475518 582523904022883 8846317702878930598 n343605536 270711441982178 4395247814779719615 n

343861782 183533844651243 3107123250079546194 n348448463 777566480432293 1699530028007196577 n

 

 

                                  Wykład

                    " Wolontariat jako kategoria aksjologiczna

                              w edukacji i życiu społecznym"

                             - prof. dr hab. Jerzy Nowocień

 

DSC02426

DSC02427DSC02429

   15 maja br. uniwersyteccy studenci wysłuchali wykładu na temat wolontariatu i jego znaczenia w życiu społecznym. Wykładowca , profesor Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Katedry Pedagogiki i Psychologii Kultury Fizycznej- dr hab. Jerzy Nowocień wyjaśnił pojęcia aksjologia i wolontariat. Zatem aksjologia-dziedzina filozofii, której przedmiotem są wartości, bada je ,ustala normy i kryteria oraz hierarchię wartości. Wolontariat to stan uosobienia wartości, miara wartości człowieka. Wyraża humanistyczną ,bezinteresowną potrzebę służenia ludziom. Wynika z potrzeby serca, z potrzeby czynienia dobra. Wykładowca powołał się na badania i doświadczenia naukowe H. Radlińskiej, A. Kamińskiego, Kotarbińskiego/ o spolegliwym opiekunie/ J. Korczaka i innych ,twierdząc, iż wolontariat to wartości ogólnoludzkie, ponadczasowe/ empatia, altruizm, opiekuńczość/.Wolontariat rozwija samodzielność i kreatywność jednostki, wolontariuszy. Ponadto dostrzegamy wolontariat w sferze społecznej w wielu organizacjach np. ZHP, PCK,SKKT, SKS i innych. Istotna jest również edukacja- wychowanie- kształtowanie postaw młodych ludzi, gotowych do dawania pomocy drugiemu człowiekowi. Specjaliści: psycholodzy, socjolodzy i pedagodzy podkreślają, że działania wolontariackie to nie tylko akt filantropii wobec potrzebujących czy troski o wspólne dobro, ale też forma życia wynikająca z wrażliwości człowieka, to realizacja siebie poprzez ofiarowanie daru z siebie. Dawanie rozumiane jako służba społeczna, podejmowana w oparciu o wartości duchowe, pomocniczość- jest szczególną formą bycia w pełni człowiekiem.

     W różnych krajach na świecie systematycznie obserwuje się proces ewaluacji działań wolontarystycznych. W USA- dobrowolne działania pomocowe w organizacjach, instytucjach zarówno na rzecz osób spokrewnionych, jak i niespokrewnionych- wskaźnik działań wolontariuszy jest wysoki. W krajach europejskich również miliony pracują nieodpłatnie na rzecz innych. Wynika to z naturalnego przesłania, że w człowieku jest potrzeba dawania czegoś wartościowego drugiemu człowiekowi. Wykładowca wyjaśnił sens i ideę wolontariatu, podając wiele przykładów/ m.in. ze sportu itp./Idea wolontariatu/ służba potrzebującym, słabszym, chorym, niepełnosprawnym, ubogim, bezdomnym/szybko rozprzestrzenia się we współczesnych społeczeństwach. Ludzie rozumieją sens pomagania i uznają, że warto wdrażać działania wolontariackie w swoje życie oraz w bliższe lub dalsze otoczenie społeczne.

 

 

                                Książki zmieniają nasze życie-

             wykład Barbary Bakalarz – Kowalskiej

 

DSC02422

DSC02421

  

     Studenci UTW z ciekawością wysłuchali wykładu Barbary Bakalarz- Kowalskiej, Dyrektor Biblioteki ANS. Pani wykładowca przedstawiła w prezentacji multimedialnej historię powstania pierwszych książek i ich rewolucyjne znaczenie w życiu człowieka.

Wykład ten rozpoczyna tydzień Bibliotek i święto Bibliotekarzy w Polsce.

        Książki są prawie tak stare, jak samo pismo. Pierwsze książki pisane były na rozmaitych materiałach, tabliczkach z gliny, jedwabiu, papirusie, pergaminie i papierze. Jedna z najstarszych książek to sumeryjska opowieść o Galgameszu, spisana na tablicy z gliny blisko 4 tys. lat temu. Druk pojawił się 1800 lat temu w Chinach i Japonii. Najstarszy egzemplarz drukowany pochodzi z 868 roku- „Diamentowa sutra”. W średniowieczu w Europie powstawały książki pisane, bogato zdobione, oprawiane w skórę. Były one drogie, można za nie było kupić niejedną wieś.

Druk pojawił się w Niemczech, Moguncji w XV w., gdzie Johanes Gutenberg użył ruchomych czcionek do drukowania „Biblii”. Od tej pory nastąpiła rewolucja, szybko przybywało drukarni i książek dostępnych dla tysięcy czytelników. Wszystkie książki wywarły ogromny wpływ na życie ludzi. Rozpowszechniały się wierzenia / „Tora”, „Koran”, Biblia” i inne/Księgi przechowały też idee i informacje gromadzone przez kolejne pokolenia, poszerzając stopniowo zasób ludzkiej wiedzy/ np. Ibn Sin - „Kanon medyczny w wielu kopiach” ,Andreas Velius z dziedziny anatomii, Galileusz o Ziemi we wszechświecie i inne o charakterze naukowym. Książki sprzyjały też wyrażaniu osobistych przemyśleń/ np. Cervantes „Don Kichot z La Mancy”, miały również wpływ na rozwój myśli europejskiej- reformacji, renesansu i oświecenia. Wiek XVIII był czasem gwałtownego wzrostu liczby publikacji i rozwoju drukarstwa w Europie. Wiele książek miało przełomowe znaczenie np. I. Newtona „Matematyczne zasady filozofii naturalnej” Ch. Darwina „

O powstawaniu gatunków” D, Diderota- pierwsza encyklopedia, R. Carson ”Milcząca wiosna” i inne. Książki dla dzieci powstawały dopiero w XVIII wieku. Książki drukowane są dzisiaj powszechne dla wszystkich czytelników. Najnowsze książki to audiobooki w formie elektronicznej.

 

 

 

          GOŚCIE  Z  LITWY  W  OSTROWIECKIM UTW

 

 E4131076E4131079

Grupa Słuchaczy UTW nadal uczestniczy w projekcie unijnym, który realizowany jest z inicjatywy Rektora ANSG dr. Pawła Gotowieckiego z organizacją " Tezauras" -Inicjatywa Naukowa dla Dorosłych w Okręgu Kiejdańskim na Litwie. 13 I 14 kwietnia br. gościliśmy w ramach realizowanego projektu   pn. " Seniorzy - Seniorom sześcioosobową  delegację z  Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kiejdanach na Litwie. To już druga wizyta naszych przyjaciół w ostrowieckim uniwersytecie.   Staraliśmy się, aby nasi goście czuli się dobrze, a ich pobyt  był atrakcyjny i pozostawił  wiele ciekawych wspomnień.  Pierwszy dzień rozpoczął się od powitania i bliższego poznania grupy litewskiej z grupą UTW - przedstawicielami Zarządu, Samorządu Słuchaczy , osobami uczestniczącymi w projekcie oraz z koordynatorkami projektu - Roksaną Szymańska i Natalią Tomaszewską.

     Podsumowania realizowanego kursu z zakresu cyberprzestępczości dokonały w nagraniu Prezes Matylda Niewójt oraz Krystyna Krzemińska i Irena Metyk. Prowadzący dr Przemysław Furgacz, dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Technicznych Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, przekazał kursantom - seniorom, w sposób niezwykle przystępny, podstawowe zasady dotyczące bezpieczeństwa korzystania z komputera i urządzeń mobilnych. Praktyczne ćwiczenia, wykonywane indywidualnie bądź w grupie, potwierdzały zrozumienie przekazanych treści. 

 

E4131086

E4131071 01E4131098 01

Po wspólnym lunchu, w godzinach popołudniowych nasi goście wzięli aktywny udział w warsztatach edukacyjnych w Ostrowieckim Browarze Kultury.

 W Biurze Wystaw Artystycznych mieli zajęcia z  malarstwa, które poprowadził artysta plastyk Zbigniew Sawaryn.  Dobra, twórcza atmosfera pracy zaowocowała ciekawymi obrazami, które z zadowoleniem prezentowały ich autorki.

 

E4131123E4131133 01

 Był także czas na zwiedzeni nowocześnie urządzonej Miejskiej Biblioteki Publicznej .Goście byli pod dużym wrażeniem tego niezwykłego miejsca.  Kolejne warsztaty odbyły się w budynku naszej uczelni patronackiej. Warsztaty wokalno- muzyczne poprowadziła Ewa Bałazy, członek Zarządu UTW. Oj, co tu się działo! Na początku nasz zespół dał krótki koncert dedykowany gościom, później wspólne śpiewanie, a nawet i tańce. To spotkanie zakończyło się tradycyjnym " Sto lat ", śpiewanym także w jęz. polskim  przez koleżanki Litwinki.

E4131143E4131156

       E4131161

Teraz przyszedł czas na spokojniejsze zajęcia - warsztaty rękodzieła poprowadziła słuchaczka Emilia Sękiewicz, a warsztaty florystyki słuchaczka Elżbieta Frańczak. W pełnym skupieniu i z wielką uważnością nasi goście wykonywali swoje prace a były to :- oryginalny miś ze zwyczajnej gąbki do mycia naczyń oraz bukiet kwiatów wiosennych z kolorowej krepiny.

E4131162E4131171

     Po naprawdę pracowitym, ale bardzo ciekawym dniu, koordynatorki projektu - Panie Roksana Tomaszewska i Natalia Szymańska  zaprosiły obie grupy na kolację do restauracji " Primo ". To kolejna okazja do jeszcze lepszej integracji polsko - litewskiej, w której uczestniczyli prezes Matylda Niewójt, prowadzące warsztaty : Emilia Sękiewicz i Elżbieta Frańczak oraz Marek Szczepański, biorący udział w projekcie.  Był to też bardzo dobry moment, aby podziękować Pniom Natalii i Roksanie  za włączenie ostrowieckiego  UTW do projektu, a gościom wręczyć upominki związane z naszym miastem i regionem. Po kolacji goście zaproponowali zwiedzenie Kolegiaty św. Michała Archanioła. Dzięki życzliwości siostry Doroty, która otworzyła świątynię, poznali historię i podziwiali piękne wnętrze świątyni.

      Następnego dnia goście z Kiejdan i cztery osoby z UTW  /Matylda Niewójt, Teresa Żelazna, Wiesława Maj i Zofia Babska/ uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza. Towarzyszył nam  dr Przemysław Furgacz,  pełniący rolę tłumacza.   Wszyscy, z wielką uwagą wysłuchali ciekawie opowiedzianej historii miasta, a następnie z panią przewodnik Haliną Stec oglądali historyczne miejsca : Collegium Gostomianum, Dom Długosza, Ratusz Miejski i Bramę Opatowską. Najwięcej czasu spędziliśmy w Bazylice Katedralnej pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Powstała w 14. stuleciu jako budowla gotycka. Po kilku przebudowach bardziej przypomina architekturę barokową. Uwagę przyciągały piękne ołtarze, cenne polichromie, duże obrazy w bogato złoconych ramach . Po obiedzie chwila na zakup regionalnych pamiątek i upominków.

344300587 1386834938732828 5675822230734757731 n344305542 250946910803161 5755306894053599105 n

344300633 1036128857767241 710396260824011775 n344310672 1217191368935085 618413652304444684 n

 

  Niezwykłą atrakcją było zwiedzanie Podziemnej Trasy Turystycznej. Jej długość wynosi 470 m. , a najgłębsze wyrobiska znajdują się na głębokości 12 m. Udostępniona  do zwiedzania część kilkukondygnacyjnych komór i chodników znajduje się pod Starym Miastem.

      Pełni wrażeń wróciliśmy do Ostrowca Świętokrzyskiego. W hotelu " Red " zjedliśmy pożegnalną kolację i wspólnie odśpiewaliśmy po polsku " Sto lat " .

15 kwietnia rano nasi goście, pełni nowych wrażeń, wyruszyli do Kiejdan.

 

E4131102

     Po kilku dniach rektor Kiejdańskiego Uniwersytetu Grażyna Jedemskiene  przesłała nam serdeczne podziękowanie za gościnne przyjęcie i dołączyła  zestaw zdjęć zrobionych w Polsce.

                                                                                        Prezes UTW   Matylda Niewójt

 

 

 

 

 

  P A M I Ę T A M Y   O   B O H A T E R A C H 

345668001 730996632096180 3772567586087344623 n345739577 794710012005255 6831729021443050390 n

 345479868 994700201903231 1003659571459547873 n345665837 1439868873482785 5368400149527203148 n  

  

6 maja br. w Leśnictwie Jeziórko odbyła się uroczystość upamiętniająca 160 rocznicę zwycięskiej bitwy oddziału  Dionizego Czachowskiego z wojskiem rosyjskim. Zorganizowali ją ostrowieccy leśnicy, którzy, w każdym roku, w sposób szczególny, oddają hołd powstańcom styczniowym.

   Uroczystość rozpoczęła msza św., której przewodniczył ks. Dariusz Kowalski. W homilii powiedział, że leśnicy są kustoszami przyrody, podkreślił ich zaangażowanie, poświęcenie i oddanie w codziennej pracy. Podziękował za piękny gest patriotyczny, za pielęgnowanie ducha patriotyzmu, pamiętania o bohaterach powstania styczniowego.  W podobnym tonie wypowiadali się zaproszeni goście, wśród nich parlamentarzyści , przedstawiciele władz lokalnych i wyjątkowa osoba - prawnuk Dionizego Czachowskiego Jan Chryzostom Czachowski.

   Następnie delegacje złożyły wieńce pod symbolicznym głazem narzutowym, przypominającym o bitwie, która miała miejsce 5 maja 1863 roku.

    Rosnący w pobliżu pomnik  "przyrody -dąb szypułkowy, liczący ok. 280 lat, otrzymał nową tablicę z napisem " Dionizy Czachowski " .

   Pomimo niezbyt dobrej pogody w uroczystości wzięła udział liczna grupa leśników, zaproszonych gości oraz okolicznych mieszkańców.

    Nasz Uniwersytet reprezentowały : prezes Matylda Niewójt, wiceprezes Barbara Pronobis, członkowie Zarządu : Wiesława Maj i Irena Grudniewska.

345482804 1561353771023073 3996741277822149744 n345760105 826878551852997 1651943175551398382 n

 

 

 

    e690be004a09bbbeb1acc24d79c0   J U B I L E U S Z O W E   D R Z E W K A

336595682344627862 621595826208251 6910081459448950303 n

  345070106 1269129407029082 6565155897982655554 n  DSC02359.jpg

 

Z inicjatywy Zarządu i Samorządu Słuchaczy podjęto akcję posadzenia 20 drzewek na 20 - lecie UTWPrezes Matylda Niewójt dopełniła wszelkich formalności w Nadleśnictwie Ostrowiec Świętokrzyski, gdzie zakupiono 20 sadzonek czteroletniej jodły, które przywieźli do UTW Marek Szczepański i Henryk Cymerys, członkowie Samorządu Słuchaczy.

Dzięki życzliwości Pana dyrektora ZUM-u Łukasza Dybca oraz pomocy pracowników tej instytucji, na terenie miasta przy ulicach : Granicznej, Grabowieckiej i Kraszewskiego zostały  wcześniej przygotowane i oznakowane miejsca do sadzenia. Tu,  równolatki UTW -" piękne dwudziestoletnie " - Jadwiga Myśliwska, Teodozja Cebula, Teresa Żelazna i Ewa Kołsut  posadziły swoje jubileuszowe drzewka. Dołączyli do nich członkowie Zarządu, Samorządu i chętni Słuchacze. Wspólnie, z pomocą Pani kierownik Magdy i Pana Roberta z ZUM-u, posadziliśmy 15 drzewek. Serdecznie dziękujemy za pomoc. Panu dyrektorowi Łukaszowi Dybcowi wyrażamy swoją wdzięczność za przychylność oraz wspieranie inicjatyw podejmowanych przez ostrowieckich seniorów.  Władze ANSG zaaprobowały naszą propozycję, by 5 jodełek posadzić na  terenie przylegającym do uczelni. W poniedziałek 24 kwietnia br. jedno z drzewek, szczególne, na klombie między  Blokiem B a Blokiem C posadziła małżonka śp. Józefa Pazderskiego- współzałożyciela i pierwszego prezesa UTW /2003 -2016/. Kolejne 4, przy Bloku A, dwudziestolatki : Zofia Babska i Barbara Korybut- Daszkiewicz, a pozostałe- członkowie Zarządu, Samorządu i Słuchacze UTW.  Podziękowania kierujemy do Słuchacza Wiesława Krakowiaka, który wydatnie pomógł w całej akcji.

 

DSC02357

345251398 697836922111213 8323179819692542192 n345076515 782274803408224 5148789657641647719 n

  Jubileuszowe drzewka  to jedno z ambitnych zadań zrealizowanych z okazji 20 -lecia UTW.            

                                                                      Prezes  Matylda Niewójt

 

 

           Teatr Żywego Słowa UTW

                 ze sztuką „MATKA”

     w Szkole z Pasją im. Elżbiety Sołtys

 

343569452 918280419494936 3260083670172306575 n343323098 104841742598772 2082643597075908239 n

 

„Uczniowie Szkoły z Pasją uczestniczyli w niecodziennym wydarzeniu, bowiem mieli możliwość zapoznania się z jednoaktówką Jerzego Szaniawskiego pt.,, MATKA'' w wykonaniu Teatru Żywego Słowa pod kierownictwem Pani mgr Krystyny Borys. Wszyscy zgromadzeni w sali teatralnej byli pod ogromnym wrażeniem gry aktorskiej naszych zacnych gości. Spotkanie zakończyły podziękowania i głośne oklaski . Mamy nadziejęże będzie nam kiedyś dane wystąpić z naszymi aktorami na wspólnej scenie.

Poniżej w fotograficznym skrócie prezentujemy relację ze spektaklu.”

 

 343607081 1999098970424057 5257741387706122581 n343610560 216782447648924 1358463568807772826 n

 

       

               O współpracy międzypokoleniowej –

                     spotkanie z wolontariuszami

  DSC02337

                                            DSC02353

DSC02338

        24 kwietnia br. odbyło się spotkanie seniorów UTW z Agnieszką Rogalińską, członka Rady Powiatu Ostrowieckiego i Anną Gęburą, pedagog i socjoterapeutą wraz z wolontariuszami z Koła Aktywności Młodzieży. Pani Agnieszka Rogalińska, prezes Centrum Rozwoju Lokalnego w Ostrowcu Świętokrzyskim, w swym wystąpieniu podkreśliła, że wolontariat, zgodnie z definicją w ustawie o działalności pożytku publicznego, to dobrowolna praca na rzecz osób, instytucji, organizacji pozarządowych, wykonana bez wynagrodzenia z poświęceniem własnego czasu dla innych. Z wypowiedzi Anny Gębury, specjalistki Gabinetu Edukacyjno- Terapeutycznego w CKU /również pedagog w szkołach ostrowieckich/wynika, że dla niej wolontariat jest pasją, ponieważ od zawsze lubi ludzi, ceni sobie dziadków, którzy zaszczepili jej chęć pomagania osobom potrzebującym, chorym, słabszym. Terapeutka spełnia się w wolontariacie, potrafi- poprzez swą pozytywną energię - zachęcić młodzież do działań charytatywnych, społecznych i kulturalnych na rzecz środowiska lokalnego.

