utw_banner_1712-07.jpg

 

logo senatu                     logo parlamenmtu obywatelskiego

DEKLARACJA PROGRAMOWA VII SESJI PLENARNEJ

       OBYWATELSKIEGO PARLAMENTY SENIORÓW

           „SENIORZY I PRZYSZŁOŚĆ POLSKI”

                  4 PAŹDZIERNIKA 2021 r.

Sytuacja seniorów i organizacji senioralnych po pandemii

       Program powrotu do dawnej aktywności.

       Misja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

Obywatelski Parlament Seniorów jest demokratycznie wybranym, ogólnopolskim przedstawicielstwem polskich seniorów, które zachowuje zasady apolityczności, neutralności światopoglądowej pragnie prowadzić stały dialog z władzami publicznymi w sprawach dotyczących ponad

9 milionowej rzeszy osób starszych w Polsce.

Delegacji na VII sesję plenarną przyjmują Deklarację Programową, którą przyjmują do realizacji i kierują do władz publicznych Rzeczypospolitej Polskiej. Obywatelski Parlament Seniorów wyraża przekonanie, iż polityka senioralna powinna być jednym z priorytetów władz państwowych i samorządowych.

Skupiając się wokół wspólnych wartości i celów, takich jak zdrowie, godność, szacunek, możliwość samokształcenia, realizacji swoich pasji, podtrzymywania kontaktów rodzinnych i społecznych. OPS pragnie włączyć się w działania umożliwiające seniorom utrzymanie dobrej kondycji psychicznej, umysłowej i fizycznej.

   Zdrowie i opieka zdrowotna w czasie pandemii

Priorytetem powinno być zapewnienie jak najdłuższej samodzielności seniorów. Drogą do tego jest zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i zwiększenie dostępności do usług medycznych w ramach

„szybkiej ścieżki”. Zbyt mała liczba lekarzy geriatrów powoduje, że pacjenci seniorzy nie otrzymują kompleksowej diagnozy stanu swojego zdrowia, muszą leczyć się u wielu specjalistów. Zwiększenie liczby specjalistów chorób geriatrycznych powinno być priorytetem ochrony zdrowia seniorów.

Polski Ład – rozwiązania dla seniorów . Rząd wyodrębnił w programie dla tej grupy rozwiązania pt. „Złota jesień życia”. Znalazły się tam takie rozwiązania jak:

Emerytury bez podatku do 2500 zł (przez OPS), wydłużanie dobrowolnej aktywności zawodowej seniorów. Zerowy PIT dla osób pracujących po osiągnięciu wieku senioralnego, darmowe leki 70 +.program Aktywni +, zapewnienie wsparcia informacyjnego dla osób starszych poprzez ogólnopolską linię administracyjną, walka z przemocą do0mową wobec dzieci i starszych, oraz zwiększenie świadomości praw ofiar przemocy.

Polski Ład zawiera niewątpliwie wiele interesujących rozwiązań, ale ich ocena możliwa będzie po doprecyzowaniu sposobu i zakresu realizacji.

Wdrożenie rozwiązań powinno być poprzedzone szerokimi konsultacjami społecznymi, w którym to procesie OPS deklaruje aktywny udział. Inicjatywy legislacyjne

Pilną potrzebą jest procedowanie prac nad nowelizacją ustawy o osobach starszych. Ustawa ta powinna regulować kompleksowo m.in. sprawę umocowania prawnego OPS jako ogólnopolskiego reprezentanta osób starszych. Powinna również zawierać zapis o obligatoryjnym wymogu konsultacji z OPS w ramach konsultacji społecznych wszystkich aktów dotyczących polityki senioralnej.

OPS za konieczne uważa powołanie na szczeblu rządowym Pełnomocnika ds. osób starszych, który koordynował będzie sprawy polityki senioralnej różnych resortów.

