E9289897.jpg

6-9 września 2017 r  - Udział przedstawicieli UTW WSBiP
w Forum III Wieku i Forum Ekonomicznym w Krynicy

01
02

W IX edycji Forum III Wieku i w Międzynarodowym XXVII Forum Ekonomicznym w Krynicy  w dniach 6-9 września 2017r wzięli udział przedstawiciele Ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku  i uczestniczyli  w debatach Józef Pazderski  - honorowy Prezes UTW i Andrzej Bartczak –członek zarządu.

03

Bogata oferta programowa w konferencji, debat i paneli prezentowana przez przedstawicieli Rządu, Ministerstw, ludzi nauki i przedstawicieli środowisk seniorskich, dotyczyły aktualnych i najważniejszych problemów polityki senioralnej w naszym kraju, a m.in.
•    zdrowia, bezpieczeństwa i aktywności seniorów w życiu publicznym
•    wolontariatu dla seniorów i przez seniorów
•    srebrnego pokolenia, które staje się potencjałem dla srebrnej gospodarki – rynek usług i produktów

Już w pierwszym dniu zaraz po przywitaniu gości i uczestników, odbyła się  debata nt. „Seniorzy w procesie zmian demograficznych, diagnoza osób starszych. Rekomendacje kierunków zmian w polityce społeczno-gospodarczej Polski”. Podobnie jak w całym bogato ekonomicznym świecie w Polsce zauważa się wzrost liczby osób starszych w przedziale 60+ (obecnie ponad 9mln). Jest to wyzwanie dla rządu, samorządów, organizacji pozarządowych jak również samych seniorów jak mamy widzieć  ten problem i wyzwanie jak sobie z tym poradzić w przyszłość- seniorów nie będzie ubywać, a wręcz odwrotnie przybywać.

W drugim dniu uczestniczyliśmy w panelach Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Krynicy gdzie  panelami poświęconymi seniorom były

1.    „Silver Generation. Srebrne pokolenie potencjałem srebrnej gospodarki. Bezpieczny Senior- konsument na rynku usług i produktów.
2.    Senior – Obywatel. Aktywność seniorów w życiu publicznym, w procesie zmian demograficznych.

Miło zauważyć, ze gospodarka światowa, a zarazem w Polsce, zauważyła seniorów- to prawie 30% konsumentów. Trwają prace nad przystosowaniem  wyposażeniem mieszkań dla osób starszych.  
Coraz więcej firm pracuje nad swoimi wyrobami tak by, były przyjazne dla seniorów, począwszy od przygotowanie instrukcji obsługi w sposób zrozumiały dla starszej osoby. W poprawie zdrowia osób 60+ zauważa się wzrost oddziałów geriatrycznych, obecnie duży nacisk kładzie się nad skrócenie kolejek na zabiegi dla seniorów. Proponowany jest projekt, by każda osoba przechodząc na emeryturę otrzymała bezpłatny rozszerzony pakiet badań, by w okresie nadchodzącego wolnego czasu mogła się zająć swoim zdrowiem. Innym problemem jest walka z depresją starczą osób przechodzących na emeryturę, tutaj potrzebna jest aktywność samorządu, organizacji pozarządowych jak i samych seniorów.

Trzeci dzień zdominowała sesja plenarna Forum III wieku, w której uczestnicy -słuchacze uniwersytetów trzeciego wieku mogli bezpośrednio rozmawiać z przedstawicielami rządu, samorządu, organizacjami zajmującymi się seniorami o potrzebach osób starszych w zbliżającym się okresie „ Nic o nas bez nas. W wypowiedziach zwracano uwagę na edukacje dorosłych, wolontariat, oferty dla seniorów oraz współpracę międzynarodową organizacji seniorskich.

Mamy świadomość, że tak duże przedsięwzięcie wymagało ogromnego wysiłku, determinacji i sprawnej logistyki. Organizatorzy wykazali się pełnym profesjonalizmem, co podkreślali uczestnicy Forum, którzy wzbogacili swoją wiedzę biorąc udział w panelach, bieżącym konsultingu, a co też bardzo ważne – wieczornych spotkaniach seniorów – ludzi pełnych pasji, pełnych inwencji i radości życia.

    Serdecznie dziękujemy Pani Prezes Wiesławie Borczyk  oraz organizatorom za niezapomniane inspirujące przeżycia.
    Życzymy dalszych owocnych działań na rzecz społeczności seniorskiej oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i rodzinnym.

04

Łączymy wyrazy szacunku
Józef Pazderski i Andrzej Bartczak

Ps. Do podziękowań i serdecznych życzeń dołącza się Zarząd UTW WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim


"WAKACJE 2017 SŁUCHACZY UTW WSBiP"

14.09.2017   Ognisko  u  ANI

01
02

14 września br. grupa zaprzyjaźnionych Słuchaczy UTW spotkała się na posesji  
uniwersyteckiej Artystki. Imprezę integracyjną zorganizowały Wanda Hauer i Ania Gębusia
( gospodyni), pomagali panowie: Tadeusz ,Zygmunt, Marek i inni uczestnicy „święta pieczonego ziemniaka”. Podczas biesiady panowała życzliwa atmosfera, przyjemnie
 i wesoło spędzono czas w przyjaznym gronie znajomych seniorów. Śpiewano piosenki biesiadne
z dawnych lat i ulubione pieśni chóralne przy akompaniamencie (akordeon ) Ewy Bałazy, opiekunki grup artystycznych UTW. Najciekawsze momenty ze spotkania uwiecznił w fotografiach Romuald Redlich.