        Grupa młodzieży – to liderzy – wolontariusze, którzy zdobywają doświadczenia podczas wielu akcji np. WOŚP, zbiórki pieniędzy na chore osoby, akcji „Szlachetna paczka” czy pomocy w hospicjum, w szpitalu. Młodzi wolontariusze, pełni empatii , uczestniczą np. w wydawaniu posiłków dla bezdomnych/ wigilia/ , w pomocy ratującej życie czy pomoc w sprawach informatycznych- osobom starszym. Pomoc młodzieży jest piękna i bezcenna, bowiem sprawdza się czasem powiedzenie: ”Dobro się mnoży i wraca ze zwiększoną mocą do tych, którzy go czynią” Wolontariat to nauka umiejętności pracy w grupie, empatii i wdzięczności, i dobrej współpracy międzypokoleniowej. Podczas spotkania nawiązała się relacja – interakcja – seniorzy i młodzi wymieniali doświadczenia na temat wolontariatu. Podawano przykłady debat społecznych, edukacji obywatelskiej, zadań publicznych dotyczących wspólnych zainteresowań artystycznych i czytelniczych, organizowanych przez ANS, UTW, ostrowieckie biblioteki i placówki oświatowe dzieci i młodzieży, i inne instytucje.

DSC02352

 

 

 

                 Słuchacze UTW z Teatru Żywego Słowa

                                  z wizytą

               w Środowiskowym Domu Samopomocy,

                     przy Hospicjum Jana Pawła II

                     w Ostrowcu Świętokrzyskim

 

343106042 1272086563396623 3215561965960846694 n      

341581916 966488151009241 5080637190184269331 n343111604 1179336112742914 5415448148815494943 n

 

20.04.2023 Słuchacze UTW z ‘Teatru Żywego Słowa” odwiedzili Uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób o Niepełnosprawności Intelektualnej.(Oddział Dzienny) Spotkanie odbyło się pod hasłem : „SPOTKANIE DWÓCH TEATRÓW AMATORSKICH.”, które to Teatry, zaprezentowały przygotowane przez siebie utwory sceniczne. Młodzi Ludzie ze ŚDS pod kierunkiem Wspaniałych Terapeutek m.in. Pani BASI, Pani  ANI i Pani AGNIESZKI, przedstawili w Teatrze Cieni „Pasję”. Pięknie przedstawione sceny pasyjne ( od Niedzieli Palmowej aż do Niedzieli Zmartwychwstania) dostarczyły nam wielu wzruszeń i wzbudziły podziw dla aktorów, reżyserów i scenarzystów  za pomysł, za zaangażowanie i za grę, w którą włożono wiele pracy i SERCA aby były wspaniałe owoce ICH Dzieła.

 

341556608 137261825887971 8399973142069771428 n341598824 6142722049141123 6205496812345331800 n343181453 3000106860284173 8937949157327953258 n

 

Teatr UTW zaprezentował fragmenty bajki z morałem pt. "Pchła Szachrajka” wg Jana Brzechwy.( w reżyserii  Krystyny Borys i Ewy Bałazy)

 

341584573 1191888551484611 4959029178692309776 n341620568 1450865331984679 2519886945811152797 n341532843 896536414773268 4378620654352356240 n

341598828 980189136317907 8249171709468433399 n

 

Po obejrzeniu „spektakli” dzieliliśmy się swoimi odczuciami, doświadczeniami z pracy „teatralnej” i wyraziliśmy naszą radość z tych podejmowanych działań: „ bo w każdym wieku, realizacja swoich pasji daje satysfakcję , zadowolenie z dobrze wykonanego zadania.:

Nasze spotkanie podsumowaliśmy wspólnym śpiewem wyrażającym tę naszą RADOSC. Przyrzekliśmy sobi , że nasze spotkania na polu artystycznym będą kontynuowane.

341349128 1585849111901206 635057903941018635 n341535225 608575877861810 7035676534672582452 n

 

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i " Herbatkę" .

Do następnego spotkania.

 

 

                SPOTKANIE Z DARIUSZEM TUMULCEM-

   Z DYREKTOREM SZPITALA WIELOSPECJALISTYCZNEGO

        POWIATOWEGO W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM  

 DSC02328

                                DSC02329

         17 kwietnia 2023 roku- studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się z nowym dyrektorem ostrowieckiej lecznicy- Dariuszem Tumulcem, który zatrudniony od 2006 roku doskonale zna problemy placówki i jej pracowników. Doktor został jednogłośnie wybrany przez Radę Powiatu Ostrowieckiego na dyrektora naczelnego Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Świętokrzyskim na sześcioletnią kadencję. Starosta Marzena Dębniak powiedziała, że ” doktor Dariusz Tumulec nadal będzie jednocześnie kierownikiem Oddziału II Wewnętrznego, kierownikiem Stacji Dializ i przez kilka miesięcy SOR. Przez okres pełnienia obowiązków dał się poznać jako dobrze zarządzający szpitalem, dobry fachowiec i dlatego uważamy, że będzie to właściwy człowiek na właściwym miejscu”

        Według nowo wybranego szefa ostrowieckiego szpitala łączenie funkcji administracyjnych z obowiązkami lekarskimi może dać pozytywne efekty dla pacjentów i samej placówki. Gość podkreślił:” jesteśmy dużym szpitalem wielospecjalistycznym, nie możemy zostać w tym miejscu , gdzie jesteśmy”. Dyrektor naczelny mówił o planach dalszego rozwoju szpitala, otworzeniu kolejnych oddziałów np. psychiatrii, chorób zakaźnych czy utrzymaniu na wysokim poziomie obsługi w poradniach już istniejących.  Słuchacze UTW zebrali 164 podpisy i dołączyli je do petycji- prośby, skierowanej do dyrektora naczelnego, w sprawie utworzenia punktu onkologicznego lub poradni w szpitalu. Dyrektor D. Tumulec przyjął pismo, jednak wyjaśnił, że w tym momencie nie da się spełnić prośby seniorów, gdyż w pierwszej kolejności potrzebna jest kadra lekarska i pielęgniarska d.s. onkologii. Dyrekcja stara się o nowych lekarzy, stażystów, których chce zatrzymać w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na pytanie Prezes Matyldy Niewójt, czy ostrowiecki szpital korzysta z darów WOŚP, dyrektor potwierdził, iż sprzęt, który trafia od Fundacji Jurka. Owsiaka to nowoczesne urządzenia ratujące życie pacjentów. Sprzęt, warty nawet 200 tys zł, znajdziemy w dziale diagnostyki laboratoryjnej, na oddziale otolaryngologii, gdzie przeprowadza się zabiegi u małych dzieci. W 2023 roku w szpitalu zorganizowano bezpłatne przesiewowe badania pacjentów kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C. Seniorzy z dużym zainteresowaniem wysłuchali dyrektora naczelnego, potem zadawali liczne pytania dotyczące dostępności do poradni specjalistycznych, szczepień, leczenia chorób.  Nowy dyrektor Powiatowego Szpitala Wielospecjalistycznego stawia sobie za cel- rozwój lecznicy, jej rozbudowę. Szpital to miejsce, gdzie osoby chore powinny otrzymać szybko fachową pomoc. To także miejsce pracy dla setek osób.

           

 

 

                      Udział przedstawicieli studentów UTW

                     w warsztatach edukacji obywatelskiej

     w ramach Funduszy Norwegii, Lichtensteinu i Islandii

 

333542076 654512093110291 6916046276918644724 n

333557358 1677735139336340 322437137183150496 n 1333708784 220189507230153 6462880381157702234 n

        W okresie I-IV 2023 r słuchacze UTW uczestniczyli w realizacji projektu „Ostrowiec Świętokrzyski-miasta OdNowa” współfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG. Celem projektu jest poprawa życia mieszkańców w różnym wieku poprzez osiągnięcie różnorakich zmian w rozwoju społeczno-gospodarczym miasta oraz w sferze lokalnej administracji publicznej.

W zakresie tego projektu słuchaczka Anna Pytlakowska jako trenerka przeprowadziła 30 godzin zajęć z młodzieżą w ramach WARSZTATÓW EDUKACJI OBYWATELSKIEJ, będących częścią przedsięwzięcia p,n.”Akademia Młodzieżowej Rady Miasta”. Tematyka tych spotkań to: Komunikacja interpersonalna; Asertywność; Rozwiązywanie konfliktów. W ramach w/w przedsięwzięcia Anna Pytlakowska pełniła też rolę marszałka w czterech debatach oxfordzkich. . Debata oxfordzka to doskonałe narzędzie do nauki autoprezentacji, wystąpień publicznych, zbierania i poszukiwania argumentów, krytycznego myślenia. Pierwsza debata należała do uczniów szkół podstawowych, druga do licealistów, trzecia dla osób dorosłych, czwarta międzypokoleniowa. Ich rolą było przygotowanie młodego pokolenia ostrowczan do wyborów Młodzieżowej Rady Miasta.

W debatach tych brały również udział słuchaczki UTW: Irena Stasińska, Ewa Zielińska, Alicja Lisicka, Emilia Sękiewicz, Alicja Boroń, Irena Ciecieląg, wcielając się w role   mówczyń oraz jako ukryte ekspertki.

334576888 597244755312898 3845219684181400597 n

 

 

 

 DSC02303.jpgDSC02304

               

                                             WIELKANOC W KOŚCIELE-

                                WYKŁAD KS.MARKA DZIÓBY

                                                 ORAZ

                               PROGRAM ARTYSTYCZNY PT.

            ”TRADYCJE WIELKANOCNE W PIEŚNI I POEZJI”

DSC02310

 DSC02318DSC02313

         3 kwietnia br odbyło się uroczyste spotkanie wielkanocne Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku z przedstawicielami władz samorządowych i uczelni patronackiej oraz organizacji pozarządowych. Uroczystość rozpoczęła prezes Matylda Niewójt, która zaprosiła proboszcza miejscowej parafii do krótkiego wykładu na temat Wielkanocy.   Wykładowca ks. Marek Dzióba przypomniał, że w pierwszych wiekach Wielkanoc nazywano Paschą, potem prelegent nawiązał do Ewangelii świętego Jana i innych apostołów :Łukasza, Mateusza, Piotra- uczniów Jezusa Chrystusa, cytując ich słowa na temat Zmartwychwstania Pańskiego. W wykładzie pojawiły się filozoficzne- pełne refleksji -pytania, dotyczące cierpienia i męki Jezusa – Boga wśród ludzi. Ksiądz złożył wszystkim serdeczne życzenia świąteczne, życząc, by każdy pielęgnował dobro a nie zło , zaznał pełnię radości na własnej ścieżce życia, odnalazł światło Boże.

         Po wykładzie powitano szanownych Gości: m. in.: Artura Łakomca, Wiceprezydenta miasta Ostrowiec Świętokrzyski i Renatę Sosnowską- Zarembę , przedstawicielkę biura Prezydenta miasta; Marzenę Dębniak, Starostę Powiatu Ostrowieckiego, Andrzeja Jabłońskiego, WicestarostęIrenę Rendudę- Dudek, przewodniczącą Rady Miasta: oraz wiceprzewodniczące : Joannę Pikus i Martę Woźnicką- Kuzdak, Justynę Ładę, dyrektorkę BWA, Justynę Osuch, Dyrektor Działu Dydaktycznego ANSG, dr Grażynę Kałamagę, Dziekan Wydziału Pedagogicznego ANSG, Kingę Makowską, lektor języka angielskiego Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego.

DSC02319

Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim. Tradycje związane z tymi świętami są, pielęgnowane, kultywowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Są one bardzo ważne w życiu narodu polskiego , podkreślają naszą gościnność, serdeczność i głęboką pobożność, bo dzięki nim stajemy się bliżsi i nie mamy problemu z określeniem naszej tożsamości i dlatego dzięki nim udało się przetrwać okresy bardzo trudne w naszej historii

„………Nie widzą Ciebie moje oczy

Nie słyszą Ciebie moje uszy;

A jesteś światłem w mej pomroczy,

A jesteś śpiewem w mojej duszy.” /Leopold Staff/

Uroczystość zakończono życzeniami od Gości i uniwersyteckich artystów.

DSC02321

            Dziękujemy Irenie Podsiadły za wzruszający scenariusz programu, Kamilowi Ośko, Wszystkim Recytatorom, Chórowi „UTEWIANIE”, Jadwidze Myśliwskiej i Mirosławie Dudzie- Seminarium literackiego- za poezję wielkanocną oraz przedstawicielkom sekcji: florystyki i rękodzieła za wystrój wielkanocny a panom Romualdowi Redlichowi i Markowi Szczepańskiemu – za sprawy techniczne/ nagłośnienie, zdjęcia, życzenia na ekranie/.

DSC02324DSC02317

 

           

 

 

                  DWORY SZLACHECKIE - WYKŁAD

     PROFESORA ZBIGNIEWA DOLIWA KLEPACKIEGO

 

  DSC02289

          

  27 marca br, Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu prof. zw. dr hab. Zbigniewa Klepackiego na temat dworków szlacheckich w województwie świętokrzyskim. Wykładowca wspomniał, iż województwo świętokrzyskie to w dużej mierze dawne województwo sandomierskie, a potem Kielecczyzna. Obecne województwo świętokrzyskie to orientacyjnie przyjęty obszar między Wisłą, Nidą, Pilicą a Kamienną. Na tym terenie znajdowały się / w okresie podanym do weryfikacji/1653 obiekty wpisane do rejestru zabytków. Jedną z najliczniejszych grup/ podobnie w całej Polsce/ były zabytki materialne- rezydencje, dworki z budynkami folwarcznymi, parkami w stylu krajobrazowym/ romantycznym, francuskim, angielskim/.

         Dawne dwory szlacheckie i rezydencje możnowładztwa były związane ze znaczącymi rodami. Dworków, które pierwotnie/ jeszcze przed wojną/były prawie w każdej wsi, pozostało niewiele. Niektóre obecnie zamieszkane i odnowione/ np. w Ludyni, Śmiłowie/, inne zaniedbane/ w stanie oryginalnym/, a większość nie istnieje lub chyli się ku upadkowi. Większe rezydencje/ wcześniej były tam instytucje/ przetrwały do dziś np. Bałtów, Czyżów Szlachecki, Górki Klimontowskie, Kurozwęki.  Profesor Zbigniew Doliwa - Klepacki opisał /w stylu gawędziarskim/ wygląd dworków wiejskich/ pomieszczenia: sień, salony, sypialnie, kuchnia, kredens / oraz barwnie omówił zwyczaje i obyczaje dworskie, jakie panowały w życiu codziennym mieszkańców dworków- rodzin wielopokoleniowych i służby. Słuchacze dowiedzieli się, jak ważne były zarządzenia właścicieli dworków, rezydencji wobec rodziny i społeczności lokalnej.

  

 

 

         100 4987 

                          WSPOMNIENIA O JÓZEFIE PAZDERSKIM

                                         PIERWSZYM PREZESIE

                              UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                                  W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM                                                                     

                                                                                                „Szybują jak ptaki uwolnione

                                                                                                        z sieci reguł i przymusu

                                                                                                            W odważnym locie

                                                                                                       odmierzają przestrzeń

                                                                                                       ponad przeciętnością”

                                                                                                         Jadwiga Myśliwska-„Autorytety”                          

            20 marca br. spotkanie było poświęcone śp. Józefowi Pazderskiemu – pierwszemu Prezesowi ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w latach 2003-2016, inicjatorowi, twórcy programu kształcenia ustawicznego starszego pokolenia ostrowczan.

         Józef Pazderski / 1932-2023/ mgr filologii polskiej- absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Nauczyciel ostrowieckich szkół, a w latach1963-1993 dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od 1993roku na emeryturze. W 1996 roku powrócił do szkolnictwa. Przez dwa lata prowadził Społeczną Szkołę Podstawową, później założył Społeczne Gimnazjum, którego dyrektorem był w latach1999-2002.

         W 2003 roku założył Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Biznesui Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim, a w 2008 roku powołał Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP. Początki nie były łatwe. „Jednak jego entuzjazm, wiedza, doświadczenie i determinacja sprawiły, że Uczelnia dla seniorów z roku na rok rozwijała się dynamicznie. Wykazał ogromną troskę o rozwój Uniwersytetu, wysoki poziom kształcenia, wielokierunkowość działań, dbał o atrakcyjność bogatej oferty programowej, co budowało autorytet uczelni i jej prestiż w środowisku lokalnym, regionalnym a nawet kraju.”- tak obecna Prezes Matylda Niewójt oceniła trzynastoletnią pracę człowieka kompetentnego, kreatywnego i oddanego Uniwersytetowi. Józef Pazderski motywował słuchaczy i Zarząd do aktywnego do działania, co można wyrazić słowami JW. Goethego:

”Miejcie odwagę poddać się wrażeniom, pozwólcie rozbawić, dajcie się wzruszyć, dajcie się podnieść na duchu, a także pouczyć, porwać do czegoś wielkiego”

Pierwszy Prezes UTW był człowiekiem otwartym na wyzwania, życzliwym, co sprawiało, że pozytywnie układała się współpraca z Zarządem i Radą Programowo- Konsultacyjną UTWi w pozyskiwaniu wielu osób z kadry naukowo-dydaktycznej wyższych uczelni: WSBiP, Uniwersytetu im. J. Kochanowskiego w Kielcach, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Lubelskiego, Rzeszowskiego, Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, Krakowie oraz innych uczelni w kraju. Pod jego kierownictwem tworzyła się misja Uniwersytetu, którego ukoronowaniem są przyznany w 2011 roku status akredytacji pod auspicjami Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz w listopadzie 2016 roku certyfikat „Profesjonalny Uniwersytet Trzeciego Wieku”- złoty standard za wysoki poziom pracy dydaktycznej i organizacyjnej w środowisku Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego.

         Wielką zasługą Józefa Pazderskiego była też działalność wydawnicza. Efektem były wydawane od 2005 roku Biuletyny UTW, a także książki pod jego redakcją: ”Sto lat w służbie oświaty i nauczycieli w Ostrowcu Świętokrzyskim”, ”Zlot seniorów i instruktorów ZHP w Nosowie”, „Czasy przemijają- pamięć pozostaje”

         Pierwszy Prezes UTW- dla studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku- był Autorytetem, Przewodnikiem – pośrednikiem w działaniach na rzecz społeczności lokalnej , potem Prezesem honorowym. Lubił ludzi i dla nich pracował. Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wiele mu zawdzięczają. Pierwszy Prezes na trwale wpisał się na karty historii placówki senioralnej. Będziemy o nim pamiętać. W czasie spotkania kilka osób wspominało chwile trudne i piękne.

Podkreślano, że był też człowiekiem spełnionym, gdyż wiele zainteresowań i zadań zrealizował. Posiadał stopień podporucznika Marynarki Wojennej i stopień harcmistrza Związku Harcerstwa Polskiego. W swoim życiu zdobył wiele odznaczeń, m. in.: Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Medal Komisji Edukacji Narodowej i inne.

 EC122005 EC122035 

p5121751

 

     

                 PROGRAM ARTYSTYCZNY

       „BYĆ KOBIETĄ..” Z ŻYCZENIAMI DLA PAŃ i PANÓW

 

DSC02228

DSC02230DSC02231

        13 marca br. Ostrowieccy Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku   w towarzystwie zaroszonych Gości mieli wielką przyjemność wysłuchać programu artystycznego z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet/z 8 marca/ i Dnia Mężczyzn/ z 10 marca/. Program artystyczny- w wykonaniu grup uniwersyteckich : Teatru Żywego Słowa, kabaretu „Skandal” i Chóru „Utewianie”- poprowadzili: Irena Podsiadły/ współautorka scenariusza/ i Henryk Cymerys.    