OPS popiera apel Senatu w zakresie zwiększania mobilności europejskich seniorów. Istotą apelu do władz Unii Europejskiej jest umożliwienie seniorom poznawanie społeczności i świata poprzez wyjazdy edukacyjne, a także poprzez rozwijanie i finansowanie międzynarodowych programów integracyjnych. OPS wysoko ocenia kontynuację programu realizowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pod nazwą „Krajowy Program Rozwoju Ekonomii Społecznej Ekonomia Solidarności Społecznej”. W którym nadano priorytet takim celom jak m.in. spójność społeczna, poprawa dostępności do usług, w tym społecznych i zdrowotnych.

OPS opowiada się za pilnym podjęciem, zmian systemowych w funkcjonowaniu opieki zdrowotnej , zapewniającej lepszą profilaktykę i zapobieganie chorobom, większą sprawność działania wszystkich podmiotów społecznej ochrony zdrowia.

Sprawna polityka senioralna to szansa na lepsze i szczęśliwsze życie lokalnego społeczeństwa seniorów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Seniorzy, Drodzy Przyjaciele
 

Mimo tych trudnych warunków, w jakich przyszło nam obchodzić Święta Bożego Narodzenia, życzę Państwu aby przebiegły w ciepłej, świątecznej atmosferze.

 
Życzę wiele miłości i empatii, która pozwala przetrwać trudne chwile, zdrowia, którego potrzebujemy najwięcej oraz nadziei, że rok 2021 będzie lepszy.
 
Chciałabym zagościć w Państwa domach z podsumowaniem naszych działań w minionym roku, życzeniami świątecznymi oraz miłym upominkiem w postaci Koncertu Alicji Majewskiej z zespołem, nagranym specjalnie dla Państwa.
 
Zaśpiewajcie radosną kolędę przy Wigilijnym Stole razem z Alicją, przekażcie ją, proszę, swoim bliskim, słuchaczom, współpracownikom i przyjaciołom oraz zawieście na swoich stronach www.
 
Z serdecznościami i najlepszymi życzeniami na Nowy Rok!
 
Krystyna Lewkowicz
 
Kliknij w link aby posłuchać:
 

1. Podsumowanie projektów i koncert: https://youtu.be/x7szLWsM6U4
2. Gonitwa o Puchar Warszawskich UTW 2020 https://youtu.be/mAH-z5HqmBg
3. Konkurs Kapeluszy https://youtu.be/QA-eqciwrx0
4. Wystawa „Rola konia w życiu człowieka” https://youtu.be/BLgktwWjyKY
5. Cyberbezpieczeństwo w sieci https://youtu.be/uEZilNUzVRA

 

 

Relacja z Obywatelskiego Parlamentu Seniorów

 PDF Iconsenat 2020 Parlament Seniorów 

 

scan20191025 0013

scan20191025 0014 

scan20191025 0015

scan20191025 0016

Witam serdecznie,

przesyłam do wiadomości informacje wysłane do MEN-u w spr. wpisania UTW do Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030, które niestety, dotychczas w tym dokumencie zostały pominięte. To już kolejny przykład jak są traktowane osoby starsze w naszym kraju.Dlatego musimy pilnować takich spraw na etapie tworzenia dokumentów rządowych i sejmowych, bo potem jest już za późno. Staram się to robić, w miarę mozliwosci i dotarcia do rożnych informacji, głownie w internecie.

Brałam udział (z własnej inicjatywy) w warsztatach diagnostycznych i spotkaniu organizowanym przez MEN we wspolpracy z OECD w Warszawie w dniach 5-6 lutego br.i miałam okazję zgłosić uwagi i rekomendacje do części szczegółowej Strategii, jaka będzie opracowywana w maju br. Mam nadzieję, że tym razem MEN już nie pominie środowiska UTW i uda nam się wspólnie opracować systemowe rozwiązania programowo- finansowe dla UTW.