03

(Krystyna Bory, zdjęcia R.R.)


03.09.2017   KABARET UTW NA  DOŻYNKACH W JĘDRZEJOWIE

3 września 2017 r. grupa artystyczna UTW uczestniczyła w Dożynkach Parafialnych w Jędrzejowie , organizowanych przez Wójta gminy Bodzechów, Księdza Rektora, KGW Jędrzejów, Sołtysa i Radę  Sołecką wsi Jędrzejów.

Po mszy poświęconej  dożynkom, wystąpiły zespoły KGW Jędrzejów, ostrowieckiego Klubu OKAS i  Kabaret UTW pod opieką Ewy Bałazy. Ostrowiecki Kabaret ”Skandal” zaprezentował humorystyczne scenki rodzajowe, monologi i piosenki np.:”Ogień”.
Z uwagą wysłuchano monologów Krystyny Janiszewskiej.    

Gospodarze ugościli  wszystkich uczestników święta chleba. Każdy mógł skosztować świeżych, pachnących wypieków, sałatek i gorącego posiłku z tegorocznych zbiorów.

Jędrzejowskim dożynkom towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych, m.in.: pokazy służb mundurowych i zabawa taneczna przy muzyce lokalnego zespołu muzycznego.

Krystyna Borys


02.09. 2017 Udział słuchaczy UTW WSBiP w Paradzie Seniorów w Warszawie

01
02

2 września 2017 w Warszawie obyła się IV edycja Ogólnopolska Parady Seniorów
„Dojrzali Wspaniali” – czyli wielkie święto całej społeczności seniorów i ich rodzin. Tego dnia ok. 10 tys. seniorów z całej Polski wspólnie przeszliśmy ulicami Warszawy, by zamanifestować siłę solidarności międzypokoleniowej i świetnie się bawić! Zaczęliśmy o godz. 12:00 przy rondzie Charles’a de Gaulle’a w Warszawie (początek ul. Nowy Świat), by wspólne przejść w paradzie na teren Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie odbył się Piknik Pokoleń.
 Przemarsz był wspólną i radosną manifestacją solidarności międzypokoleniowej i siły drzemiącej w społeczności osób 60+. Było kolorowo, radośnie i głośno, tak bardzo, by nasz głos dotarł do osób odpowiedzialnych za politykę senioralną, a także by inni (jeszcze nieaktywni) seniorzy zainspirowali się i zaangażowali w swoje lokalne grupy. Hasło tegorocznej parady to „Siła wieku, człowieku!”, czyli wydobywamy potencjał społeczności 60+, którego należy szukać w ich doświadczeniu, energii i liczebności. Z Ostrowca udział wzięło 68 osób z grup senioralnych z ul. Sandomierskiej, Malwy
i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

03
04

(Romuald Redlich)


02.08.2017r.   Chór UTW WSBiP  w gościnnych pomieszczeniach świetlicy działkowej „RELAKS”

01
02

Drugiego sierpnia w gościnnych i "klimatyzowanych" pomieszczeniach świetlicy działkowej Relaks chórzystki i chórzyści oraz p. wiceprezes spotkali się przy suto zastawionych stołach by podziękować za czas i trud poświęcony na prowadzenie chóru dla PP. Sołtysów i Ewy Bałazy. Niestety, stan zdrowia i upał sprawiły, że PP. Sołtysowie nie byli w stanie dotrzeć na spotkanie. Ale byli regularnie informowani co się dzieje w świetlicy.
A działo się sporo. Panie zadbały o zawartość półmisków i salaterek,
a Mareczek o napoje. Wszystko było pyszne, ale zdecydowanie najwyższe oceny otrzymały trzy dania na „ K” Kaszanka, Karkówka i dobrze schłodzony Krupnik. Było również coś dla ducha: śpiewy, tańce i recytacje poezji
p. wiceprezes Jadwigi Myśliwskiej. Ewa otrzymała olbrzymi bukiet kwiatów, lizak i laurkę od Emilki. Jaka była atmosfera i humory widać na zdjęciach, albowiem ja też tam byłem i nie oszczędzałem aparatu.