"Kobiety od początku dziejów inspirowały wielkich artystów, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy. Kobiety są muzami, matkami, przyjaciółkami, córkami i wiele, wiele więcej."

Według Wisławy Szymborskiej Kobieta bywa: "Naiwna, ale najlepiej doradzi, słaba ale udźwignie. Nie ma głowy na karku, to będzie ją miała."

" Dlaczego Bóg stworzył najpierw mężczyznę a potem kobietęBo stworzenie doskonałości wymaga surowego szkicu."

        Program artystyczny „Być kobietą...” zawierał humorystyczne i mądre myśli wielu znanych osób, dotyczące relacji pań i panów w życiu codziennym. Były też refleksje na temat, co by było, gdyby zabrakło kobiet lub mężczyzn / wiersze prezentowane przez Krystynę Janiszewską i Marka Szczepańskiego/.

        Okazuje się, że bez kobiet żyć się nie da, a bez panów naród by zniewieściał.

DSC02240DSC02244

       W spektaklu pojawiły się też chwile niezapomniane, o pięknej miłości kobiety i mężczyzny- wiersz K. I. Gałczyńskiego dla żony Natalii - „Rozmowa liryczna” w ciepłej interpretacji Anny Pytlakowskiej i Wiesława Krakowiaka. Ta część programu została zakończona piosenką „Będziesz moją damą'” oraz życzeniami dla pań:…spełnienia wspaniałych marzeń, zadowolenia z siebie, aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet...”. Słuchaczy rozbawiła też barwna, dowcipna konferansjerka Prowadzących oraz rozmowa dwóch kolegów o kłopotliwych sytuacjach małżeńskich./ M. Szczepański i Marek Kimbar/ Tu także złożono panom życzenia: „szczęścia w miłości, portfela zasobności, zdrowia dobrego i wszystkiego najlepszego”

DSC02248DSC02249 

        Do życzeń Zarządu UTW dołączyli się nasi Goście : Jarosław Górczyński , Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Tomasz Gębka, Wydział Planowania i Rozwoju Miasta, Andrzej Jabłoński , Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego, Beata Kobiałka. Wydział Prawny ds. Komunikacji Społecznej w powiecie ostrowieckim.  Były symboliczne tulipany dla pań i maleńkie słoiczki słodkości , a także wafelki dla wszystkich z serdecznymi życzeniami, przede wszystkim zdrowia.

DSC02267

        W niniejszym spotkaniu artystycznym nie mogło zabraknąć humorystycznych scenek z życia wziętych. Śmiano się z kabaretowych skeczy –prezentowanych przez Ryszardę Cudzik, Mirosławę Dudę i Tadeusza Morawskiego- „Odchudzanie” i „Poszła baba do lekarza”. Słuchacze odkryli, że mamy pomysłowe panie i dowcipnego lekarza z kabaretu „Skandal”.

DSC02250DSC02260

        Program artystyczny uświetniły piosenki : „Być Kobietą,,, ( tytułowa programu) „Pięknie żyć” „Serduszko puka..” Nie wrócą te lata” i „SWAY” (Kołysać się) prezentowane radośnie i tanecznie przez Chórzystów pod opieką muzyczną artysty- muzyka Kamila Ośko.

DSC02235DSC02256

        Była to godzinna uczta duchowa dla wszystkich uczestników kulturalnego spotkania. Uniwersyteccy artyści stworzyli wspaniałą atmosferę- pełną życzliwości i przyjaźni pań, i panówDziękujemy wszystkim za zaangażowanie w program artystycznydziękujemy również za dekoracje Elżbiecie Frańczak i Romualdowi Redlichowi / fotografie i napis na ekranie/. Podziękowania kierujemy również do Emilii Sękiewicz za piękne zaproszenia ( dla Mężczyzn) na uniwersytecką uroczystość .

 

zaproszenia na dzien MeżczyznDSC02273

 

 

 

 

 

           FINAŁ PROJEKTU EDUKACYJNO-LITERACKIEGO

              „MARIA KONOPNICKA ŁĄCZY POKOLENIA”

   Przedstawienie bajki  „O krasnoludkach i sierotce Marysi”

   336189755 487557796921679 2369639480193193003 n335463818 1265053407690144 2987011780538079573 n

zdsjęcie PKonopnicka 3

14 marca 2023r. wystawieniem bajki (fragmentów) " O krasnoludkach i sierotce Marysi" w Ostrowieckim Browarze Kultury został zakończony projekt edukacyjno- literacki " Maria Konopnicka łączy pokolenia". Projekt ten został zainaugurowany w czerwcu 2022r w związku z rokiem Marii Konopnickiej. Realizowany był przez: Przedszkole Nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi, Bibliotekę Pedagogiczną (Filia w Ostrowcu) i Biblioteką ASNG. W realizacji tego projektu brali również udziałSłuchacze UTW z Teatru Żywego Słowa. W 5. (pięciu) wcześniej zorganizowanych spotkaniach interpretowali wiersze M. Konopnickiej, przedstawiali scenki, snuli z dziećmi rozmowy na różne tematy określone w celach projektu, jak również odbywali sentymentalne podróże w czasie. Realizacja tego projektu zintegrowała dzieci z seniorami a podczas jego realizacji było twórczo, radośnie i inspirująco. Wszyscy aktorzy: dzieci i seniorzy otrzymali dyplomy.

 Konopnicka 5Krasnaludki

Królowa z gąskamiLis apie gąski

Konopnicka 10

 

 

 

Grupy Artystyczne UTW ( Chór, Kabaret, Teatr Żywego Słowa)

                            świętują „Dzień Kobiet”

             z Mieszkańcami Domu Pomocy Społecznej.

333325074 889538076202151 4046623799662502242 n320746463 565353648897306 9212226391405500152 n

                                                           Słowa P. Dyrektor DPS:

DZIEŃ KOBIET to ważny dzień. Wszak ktoś kiedyś powiedział, że "świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów". Dziś to święto umilili naszym paniom (i nie tylko) wyjątkowi goście - Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, dali dla nas piękny koncert a w nim piosenki i skecze a nawet tańce dla chętnych. Śmiechu i zabawy było co nie miara. DZIĘKUJEMY

A wszystkim PANIOM składamy NAJLEPSZE ŻYCZENIA”                            

                                                    

  333427310 686317826514111 6569605180401286324 n  333776223_729391438561586_5797264255191860612_n.jpg  333669461 1200464970863458 7908294059547229393 n

 

 

 

 

DSC02217DSC_0639-1.jpg

                                 

                                    BAJKAŁ – WYKŁAD

                           MECENASA BOGUMIŁA RUPA

 

DSC02218

  

          6 marca br. Uniwersyteccy słuchacze wysłuchali wspomnień Bogumiła Rupa z 14-dniowej podróży po jeziorze i wokół jego okolic. Wykładowca to nasz słuchacz UTW, zawodowo mecenas i prywatnie podróżnik. Słuchacze mieli przyjemność „towarzyszyć wykładowcy w podróży bez biletu”, śledząc mapy i zdjęcia grupy polskich turystów- w prezentacji multimedialnej. W wyniku barwnej opowieści Pana B. Rupa poznali fakty i ciekawostki o syberyjskim Irkucku, dziedzictwie krajobrazowym wokół „syberyjskiego morza”, o jeziorze, a także wędrowali szlakiem polskich zesłańców i emigrantów.

        Bajkał- to w azjatyckiej części Rosji w obwodzie irkuckim, najstarsze, najgłębsze jezioro na świecie, największy zbiornik najczystszej i słodkiej wody. Do jeziora o powierzchni 32 tys. km. spływa 366 rzek, a wypływa jedna z największych rzek Syberii -Angora.  Jezioro Bajkał zostało zbadane i opisane po raz pierwszy przez polskich badaczy- zesłańców, geologów : Aleksandra Czekanowskiego, Jana Czerskiego/.pionierskie badania, jeziora i regionu- Instytut Limnologiczny w Listwiance/. Nad Bajkałem u podnóży gór Chanar- Dobon w Kułtuku działali Benedykt Dybowski/ lekarz i zoolog/ i Wiktor Godlewski ,którzy utworzyli w wiejskiej chacie stację badawczą. Zbadali i opisali 116 nowych gatunków skorupiaków 6 nowych gatunków ryb. Odkrywali tajemnice bajkalskiej natury, które posłużyły kolejnym naukowcom.

        Prowadzący wykład wspomniał o miejscach, gdzie trafiali zesłańcy po powstaniu styczniowym w guberni irkuckiej, a także o więzieniu ,gdzie przebywał Józef Piłsudski za udział w spisku przeciw carowi , Aleksandrowi III. Nawiązał też do polskiego powstania na Zabajkale, kiedy to polscy zesłańcy zbuntowali się przeciw strażnikom, rozbroili ich i uwolnili kolejnych katorżników, wykorzystanych do budowy drogi. Celem powstańców było uwolnienie się spod władzy carskiej i utworzenie Rzeczypospolitej Syberyjskiej. Powstanie trwało krótko i zostało przerwane przez władze rosyjskie.

        Ciekawostką były informacje o wsi Wierszyna, założonej w tajdze w 1910 roku przez dobrowolnych emigrantów z Polski z południowo- zachodnich krańców zaboru rosyjskiego/ ubodzy górnicy, hutnicy, ludzie z długami ,poszukujący lepszego życia/. Tam dostali ziemię, zbudowali osadę i kolejne pokolenia zachowały tradycje i język polski. Zmiany nastąpiły za czasów komunizmu. Był tragiczny rok 1937, kiedy to w ramach operacji NKWD zabrano 32 mężczyzn, którzy nigdy nie wrócili. Uchował się tam , mimo dewastacji, kościół, gdzie znajduje się tablica, ufundowana przez ostrowczan, poświęcona bohaterskim obrońcom polskości.

 

     Kościół pw św Stanisława w Wierszynie1526841 637895926251477 1863598876 n

 

 

 

 tewrem kosciołakrólewicz Kazimierz

 

 

                                AKTYWNY UDZIAŁ SŁUCHACZY

                 UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

                   W OSTROWIECKICH KAZIUKACH

       W PARAFII  P.W. ŚW.KAZIMIERZA KRÓLEWICZA

 

332024717 6646386695389787 5989717249659537405 n

335882345 932235127810952 7022310121192361022 n

 

Pomimo zmiennej pogody, w niedzielę 5 marca 2023rOstrowieckie Kaziuki po raz piąty przyciągnęły tłumy.To niezwykłe wydarzenie nawiązuje do wileńskiego, które ma już 400-letnią tradycję. Kazimierz Królewicz był synem króla Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, od 1481 roku namiestnikiem królewskim w Koronie Królestwa Polskiego, Świętym Kościoła Katolickiego, patronem Polski i Litwy, diecezji radomskiej i parafii ostrowieckiej.

- Patron nadal inspiruje, jest przykładem człowieka pobożnego, oddanego sprawom ojczystym i rodzinnym, ale również łączący tradycje wileńskie i polskie -co podkreślił Proboszcz Marek Dzióba, inicjator uroczystości religijnej.  Uroczysty jarmark odpustowy, w Parafii p.w. św. Kazimierza Królewicza na ostrowieckich Pułankach, stał się już tradycją.

Na stoiskach ustawionych na placu kościelnym można było zakupić bardzo atrakcyjne ozdoby świąteczne na wielkanocne stoły, a także degustować potrawy i słodkości. Własnoręcznie zrobionymi ciasteczkami częstował, jak o roku, poseł Andrzej Kryj. Kapryśna aura nie przeszkodziła  dobrej, rodzinnej atmosferze, która w duchu św. Kazimierza Królewicza ogarnęła wszystkich uczestników.

        Na Pikniku Rodzinnym nie zabrakło naszych studentów. To właśnie Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku prowadzony przez Kamila Ośko zainaugurował występy artystyczne i stworzył ciepłą, sympatyczną atmosferę. Malowane kartki i obrazy prezentowały Danuta Szałapska i Bożena Kośla, a prace florystyczne i rękodzieła prezentowały: Elżbieta Frańczak, Alicja Podczaska i Emilia Sękiewicz. Zainteresowanie pracami było duże, podziwiano zdolności i kreatywność naszych artystów.

        Dzięki nowemu rollup-owi UTW, którym zaopiekował się i zamontował na placu Bogusław Krakowiak było widać nasze stoiska i łatwo można było nas zidentyfikować.

                                                                                           Emilia Sękiewicz

DSC02211335834927 4448222588635204 8277059851679542554 n

333628492 977352253250950 5997661636737410447 n335619280 596062122145127 3417837948684293462 n

 

 

 

 

 

                             WYKŁAD ARKADIUSZA BĄKA

          NT. „CO SIĘ DZIEJE W SEKTORZE ENERGETYCZNYM?”

 

DSC02185

DSC02183

           27 lutego br. odbyło się spotkanie studentów UTW z Arkadiuszem Bąkiem, specjalistą od spraw gospodarki energetycznej . Wykładowca to absolwent ostrowieckiego Liceum Ogólnokształcącego nr II, ukończył studia Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, wiceminister gospodarki w latach 2014-2015;przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego w latach 2014-2018;obecnie prezes Zarządu MPEC w Kielcach,Dyrektor Departamentu Budowy Infrastruktury.

            Wykładowca w prezentacji multimedialnej wyjaśnił przyczyny kryzysu energetycznego, dlaczego tak dużo płacimy za ogrzewanie. Stwierdził, iż od roku 2022 znacznie wzrosły ceny gazu i węgla ze względu m. in..: na strukturę źródeł energii w naszych domach; sytuację cenową na rynku głównych paliw , a także na chaotyczne decyzje polityczne polskich władz.

Obecnie coraz częściej produkcja ciepła odbywa się w procesie kogeneracji/ choć głównie ze spalania węgla/, czyli jednocześnie z produkcji energii elektrycznej, co pozwala zmniejszyć zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla. Takie wymagania stawia UE, co jest jedną z przyczyn wzrostu cen.

            Miejskie sieci ciepłownicze zasilane są z ciepłowni czy elektrociepłowni, które mogą składać wnioski do Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie wsparcia finansowego/ rekompensata z budżetu państwa/ i regulacji cen paliw. Wsparciem objęci są / wg najnowszej ustawy/ też odbiorcy ciepła systemowego, czyli mieszkańcy bloków podłączonych do sieci miejskiej, ale też instytucje użytku publicznego- szpitale,szkoły. URE wskazuje na podwyżki ciepła o 42%, co oznacza, że o tyle procent winny być zawarte w czynszu. Indywidualni wytwórcy ciepła mogli skorzystać z dopłat do zakupu węgla i innych paliw. Mimo tych doraźnych działań- ceny paliw są wysokie.

            Wykładowca uważa, iż system energetyczny wymaga modernizacji i rozbudowy sieci ciepłowniczej, dalszej wymiany przestarzałych pieców i podłączenie gospodarstw do sieci ogrzewania systemowego. Przedsiębiorcy będą chętniej lokować swoje inwestycje tam, gdzie będą mieli zapewniony dostęp do sieci ciepłowniczej.

 

 

     

 Jan Brzechwa

 

          Teatr Żywego Słowa UTW z bajką

            "Pchła Szachrajka" Jana Brzechwy

                           DLA DZIECI

 

Pchła w OBK

 

 

9 lutego 2023r. odbyła się w Dziecięcej Bibliotece Ostrowieckiego Browaru Kultury premiera bajki „ Pchła Szachrajka” wystawionej przez Teatr Żywego Słowa Uniwersytetu Trzeciego Wieku, w reżyserii

Krystyny Borys i Ewy Bałazy.

OBSADA:

Elżbieta Ziółkowska, Jadwiga Gryz - Narratorki

Mirosława Duda, - Panna Kika i p. Sędzia

Ryszarda Cudzik - Pokojówka i koleżanka „ elegntka”

Lucyna Błachno, - Kelner II i Detektyw

Hanna Szczekala – Kelner- cukiernik, koleżanka „elegantka

Bożenna Majewska – Lokaj, Koleżanka „elegantka”, maszynista

Marek Szczepański – Obsługa techniczna programów komputerowych (nagrania)

Irena Podsiadły - Pchła Szachrajka

Bajka bardzo podobała się dzieciom. Była świetną zabawą i przyniosła dużo radości. Na zakończenie spotkania był "wesoły pociąg:. „Jedzie pociąg z daleka…..”

21.02.2023r. wystawiona została bajka w Przedszkolu Nr 21.

Przedstawienia bajki będą kontynuowane w Ostrowieckich Przedszkolach. Już mamy zaproszenia.

"Pchła Szachrajka w Fotografii":

,,,,była sobie  Pchła Szachrajka                .........bryczką do cukierni jedzie

DSC02137DSC02139

..,,,,,dzisiaj rurki z kremem zjem                ......zaśpiewam , dajmy na to Arię z Tosci...

w cukierniDSC02143

.powodzenia jej szaleie zazdrościły koleżanki      ,,nie śpiewała Pchła Szachrajka tylko

                                                                                                                   skrzynka samograjka

DSC021442 15

każdy więc był prześwoadczony patrząc w mikę należycie, że to jego jest odbicie

3 5

Panna Kika..chęć mam wielką zostać jej nauczycielką        UF! jak ciasno,

                                                                                               trudno znaleźć nogę 

DSC02153 DSC02160

                                                                                          Jestem dumna z panny Kiki

 .i zaczęła się nauka, Panna KIKA słówka duka                     Pimpalipa Fiki Miki

nauka angielskiego kikęjestem dumna z panny KIKI

Jeśli pani da mi słowo, że  wzorowo i uczciwieżyć pani jest zdolna, to jest pani wolna

DSC02166

 DSC02174
 
 

              

image

      KONFERENCJA   " TWARZE   DEPRESJI "

 

cropped akt fotoc 623

 

       23 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim wspólnie z Miejskim Centrum Kultury, Wielospecjalistycznym Szpitalem , Centrum Rozwoju Lokalnego, Akademią Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego oraz Poradnią Psychologiczno - Pedagogiczną zorganizowało konferencję naukową poświęconą różnym aspektom depresji.

    Uczestników konferencji powitała dyrektor PCPR-u Joanna Pikus, a wśród nich : starostę Marzenę Dębniak, wiceprezydenta Artura Łakomca, radnych powiatu i miasta, dyrektorów oraz kierowników placówek związanych z pomocą społeczną. Podziękowała za liczny udział, przedstawiła zagadnienia i osoby, które miały je omawiać . Zaakcentowała, jak ważne jest uwrażliwienie społeczeństwa na problemy związane z chorobą, jaką jest depresja, która dotyka wszystkich bez względu na wykształcenie, wiek, płeć czy status społeczny. Stąd konieczność edukacji w zakresie profilaktyki i wczesnego rozpoznawania symptomów choroby.  Zabierając głos starosta Marzena Dębniak podziękowała wszystkim instytucjom i osobom, które zaangażowały się w przygotowanie konferencji dotyczącej depresji. Według WHO jest to czwarta najpoważniejsza chorobą na świecie, określa się ją zarówno chorobą duszy jak i ciała.

     Dalsza część konferencji miała charakter paneli. Głos zabrali : dziekan Wydziału Pedagogiki dr Grażyna Kałamaga, Akademia Nauk Stosowanych im. J. Gołuchowskiego, dyrektor Centrum Rozwoju Lokalnego Agnieszka Rogalińska, psycholog Magda Majewska Centrum Profilaktyczno - Edukacyjne, dyrektor Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej, Magdalena Kolisty - Jasiak, dyrektor Wielospecjalistycznego Szpitala, Dariusz Tumulec.