Serdecznie pozdrawiam
Wiesława Borczyk

ZAŁOŻENIA POLITYKI SENIORALNEJ NA LATA 2014-2020

16 grudnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu odbyła się Ogólnopolska Konferencja UTW pod nazwą "Uniwersytety Trzeciego Wieku
wobec wyzwań polityki senioralnej" pod honorowym patronatem Marszałka Sejmu RP Pani Ewy Kopacz.

Ostrowiecki Uniwersytet reprezentowały: Matylda Niewójt - V-ce Prezes UTW, Jadwiga Myśliwska - Członek Zarządu UTW.
Konferencję prowadził poseł Michał Szczerba, Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. UTW w towarzystwie Krystyny
Lewkowicz - Prezes Ogólnopolskiego Porozumienia UTW.
Uroczystego otwarcia spotkania ponad 400 przedstawicieli UTW z całej Polski dokonała Marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz.
W swojej wypowiedzi zwróciła uwagę na problemy starzejącego się społeczeństwa dostrzegane przez parlament i rząd, na potrzebę
działań na rzecz stworzenia w Polsce długofalowej, międzyresortowej polityki senioralnej. Pani Marszałek zachęciła do zainteresowania się
projektami na rzecz osób starszych i podejmowania się ich realizacji. Zapewniła, że problemy seniorów są wyrazem troski Parlamentu,
a także sferą osobistego zaangażowania Pani Marszałek. W ramach obrad Konferencji odbyła się gala wręczenia honorowych tytułów
"Wielka Osobowość Uniwersytetów Trzeciego Wieku" której kapituła pod przewodnictwem Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego
nadała wyjątkowym osobom mającym dla środowiska UTW wybitne zasługi. Lauretami II edycji Konkursu zostali: Anna Komorowska, małżonka
Prezydenta RP, Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej oraz Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji
Wolności.
Założenia Polityki Senioralnej na lata 2014-2020 przedstawił Władysław Kosiniak-Kamysz - Minister Pracy i Polityki Społecznej. Poinformował o
podjętych dotychczas decyzjach o historycznym wręcz znaczeniu, do jakich należą:
- utworzenie w MPiPS Departamentu ds. Polityki Senioralnej, pierwszej tego typu struktury w administracji centralnej
- uruchomienie rządowego programu Aktywizacji Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2020
- powołanie Rady Polityki Senioralnej - społecznego międzyresortowego organu doradczego
- inicjatywa powołania Obywatelskiego Parlamentu Seniorów
W panelu eksperckim "Rola UTW w realizacji polityki senioralnej" uczestniczyli znani politycy, naukowcy, zajmujący się problemami osób starszych. Podkreślali ogromną rolę UTW jako najpotężniejszego ruchu społecznego, rozwijającego się w sposób niezwykle dynamiczny na skalę niespotykaną w świecie.
Uczestnicy Ogólnopolskiej Konferencji UTW przyjęli Deklarację Końcową, w której między innymi zapisano:
- Uniwersytety Trzeciego Wieku promować będą na swoim terenie powoływanie gminnych rad seniorów oraz aktywnie włączać się w ich pracę
- Ogólnopolskie Porozumienie UTW i Parlamentarny Zespół ds. UTW wystąpią z wnioskiem do marszałków Sejmu i Senatu RP w sprawie powołania w Sejmie i Senacie stałej Komisji ds. Polityki Senioralnej; włączą się w przygotowania organizacyjne oraz promować będą powołanie Obywatelskiego Parlamentu Seniorów.

 

 

 

Stanowiska i wnioski X FIIIW 7.09.20181

Stanowiska i wnioski X FIIIW 7.09.20182

Stanowiska i wnioski X FIIIW 7.09.20183

Stanowiska i wnioski X FIIIW 7.09.20184

Deklaracja programowa IV sesji OPS1

Deklaracja programowa IV sesji OPS2

Deklaracja programowa IV sesji OPS3

Deklaracja programowa IV sesji OPS4

Joomla Template by Joomla51.com