03
04

(Romuald Redlich)


22 lipca 2017 r. (sobota)  - Wycieczka  wakacyjna  słuchaczy UTW WSBiP do Sandomierza

01

Sobota 22 lipca. Grupa słuchaczy UTW wsiadła do wakacyjnego pociągu do Sandomierza i dołączyła do licznych rodziców z małymi dziećmi i jeszcze mniejszymi pieskami. Dzieci za rękę, pieski pod pachą. Wędrówka po mieście z przewodnikiem lub indywidualnie. My wybraliśmy drugie rozwiązanie. Wąwóz Jadwigi (k/Ostrowca mamy więcej i ładniejsze),

02

kościoły: św. Jakuba, Pawła,

03

kiermasz winny koło winnicy z degustacją sandomierskich i ostrowieckich (tak, tak. mamy w Ostrowcu winnicę) win, serów dojrzewających z mleka krowiego i koziego, wędliny z koziego mięsa, a po obiedzie podglądanie: zmian warty,

04
05

turystów i tubylców (ślub, a właściwie wyprowadzanie Panny Młodej z domu rodziców) na Rynku Sandomierskim.

06

Było ciepło, dlatego powrót w klimatyzowanym wagonie zapewnił kolejną porcję przyjemności. Warto jechać do Sandomierza.

07

(Romuald Redlich)


11.07.2017 SPOTKANIE ZE STAROSTĄ OSTROWIECKIM I PREZYDENTEM MIASTA
 
11 lipca br. prezes UTW Matylda Niewójt i wiceprezes Jadwiga Myśliwska spotkały się ze Starostą Ostrowieckim Zbigniewem Dudą oraz Prezydentem Miasta Jarosławem Górczyńskim. Podziękowały za współpracę w roku akad. 2016/2017, za pomoc merytoryczną i wsparcie finansowe .Rozmawiano także o Jubileuszu 15- lecia UTW i działaniach z nim związanymi , które uhonorują to szczególne wydarzenie. Zarówno Pan prezydent jak i Pan starosta z wielką uwagą wysłuchali propozycji przygotowany przez Radę Programowo - Konsultacyjną, Zarząd UTW oraz Samorząd Słuchaczy. Zadeklarowali pomoc i wsparcie przy organizacji Jubileuszu uczelni dla seniorów.


7 lipca 2017r  MIODOBRANIE w Starej Wsi

01

Już po raz ósmy amatorzy świeżego miodku spotkali się w pasiece naszego kolegi Mirka w Starej Wsi k/Sienna. Była degustacja miodów, a w szczególności kminkowego o ostrym wyrazistym smaku i aromacie. Ale były również: rzepakowy, gryczano-faceliowy, spadziowy. Można było degustować organoleptycznie, czyli łyżeczką do ust jak również jako słodzidło do kawy, herbaty lub białego sera. Był wykład, tym razem o nielekkim życiu trutni w ulu.
Było ognisko z kiełbaskami, placki, sałatki różnego rodzaju. Prawie 60 osób przyjechało na rowerach i samochodami. Słuchacze UTW jak zwykle stanowili dużą, bo dwudziestu osobową grupę.

02
03
04
05

Następne takie spotkanie w październiku na święcie pieczonego ziemniaka.

(Romuald Redlich)


05.07.2017  POSIEDZENIE RADY PROGRAMOWO-KONSULTACYJNEJ UTW WSBiP

01

Odbyło się 5 lipca br. Przewodnicząca prof. dr hab. Bożena Zboina powitała zebranych i przedstawiła porządek spotkania.

02

Następnie Prezes UTW Matylda Niewójt omówiła najważniejsze działania podjęte w roku akademickim 2016/2017. Wymieniła:
- proces certyfikacji i zdobycie tytułu "Profesjonalny UTW ze Złotym Certyfikatem"
- zorganizowanie debaty Oksfordzkiej młodzieży i seniorów - "Jesteś juniorem , będziesz seniorem"
- konferencję w partnerstwie z Akademią Wychowania Fizycznego w Warszawie "Sprawność fizyczna i społeczna osób III wieku"
- VI ostrowieckie senioralia pn. : "Bo radość życia jest w nas"
- udział zespołów artystycznych UTW w X juwenaliach III wieku w Warszawie

03

Prezes podkreśliła ogromną pracę Zarządu,  Samorządu słuchaczy oraz liderów , którzy nie szczędzili swojego wysiłku i czasu na różnorodną działalność na rzecz słuchaczy UTW oraz środowiska lokalnego. Podziękowała za wydatną pomoc, życzliwość i wsparcie władzom WSBiP,  Prezydentowi Miasta, Staroście Powiatu Ostrowieckiego , Naczelnikowi Wydziału Edukacji , dyrektorom szkół ponadgimnazjalnych , nauczycielom prowadzącym zajęcia, prelegentom oraz ostrowieckim mediom.

04

Drugim punktem obrad było omówienie przygotowania UTW WSBiP do jubileuszu XV lecia. Uroczystość Jubileuszową zaplanowano na czerwiec 2018 roku.
Przewodnicząca Rady Programowo-Konsultacyjnej zaproponowała, by były to wydarzenia ważne nie tylko dla ostrowieckiej uczelni skupiającej seniorów , ale także dla miasta i powiatu. Padały różne propozycje. Zostaną one dokładnie przeanalizowane przez Przewodniczącą Rady, Prezes UTW i Sekretarz Rady, a następnie poddane pod dyskusję.
Kolejne spotkanie odbędzie się pod koniec września , a dotyczyć będzie także ukierunkowania pracy UTW na rok akademicki 2017/2018.