     Bardzo ważna i bogata w treści była część  poprowadzona przez  dr hab. Mariusza Jędrzejko oraz mgr Agnieszkę Taper, specjalistów w terapiach i kontakcie z osobami potrzebującymi pomocy, szczególnie w temacie depresji.

    Profesor Jędrzejko powiedział: " My jesteśmy załamani tym, co widzimy. Gwałtowny wzrost liczby dzieci deklarujących nicość i niechęć do życia. Liczba myśli i prób samobójczych jest tragiczna. Nie przerabia tego system psychiatrii i pomocy psychologicznej.....Depresja jest finałem zaniechań i tragicznej kondycji polskiej rodziny, w której nie ma czasu na rozmowę, bliskość, mądrą kontrolę dziecka i uważność na jego postępowanie. Mózg człowieka kształtuje się dopiero w wieku 25 lat. Należy ograniczyć liczbę złych bodźców, jakimi są technologie cyfrowe. Dorośli muszą skupić się bardziej na potrzebach dziecka, ale to nie dzieci, a rodzice muszą zdecydowanie wyznaczać granice."

   Miłym akcentem był bardzo emocjonalny występ utalentowanych młodych wokalistów z zespołu " Pandora."  Organizatorzy przygotowali także specjalne stoiska z materiałami dotyczącymi tematu konferencji. Można było również porozmawiać z psychologami czy terapeutami.

    W konferencji wzięły udział : prezes UTW Matylda Niewójt, członek Zarządu Irena Grudniewska oraz przewodnicząca Samorządu Słuchaczy

Teresa Żelazna.

     Słowa najwyższego uznania należą się dyrektor PCPR-u Joannie Pikus oraz współorganizatorom tego niezwykle cennego przedsięwzięcia, zorganizowanego profesjonalnie zarówno pod względem merytorycznym jak i organizacyjnym.

 

 

 

            Wykład Jarosława Kopańskiego

       z cyklu „ Podróż bez biletu do Meksyku” (część II)

 

Kopański Meksyk2

 

20 lutego br. - podróżnik Jarosław Kopański ponownie „zabrał” ostrowieckich studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w podróż multimedialną po Meksyku- na półwysep Jukatan. Zaprezentował fakty i ciekawostki z historii, kultury i dziedzictwa kulturowego meksykańskiej społeczności. Ciekawie opowiedział o najstarszych zabytkach archeologicznych, najpiękniejszych miejscach przyrodniczych, które sam poznał podczas podróży. Słuchacze mieli wielką przyjemność podziwiać i poznawać takie ciekawostki jak:

        -Najstarsze drzewo świata- cypryśnikz Santa Maria del Tule/ obwód- 36m/

LKUJ

        Chichen Itza- prekolumbijskie miasto na Jukatanie założone przez Majów  w V. n.e. Pozostałość po Majach. Wpisane na listę UNESCO jako jeden z 7. Cudów Świata. Zachowała się tam słynna piramida Kukulkana ( 24 m wysokości i 55,5 m szerokości). Liczba stopni 365 – tyle ile dni w roku -jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Meksyku- od 2007 r. zwane jako jedno z Nowych Cudów Świata;

meksyk chichen itza kukulkana piramidy ciekawostki o piramidach piramida

        Popocatepetl- największy stratowulkan i drugi pod względem wysokości szczyt w tym kraju/ ma 5452m./. Na jego zboczach zbudowano w XVI wieku klasztory, które od 1994 roku są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

        Największe i najpiękniejsze wodospady np. Agua Azul i Misal- Ha / 30m. wysokości/

        Cancun – kurort nad Morzem Karaibskim, słynie z pięknych plaż ( sztucznych , nawieziony piasek)

Meksyk zaskakuje pięknem przyrody. Do z najciekawszych i najpiękniejszych cudów przyrody należą też Cenoty- naturalne studnie krasowe wypełnione wodą, podziemne jaskinie, jeziora, rzeki.

Cenote in valladolid mexico 21362599476cenote oxman3

Szacuje się, że podwodny świat Cenote liczy ok. 500 km. Turyści mogą zwiedzić półwysep Jukatan w Meksyku na wiele sposobów: dotrzeć do pięknych plaż, jechać śladami ruin Majów, mogą zejść do Cenote. Wykładowca wspomniał również o kuchni meksykańskiej, m. in. o TACOS, czyli tortille.  

 

 

 

         Udział Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

                 w projekcie 4 WYMIAR MENTORINGU

 

zdjęcie do projektu Cukierskiej

 

4 WYMIAR MENTORINGU to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Przestrzeń Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych PISK z programu Aktywni Obywatele-Fundusz Krajowy na podstawie umowy zawartej z Fundacją im. Stefana Batorego.

Twórcami i realizatorkami projektu są dwie członkinie Stowarzyszenia Przestrzeń Inicjatyw Społeczno - Kulturalnych: Katarzyna Cukierska - prezes Stowarzyszenia i Paulina Wąsik-sekretarz. Mentorkami zaś zostało osiemnaście seniorek ,które przez kilka miesięcy pracowały metodą mentoringu z uczniami z trzech ostrowieckich szkół.

Projekt opierał się na spotkaniach seniorki z uczniem klasy 4, 5 lub 6. Mniej więcej raz na dwa tygodnie zaplanowane było godzinne spotkanie Mentora z Menti. Najważniejsze aspekty spotkania to: rozmowa, obecność, otwartość i współdecydowanie o tym, co ma się wydarzyć na kolejnym spotkaniu.

Często były to spotkania w działaniu podczas: gry, zabawy, wspólnego malowania, czytania czy gotowania.

Dzięki wspólnym pomysłom i zaangażowaniu powstał materiał do publikacji DOBRE PRAKTYKI, stanowiący katalog dobrych praktyk spotkań monitoringowych.

W projekcie tym nie zabrakło aktywnych słuchaczek UTW, które były mentorkami: Alicja Boroń, Lucyna Błachno, Marta Bojara, Alicja Lisicka, Anna Calinou, Irena Ciecieląg, Barbara Łata, Emilia Sękiewicz, Irena Stasińska.

To kolejne, bardzo cenne doświadczenie, wyzwalające aktywność słuchaczek UTW, pozwalające praktycznie poznać istotę metody mentoringu.

                                                                      Emilia Sękiewicz

 

    

DSC02112

     

               SPOTKANIE STUDENTÓW

            UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

      ZE STAROSTĄ POWIATU OSTROWIECKIEGO

 

DSC02111

                                                              DSC02114 1 

DSC02122

 

            13 luty 2023 r.- odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Seniorzy chcą wiedzieć”, wcześniej było z Prezydentem Miasta Ostrowiec Świętokrzyski obecnie ze Starostą Powiatu Ostrowieckiego. Starosta Marzena Dębniak przedstawiła/ w prezentacji multimedialnej/zadania realizowane przez powiat ostrowiecki, podsumowanie działalności za ubiegły rok, a także planowanie przedsięwzięć na przyszłość.

        W swej wypowiedzi podkreśliła, że ze względu na trudną kadencję, dużą inflację ,spłatę długów poprzedniego zarządu / raty kredytu i odsetek/ obecny Zarząd Powiatu Ostrowieckiego prowadzi wyważoną i oszczędną politykę finansową. Powiedziała słuchaczom:

„ Cztery lata temu złożyłam obietnicę mieszkańcom powiatu ostrowieckiego i tego słowa, do końca dokąd będę starostą, zamierzam dotrzymać”

       Priorytetowym zadaniem jest dbałość o Wielospecjalistyczny Szpital Powiatowy- otwarcie pracowni tomografii komputerowej i zakup tomografu, remont i modernizacja pomieszczeń po byłym SOR oraz zakup sprzętu do rehabilitacji pocovidowej. Szczególne przedsięwzięcie to wybudowanie lądowiska dla helikopterów ratunkowych na dachu szpitala. Starosta i Zarząd Powiatu czynią wszystko, by szpital istniał i się rozwijał. Służył mieszkańcom miasta i powiatu, był miejscem specjalistycznych usług medycznych.

        Starosta Marzena Dębniak wspomniała również o kolejnej kadencji Profilaktycznego Programu ”Akademia Pełna Zdrowia”, z którego korzystają też seniorzy. W tym roku zwiększono do 180 tys. pulę środków, przeznaczonych na bezpłatne badania, konsultacje lekarskie, warsztaty, aktywności fizyczne.

        Studenci uniwersyteccy zapoznali się także z innymi zadaniami, dotyczącymi inwestycji , poprawy i rozbudowy infrastruktury drogowej oraz remontu placówek oświatowych, jak również kosztów ich utrzymania.

„Rolą samorządu jest zaplanować i przeprowadzić inwestycje tak, aby spełniała oczekiwania pod względem jakości i służyła mieszkańcom przez długie lata”- kolejna obietnica Pani Starosty.

Plany na przyszłość- to projekty, by pozyskać środki zewnętrzne na inwestycje, które pochodzić będą z Rządowego Funduszu Polski Ład. Są to: rozbudowa ścieżki rowerowej od ul. Orlej do Nowej Dębowej Woli, przebudowa starodroża na odcinku Ostrowiec- Boksycka, rozbudowa międzyszkolnego stadionu, inwestycje w Muzeum- wykonanie ścieżek, dróg dojazdowych w parku przy Pałacu Wielopolskich w Częstocicach oraz budowa i remont dróg gminnych i powiatowych.

      Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie słuchaczy, zadawano pytania dotyczące, m. in.: dworca kolejowego w Ostrowcu. Na zakończenie spotkania wszyscy otrzymali „walentynkowe” serduszka.

 

DSC02117

 

    

  

                      KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK

   W KOŚCIELE P.W ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W WAŚNIOWIE

 

325058109 1360657531373931 7137719729463591511 n

10000000 5639735272791941 5214681877611569246 n 1 Moment

 

Zgodnie z polską tradycją 2 lutego mija czas śpiewania kolęd. W związku z tym 29.01.2023r. odbył się w kościele Św. Apostołów Piotra i Pawła w Waśniowie koncert kolęd i pastorałek.

Gospodarzem koncertu był chór Con Anima z Waśniowa, który zaprosił na ten koncert również Chór UTW.

W koncercie tym wystąpiły 4 Chóry:

*1). CON ANIMA (Waśniów), BEL CANTO (Bodzechów) - dyrygent mgr Monika Gryzka

*2). AD DEUM ( Szewna)- dyrygent mgr Sylwia Gryzka-Ośko .

Wystąpił również solista Grzegorz Krasowski z towarzyszeniem głosów żeńskich z połączonych chórów Con Anima i Ad Deum

Prowadzenie koncertu - Anna Kubik.

*3) CHÓR UTW „UTEWIANIEpod kierunkiem mgr Kamila Ośko. Chór zaśpiewał: „Dlaczego dzisiaj”, „Jest taki dzień”. „Hola, hola pasterze z pola ” Raduj się dzisiaj

Wyjątkowy nastrój jaki towarzyszył temu wydarzeniu związany był z miejscem, gdzie odbywał się koncert a mianowicie z kościołem w Waśniowie o wystroju barokowym wybudowanym w 1656 r. na miejscu drewnianego kościółka z 1362r.

Waśniów to najstarsza miejscowość w woj. świętokrzyskim . Pierwsze wzmianki o Waśniowie pochodzą z 1145r. Wykopaliska archeologiczne potwierdzająże duża osada istniała już 2000 lat temu. W 1351 r. Król Kazimierz Wielki nadał jej prawa miejskie, które Waśniów stracił po powstaniu styczniowym .

 

325615358 1220299165245517 5869692954075783341 n 328089141_5808826982558012_2837095907356825968_n.jpg

 

       

         Udział Słuchaczy UTW w przedstawieniach teatralnych

        w ramach projektu ” Maria Konopnicka łączy pokolenia”.

 

   328669499 737062971472723 8439385066007284486 n328626627 5611973328914127 1400666267970587627 n

 328496981 581832036778962 5767189999812474115 n328622132 875624113709732 3914843277523581897 n

 

     „26 stycznia w naszej bibliotece odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu "Maria Konopnicka łączy pokolenia" realizowanego wspólnie z Biblioteka ANSG. Tym razem skupiliśmy się na smakach dzieciństwa pisarki , wcześniej przypominając sobie kim była Maria Konopnicka, czym się wyróżniała i jakie utwory pisała. Wspólnie z dziećmi z Przedszkole Publiczne nr 12 z oddziałami integracyjnymi w Ostrowcu Św. oraz słuchaczami UTW Ostrowiec Świętokrzyski porównywaliśmy kolejne smakołyki, wskazywaliśmy na różnice jakie występują we współczesnym odżywianiu. Szukaliśmy zdrowych potraw i przekąsek. Rozmawialiśmy o dobrych nawykach i przyzwyczajeniach a wszystko to w oparciu o lekturę książki "Filip w krainie zdrowia" dr Jacques'a Breuila. Były równieżćwiczenia fizyczne i piosenki. Słuchacze UTW Ostrowiec Świętokrzyski z przyjemnością zaprezentowali wiersze Marii Konopnickiej we własnej aranżacji za co otrzymali gromkie brawa. Było zdrowo, radośnie i książkowo. Czeka nas jeszcze w marcu jedno spotkanie w Ostrowieckim Browarze Kultury na którym podsumujemy nasze działania. Zaproszone zostaną delegacje ze wszystkich ostrowieckich przedszkoli ,którym przedstawiony zostanie spektakl oparty na książce Marii Konopnickiej "O krasnoludkach i sierotce Marysi". W roli aktorów wystąpią słuchacze UTW z Teatru Żywego Słowa oraz przedszkolaki z PP nr 12 noszącego imię bohaterki naszych spotkań. Przedstawienie będzie kwintesencją naszego projektu. Niewątpliwie połączy pokolenia.”

                                                          / Biblioteka Pedagogiczna/

322711369 6328369837208365 1761903463778401940 n328830081 448130450772967 6011415600809839127 n

 

 

  UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU 

                                         DLA  

       WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Wośp2

      

             Od początku działalności ostrowieckiego UTW słuchacze bardzo chętnie włączają się w tę piękną akcję charytatywnego dzieła.

   W tym roku sześć uczestniczek Warsztatów malarskich przekazało

11 swoich prac na aukcję do Sztabu WOŚP -u w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podziękowania należą się :

     Alicji Boroń, Jolancie Kozioł, Annie Gębusi, Danucie Szałapskiej, Bożenie Kośli, Teresie Lisowskiej.

   Niezwykłym pomysłem wykazał się prowadzący warsztaty artysta plastyk Zbigniew Sawaryn przebywający w tym dniu w Górze Kalwarii. Prowadził licytację karykatur osób rysowanych przez niego w trakcie prowadzonych akcji. Uzyskał kwotę 370 zł.

     Nasi uniwersyteccy artyści przekazali razem na konto WOŚP-u 1291 zł.

     Gratulacje i wielkie podziękowania za ten piękny dar serca!!

 

 

   23.01.2023  WYKŁAD - "PAWEŁ EDMUND STRZELECKI

     -POLSKI PODRÓŻNIK, GEOLOG, BADACZ AUSTRALII”

 

        Pawel Edmund Strzelecki polski podroznik kim byl podroze ekantor plDSC02090

 

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej w lipcu 2022r podjął uchwałę, że rok 2023, w 150-tą rocznicę śmierci,

będzie Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego.

 

DSC02088 

 DSC02089   

 

   23.01.2023r wykład plenarny przygotowany i wygłoszony przez mgr Krystynę Krzemińską przybliżył słuchaczom sylwetkę i dokonania wybitnego polskiego podróżnika, pierwszego Polaka, który odbył indywidualną podróż dookoła świata w celach naukowych/ 1834-1843/- odwiedził 6 kontynentów i przepłynął 3 oceany. W tej podróży przyświecał mu cel naukowego zbadania bogactw naturalnych odwiedzanych krajów. Przez 4 lata badał dzikie zakątki Australii i Tasmanii , mało znanej kolonii brytyjskiej. Z plecakiem z ciężkimi instrumentami pomiarowymi przewędrował 11 tys. km .Po powrocie do Anglii został doceniony przez środowiska naukowe i królową Wiktorię , która nadała mu tytuł szlachecki i odznaczenia: Komandorię Orderu Imperium Brytyjskiego i Komandorią Orderu św. Michała i św. Jerzego za pięcioletnie badania Australii, odkrycie złota i nowych terenów kolonizacyjnych. Uniwersytet w Oxfordzie nadal mu tytuł doktora honoris causa/ z prawa cywilnego./ Od Królewskiego Towarzystwa Geograficznego otrzymał Złoty Medal Odkrywców.

W czasie Wielkiego Głodu w Irlandii pospieszył nieść pomoc głodującym, a szczególnie dzieciom. W Dublinie ma poświęconą tablicę upamiętniającą jego inicjatywę i pomoc.

Nigdy nie zapomniał, że był Polakiem/ mimo obywatelstwa brytyjskiego/, nie zmienił nazwiska, które było trudne do wypowiedzenia przez cudzoziemców. pomagał polskim emigrantom po powstaniach narodowych. Odkryty szczyt Alp Śnieżnych w Australii nazwał na cześć bohatera narodowego Górą Kościuszki

W 150-tą rocznicę przybycia Strzeleckiego do Australii i 200-lecia tego kontynentu odsłonięto pomnik, który zbudowany w Polsce płynął na Antypody żegnany słowami wiersza nieznanego autora:

                   pomnik w Australii

" Karta historii i badań świata /To tak niewiele na jedno życie/ Nazwisko Twoje trwać będzie lata/Sobie niewiele, innym obficie.

Jeszcze raz teraz wyruszysz w dal/ Do ziemi na końcu świata/ Powiedz, że Polska została tam/ Gdzie była całe lata/”

Wykład został przyjęty z zainteresowaniem i aplauzem słuchaczy.

                                                                           Krystyna Krzemińska

 

 

21 01.2023  PRZEDSTAWIENIE BAJKI PRZEZ SŁUCHACZY UTW

W BIBLIOTECE MIEJSKIEJ Z OKAZJI DNIA BABCI I DZIADKA  · 

 

324025117 1112568196099477 8480279476076095438 n 1

324510187 722750109243865 93757955944337087 n 1325955151 1217404478861581 3448580208427404679 n

  

Dodatkową atrakcją dla naszych Gości w Dniu Babci i Dziadka był występ Kabaretu "Skandal", działającego przy UTW w Ostrowcu Św. Nasi aktorzy zaprezentowali spektakl "O mądrym dziadku i psotnym wnuczku", na podstawie książki Jadwigi Kozieradzkiej, pt. "Niezwykłe przygody Koralaczka w Krainie Tajemnic".

Scenariusz: Alicja Kowalska,

Muzyka, reżyseria: Ewa Bałazy

Serdecznie dziękujemy za tak ciekawy i pouczający występ! Dzieci i Dziadkowie byli zachwyceni „

                                                   Biblioteka Miejska

325979891 737885894338028 2779343647949448419 n 1

 

 

    20.01.2023 "SPOTKANIE NOWOROCZNE

            " Z KOLĘDĄ I PASTORAŁKĄ "

 

2301 F069 1200x800

 chór 2

chór1

 

      Grupa studentów UTW, z prezes Matyldą Niewójt, wzięła udział 20 stycznia br. w "Spotkaniu Noworocznym z Kolędą i Pastorałką '' zorganizowanym dla seniorów woj. świętokrzyskiego przez dr Małgorzatę Krawczyk - Blicharską z Uniwersytetu Seniorów UJK oraz Wydz. Pedagogiki i Psychologii w ramach współpracy na rzecz aktywizacji seniorów.

    Wydarzenie składało się z części artystycznej i naukowej. Seniorów zachwycił koncert kolęd w wykonaniu studentek Kierunku Pedagogika II rok.

   Oklaskiwane były także zespoły seniorów z UTW w Jędrzejowie i Chęcinach oraz Świętokrzyskiego Uniwersytetu Ludowego.

  Interesujący  wykład nt. " Jak to z kolędą było..." wygłosiła dr hab. Małgorzata Stawiak - Ososińska, prof. UJK.

      Spotkanie zostało zwieńczone wspólnym kolędowaniem  w atmosferze pełnej serdeczności i świątecznej radości.

   Koordynatorem artystycznym i naukowym wydarzenia była prof. Małgorzata Stawiak - Ososińska z Zakładu Edukacji Dorosłych, przy współpracy

dr hab. Agaty Chabior, dr Agaty Jopkiewicz, dr Renaty Miszczuk i dr Anny Przygody.

        Grupa ostrowiecka serdecznie dziękuje za zaproszenie na to niezwykle emocjonujące spotkanie, pełne pozytywnej energii i głębokich przeżyć artystycznych.

     Słowa pełne wdzięczności kierujemy do Pana Prezydenta Jarosława Górczyńskiego za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu do Kielc, a kierowcy, Panu Andrzejowi Pronobisowi, dziękujemy za takt, kulturę i bezpieczną jazdę.

   Nasz uniwersytet reprezentowali : Matylda Niewójt, Barbara Pronobis, Irena Grudniewska, Teresa Żelazna , Anna Pytlakowska, Irena Klepacz i Marek Szczepański.

 

2301 F102 1200x800

                                           2301 F069 1200x800

 

 

 

            UDZIAŁ CHÓRU UTW „UTEWIANIE"

W KONCERCIE  „Z  KOLĘDĄ  PRZEZ  POKOLENIA”

326376146 709622250798628 8798327548827502777 n

326356482 5739922329376713 7067541841645515965 n

326281226 496436045938715 8378500106635016823 n326380365 877916656763353 7259027704981317377 n325451610 963884077917374 818907598924655015 n

19.01.2023r.w klimatycznej sali Ostrowieckiego Browaru Kultury, spotkali się przedstawiciele wielu pokoleń by wspólnie kolędować. Organizatorem koncertu „Z KOLĘDĄ PRZEZ POKOLENIA” już od wielu lat jest Przedszkole Publiczne nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi.

Kolędowanie było połączone z życzeniami dla wyjątkowych Gości tego koncertu - Babć i Dziadków z okazji Ich Święta.

Na scenie usłyszeć można było przedszkolaków, absolwentów przedszkola nr 12, rodziców dzieci, kadrę pedagogiczną oraz zaprzyjaźniony z Przedszkolem - Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zaśpiewał pastorałkę „ Raduj się dzisiaj” .

Koncert kolęd i pastorałek dostarczył wszystkim obecnym wielu wrażeń i niemałych wzruszeń . Braw dla małych i tych większych artystów nie było końca.

A zaśpiewana przez dzieci piosenka Kiedy Babcia była mała….”   radosny Uśmiech na twarzach Babć i Dziadków wywołała.

 

326400163 569718265028490 3710455373088957021 n

326454397 1230937944189081 9110631021075924316 n324464384 557325343118685 2995110899342413770 n 2

 

      324352897 550788617085458 8264548944453546317 nk 4749536949478827991   

                                         16.01.2023r. STRATEGIA ROZWOJU

                                   GMINY OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI

                                  SPOTKANIE Z PREZYDENTEM MIASTA

    N I C   O   N A S   B E Z   N A S

DSC02080

   to jedno z haseł studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, którzy żywo interesują się tym, co dzieje się w naszej małej ojczyźnie, chcą nie tylko wiedzieć, ale także brać czynny udział w projektach podejmowanych przez władze naszego miasta i powiatu.

   " My, seniorzy, kiedyś pracowaliśmy w tym mieście, pracowaliśmy dla tego miasta i szczycimy się tym, że każdy z nas dołożył cegiełkę do budowania nowego wizerunku Ostrowca Świętokrzyskiego. I nadal jesteśmy aktywni, twórczy, swoja wiedzą i bogatym doświadczeniem  pomagamy władzom samorządowym sprawnie realizować politykę senioralną. Jesteśmy ciekawi strategii rozwoju naszego miasta na najbliższe lata, stąd obecność Prezydenta Miasta Jarosława Górczyńskiego "- tak rozpoczęła spotkanie 16 stycznia br. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku Prezes Matylda Niewójt.         

Jak żyjemy, jak chcielibyśmy żyć i jakie możliwości stwarza nam nasze miasto?

To dominujące problemy podczas noworocznego spotkania słuchaczy UTW z Prezydentem Miasta Jarosławem Górczyńskim 16 stycznia 2023r.

W przekazywanych sobie wzajemnie życzeniach przewijało się oczekiwanie, że ogólna troska i współdziałanie społeczności są fundamentem lepszej przyszłości.

Pan Prezydent wyjaśniał słuchaczom, jak wielki wpływ na życie naszego Miasta ma ogólna sytuacja społeczno-gospodarcza i polityczna w naszym kraju, w Europie i na świecie. Plany i strategia rozwoju miasta wychodzi naprzeciw potrzebom społecznym, gospodarczym i środowiskowym mieszkańców . Stabilny i bez zadłużenia budżet  ( mocne podwaliny tej stabilności zbudowane w okresie przeszłym), planowane i realizowane inwestycje, jak : inwestycje drogowe, komunikacyjne (powstała nowa baza MZK, zakupiono 32 nowe autobusy), inwestycje w oświatę i in., stabilna polityka podatkowa ( 8. rok z rzędu bez podwyżek podatku), starania o fundusze europejskie, a także przejmowanie najlepszych doświadczeń innych przodujących gmin miejskich stwarzają Gminie Ostrowiec Świętokrzyski szanse zamierzonego rozwoju. Ostrowiec jest liderem w zakresie inwestycji a w rankingu finansowym Samorządu Terytorialnego zajmuje 6 miejsce wśród wszystkich miast w Polsce.  

DSC02084k

DSC02085kDSC02086k

Władze samorządowe doceniają działania i aktywność społeczną Seniorów, o czym świadczy chociażby hasło, z którym Prezydent Miasta przybył na spotkanie ze Słuchaczami UTW:

                  „ Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim 

                                               Dumą naszego miasta”

     Seniorzy, znajdujący zrozumienie i wsparcie dla swojej aktywności we władzach samorządowych wyrażają swoją wdzięczność i podziękowania.  

    Zarząd i Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku serdecznie dziękują Panu Prezydentowi za owocne spotkanie, które zorientowało seniorów w aktualnej sytuacji naszego miasta, a także strategii na przyszłość. Dziękujemy za zapewnienie, że głos ostrowieckich seniorów będzie zawsze brany pod uwagę i zawsze znajdzie się przestrzeń dla aktywności senioralnych.  .

 

  

                            SPOTKANIE NOWOROCZNE

                    WSPÓŁCZESNE JASEŁKA I INTEGRACJA

DSC02059DSC02061

DSC02063DSC02068

        9 styczeń 2023 rok  odbyło się noworoczne spotkanie studentów Uniwersytetu Trzeciego Roku w auli F. Ryszki Akademii Nauk Stosowanych.

Uroczystość rozpoczęto od powitania uczestników spotkania integracyjnego i złożenia wszystkim życzeń noworocznych w imieniu Prezes Matyldy Niewójt, Zarządu i Samorządu UTW.

 Następnie Chór UTW- UTEWIANIE oraz przedstawiciele Teatru Żywego Słowa ponownie odtworzyli magię minionych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Część artystyczną uniwersyteccy chórzyści zaczęli od kolędy „Przybieżeli do Betlejem”.„Śpiewali również nastrojowe i radosne pieśni ,m. in.: ”Jest taki dzień„Radujmy się dzisiaj”, wystawili szopkę współczesną. Świat się zmienia, również i szopka...”- stwierdziła Irena Podsiadły. W nowoczesnych jasełkach, do szopy przybyli z życzeniami i podziękowaniami : policjant / w roli Marian Kimbar/ lekarka / Lucyna Błachno/ wójt / Anna Szczekala/ murarz/ Marek Szczepański/ oraz grupa Seniorów. W roli Maryi i Józefa wystąpili Maria Senderek i Tadeusz Morawski. Szopkę pięknie poprowadziły w roli Aniołów: Elżbieta Mroczek i Alicja Boroń.

    Bardzo istotne popłynęło przesłanie z nowoczesnych jasełek i poezji ks. Jana Twardowskiego. Seniorzy : Krystyna Janiszewska, Irena Podsiadły, Ryszarda Cudzik, Janina Szczepańska – podkreśliły, że trzeba „zażegnać wszystko, co nas różni, by ludzie uśmiechem witali się na co dzień, by odnowę Ziemi zaczęli od siebie”. Jadwiga Gryz ułożyła wiersz, m .in. „nasze życzenie , niech ta uczelnia , jak najdłużej trwa i zawsze chętnych studentów ma”

DSC02071DSC02074

325388742 907072540470423 7172357793555634955 nDSC02077

 DSC02057DSC02065                                                                    

        Część druga to integracja. Wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek, podczas którego trwały rozmowy towarzyskie w przyjaznej atmosferze. Było dużo radości i życzliwości przy symbolicznej lampce szampana i słodyczach.

              DSC02054

 

                         UDZIAŁ PRZEDSTAWICIELI UTW

                W PROJEKCIE ” KSIĄŻKA JAK WITAMINA”

321042405 554620992969646 3469643533392874097 n

                                              321076129 435115058740315 560885794691090288 n

320669659 578768123580292 7088721240059641421 n

        Od IV do XII 2022 roku odbywały się comiesięczne spotkania grupy sympatyków czytania książek o różnorodnej tematyce w bibliotece na osiedlu Ogrody.

        Organizatorami tych spotkań były: Biblioteka Pedagogiczna – filia Wojewódzkiej Biblioteki w Kielcach i Biblioteka Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim – partnerzy Lokalnej Grupy Działania Krzemienny Krąg pod opieką Jarosława Kuby, prezesa Stowarzyszenia i głównego pomysłodawcę działań społecznych, kulturalnych i ekonomicznych, zwłaszcza na osiedlu Ogrody, gdzie powstaje Wymiennikownia- Centrum Społecznościowe.

        W działaniach z zakresu kultury nie mogło zabraknąć przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego, tym bardziej że w grupie miłośników książek są osoby z wielu środowisk i w różnym wieku. Okazuje się, że dobra lektura łączy pokolenia. Seniorzy , młodzież licealna, osoby pracujące zawodowo i emeryci- pasjonują się literaturą również współczesną. Moderatorki : Barbara Pawelec i Barbara Bakalarz- Kowalska – prezentowały nowości wydawnicze, ciekawe książki do czytania, fragmenty tekstów, przy których omawiano różne motywy przewodnie. Oto tematy spotkań:

1.Radość pisania-Radość słuchania.

2.Książki dzieciństwa

3.Targowisko książek.

4.W poszukiwaniu dobrego czasu.

5.Książka na podryw. Przepis na szczęście.

6.Przeżywanie świata i inne.

        W spotkaniach tych uczestniczyły seniorki / m. in.: Emilia Sękiewicz, Krystyna Borys, Lucyna Błachno , Barbara Łata, Dorota Czarnecka/ , które włączyły się do dyskusji na temat np. jaki wpływ ma książka na zdrowie człowieka. Dlaczego lubimy czytać książki?

Co warto poznać, przeczytać? Co było dobre w tym roku? Jakie mamy plany na przyszłość?

        Cechą charakterystyczną tych spotkań były witaminy, czyli przyniesione przez uczestników soki warzywne, owoce - świeże i suszone, drobne ciasteczka świąteczne.

        Projekt „Książka jak witamina” to doskonały pomysł na spotkania w życzliwym towarzystwie ludzi, którzy mogą podzielić się swoją pasją czytania, zdobywania wiedzy o życiu kolejnych pokoleń. Grupa postanowiła, że w następnym roku nadal będą odbywały się spotkania.. Dziękujemy Organizatorom za przyjemnie spędzony czas.

321729750 866216464617163 580877805765639331 n

 

 

                                  SPOTKANIE WIGILIJNE

             SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

DSC02017

DSC02013

        15 grudnia 2022 roku odbyła się tradycyjna Wigilia dla Seniorów Uniwersytetu Trzeciego Wieku w hotelu „Accademia” w Ostrowcu Świętokrzyskim. Była to uroczystość pełna ciepłych słów, życzeń i śpiewu pięknych kolęd, a także serdecznego powitania szanownych Gości przez Matyldę Niewójt, prezes i Krystynę Borys, wiceprezes UTW .Modlitwę wraz z poświęceniem opłatków poprowadził ks. Marek Dzióba, proboszcz parafii św. Kazimierza Królewicza który rozpoczął życzenia słowami :”Niech betlejemskie światło wypełni nasze serca wiarą, nadzieją i miłością” Natomiast Jarosław Górczyński, Prezydent Miasta podkreślił, że Boże Narodzenie to święto rodzinne, życzył wszystkim, by święta te były spokojne, pełne życzliwości i zgody.

Tego wieczoru przy wspólnym stole ze słuchaczami świętowali również :Marzena Dębniak, Starosta Powiatu Ostrowieckiego i Beata Kobiałka / powiat/, Agnieszka Rogalińska, członek powiatu, Joanna Pikus, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i dyrektor PCPRoraz Marta Woźnicka -Kuzdak ,wiceprzewodnicząca Rady Miasta, Tomasz Gębka, Wydział Planowania Rozwoju Miasta i Anna Woś, Referat Promocji i Komunikacji Społecznej Miasta. Uczelnię patronacką reprezentowała Justyna Osuch, dyrektor Działu Dydaktycznego Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego.

Wszyscy wszystkim składali życzenia. Seniorzy życzyli sobie nawzajem zdrowia, radości, spełnienia marzeń i więcej spotkań integracyjnych.

         Wieczór wigilijny uświetnił Chór UTW, który wystąpił w strojach galowych. Uniwersyteccy chórzyści pod kierunkiem Kamila Ośko, nauczyciela śpiewu i muzyki, wprowadzili w nastrój świąteczny, prezentując poezję bożonarodzeniową/ m. in. wiersze ks. Jana Twardowskiego , W. Chojeckiej/ nastrojowe kolędy i pastorałki, takie jak „ Jest taki dzień”, „Dlaczego dzisiaj”, „ W stajence cichutko śpi”, „Ucichłeś Jezuleńku”. Wyjątkowo była wzruszająca scena śpiewana / solo/ przez Tadeusza Morawskiego i Marię Senderek/ w roli Józefa i Maryi przy żłobku/. W programie wigilijnym uczestnicy wieczoru usłyszeli wiersze- na tle melodii „Cicha noc”- prezentowane przez Irenę Podsiadły, Krystynę Janiszewską , Wandę Hauer.

         Wigilia to też uroczysta kolacja. Na stołach pojawiły się wigilijne potrawy, m.in. kapuśniaczek, gołąbki z kaszą, chrusty i przystawki. Panowała miła atmosfera, prawdziwie przedświąteczna. Wspólnie śpiewano z Chórem UTW kolędy. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Gdy się Chrystus rodzi” 

         Szczególne podziękowania kierujemy do Chórzystów   i Teatru żywego Słowa /pod kierunkiem Krystyny Borys/ za kolędowanie i recytacje poezji /z przesłaniem wiary, miłości, nadziei, pokoju- czarem i magią Świąt Bożego Narodzenia/, a także do Ireny Podsiadły/ trud tworzenia scenariusza/ i Opiekuna Chóru /Ewy Bałazy/ i innym zaangażowanym członkom Zarządu UTW.

 DSC01984DSC01997

DSC02009320673682 5889659647764730 3236977695582003153 n

                                          „Pomódlmy się w Noc Betlejemską,

                                                        W Noc Szczęśliwego Rozwiązania            

                                                        By wszystko się nam rozplątało,

                                                        węzły, konflikty, powikłania.

                                                        Oby się wszystkie trudne sprawy

                                                        Porozkręcały jak supełki,

                                                        Własne ambicje i urazy

                                                       Zaczęły śmieszyć jak kukiełki…..”

                                                                  / ks. Jan Twardowski/

320511469 1801659110200807 123218491569100104 n

 

 

                 Co nowego w leczeniu niewydolności serca-

                               wykład dr Bożeny Kubickiej

                                                 DSC01965

    318802526 471307221596813 768836733825032950 n

        12 grudnia 2022 roku odbył się wykład , dotyczący zdrowia, a w szczególności leczenia niewydolności serca. Wykład n t. : ”Co nowego w leczeniu niewydolności serca” zaprezentowała dr Bożena Kubicka, internistka, kardiolog. W prezentacji multimedialnej pokazała i omówiła budowę i pracę mięśnia sercowego, objawy i przyczyny chorób kardiologicznych oraz rodzaje arytmii serca, badania diagnostyczne, sposoby nowoczesnego leczenia.

        Niewydolność serca charakteryzuje się zachwianiem głównej funkcji mięśnia sercowego , czyli dostarczania należytej ilości krwi w danej jednostce czasu do tkanek i narządów. Podstawą w rozpoznaniu niewydolności serca stanowią badania podmiotowe i przedmiotowe, echokardiologia, elektrokardiologia/ EKG/ i inne.

       Kardiolodzy bardzo często mają do czynienia z ludźmi młodymi i osobami starszymi, którzy wcześniej nie leczyli się z przyczyn kardiologicznych. Pacjenci po raz pierwszy zgłosili się do lekarza z powodu nadciśnienia tętniczego czy zawału, zaburzenia rytmu serca / objawy przedmiotowe/. Kardiolog zwróciła uwagę słuchaczy na pierwsze podmiotowe objawy, takie jak:

        typowy brak powietrza, problemy z oddychaniem,

        zmiany w tolerancji wysiłku,

        zadyszka przy schylaniu, wchodzeniu na schody, biegu,

        kaszel nocny, świszczący,

        uczucie wzdęcia, utrata łaknienia, depresja,

        zawroty głowy, omdlenia,

        palpitacje serca, kołatanie, arytmia i inne.

Wczesne wykrycie , jak i wczesna profilaktyka chorób układu krążenia, są bardzo ważne. Proste działania, jak modyfikacja czynników ryzyka chorób sercowych poprzez stosowanie diety, farmakologii profilaktycznej/ m. in.: leki przeciw nadciśnieniu, leki obniżające cholesterol i inne/ , aktywność fizyczna oraz okresowe badania mogą uchronić przed rozwojem chorób serca lub pomóc wykryć je we wczesnym etapie, kiedy leczenie jest znacznie skuteczniejsze.

        Wykład dr Bożeny Kubickiej był bardzo ciekawy , merytoryczny, ujęty naukowo, oparty o doświadczenia kardiolog, która szczegółowo odpowiadała na pytania seniorów.

 DSC01968

 

 

  10,12,2022e. Udział Słuchaczy UTW w Akcji Charytatywnej

                         „GWIAZDKI MOC”

Gwiazdki moc   

                 zdjęciegw   

            W sobotę, 10 grudnia w Ostrowieckim Browarze Kultury, od godziny 1000 do 1500, czekało na gości niemal 30 stoisk, a na nich smakołyki przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich, stroiki bożonarodzeniowe, świąteczne skrzaty, małe i większe upominki rękodzielnicze, gry i zabawy dla dzieci - to tylko niektóre z atrakcji.  Świąteczna Akcja Charytatywna Radia Ostrowiec I LGD „ Krzemienny Krąg” - „ Gwiazdki Moc 2022 ‘’ miała charakter kiermaszu, pieniądze za wybrane gadżety były wrzucane do puszek.  Zachowany został główny i tradycyjny element, czyli licytacje prowadzone ze sceny.