Matylda Niewójt


30_06_2017  Wakacyjne występy słuchaczy UTW

30 czerwca br. odbył się festyn rodzinny na osiedlu Trójkąt w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Na zaproszenie Rady Osiedla  seniorzy- przedstawiciele grup artystycznych UTW WSBiP: teatru, kabaretu i zespołu muzycznego- wzięli udział w tej imprezie kulturalnej, którą poprowadził Henryk Połoński.

01

Wystąpiły: Anna Karczewska, Mirosława Duda, Jadwiga Chodorek,  Elżbieta Ziółkowska,  Halina Bryk, Krystyna Janiszewska, Anna Szczekala i Anna Gębusia.  
Panie w barwnych strojach baśniowych zaprezentowały fragment . bajki: ”Jest taki kwiat”
oraz zaśpiewały wiązankę piosenek przy akompaniamencie muzycznym Marka Szczepańskiego ( perkusja) i Tadeusza Krawczyka ( akordeon).

02

Mimo zmiennej pogody- słońce i deszcz-  grupa seniorów śpiewająco wprowadziła mieszkańców w pogodny nastrój festynu rodzinnego.
Zaśpiewano, m.in.: „Niebo z moich stron” „Staruszek świat”, „Niech żyje bal” i inne piosenki taneczne. Występy słuchaczy UTW utrwalili uniwersyteccy fotografowie: Romuald Redlich i Wiesław Wójcik.

03

(Krystyna Borys)


28.06.2017r. Wycieczka dla liderów UTW WSBiP

Jak co roku, tak i w tym, 28 czerwca Zarząd UTW zorganizował wycieczkę dla słuchaczy prowadzących zajęcia, liderów i osób, które wspierają swoją aktywnością działania uniwersytetu na zasadzie wolontariatu. Zaproszenie przyjęły także  nauczycielki – lektorki języka niemieckiego: Ewa Łatkowska i Monika Ziemba /Liceum Ogólnokształcące Nr II im. J. Chreptowicza  / oraz Marta Dytkowska –nauczycielka jęz. angielskiego z Liceum Ogólnokształcącego Nr III im. W. Broniewskiego. Były także pracownice WSBiP: kwestor Agnieszka Winiarczyk i dyrektor  biblioteki Barbara Bakalarz – Kowalska..Z Miejskiego Centrum Kultury pracująca przy Ostrowieckich Senioraliach Ewa Storzysz.
Tym razem zwiedzano Ziemię Bocheńską., bogatą w  cenne zabytki.

01

Punktem docelowym była największa, ciesząca się sławą, założona w 1248 r. Kopalnia Soli w Bochni. To jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w Polsce i w Europie... Jest skarbem wpisanym na listę   światowego dziedzictwa UNESCO.

W kopalni wycieczkowicze zostali podzieleni na 2 grupy. Przewodnikami po kopalni byli panowie: Marek Rzepka i Włodzimierz Junga.
Wszyscy zjechali windą górniczą. Panowie Marek i Włodzimierz poprowadzili uczestników wycieczki labiryntem podziemnych korytarzy i solnych komór, Bardzo ciekawie opowiadali historię kopalni, którą uatrakcyjniała multimedialna ekspozycja .Wszyscy  . obejrzeli komorę Kieratową, stajnię Mysiur dla pracujących tu koni, salę rycerską, galerię widokową. Największy jednak zachwyt wzbudziła przepiękna Kaplica Św. Kingi.. Dodatkową atrakcją okazała się przejażdżka podziemną kolejką.

Wędrując po bocheńskiej kopalni  wycieczkowicze korzystali z dobrodziejstw natury, a mianowicie wdychali powietrze, które zawierało dużą ilość chlorku sodu. Jest ono 10-krotnie czystsze  niż powietrze na powierzchni ziemi.  Specyficzny mikroklimat solnych komór. został właściwie wykorzystany i od   1995r.funkcjonuje tu   uzdrowisko leczące schorzenia górnych dróg oddechowyc

02
03
04

Drugim miejscem godnym zobaczenia był Zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu, jedna z najpiękniejszych budowli rezydencyjno – fortecznych w Polsce.  
Pani przewodnik opowiedziała interesująco   burzliwą historię zamku. Zaciekawiła zwiedzających
architekturą  gotycko-renesansową – związaną z rodem Kmitów oraz renesansową i barokowo-klasycystyczną z rodem Lubomirskich. Podziwiano liczne dzieła sztuki, gobeliny wyroby ze srebra i naczynia wykonane z miedzi.
Obecnie zamkiem administruje samorząd Nowego Wiśnicza.

05
06

Wycieczka edukacyjno – integracyjna bardzo udana, wypełniona bogatą widzą historyczną o Ziemi Bocheńskiej i jej skarbach .Dopisała piękna słoneczna pogoda, a co najważniejsze – wspaniałe samopoczucie grupy wycieczkowej.   
Wyjazd zorganizowała Henryka Rycombel.