        W tym roku zebrane podczas akcji fundusze przekazane zostaną na likwidację barier architektonicznych w powstającym Centrum Społecznościowym „Wymiennikownia”.  Ma to być miejsce spotkań wielu pokoleń, organizowania wspólnych przedsięwzięć, wydarzeń, a czasami po prostu spotkań z przyjaciółmi przy herbacie. Uniwersytet Trzeciego Wieku włączył się w tę niezwykle szlachetną akcję. Mieliśmy i my własne stoisko z pracami wykonanymi na zajęciach rękodzieła i florystyki, tomikami poetyckimi : Mirosławy Dudy i Jadwigi Myśliwskiej oraz z gadżetami przyniesionymi przez studentów UTW. Przy stoisku przez cały czas obecne były: Alicja Podczaska, Emilia Sękiewicz oraz Marta Bojara, która prezentowała upieczone przez siebie smakowite pierniczki, przetwory oraz marynowane grzyby. Stoisko odwiedziła wiceprezes Krystyna Borys ze swoimi wnukami. Przekazała na licytację namalowany przez siebie obraz. Natomiast Prezes Matylda Niewójt, która aktywnie włączyła się w przygotowanie świątecznej akcji, towarzyszyła swoim studentkom przy stoisku, wspierając je charytatywnym datkiem.

        Dziękujemy wszystkim darczyńcom za przedmioty przekazane na licytację. Przebieg licytacji można obserwować na Fb Świąteczna Akcja “Gwiazdki Moc” lub Fundacja ” Bo w nas jest moc.”

        Szczególne podziękowania należą się słuchaczowi Stanisławowi Smudze , który odpowiada na każdy apel, zawsze aktywnie włącza się w akcje charytatywne organizowane przez UTW, a także przez instytucje miejskie. Przekazuje różne materiały, które wykorzystują na zajęciach uczestniczki Warsztatów rękodzieła artystycznego.

                                                                      Emilia Sękiewicz

                   podziękowanie      

 

 

 zdjęcie W

 

                 II   G A L A   W O L O N T A R I A T U

'' Wolontariusze to jedna z najlepszych grup ludzi o dobrych sercach na ZiemiTo bezcenne klejnoty świata." I trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem, bowiem wolontariusze wyciągają pomocną dłoń w każdy możliwy sposób, dobrowolnie poświęcają swój czas, energię, uważność. Z  pełną troską i życzliwością obejmują opieką osoby w trudnej sytuacji życiowej.

  Z okazji Międzynarodowego Dnia Wolontariatu, 5 grudnia br. w Ostrowieckim Browarze Kultury ponad 150 osób świętowało swoje sukcesy w działalności wolontariackiej. Nagrodami i wyróżnieniami zostali uhonorowani wolontariusze z organizacji pozarządowych, z ostrowieckich szkół oraz nauczyciele, którzy są wspaniałymi koordynatorami większości akcji.

     W tej zacnej grupie znalazły się także Studentki naszego UTW: Marta Bojara, Jadwiga Chodorek, Teresa Rogowska i Emilia Sękiewicz. Wyróżnienie nie tylko motywuje, ale  zobowiązuje do dalszych aktów życzliwości i pomocy, zapewniła wolontariuszka Emilia Sękiewicz.                                                               

               DRODZY   WOLONTARIUSZE

           UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU,

                                                            ''Twoje i moje życie nie powinno być

                                                                  cenione przez to, co bierzemy,

                                                                      ale przez to, co dajemy."

       Zarząd UTW serdecznie dziękuje uniwersyteckim Wolontariuszom za pracę na rzecz  Stowarzyszenia, a także osób potrzebujących pomocy i wsparcia. Wasza niezwykle szlachetna, pełna empatii działalność pozwala realizować ambitne plany i projekty podejmowane przez UTW, zapewniając  Studentom ciekawy i bogaty wachlarz zajęć .

       Serdecznie gratulujemy Wolontariuszkom UTW, uhonorowanym podczas  II Gali Wolontariatu. Wszystkim Wolontariuszom życzymy, aby społeczne działanie nadal było źródłem Waszej wewnętrznej satysfakcji, dawało poczucie spełnienia,  a wdzięczność i uśmiech tych, którym poświęcacie swój czas, motywowały Was do dalszej pracy wolontariackiej.

                                                                                                                           

dyplom.jpg

 

 

 DSC01964DSC01952

       NIETRZYMANIE MOCZU- WYKŁAD DOMINIKI SZYLAR

DSC01958

       5 grudnia 2022 rok-Kolejny wykład z zakresu medycyny dotyczył ważnego problemu – nietrzymania moczu-coraz większej grupy osób po 50. i seniorów w starszym wieku. 

Wykładowca, znawca tematu przedmiotu- Dominika Szylar omówiła budowę układu moczowego, objawy i przyczyny nietrzymania moczu, a także sposoby przeciwdziałania tzw. popuszczaniu , ewentualnie leczenia tej przypadłości. Nietrzymanie moczu, zwane też inkotynencją, jest niekontrolowanym oddawaniem uryny. Przydarzyć się może podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichaniu.

        Warto mieć świadomość, że problem ten jest do rozwiązania. Do naturalnych metod walki z nietrzymaniem moczu należą: dieta, działania profilaktyczne- trening mięśni dna miednicy i pęcherza, leki ziołowe. Można też skorzystać z oferty farmakologicznej, jeśli przypadłość nie mija.

Nie zaleca się znacznego ograniczenia spożywania płynów, szczególnie u osób starszych, podatnych na odwodnienia. 

 

DSC01954

        

 

    318290376 889626242035911 1813392625137158926 n

               28.11.2022r. „Podróż bez biletu – Meksyk”

                         Wykład – Jarosław Kopański

DSC01942DSC01943

   Podróżnicy po Meksyku Jarosław Kopański i Grażyna Czuba „zabrali” słuchaczy UTW w tę podróż bez biletu rozbudzając naszą wyobraźnię i dostarczając solidnej porcji informacji o tym kraju, jego kulturze i zwiedzanych zabytkach.

Meksyk, oficjalna nazwa Meksykańskie Stany Zjednoczone to kraj o pow. około 2 mln km2 ( 14 miejsce na świecie) i zamieszkiwany przez prawie 130 mln mieszkańców. Historia,  jako niepodległego państwa ma swój początek 24 sierpnia 1821r. Na terenach współczesnego Meksyku istniało kilka cywilizacji prekolumbijskich, m.in. Olmekowie, Zapotekowie, Majowie, Toltekowie i najbardziej znani Aztekowie. Stworzyli oni potężne imperium ze stolicą położoną w miejscu obecnego   miasta Meksyk. Cywilizacja i imperium Azteków zostało zniszczone przez Hiszpanów w latach 1518 -1521. Obecny ustrój polityczny to republika federalna.. Religia w Meksyku zdominowana jest przez katolicyzm (około 80% populacji), protestantyzm około 11 %, 5 % bez przynależności religijnej, mniej niż 5% to głównie tradycyjne religie Indian, i inne grupy chrześcijańskie.

STOLICA MEKSYK, lokalna nazwa Ciudad de Mexico, powstała na terenie wielkiego jeziora , które przez ostatnie 200 lat zostało przez ludzi dosłownie wypite. Miasto pełne kontrastów, jednocześnie przytłoczone i fascynujące. Prekolumbijskie ruiny stykają się z nowoczesną zabudową, Chrześcijańskie sanktuaria współistnieją z azteckimi świątyniami. Jest to miasto jedyne w swoim rodzaju. Najciekawsze zabytki to m.in.: główny plac stolicy ( największy w świecie) a na nim: Katedra Metropolitalna, Pałac Narodowy ( powstał w miejscu zburzonej rezydencji azteckiego władcy) Muzeum Archeologiczne ( z eksponatem – Kamień Słońca). Centrum stolicy to monumentalna aleja licząca aż 15 km.

Sanktuarium Matki Bożej z Gwadelupy 9 grudnia 1531 r   miało miejsce niezwykłe objawienie maryjne Juanowi Diego uznane przez kościół katolicki. Jest to najczęściej odwiedzane miejsce kultu chrześcijańskiego na świecie

kadedraKamień słońcab284572 meksyk stolica mexico city

sanktuariusam

ACAPULCO - miasto, port i kurort Meksyku nad Oceanem Spokojnym. Najbardziej znanym zabytkiem miasta to hiszpański fort San Diego.

acapulcoAcapulco Fuerte de San Diegoacapulko2

Piramidy Majów i AztekówNajbardziej fascynują tajemnice prekolumbijskiej cywilizacji i pozostałości po nich. O świetności dawnego królestwa prekolumbijskich plemion świadczą pozostałości po ich tajemniczych budowlach- Piramidach.

Wśród Piramid Majów i Azteków można wymienić Piramidę Kukulkana Piramidy w strefie Coba - Piramida zwana „Wielkim Kopcem”, kompleks piramid Tonina, Piramidy Słońca i Księżyca – Słynne Teotihuacan „ to miejsce, w którym ludzie stają się bogami”, Piramida Quetzalcoatla ( pierzastego węża).

Meksyk przyciąga turystów przepięknymi plażami, spektakularną naturą, kolorowymi miastami o burzliwej historii, pięknem i egzotyką. Słuchacze byli zafascynowani tym miejscem i umówili się z wykładowcą na kontynuację wykładu aby bardziej poznać historię, dziedzictwo kulturowe i wspaniałe krajobrazy MEKSYKU.

piramida słońapiramida księżyca2piramida pierzastego węża

 

 

 

                                       „WOJAŻE DLA WRAŻEŃ”

                   UDZIAŁ PRZEDSTAWICIELI SŁUCHACZY UTW

                        W PROGRAMIE : KULTURA DOSTĘPNA

        W ciągu paru miesięcy od września do grudnia br. Miejskie Centrum Kultury w partnerstwie z Biurem Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim zorganizowało wyjazdy- ostrowieckich seniorów , mieszkańców miasta i przedstawicieli organizacji pozarządowych - do teatrów , muzeów i galerii w ramach realizowanego       

                          Programu ”KULTURA DOSTĘPNA”.

        W programie kulturalnym uczestniczyło w sumie 100. słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, którzy zostali zaproszeni do bezpłatnego uczestnictwa w wycieczkach z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego. Warunkiem był jednorazowy udział 10-osobowej grupy seniorów w wybranej wycieczce /10 propozycji/ Były to wyjazdy do Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, Teatru Muzycznego, Muzeum Narodowego, Galerii Labirynt w Lublinie, Kielecki Teatr Tańca, Teatr Dramatyczny w Kielcach i Filharmonia Świętokrzyska/ babcie z wnukami na bajkę/oraz Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej, Centrum Rzeźby Polskiej w Radomiu i Orońsku.  

        Dziękujemy Organizatorom za możliwość aktywnego uczestnictwa w kulturze dostępnej dla zainteresowanych sztuką, malarstwem, teatrem, tańcem. Wojaże pełne wrażeń – integrowały i dowartościowały seniorów z różnych środowisk. Szczególne podziękowania kierujemy też do Henryki Rycombel, która koordynowała wyjazdy grup uniwersyteckich / listy, terminy, kontakt z Organizatorami /.

               Opera "AIDA"  w Teatrze Wielkim w Warszawie

  

315530562 1139426066748965 1423798754492344222 n318236137 813932973233404 578103467130001161 n

317764811 3851641301728852 4909941806627907690 n

               Kozłówka, Lublin -  wystawa  Zdzisława Beksińskiego

                       i  Magdaleny Ciemierkiewicz

DSC01922316149334 706884143817511 4421962923666012637 nDSC01933 

 316194138_660247182262094_6602476355549312829_n.jpg   316176384_566144948850458_8596165196699161430_n.jpgDSC01932

               Warszawa:  Muzeum Sztuki Nowoczesnej,

                  Galeria Sztuki "Zachęta", Muzeum Narodowe

318004837 5789396057783635 1471259735944773357 n318088924 5789396377783603 5067597999219300308 n318099792 5789394387783802 7961418754386054070 n

318091769 5789396684450239 399566556791906379 n317979789 5789397377783503 1951054200892359895 n

318019350 5789398171116757 6405563893955352020 n318094648 5789398391116735 8835975210745713471 n318143271 5789398011116773 6086885767725051676 n318107095 5789397794450128 8866441865080295707 n

318088389 5789400961116478 1994197652863651529 n 

318119323 5789399864449921 5882854803734122806 n317969725 5789401701116404 3874746950749138492 n318080744 5789400254449882 5028452962621749177 n

 

 

 

               R E W I Z Y T A  P R Z Y J A C I Ó Ł  Z  K I E J D A N

 

  DSC01948

EB280919EB280918 01

 

         W dniach 26 - 28 listopada br. przebywała w Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego czteroosobowa grupa  Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku  z Kiejdan na Litwie, której przewodniczyła Rektor Grażyna Jedemskiene. Była to rewizyta mająca na celu dalszą realizację projektu "Seniorzy - Seniorom." 

        Spotkanie  z  uczestniczącymi w projekcie Słuchaczami ostrowieckiego UTW było wspaniałą okazją do odnowienia kontaktów zawiązanych podczas pobytu w Kiejdanach. Było też bardzo cenną wymianą doświadczeń i dobrych praktyk.

     Goście spotkali się z Zarządem , Komisją Rewizyjną i Samorządem Słuchaczy UTW.  Mieli także okazję wziąć udział w warsztatach florystycznych prowadzonych przez Elę Frańczak, która bardzo dokładnie objaśniała, jak wykonać stroiki świąteczne. Mogli także wybrać sobie jako prezenty prace wykonane przez Warsztaty rękodzieła, które prezentowała Emilka Sękiewicz. Grupa litewska z uwagą oglądała instrumenty Zespołu muzycznego i wysłuchała piosenek : " Ostrowieccy Seniorzy" oraz " Hymn UTW " . Pani Grażyna zaśpiewała hymn Kiejdańskiego Uniwersytetu. A na koniec, dedykowane Gościom tradycyjne "  Sto lat ''.

    W przerwie wykładu o Meksyku nasi Goście spotkali się ze Słuchaczami UTW. Rektor Kiejdańskiego Uniwersytetu opowiedziała o ich  działalności, wymieniła ciekawe formy pracy, pogratulowała działalności ostrowieckiemu UTW  oraz przekazała najlepsze życzenia świąteczne i noworoczne. Spotkanie obu grup upłynęło w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Wymieniliśmy upominki i  serdeczności, zapewniając się o dalszych kontaktach.

    Ostrowiecka grupa dziękuje pięknie Panu dr .Przemysławowi Furgaczowi, który  pełnił rolę tłumacza.

Dziękujemy  także koordynatorkom projektu " Seniorzy - Seniorom " : Paniom : Natalii............................i Roksanie Tomaszewskiej oraz Panu Rektorowi

dr. Pawłowi Gotowieckiemi i Pani Kanclerz Agnieszce Winiarczyk za to ,że grupa seniorów UTW miała możliwość uczestniczenia w bardzo ciekawym projekcie.

DSC01950EB280911

 

   

              J E S I E N N Y  K O N C E R T  R E K R E A C Y J N Y

 

koncert rekreacyjny7ed953a5 509d 47de 9d20 371306abe7f2

 060f2c30 5892 499b bbc5 a4e9bd4b557f

 

    W sali kinowej Ostrowieckiego Browaru Kultury odbył się 21 listopada br. koncert zorganizowany przez powiat ostrowiecki w ramach Akademii Pełnej Zdrowia. Spotkanie otworzyła starosta ostrowiecki Marzena Dębniak wraz z koordynatorami projektu, członkiem Zarządu Agnieszką Rogalińską i Mariuszem Łatą - naczelnikiem Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych .

   " Zdrowie jest najważniejsze, dlatego Powiat prowadzi szeroko pojętą profilaktykę, jak działalność Akademii Pełnej Zdrowia, bezpłatne badania, konsultacje specjalistyczne, warsztaty, koncerty rekreacyjne "- powiedziała Pani starosta,  zapewniając zebranych, że te formy działania będą na pewno kontynuowane w roku następnym. Jesienny koncert przygotował i poprowadził Marcin Walas, muzykoterapeuta, który poprzez muzykę i ciekawie wkomponowane obrazy, stworzył niezwykłą profilaktykę stresu. Błogi, spokojny nastrój powodował wyciszeni, natomiast mocne dźwięki, także te wspólne, rytmicznie grane przy użyciu różnych instrumentów to etap wybudzenia.  Uczestnicy koncertu opuszczali salę zadowoleni i w dobrym nastroju.

    Szczególne podziękowania otrzymała dr Katarzyna Kowalska, która powadzi Akademię Pełną Zdrowia i jest pomysłodawczynią wielu ciekawych projektów.

      Kolejny koncert jest zaplanowany na 29 grudnia br.

 

1685a9db 460b 40ec a822 17ba96ba5bc9

 

 

                                  ZAKOŃCZENIE PROJEKTU

      " ATRAKCJE TURYSTYCZNE ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ "

     21.11.2022 – WYKŁAD JACKA KOWALCZYKA – dyr. MCK

 

                      DSC01936

DSC01941DSC01937

       Ostatnim zadaniem z projektu był wykład dyrektora Miejskiego Centrum Kultury Jacka Kowalczyka --regionalisty, który przez wiele lat kierował Regionalną Organizacją Turystyczną w Kielcach, był także członkiem Rady Polskiej Organizacji Turystycznej.  Z bardzo ciekawej prezentacji, ukazującej potencjał kulturowy i przyrodniczy woj. świętokrzyskiego, słuchacze UTW dowiedzieli się, z czego mogą być dumni jako mieszkańcy tego regionu. 

Na początku prelegent omówił zagadnienie - kultura /materialna i niematerialna -duchowa / a turystyka /kontakt z dziedzictwem /. Stwierdził, że Świętokrzyskie najczęściej kojarzy się między innym z : Jaskinią Raj, Górami Świętokrzyskimi, Sandomierzem, Chęcinami, Świętym Krzyżem, najmniej z miastem wojewódzkim Kielce.

   Nasz region stanowi naturalną przestrzeń do podejmowania aktywności przez różne przedmioty gospodarcze : Góry Świętokrzyskie i Ponidzie ; Świętokrzyski Park Narodowy; Geopark Świętokrzyski UNESCO; Zasoby wód mineralnych ( Busko -Zdrój, Solec- Zdrój, Kazimierza Wielka, Pińczów ); Szlaki piesze, rowerowe, konne, wodne; Infrastruktura do turystyki, sportu.

   Świętokrzyskie to krystalicznie czysta natura - ok. 75% powierzchni to obszary chronione (Park Narodowy, Park krajobrazowy ), 72 naturalne rezerwaty i 672 pomniki przyrody.

Słuchacze obejrzeli mapę Świętokrzyskich Pomników Historii, m.in. Wąchock, Ujazd, Wiślica, Sandomierz, Oblęgorek, Michniów.  

       Marki turystyczne regionu, najbardziej znane :

** Góry Świętokrzyskie, Ziemia Sandomierska, Ponidzie, Dolina Kamiennej

** Dymarki

   ** Nowoczesne Muzeum w Nowej Słupi,

   ** Sandomierz - Stolica Krzemienia Pasiastego, Festiwal Krzemienia Pasiastego  

   ** Kompleks uzdrowiskowy, rekreacyjny i imprez kulturalnych : Busko - Zdrój z tężnią i Solec- Zdrój z basenami mineralnymi

   ** historyczne miasta i miasteczka (Sandomierz, Szydłów, Pińczów, Wiślica, Stopnica, Szydłów)

   ** zamki i pałace ( Krzyżtopór, Ujazd, Chęciny, Sobków, Kurozwęki )

   ** świętokrzyski szlak architektury drewnianej

   ** szlak cysterski ( Jędrzejów, Wąchock, Koprzywnica)

   ** szlak zabytków techniki ( Maleniec, Nietulisko Duże, Samsonów )

   ** świętokrzyski szlak literacki (Oblęgorek, Ciekoty, Kielce, Skarżysko -Kamienna, Sandomierz, Nagłowice),

     ** świętokrzyskie muzea ( np. Muzeum Narodowe w Kielcach, Muzeum Przypkowskich w Jędrzejowie,

Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie )

     ** jaskinie ( Raj i Chelosiowa Jama )

     ** świętokrzyskie smaki ( zalewajka świętokrzyska, zarzucajka kwaśna, gęsina, krówka opatowska, śliwka szydłowska w czekoladzie)

       Region Świętokrzyski to Mekka Geologiczna, bowiem Świętokrzyski szlak

archeo - geograficzny zawiera 22 obiekty i 2 wpisy na listę UNESCO -Geopark Świętokrzyski oraz Krzemionki.

     Podsumowaniem prezentacji były słowa prowadzącego : " Region świętokrzyski zachwyca ciekawą przyrodą, historią, wspaniałymi zabytkami sztuki, architektury, bezcennymi pamiątkami archeologicznymi, geologicznymi, a także najstarszymi w kraju tradycjami przemysłowymi, folklorem i tradycją."

             Zapraszamy do naszej pięknej małej OJCZYZNY.

 

DSC01935 DSC01939

 

 

 

                  JÓZEF GOŁUCHOWSKI_ FILOZOFIA I ŻYCIE

                     WYKŁAD - ZBIGNIEW DOLIWA KLEPACKI

           DSC01914

DSC01915DSC01916

       14 listopad 2022 rok- Uniwersyteccy Studenci poznali życie i filozofię Józefa Gołuchowskiego- patrona Akademii Nauk Stosowanych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Postać wybitnego filozofa polskiego romantyzmu przedstawił prof. dr hab. Zbigniew Doliwa- Klepacki – pierwszy Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości. i jeden z założycieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku , profesor nauk politycznych i nauk prawnych, prekursor i specjalista w zakresie integracji europejskiej.

        Józef Gołuchowski żył w latach 1797-1858, kształcił się w Rycerskiej Akademii Terezjańskiej w Wiedniu/ studia matematyczne na Wydziale Filozoficznym/,w latach 1821-22 studiował na Uniwersytecie Heidelbergu, gdzie zdobył doktorat za rozprawę: ”O filozofii moralnej” i „Rzeczypospolita Platona” .Na kolejnych studiach w Erlangen napisał ważne dla romantyzmu dzieło pt.:”Filozofia w stosunku do życia całych narodów i poszczególnych ludzi”. Był profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego i autorem rozprawy”Zasady logiki i filozofii moralnej". W latach 1821-1824 profesor uczył studentów filozofii mesjanistycznej, matematyki, greki .Cieszył się sławą człowieka wykształconego, przyciągał rzesze młodzieży na Cesarskim Uniwersytecie Wileńskim, co spowodowało, że został zwolniony przez władze rosyjskie. Po upadku powstania listopadowego J.Gołuchowski kupił majątek ziemski w Garbaczowie i prowadził życie ziemianina, przykładnie dbającego o swe gospodarstwo. Ożenił się z wdową po młodszym bracie. Pomnikowym dziełem z tego okresu było dwutomowe wydaniept.:”Dumania nad najważniejszymi zagadnieniami człowieka...”.

        Wykładowca Z. Doliwa- Klepacki -badacz historii pokoleń i dziedzictwa narodowego- bardzo ciekawie opowiedział, jak odkrywano wielkiego, ale zapomnianego filozofa./ archiwa w bibliotekach/ Odkryto też miejsce spoczynku J. Gołuchowskiego- prekursora romantyzmu-w wyniku badań obecnego właściciela parku i dworku w Garbaczowie. Dzięki Panu Profesorowi Z. Doliwa- Klepackiemu oraz obecnemu Rektorowi i innym naukowcom - ostrowiecka Alma Mater – Akademia Nauk Stosowanych sprawiła, że dokonania tego wybitnego filozofa będą zapisane w pamięci pokoleń.

 

 

      PRACE NAD PROGRAMEM EDUKACJI EKOLOGICZNEJ

        DLA MIASTA OSTROWCA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO

 

edukacja dla ekologii

 

Profesjonalny Zespół pracowników firmy ATMOTERM spotkał się 9 listopada br. w Ostrowieckim Browarze Kultury z przedstawicielami organizacji samorządowych oraz młodzieżą szkół średnich, aby przeprowadzić badania świadomości ekologicznej w ramach prac nad " Programem edukacji ekologicznej dla miasta Ostrowca Świętokrzyskiego do roku 2030 ".

Stan świadomości ekologicznej analizowano w podziale na 4 bloki tematyczne : ochrona atmosfery ; ochrona i zrównoważone gospodarowanie zasobami wodnymi ; racjonalne gospodarowanie odpadami oraz ochrona różnorodności biologicznej i funkcji ekosystemów. W ciekawej dyskusji padło wiele cennych uwag i spostrzeżeń, które zanotowali eksperci.

Uniwersytet Trzeciego Wieku reprezentowała Prezes Matylda Niewójt.

 

 

                     Udział Słuchaczy UTW

w VIII Sesji Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

 

316231396 1521999404968654 89628589924928681 n316460915 873411373830012 494632159843157763 n

316139183 803060730774831 7223184838364361314 n

 

7 listopada 2022 roku w Sali Obrad Sejmu odbyła się VIII sesja sprawozdawczo-wyborcza Obywatelskiego Parlamentu Seniorów. Otwarcia obrad dokonała Przewodnicząca Prezydium OPS Pani Krystyna Lewkowicz. W obradach uczestniczyła Marszałek Sejmu Pani Elżbieta Witek oraz goście honorowi Pani Marlena Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej; Pan Adam Niedzielski, Minister Zdrowia a także Pan Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.  Uczestnikami tego wielkiego wydarzenia- VIII sesji OPS w Sejmie RP byli Anna Pytlakowska i Marek Szczepański, delegaci ze strony Stowarzyszenia UTW w Ostrowcu Św.  W trakcie sesji odbyło się ślubowanie delegatów oraz wybory Prezydium OPS IV kadencji. Podczas sesji została przyjęta Deklaracja programowa VIII sesji OPS "Seniorzy i przyszłość Polski". Priorytety problematyki ogólnokrajowej OPS to: zwiększenie poczucia szeroko zdefiniowanego   bezpieczeństwa seniorów, stałe monitorowanie sytuacji zdrowotnej, ekonomicznej i bytowej osób starszych, inicjatywy legislacyjne, siła ruchu senioralnego leży w jego jedności i współpracy. Podczas sesji przyjęto też uchwałę w sprawie składek członkowskich- od 1 stycznia 2023 delegaci OPS IV kadencji 2022-2025 wpłacają składki 10 zł miesięcznie od osoby (120 zł rocznie), wyłącznie elektronicznie na konto Stowarzyszenia OPS jednorazowo lub w dwóch ratach. W realizacji misji OPS ważną i pozytywną rolę odgrywają delegatury regionalne. Jest ich obecnie 11, w tym Świętokrzyska Delegatura OPS z siedzibą w Starachowicach, co świadczy o dużej aktywności seniorów w tym regionie. Fakt powrotu obrad plenarnych OPS na stałe do Parlamentu postrzega się jako wyraz uznania i poszanowania dla pierwszej w historii, ogólnopolskiej i demokratycznie wybranej reprezentacji jaką jest OPS.

316031810 1536436270134672 5190226171115403074 n315533756 801647787801595 4459507569746538788 n 

 

   

        OSTROWIECCY SENIORZY W CZĘSTOCICACH

    ZWIEDZANIE MIEJSC KULTURY I HISTORII MIASTA

zdjęcie Izby Pamięci Cukrownictwa

 

            3 .11. 2022r. odbyła się wycieczka ostrowieckich seniorów, w tym Słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku/ dwie grupy/ i grupa przedstawicieli Klubu Seniora ze Społecznego Domu Kultury „Malwa” oraz Osiedlowego Klubu Aktywnych Seniorów /OKAS/ do Muzeum Historyczno- Archeologicznego i Izby Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrownictwa SA w ramach realizowanego zadania pn” Atrakcje turystyczne Ziemi Świętokrzyskiej”

         W odnowionym Pałacu Wielopolskich w Częstocicach seniorzy zwiedzili wystawę pn.: ”Leon Wyczółkowski- malarstwo, rysunek, grafika”, zorganizowaną przez kustoszy ostrowieckiego Muzeum Historycznego i bydgoskiego Muzeum Okręgowego imienia Leona Wyczółkowskiego, z którego pochodzą eksponowane dzieła artystyczne.

         Następnie trzy grupy ponad 30-osobowe tego samego dnia zwiedziły ostrowieckie Muzeum Cukrownictwa. W starej hali dawnej cukrowni są trzy działy wystawiennicze, poświęcone strażom pożarnym, uprawie buraka cukrowego i produkcji cukru.

W Izbie Pamięci Cukrownictwa w Częstocicach w gablotach eksponowane są: mapy, plany, papiery wartościowe, pieniądze w formie monet, banknotów, pocztówki, dokumenty,zdjęcia, urządzenia laboratoryjne, medale, sztandary, puchary, wazony i inne.

   Wyjście ostrowieckich seniorów do placówek muzealnych w Częstocicach zorganizowała Wiesława Maj, autorka projektu finansowanego z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski. Wycieczka integrowała osoby starsze z różnych środowisk, wzbogaciła wiedzę z zakresu kultury i historii naszego miasta. Uczestnicy projektu dziękują Koordynatorce z Uniwersytetu Trzeciego Wieku za możliwość bezpłatnego uczestnictwa w przedsięwzięciu kulturalnym i przyjemnie spędzony czas.

                                                                                                                                                           

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 ZIEMIA  ŚWIĘTOKRZYSKA W DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI

                      WYKŁAD- DR MICHAŁ ZAWISZA

DSC01882

DSC01879DSC01887

       

7 listopad 2022 rok- Słuchacze UTW wysłuchali wykładu pt.:" Ziemia Świętokrzyska w drodze do Niepodległości”, prezentowanego przez dr Michała Zawiszę- starszego specjalistę Delegatury IPN w Kielcach, Referat Edukacji Narodowej.

        Wykładowca, sięgając do źródeł historycznych, omówił najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości, wspomniał o działalności organizacji militarnych, społecznych, politycznych na ziemiach polskich, nawiązał też do polityki państw zaborczych i reakcji społeczeństwa na fakty. jaka ma być odrodzona ojczyzna. W swej wypowiedzi zwrócił szczególną uwagę na powstanie i znaczenie Legionów Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości m. in. Ziemi Świętokrzyskiej i innych regionów polskich.

        Marsz ku niepodległości zapoczątkowało wyjście z krakowskich Oleandrów Strzelców Kampanii Kadrowej i wkroczenie do Kielc, gdzie tworzyły się zalążki odradzającej się Polski. Trzykrotnie oddziały legionistów wkraczały do Kielc, za trzecim razem zgłosiło się do wojska polskiego prawie tysiąc ochotników. Obóz piłsudczyków miał w Kielcach wielu zwolenników i później polityków, mających wpływy w Warszawie.

Historyk i badacz naukowy zaznaczył, że odzyskanie przez Polskę niepodległości to proces, w którym zaangażowani byli politycy różnych opcji politycznych. Ich działania- aktywność na szczeblu dyplomatycznym, politycznym, wojskowym- uzupełniały się.

        Słuchacze z zainteresowaniem śledzili szlak bojowy Legionów Polskich na prezentowanych starych mapach. Prelegent w swej prezentacji multimedialnej wykorzystał materiały ikonograficzne, stare zdjęcia, ogłoszenia, pochodzące z polskich i zagranicznych muzeów i zbiorów prywatnych. Materiały te znajdziemy w Narodowym Archiwum Cyfrowym.

                                                            

          

         NIEPODLEGŁA POLSKA- Z MARZEŃ I KRWI

       POEZJA I PIEŚNI LEGIONOWE- CHÓR UTW

 

DSC01888Romek

313217547_519052150087343_2380308964497791281_n.jpg 314595042 1977842785747721 6145964527316600024 n 1    

315521656 1165035014118093 2788620193178968930 n315496574 529173059108632 6361757076763348016 n315535471 1096835387668836 3105038036234189498 n

 DSC01893Romek

        7 listopada 2022 rokuUniwersyteccy seniorzy po wykładzie dr M. Zawiszy mieli wielką przyjemność uczestniczyć w uroczystości patriotycznej z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

        Seniorzy, każdego roku starają się pamiętać o Czynie Polaków w czasie Wielkiej Wojny ,o tych bohaterach , którzy sprawili, że Polska zmartwychwstała po 123 latach niewoli. Niepodległa Polska zrodziła się z marzeń i cierpień co najmniej 4 pokoleń Polaków. Grupy artystyczne Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowały wzruszający program poetycko- muzyczny pt:” Niepodległa Polska – z marzeń i krwi” .  Uroczystość poprowadziły: Ewa Bałazy/ pieśni legionowe/ Irena Podsiadły/ scenariusz, recytacja/Krystyna Janiszewska/ recytacja/ i Krystyna Borys/ poezja- wybór/

Chór UTW zaprezentował takie pieśni legionowe jak: „Legiony, I Brygada”, „Wojenko, wojenko”, „Orlątko”/ solo Elżbieta Jończyk /, Ułani, ułani”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Szara piechota”.

Grupa teatralna/ m.in.: Wanda Hauer, Tadeusz Morawski, Maria Senderek, Lucyna Błachno /starała się przekazać uczucia, przeżycia, myśli poetów- legionistów zawartych w wierszach: „ Wstań Polsko, moja”/, Józefa Mączki, „Do moich synków” Jerzego Żuławskiego i „List opłatkiem”, „Orle biały „ Artura Oppmana.

        Dziękujemy wszystkim uczestnikom uroczystości, którzy włączyli się do wspólnego śpiewania pieśni legionowych. Podziękowania kierujemy też do Romualda Redlicha za dokumentacje fotograficzną i obsługę elektroniczną/ muzyka/.

 314987842 803109084250597 447282876523763445 n315525623 441080591527688 3687287390697444571 n

DSC01902RomekDSC01905 Romek

                                                       

 

 

                SPACERKIEM PO OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

                     - ARCHITEKTURA I HISTORIA MIASTA

309148695 512287244128223 6083986506245481343 n311141529 1136511407269704 4779841038484648164 n

311468936 515390573335790 2185630320028547607 n311427519 5363115290452550 5131354758211301582 n

    

    Październik 2022 rok-Odbyły się spacery- śladami historii i architektury miejskiej- starszych ostrowczan, w tym przedstawicieli Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Z inicjatywy i na prośbę Małgorzaty Szlagowskiej- Skulskiej, warszawskiej animatorki kultury, prezesa Fundacji Wsparcie – w Ostrowcu Świętokrzyskim realizowano projekt z zakresu kultury i dziedzictwa narodowego.

        Spacery poprowadził Wojciech Mazan, fotograf/ dokumentuje historię/ pracownik Muzeum Historyczno- Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim , lider Stowarzyszenia „Nie z tej bajki”. Odbyły się 4 spacery, dotyczące historii architektury, przeszłości żydowskiej miasta i kolegiaty św. Michała. „Ideą spacerów było odkrywanie miasta na nowo, ukazanie jego wartościowych, a często zapomnianych faktów z jego historii” W spacerach w sumie uczestniczyło ok. 70 osób. Ostrowieckie spotkania organizowała Henryka Rycombel, członek Zarządu UTW do spraw turystyki i integracji społeczności seniorów.

309262819 491423089583694 1225430408135325881 n311084775 816388199507691 320204943509244478 n

 

 

        Ś W I Ę T O   O S T R O W I E C K I C H   S E N I O R Ó W

 

6358cb3e06bc4 o fullDSCF4732

         Około 1500 seniorów uczestniczyło w Miejskim Dniu Seniora zorganizowanym 25 października br. przez Miejskie Centrum Kultury pod patronatem Prezydenta Miasta Jarosława Gorczyńskiego.

   Uroczystość uświetniła swoim występem znana i lubiana piosenkarka Eleni, której na scenie towarzyszyli muzycy : Kostas Dzokas - gitara i buzuki oraz Aleksander Białous - gitara.  W tym niezwykłym koncercie, pełnym nostalgii i miłości, seniorzy usłyszeli takie przeboje, jak : " Coś z Odysa ", " Zorba ", " Tylko w twoich dłoniach ", " A słońce sobie lśni " czy " Nic miłości nie pokona ".  Artystka, zapraszając do wspólnego śpiewania publiczność, stworzyła niezwykle ciepły, serdeczny klimat. Rozśpiewani i radośni seniorzy nie szczędzili gromkich braw zespołowi .

       Prezydent Jarosław Górczyński złożył serdeczne życzenia ostrowieckim seniorom - niech dopisuje im zdrowie, pogoda ducha, aktywność twórcza oraz serdeczność bliskich. Podkreślił, że miasto bardzo często wspiera seniorów różnymi programami i proponuje działania inspirujące do różnych aktywności. Ma świadomość, że seniorzy to osoby najbardziej doświadczone, mają potencjał i trzeba korzystać z wiedzy, którą posiadają. A co ważne, bardzo często inspirują młode pokolenie i swoją codzienną postawą udowadniają, że warto być aktywnym, mieć pasje, odkrywać nowe rzeczy. Przedstawicielki seniorek otrzymały z rąk Prezydenta bukiety kwiatów,

     W imieniu ostrowieckich seniorów podziękowanie za ten piękny dzień złożyły : Prezes UTW Matylda Niewójt oraz Przewodniczące Klubów Seniora : Anna Bzymek - Klub Aktywnych Seniorów " OKAS ", Grażyna Maj - Klub Seniorów " Malwa " oraz Klub Seniora " Młodzi Duchem ". List otwarty seniorów do Miłościwie nam panującego Włodarza Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, napisany odręcznie na czerpanym papierze, zachowując stylizację języka staropolskiego, odczytała Prezes Matylda Niewójt. Seniorzy wyrazili swoją wdzięczność i przekazali życzenia : " ..........Oświadczamy zatem wdzięczność naszą za tę prace użyteczną społeczeństwu, za starania i wysiłki, ażeby gród Ostrowiec Świętokrzyski piękniał, a seniorzy kontentni byli.

   Życzymy wiele zdrowotności i sił do pokonywania trudów dnia codziennego w ciszy i spokoju. Niech zawżdy życzliwość, serdeczność i szacunek należny Czcigodnej Osobie będą okazywane i pozostaną na długo w pamięci seniorów....".

Pan Prezydent otrzymał także " magiczny tort ", który wykonała mistrzyni rękodzieła Emilka Sękiewicz.

     Po części oficjalnej seniorzy bawili się przy muzyce zespołu " Szarotka" Musimy przyznać, że to był naprawdę udany Dzień Seniora.