Irena Metyk


26-28.06.2017r. SZKOLENIE  W PODEGRODZIU

W dniach 26 - 28 czerwca br. przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Teresa Wiewiór - Piasecka  
i przewodnicząca Samorządu Słuchaczy Teresa Żelazna wzięły udział w szkoleniu "Akademia Lokalnego Animatora Aktywności Seniorów" w Podegrodziu, zorganizowanym przez Federację Stowarzyszeń UTW Nowy Sącz.

Te niezwykle cenne warsztaty edukacyjno-motywujące, prowadzone w sposób profesjonalny przez ekspertów, poszerzały wiedzę zarówno w wymiarze formalno-prawnym jak i merytorycznym, co zapewnia kompleksowe wsparcie pozwalające na lepsze i skuteczniejsze  funkcjonowanie UTW.
Umiejętności komunikacyjne i profesjonalizm prowadzących sprawiły, że zajęcia odbywały się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Dziękujemy Federacji za ukierunkowanie naszych działań oraz za  przydatne materiały edukacyjne. Dziękujemy za budzenie wiary i przekonania w nas , że możemy zrobić więcej i lepiej .Jesteśmy wdzięczni za to, że możemy zawsze liczyć na wsparcie i profesjonalną pomoc.

01

T.Ż i T.W.-P.


26.06.2017 Zakończenie roku akademickiego 2016 / 2017

01

Uroczyste zakończenie już czternastego roku akademickiego UTW WSBiP odbyło się 26 czerwca w auli WSBiP z udziałem zaproszonych Gości: Pani Rektor dr Izabeli Zaborowskiej i innych przedstawicieli Uczelni, parlamentarzysty – Posła RP Andrzeja Kryja, Prezesa Honorowego UTW Józefa Pazderskiego, przedstawicieli Samorządu i Dyrekcji Szkół, w których UTW znajduje przyjaciół i oparcie w realizacji ważnych zadań edukacyjnych.

02
03

P. Prezes Matylda Niewójt  przedstawiła efekty całorocznej pracy oraz szczególne osiągnięcia UTW,  np.:

- uzyskanie oceny „Profesjonalny UTW – Certyfikat Złoty”
- zorganizowanie ważnych i znaczących konferencji i wydarzeń kulturalno- oświatowych, jak:
debata oksfordzka „Jesteś juniorem, będziesz seniorem” z udziałem młodzieży czterech szkół licealnych, konferencja naukowa „Aktywność fizyczna i społeczna osób starszych” z udziałem AWF Józefa Piłsudskiego w Warszawie i sportowców-seniorów środowiska ostrowieckiego;

- VI Ostrowieckie Senioralia
- udział UTW w X Juwenaliach III Wieku w Warszawie
- wydanie Biuletynu IX „By dostać więcej od życia, od siebie dawaj wiele”.

04
05
06

Powyższe osiągnięcia to tylko symboliczne efekty systematycznej zorganizowanej
pracy społeczności UTW, ogromnego wysiłku Zarządu, Rady Programowo-Konsultacyjnej oraz słuchaczy-liderów, prowadzących zajęcia i podejmujących różne bieżące działania.
Aktywną działalność UTW umożliwia przede wszystkim WSBiP – uczelnia patronująca, która w najpełniejszym wymiarze wspiera, otacza opieką naukową i logistyczną uczelnię dla seniorów.
Prezes UTW   M. Niewójt serdecznie dziękowała za to P. Rektor jak również szerokiemu środowisku kulturalno- oświatowemu i władzom samorządowym miasta i powiatu.
Sama też przyjmowała podziękowania i gratulacje za widoczne w środowisku kulturotwórcze inicjatywy UTW.

07

Poniższe zestawienie ilustruje program zajęć edukacyjnych, odbytych przez słuchaczy UTW WSBiP w roku akademickim 2016 / 2017.

Formy edukacyjne

Wykładowcy
i odpowiedzialni

Ilość spotkań

Ilość słuchaczy

Ilość godz.

I

Wykłady plenarne

Pracownicy naukowo-dydaktyczni WSBiP
i innych uczelni w kraju, lekarze ZOZ Wykładowcy z UTW WSBiP

25

250

40

II

Seminaria naukowe

1.

Seminarium literackie

Matylda Niewójt

10

15

20

2.

Seminarium kulturoznawcze

dr Paweł Gotowiecki

18

47

25

3

Seminarium historyczne

mgr Piotr Kopański

10

17

25

Razem seminaria

38

49

70

III

Lektoraty języków obcych

1.

Język angielski II rok UTW WSBiP

mgr Teresa Sałapa

16

15

16

2.

Język angielski III rok UTW WSBiP

„  „

17

14

17

3.

Język angielski II rok
III LO

mgr Marta Dytkowska

18

12

18

4.

Język angielski dla zaawansowanych II LO

mgr Eliza Wójcik

27

17

27

5.

Język niemiecki dla pocz. III LO

mgr Paweł Barański

mgr Ewa Dorecka

13

13

8

8

13

13

6.

Język niem. dla średni. zaawansowanych II LO

mgr Ewa Łatkowska

30

9

30

7.

Język niemiecki dla zaawansowanych II LO

mgr Monika Zięba

26

7

26

8.

Język rosyjski dla zaawansowanych UTW WSBiP

mgr Anna Górska

9

8

18

9.

Język francuski dla początkujących II LO

mgr  Anna Nowicka

23

8

23

10.

Język francuski dla zaawansowanych I LO

mgr J. Gibalska

24

3

24

11.

Język hiszpański II rok ZSOMS

mgr Katarzyna Mozal

11

4

22

Razem lektoraty

227

113

247

IV

Warsztaty komputerowe

1.

Warsztaty dla początkujących
UTW WSBiP

Romuald Redlich

27

18

54

2,3

Warsztaty dla śr. zaawansowanych
UTW WSBiP

inż. Zenon Dudajek

46

29

92

Razem warsztaty

73

47

146

Razem wykłady, seminaria, lektoraty, warsztaty komputerowe

363

489

503

 

V

Wyjazdy edukacyjne i wycieczki turystyczno-krajoznawcze dla słuchaczy UTW

ilość osób

1.

28.09.2016

Opatów, Kielce, Wiślica

Z projektu

51

2.

15,10.2016

Warszawa „Teatr Kwadrat”

Sztuka „Przyjazne dusze”

50

3.

10.11.2016

Radom Teatr Powszechny

Kabaret”

50

4.

6.05.2017

Lublin TeatrMuzyczny, zwiedz. Lublina, Majdanka

Bal w Savoyu”

50

5.

28.06.2017

Bochnia, Nowy Wiśnicz

Kopalnia soli, Zamek

50

Razem

251

 

VI

Spotkania integracyjne

1.

3.10.2016

Inauguracja roku akademickiego 2016/2017

112

2.

18.12.2016

Accademia” Spotkanie Wigilijne

120

3.

4.

Luty 2017

Spotkanie Noworoczne UTW
Zabawa karnawałowa

121

138

5.

10.04.2017

Spotkanie Wielkanocne

115

6.

10.05.2017

Nadleśnictwo „Gutwin” – ognisko integracyjne

80

7.

26.06.2017

Zakończenie Roku akademickiego 2016/2017

131

Razem

817

 

VII

Chór UTW, Zespół tańca ludowego, Kabaret, Zespół muzyczny

Nazwa

Osoby prowadzące zajęcia

ilość spotkań

ilość słuchaczy

ilość godz.

1.

Chór UTW

Alicja i Waldemar Sołtysowie

34

38

68

2.

Zespół tańca ludowego

Ewa Bałazy

25

25

50

3.

Kabaret

Ewa Bałazy

24

15

48

4.

Chór występy

Wg. Wykazu występów chóru i zespołów

33

38

60

5.

Zespół muzyczny

Marek Szczepański + czworo innych

49

5

98

Razem Chór i Zespoły

165

121

324

 

VIII

Teatr UTW

Tematyka

Prowadząca

Ilość
 zajęć

ilość słuchaczy

ilość występów

Ilość
godz.

Bajki, baśnie, adaptacje sceniczne

Krystyna Borys – dobór, oprawa, reżyseria, kier. zespołu

68

38

19

119

IX

Różne formy aktywizacji intelektualnej, artystycznej, sekcje ruchowo-rekreacyjne

Formy aktywizacji

Prowadzący

ilość. spotkań

ilość słuchaczy

ilość godz.

1.

Sekcja Plastyczna

27.04.2017 – wystawa

11.06.2017 – warsz.. plast. „Senioralia”

Zofia Słapek- artysta plastyk

14

10

28

2.

Sekcja „Bliżej sztuki”

mgr. Wojciech Mazan

Zbigniew Sawaryn -
art. malarz

8

11

15

13

16

22

3.

Sekcja Szt. Użytecznej

- warsztaty – „Senioralia”

- warsztaty – „Wielkanocne i Bożonarodzeniowe

Emilja Sękiewicz

20

10

40

Razem sekcje

53

48

106

 

4.

Gimnastyka II LO

Ewa Wiśniowska

19

21

19

5.

PSP Nr 7 (sala gimn.)

Danuta Gonkowska

24

21

24

6.

ZSZ Nr 2

Teresa Kumalska

19

19

19

7.

Nordic Wallking

Janina Szczepańska, Teresa Żelazna

24

15

52,2

8.

Tai-Chi (II semestr)

Barbara Daszkiewicz

3

14

3

9.

Joga

dr.Ewa Pietrzycka-Wilczewska

3

12

3

10.

Sekcja „Dodać Życia do Lat”

Irena Stasińska

24

24

48

11.

Sekcja z „Przyrodą na Ty”

Andrzej Bartczak

22

23

44

Razem sekcje ruchowo-rekreacyjne

138

149

212,5

12.

Pomocna Dłoń”

- organizowanie darów dla seniorów

- 2 zbiórki żywności dla potrzebujących organizowane przez ŚBŻ

Anna Górska,  Irena Grudniewska, Teresa Żelazna, Irena Ciecieląg

13.