DSCF4679naOSTRO Dzień Seniora hala KSZO 14

 

 

          

      BEZPIECZNIE. ZDROWO. BEZGOTÓWKOWO      

              AKCJA INFORMACYJNA ZUS-U I POLICJI

  

 DSC01833

        24 października 2022 roku- tradycyjnie z okazji DNIA SENIORA - Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów wspólnie z Zakładem Usług Społecznych- przygotowali informacje dla starszych osób. Pracownice ZUS-u : Beata Burda -kierownik inspektoratu i kierownik obsługi klientów oraz Monika Lipko- starszy inspektor i doradca klienta- omówiły czasopismo :”ZUS dla Seniora”, a w nim, m. in. :artykuły o zasadach dorabiania do emerytur i rent oraz o finansowym wsparciu dla świadczeniobiorców, waloryzacji czy niższym podatku. Warto też korzystać z konta bankowego i bezpiecznie zarządzać swoimi pieniędzmi. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali publikację, w której są również informacje od partnerów ZUS-u, czyli od NFZ, PFRON, Rzecznika Praw Pacjenta ,Rzecznika Praw Obywatelskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Policji. 

        W imieniu ostrowieckiej Policji głos zabrała Anna Wasilewska, aspirant sztabowy/ zespół profilaktyki społecznej/, która zwróciła się do seniorów z prośbą, by zachowali ostrożnośćw kontaktach z obcymi ludźmi. Podała kilka przykładów oszustw ”na policjanta”, ”pracownika banku” i inne. Oto kilka rad dla osób starszych, zawartych w ulotce:

 ”POLICJA ŚWIĘTOKRZYSKA APELUJE”:

         Uważaj na fałszywe e-maile! Nie otwieraj załączników./ tu policjantka wyjaśniła, jak ujawniamy swoje wrażliwe dane/

         Stosuj się do procedur własnego banku;

         Pilnuj swojej karty. Nie udostępniaj PIN;

         Gdy usłyszysz, że potrzebne pieniądze, rozłącz się;

         Nie przekazuj pieniędzy nieznajomym;

         Zaufaj pracownikom banku- zadbają o Twoje oszczędności.

         PAMIĘTAJ! POLICJA NIGDY NIE PROSI TELEFONICZNIE O POMOC

 W SCHWYTANIU PRZESTĘPCÓW. DZWOŃ NA NUMER 112 / oszustwa/

 pomoc konsumencka bezpłatne- 801 440 220 lub 222 66 76 76

 DZIĘKUJEMY MŁODYM PANIOM Z ZUS-u I POLICJI ZA CENNE INFORMACJE.               

 

                                                                 

                        WYKŁAD - ZAWODY PRAWNICZE

DSC01832

     

   24 października 2022rok- Słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku wysłuchali wykładu mecenasa Bogumiła Rupa na temat :”Zawody prawnicze”. W zawodzie prawnika może pracować osoba, która ukończyła studia z prawa, zdobyła magistra, zaliczyła aplikację prawniczą / 2-3 lata pracy w kancelarii/ i zdała egzamin państwowy. Nie wymaga się aplikacji od pracowników naukowych np. profesora i doktora habilitowanego nauk prawnych.

        Wykładowca omówił zawody prawnicze : adwokat, sędzia, radca prawny, notariusz, prokurator i inne. Adwokat wykonuje zawód w kancelarii adwokackiej, w zespole adwokatów oraz w spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej. Radca prawny pracuje na podstawie umowy cywilnoprawnej w ramach stosunku pracy. Notariusz, podobnie jak adwokat, posiada obywatelstwo polskie i korzysta w pełni z praw cywilnych i obywatelskich. Jest nieskazitelnego charakteru i daje rękojmię prawidłowego wykonania zawodu. Podstawowym zadaniem notariusza jest zapewnienie bezpieczeństwa i pewności w dokumentach urzędowych/ np. w sprawie sprzedaży nieruchomości, darowizny, umowy spółki i inne/

        Szczególnie prestiżowe zawody to sędzia i prokurator. Sędzia winien być niezależny, uczciwy i sprawiedliwy, podejmuje samodzielnie decyzje co do wyroku. W kancelarii prokuratora asesorzy muszą wykonywać swoje obowiązki co najmniej przez dwa lata, zanim można ich nominować na stanowisko prokuratora. Natomiast asesorzy sądowi wykonują obowiązki przez trzy lata przed uzyskaniem nominacji sędziowskiej.

        Słuchacze dowiedzieli się, jak długa jest droga , by zdobyć zawód prawniczy, który wymaga profesjonalizmu i uczciwości prawników oraz zaufania społecznego.

                                              

                                                       

               UDZIAŁ STUDENTÓW UTW W AKCJI CHARYTATYWNEJ

                         „DYNIOWY BIEG PO SZCZĘŚCIE”

    312595386 5704891522900756 7687036619150699648 nzdj1bieg

         zdj3bieg

          

  23 października 2022 roku       / niedziela/ odbył się Dyniowy Bieg po Szczęście” zorganizowany przez Stowarzyszenie OstroBiec i Dyrekcję Zespołu Szkół Specjalnych w celu zebrania środków finansowych na rehabilitację osób z niepełnosprawnościami.

        W akcji charytatywnej wzięli udział licznie przybyli ostrowczanie, a wśród nich również duża grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W biegu „dyniowym „uczestniczyli, m. in.: Henryka Rycombel, Ewa Sawaryn, Anna Pytlakowska, Bogusław Krakowiak, Henryk Cymerys,

Ryszarda Cudzik, Izabela Mordon, Szczepańska Lidia, Lidia i Kazimierz Bar/ biegacz i mors/, Myśliwski Krzysztof i inni. Sekcje rękodzieła i florystyki przekazały swoje prace – fanty na akcję dla dzieci.

       Dziękujemy wszystkim uczestnikom tej akcji, w tym osobom z Zarządu i Samorządu UTW / Marek Szczepański/ oraz Słuchaczce Bożenie Majewskiej / zbierała datki do puszki/, za udział w imprezie charytatywnej, wsparcie organizatorów i ich podopiecznych.

Ostrowieccy studenci po raz kolejny okazali wielkie serce oraz udowodnili, że potrafią pomagać innym, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym.

zdj2biegzdj4bieg

zdj5bieg

                 312508897 5704891646234077 6986094362223921324 n312509342 5704891752900733 4248079686231700314 n

          

 

           KRAJOBRAZ OSOBISTY” - WERNISAŻ

                DANUTY SZAŁAPSKIEJ W LIPSKU

Szałapska kopia312113631 779079373184157 7278925108727049517 n

            

        18 października br. odbyła się wystawa prac Danuty Szałapskiej-monotypii pt.:”Krajobraz osobisty” w sali wystawienniczej Centrum Kultury w Lipsku.

Przybyła licznie na uroczystość publiczność miała okazję poznać ostrowiecką malarkę,prezentowaną przez dyrektor LCK- panią Izabelę Ronduda.

Gratulacje Artystce złożył- burmistrz Miasta Lipska- pan Jacek Wielorański, który również przesłał serdeczne życzenia dla ostrowieckiego UTW.

W tak ważnej uroczystości nie mogło zabraknąć ciepłych słów i kwiatów od Zarządu i Samorządu oraz Grupy malarskiej UTW z Ostrowca Świętokrzyskiego i innych przyjaciół.

.Patronat nad wystawą przejął artysta plastyk Zbigniew Sawaryn , prowadzący ostrowiecką grupę malarską i sekcję Bliżej sztuki”, który zaprezentował prace Artystki, wyjaśnił, jak powstaje monotypia - nowa technika grafiki artystycznej.

Indywidualna wystawa prac Danuty, wykonanych techniką monotypii, była efektem jej osobistych emocji. Okazała się też miłą niespodzianką dla zwiedzających wernisaż. Kolorystyka kolekcji 20 obrazów, gama barw w każdym niepowtarzalnym dziele sztuki- pobudziły wyobraźnię młodzieży i seniorów.

Wernisaż zwiedzili: liczna grupa Słuchaczy z ostrowieckiego UTW, grupa starszych studentów z zaprzyjaźnionego Lipskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz miejscowa młodzież i inni Sympatycy prac malarki.

311637942 779079326517495 2171727516877570801 n311569596 779079529850808 6042641523299469138 n

 

   

    SPOTKANIE AUTORSKIE Z JOANNĄ SZWALBE

DSC01822

DSC01825

                     

        17 października br. słuchacze ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali sięz panią Joanną Szwalbe na wykładzie, opartym na zbiorze myśli z książki:”Myśl i działaj dla przyszłości” i innych. Przedstawiła kilkanaście stwierdzeń, rad i cytatów znanych ludzi, m. in.:W. Hugo,E. Rooswelta,Demokryta i innych. Zwróciła uwagę na źródła lęków lokalnych, globalnych i w związku z tym człowiek nie może dopuścić do” czarnych myśli”, bo, jak powiedział Staff: ”Co będzie, to będzie..”,T . Kotarbiński:” Coś trzeba z tego świata wybrać”, Spinoza- „Ktoś powie ci, że idziesz w niewłaściwym kierunku/../ Potrzeba odwagi do wszystkiego”.

W „Myślach nieuczesanych” Stanisława Lema można znaleźć stwierdzenia na pytanie, co pomoże nam przetrwać lęki. Joanna Szwalbe radziła : „Dopóki walczysz, jesteś zwycięzcą”; „Życie człowieka jest działaniem. Tworzysz , działasz, nadajesz sens. Zawalcz o swe marzenia,”

Podała znamienną wypowiedź stulatki- sędziwej seniorki:” Nadal tutaj jestem”

W dalszej części wykładu prelegentka podkreśliła, że:” Nigdy nie należy tracić nadziei dla przyszłości”, a przy tym podała kolejne myśli:

        „Bądź posłanką i posłańcem dobrych wiadomości”

        ”Na każdy kryzys – 2 kieliszeczki cytatów rano i wieczorem”,

        „Nadzieja jest matką odważnych”;

        „Poczucie humoru- wielkie wyzwanie”

Joanna Szwalbe- autorka wielu inspirujących myśli, cytatów, wydanych w kilku książkach, m. in.: „Sekrety istnienia”,”Wyrusz w drogę”i innych, w których są wypowiedzi np.:ks. Jana Twardowskiego, Jana Pawła II, Marka Aureliusza, Antoine de Saint- Exupery.

Jest entuzjastką życia, stąd w jej książkach myśli filozoficzne , psychologiczne ludzi z różnych epok. Autorka- antologii myśli- zaraża swoim optymizmem Seniorów z ponad 200 UTW

DSC01824

 

   

                     KONCERT :” JAK PIĘKNIE ŻYĆ”-

         DEBIUT CHÓRU UTW W MIEJSKIM CENTRUM KULTURY

                                              Pięknie żyć ,znaczy kochać świat,

                                                              Pięknie żyć: tak jak żyje ptak

                                               Pięknie żyć, tańczyć jak wiatr,

                                                      A Ziemi życzyć naj, jak najdłuższych lat”

2022 10 10 17 32 01 2022 10 10 16 06 38

2022 10 10 16 50 00

        10 października br. odbył się po raz pierwszy Koncert Chóru UTW pn. „Pięknie żyć” w Ostrowieckim Browarze Kultury w sali wielofunkcyjnej Miejskiego Centrum Kultury.

Celem przedsięwzięcia kulturalnego było przygotowanie scenariusza, przeprowadzenie warsztatów wokalnych i prezentacja oferty kulturalnej Chóru UTW w nowych strojach , sfinansowanych z budżetu Gminy Ostrowiec Świętokrzyski w ramach dotacji celowej na rok 2022.

Koncert , przygotowany w ciągu trzech miesięcy w ramach zadania:

”Wzbogacenie oferty kulturalnej ostrowieckich seniorów z Uniwersytetu Trzeciego Wieku”, wpisał się w akcję Seniorzy- Seniorom. Został zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i rozpoczął Dni Seniora w naszym mieście. Odbiorcami uniwersyteckiego Koncertu były starsze osoby z ostrowieckich Klubów Seniora, Klubu Kobiet Kreatywnych z Kunowa, KGW z Magonii, przedstawiciele organizacji pozarządowych z różnych środowisk seniorskich, słuchacze UTW i mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego. Gośćmi byli także Tomasz Gębka- zastępca Naczelnika Wydziału Rozwoju i Planowania UM, Mariusz Łata- Naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego, Jacek Kowalczyk, Dyrektor MCK-u, Robert Cedro- Wydział Edukacji i Spraw Społecznych UM.

W programie wystąpili Chórzyści UTW , solistka Amelia Ruszkiewicz oraz dzieci z Publicznego Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 12. Seniorzy zaprezentowali piosenki z czasów młodości m. in. „Pięknie żyć”, „ „ W siną dal”,Serduszko puka w rytmie cza-cza „Ale to już było”, „Niebieska chusteczka” „Tylko jeden dom”, „Nie wrócą te lata”, ”Żeby zostało coś z tych dni”, „Ostrowieccy seniorzy”/ piosenka autorska wykonana z zespołem muzycznym/ Duże wrażenie sprawiły piosenki i scenki kabaretowe :Tadeusza Morawskiego/ „Pieśń gruzińska” i „Rozwód po polsku”/ Ireny Podsiadły i Krystyny Janiszewskiej/ kreacja aktorska babci i wnuczki/ oraz piosenki młodej solistki - „Niebo jest jedno dla wszystkich” i pieśni ludowe. Koncert „Pięknie żyć” odbył się dzięki wielu Sympatykom UTW. Szczególne podziękowania kierujemy do Władz Miasta Ostrowiec Świętokrzyski, do Pracowników Wydziału Edukacji Spraw Społecznych, Dyrektora MCK-u i Pracowników tej instytucji kulturalnej, w tym Ewie Storzys zi Akustykowi, bez których byłoby trudno zorganizować to wydarzenie kulturalne.

Zarząd i Samorząd UTW serdecznie dziękują również Chórowi UTW za zaangażowanie w przedsięwzięcie kulturalne, Panu Kamilowi Ośko za warsztaty wokalne i muzyczne, przygotowujące do koncertu i poprowadzenie wydarzenia/ wolontariat/, Ewie Bałazy, Irenie Podsiadły, Annie Pytlakowskiej i Wiesławowi Krakowiakowi oraz Ryszardzie Cudzik, Henrykowi Cymerysowi , Markowi Szczepańskiemu i Tadeuszowi Morawskiemu – za program artystyczny- scenariusz, taniec, muzykę i scenki z życia seniorów. Podziękowania kierujemy też do tych, co zadbali o poczęstunek po koncercie :

Ewie Myśliwskiej, Irenie Klepacz, Wiesławie Rączce, Wandzie Hauer oraz członkom Zarządu: Lidii Szczepańskiej Irenie Grudniewskiej i Barbarze Pronobis- Wiceprezes. Szczególnie dziękujemy również za wkład Teresie Żelaznej/ kwiaty/ i Romualdowi Redlichowi/ zdjęcia/

2022 10 10 17 30 172022 10 10 16 23 39

2022 10 10 17 03 13 

                                                                        

 

                                  Udział Słuchaczy UTW w pikniku 

                       Fundacji “BO W NAS JEST MOC”

 

1

    Pod hasłem „Postawmy Marka na nogi”, na Gutwinie 09.10.2022 zorganizowano piknik charytatywny dla podopiecznego Fundacji

„Bo w Nas jest Moc” Marka Łukasika. Wiele się działo, można było przy okazji pomóc ostrowczaninowi walczącemu o powrót do sprawności.

Do akcji włączył się również Uniwersytet Trzeciego Wieku przekazując zgromadzone prace wykonane przez uczestniczki grupy rękodzieła prowadzonej przez Emilię Sękiewicz i grupy florystycznej prowadzonej przez Elżbietę Frańczak.

                                                                               Emilia Sękiewicz

5

 

 

                           JUBILEUSZOWA INAUGURACJA

                ROKU AKADEMICKIEGO 2022/2023

 OSTROWIECKIEGO UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

DSC 9126DSC01726

DSC01736

       O3. 10.2022 inauguracja roku akademickiego ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku rozpoczęła się odśpiewaniem Hymnu narodowego przez Chór uniwersytecki, potem Prezes Matylda Niewójt oficjalnie ogłosiła, że w związku ze zmianą nazwy uczelni patronackiej, pełna nazwa uczelni dla seniorów brzmi:

        Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego- zatwierdzona 11 września podczas walnego zebrania członków Stowarzyszenia oraz w dokumentacji KRS-u.

        Następnie w swym wystąpieniu podkreśliła, iż rozpoczynamy Jubileuszowy 20.rok działalności edukacyjnej, kulturalnej i integrującej starsze pokolenie ostrowczan.

W związku z tym liczymy na dwadzieścia znaczących wydarzeń, podkreślających rangę Uniwersytetu. Pierwszym ważnym przedsięwzięciem będzie prezentacja Koncertu Chóru UTW pn.:”Pięknie żyć”-10.10. br. w Ostrowieckim Browarze Kultury z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych, rozpoczynającego Dni Seniora w październiku w naszym mieście.

       Prezes UTW wspomniała też o ważnej dla liderów uniwersyteckich wycieczce do Lublina, gdzie ostrowieccy seniorzy spotkali się ze studentami Lubelskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Przedstawiciele UTW nawiązali też współpracę z ukraińskimi przedstawicielami z Białej Cerkwi, z przyjaciółmi z Kiejdan na Litwie.

        Ostrowiecki UTW oferuje słuchaczom, podobnie jak w poprzednich latach, 6 seminariów, wykłady, spotkania z ciekawymi ludźmi, warsztaty komputerowe, artystyczne, naukę języków obcych, sekcje tematyczne i rekreacyjne i ruchowe, wycieczki i spotkania integracyjne.

        W uroczystości inauguracyjnej uczestniczyli też zaproszeni Goście : Paweł Gotowiecki Rektor Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego i inni pracownicy tej uczelni: Agnieszka Winiarczyk- Kanclerz, Justyna Osuch- Dyrektor Działu Dydaktycznego, Monika Borek- Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu oraz przedstawiciele władz samorządowych : Jarosław Górczyński- Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Marzena Dębniak -Starosta Powiatu Ostrowieckiego, Wiceprzewodniczące Rady Miasta – Joanna Pikus i Marta Woźnicka- Kuzdak, sympatycy i przyjaciele UTW, w tym Szymon Lada – nestor ostrowieckiej oświaty oraz media. Słuchacze usłyszeli życzenia kolejnych sukcesów, zdrowia i wszelkiej pomyślności. Goście pogratulowali Zarządowi, że uczelnia podejmuje ambitne wyzwania z korzyścią dla starszego pokolenia. Podczas spotkania Zarząd UTW i władze samorządowe podkreślali znaczenie bardzo dobrej współpracy. Prezes podziękowała Pani Staroście za badania profilaktyczne dla seniorów w ramach „Akademii Pełnej Zdrowia” oraz Prezydentowi Miasta za kolejny program „Aktywny Senior”. Pan Szymon Lada odniósł się do przyjaźni jako wartości cennej w życiu każdego człowieka.

        Następnie odbyła się uroczysta immatrykulacja 20 studentów I roku akademickiego.

Przeprowadzono ślubowanie, odśpiewano pieśni akademickie: Gaude Mater Polonia i Gaudeamus Igitur. Po raz pierwszy Chór UTW wystąpił w nowych galowych strojach. Rok akademicki został otwarty przez Rektora ANS i Prezes UTW.

Wykład inauguracyjny wygłosiła dr hab. Agata Chabior, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego na temat ”Rola aktywności edukacyjnej osób starszych. Spojrzenie poglądowe” Słuchacze przyjęli wykład, poparty prezentacją multimedialną, z dużym zainteresowaniem, tym bardziej, że aktywność edukacyjna jest nadal akceptowana przez osoby starsze.  

DSC01701DSC01708

 

zadanie chóru

 
Joomla Template by Joomla51.com