Taniec towarzyski

Odpłatnie przez słuchaczy.

Grupa zaprezentowała swoje umiejętności:

8.03.2017 – z okazji Dnia Kobiet

11.06.2017 – na VI Ostrowieckich Senioraliach

Anna Stonik

30

40

30

Ogółem

826

1953

1360

(Jadwiga Myśliwska, Romuald Redlich)


20-21.06.2017r.  Udział słuchaczy UTW WSBiP w X JUWENALIACH III WIEKU w Warszawie

Trzy dni, tj. 19-21 czerwca br. trwały X Juwenalia III Wieku w Warszawie. To przedsięwzięcie kulturalne zostało zorganizowane przez Fundację AVE przy wparciu miasta stołecznego Warszawy w partnerstwie z Teatrem Palladium, Klubem Hybrydy i Białołęckim Domem Kultury. Pomysłodawca i organizator imprezy seniorskiej - Bartłomiej Włodkowski – prezes Fundacji AVE tak określił Juwenalia III Wieku: „To największy w Europie interdyscyplinarny festiwal artystyczny seniorów. Z roku na rok prezentuje coraz wyższy poziom”.

Na trzech równoległych scenach warszawskich prezentowano programy teatralne, kabaretowe, muzyczne i różnorodne układy taneczne – od tańców ludowych, cygańskich, z kultury żydowskiej do tańców współczesnych. W kategorii taniec wystapiło 48 zespołów, które zmierzyły się w konkursie festiwalu.

Ostrowiecki zespół taneczny „UteWianki” pod opieką Ewy Bałazy zaprezentował z klasyczną elegancją wiązankę tańców regionalnych na scenie Domu Kultury w Białołęce

01

W Klubie Hybrydy profesjonalne jury oceniało występy chórów seniorskich, wokalistów, muzyków i innych. Wystąpił także Chór UTW z Ostrowca Świętokrzyskiego pod opieką Waldemara i Alicji Sołtysów.

Ostrowieccy chórzyści zaśpiewali piosenki: „Słowiczku mój”, „ Oj, wyszła chmura” i ułożoną przez Alicję Sołtys specjalnie na festiwal z okazji 10-lecia Juwenaliów III Wieku „Juwenalia dziś w Warszawie”.

Teatry seniorskie sięgnęły po ambitniejszy repertuar, przedstawiano na scenie Teatru Palladium sztuki znanych dramatopisarzy i autorskie programy kabaretowe.

Ostrowiecki UTW WSBiP prezentowały dwa zespoły :

• Kabaret pn.”Skandal...” przedstawił program pt. „Wyjazd”. Scenariusz autorski – Alicja Kowalska i Ewa Bałazy( reżyseria)
• Teatr UTW – sztuka w jednej odsłonie „Oświadczyny” A. Czechowa; reżyseria – Krystyna Borys.

Cieszy fakt, że nasi aktorzy: Mirosława Duda, Ryszarda Cudzik i Tadeusz Morawski znakomicie zagrali w sztuce rosyjskiego dramatopisarza.
Jury w składzie: Aldona Stuzik i Wojciech Machnicki (aktorzy) przyznało WYRÓŻNIENIE dla TEATRU UTW OSTROWIEC, co sprawiło, że znaleźliśmy się wśród 10-ciu pozytywnie ocenionych teatrów seniorskich w tym konkursie .
Ostrowieckie zespoły artystyczne, mimo wielu trudności i dużej konkurencji, godnie prezentowali  Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP w ogólnopolskim festiwalu twórczych seniorów.

02

Prezentacjom scenicznym towarzyszył również konkurs literacki seniorów, w którym również oceniano prace naszych słuchaczek z Sekcji Literackiej, m.in.:Jadwigi Mysliwskiej, Barbary Krawętkowskiej i Mirosławy Dudy.

W sumie wystąpiło ok. dwieście zespołów artystycznych z wielu miejscowości polskich, np.: Warszawy, Płocka, Bydgoszczy, Poznania, Koszalina, Drezdenka, Kałuszyna, Zielonej Góry, Redy, Ustki, Pionek, Chrzanowa, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sienna, Zwolenia i innych. W wydarzeniu kulturalnym uczestniczyło, jak podali organizatorzy, ok. 3,5 tys. seniorów.

03
04
05

Z okazji Jubileuszu 10-lecia Juwenaliów III Wieku organizatorom i uczestnikom imprezy gratulowali
Michał Szczerba - Poseł na Sejm RP i przedstawiciele władz miasta Warszawy.
Atrakcją kulturalną były występy artystów: Jacka Wójcickiego, Janusza Tylmana, Czesława Majewskiego i solistów z Opery Wrocławskiej oraz występ zespołu Olzanek spod granicy czeskiej.

Organizatorzy i wolontariusze Fundacji AVE po raz dziesiąty znakomicie zorganizowali występy zespołów. Był również jubileuszowy tort na 1000 osób. Prezes Fundacji AVE zapowiedział wydanie filmu i publikacji, które otrzymają uczestnicy Juwenaliów III Wieku.

06

(Grażyna Wojtasik, Romuald Redlich)


19_06_2017  Wykład  Anny Chałupczak- Winiarskiej -  lekarza dermatologa NIEZWYKŁEJ KOBIETY , NIEZWYKŁEGO  DOKTORA
 
19_06_2017 czerwca gościem słuchaczy UTW była Pani Anna Chałupczak - Winiarska, znana w Ostrowcu lekarz dermatolog.
Spotkanie składało się z dwóch części. Temat pierwszy dotyczył bardzo ważnego problemu dla zdrowia seniorów - Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca?
Pani doktor podkreśliła że słońce to naturalna witamina D. ale trzeba z niego rozsądnie korzystać, zwłaszcza w wieku starszym.
Stwierdziła, że rak skóry należy do najczęstszych nowotworów, występuje z podobną częstotliwością wśród kobiet i mężczyzn. Tendencja do zachorowań  wzrasta wraz z wiekiem, szczególnie około 80. roku życia. Może występować na skutek działania promieniowania ultrafioletowego, a dokładniej -przewlekłego narażania na promienie słoneczne. Wszelkie zmiany, które zostaną zauważone na skórze, powinny być skonsultowane z lekarzem dermatologiem.
Jak chronić skórę przed szkodliwym działaniem słońca? :
Przede wszystkim należy unikać promieni słonecznych mniej więcej od godziny 10 do 14, kiedy to ich działanie jest najbardziej intensywne. W tym czasie najlepiej odpoczywać w cieniu. Jeżeli jednak decydujemy się np. na spacer lub zwiedzanie w samo południe, pamiętajmy o nakryciu głowy, okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, przewiewnym ubraniu z długim rękawem. Należy pamiętać, że promieniowanie UVA przenika również przez materiał. Koszulka bawełniana zapewnia ochronę odpowiadającą współczynnikowi 8.

Wybierając kosmetyki ochronne, osoby z jasną karnacją powinny stosować te z wysokimi filtrami, czyli ze współczynnikiem ochronnym SPF powyżej 10. Osoby z ciemną karnacją mogą od początku stosować kremy z nieco niższym filtrem.  Wszystkie, bez względu na karnację, powinny być posmarowane kremem z filtrem o wysokim czynniku ochronnym, np. 25-30 SPF.
Ważne jest, by na opakowaniu danego kosmetyku była informacja, że chroni zarówno przed promieniowaniem UVB
Warto pamiętać, że nie istnieje filtr, który całkowicie zabezpieczy skórę przed działaniem słońca. Nawet stosując preparaty o faktorze SPF 50+,opalimy się, tylko proces ten będzie spowolniony i łagodniejszy .
Dla alergików, osób o wrażliwej cerze oraz dzieci bezpieczniejsze są kosmetyki z filtrami mineralnymi. Zwykle jest to tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Nie wnikają w skórę, lecz tworzą na niej film ochronny odbijający promienie słoneczne. Nie powodują uczuleń i podrażnień, ale trzeba nakładać ich grubszą warstwę.

Druga część wykładu dotyczyła mało znanej działalności Pani doktor, a mianowicie charytatywnej pomocy ubogim ludziom w Afryce .Niezwykła kobieta,Nadzwyczajna lekarka jest ambasadorem Fundacji Dzieci Afryki. Trzykrotnie wyjeżdżała z grupą innych lekarzy z humanitarną misją do Afryki, gdzie zajmowała się leczeniem chorób skóry u dzieci i dorosłych.
Niosła pomoc potrzebującym będąc na misji w Ugandzie, Kamerunie i Ghanie. Za tę niezwykłą działalność otrzymała 10 czerwca 2017r. kryształową statuetkę i tytuł Misjonera. Gratulujemy Pani doktor!!  Jesteśmy pełni podziwu i uznania  dla pracy pełnej poświęcenia ,hartu ducha i empatii dla ludzi , którzy potrzebują pomocy.


10.06.2017 i 11.06.2017 VI OSTROWIECKIE SENIORALIA pn.: „...BO RADOŚĆ ŻYCIA JEST W NAS...”

01

To inspirujące zawołanie wyraża optymizm seniorów, wiarę we własne możliwości i talenty twórcze, co stwarza szansę  pełnego aktywnego uczestnictwa w  życiu.  
Partnerem w zorganizowaniu tego ważnego cyklicznego wydarzenia było, jak i Patronat Honorowy pełnili
Rektor Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości – dr Izabela Zaborowska ,Starosta Ostrowiecki  --
Zbigniew Duda, Prezydent Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Jarosław Górczyński.

  W pierwszym dniu Senioraliów odbyła się w auli WSBiP  Konferencja naukowa z udziałem dwu prelegentów, w której uczestniczyli zaproszeni Goście, przedstawi ciele klubów i innych środowisk seniorskich  oraz słuchacze UTW WSBiP.
Pani Rektor Izabela Zaborowska bardzo serdecznie wszystkich powitała życząc seniorom zachowania  wykazywanej  dotychczas kondycji  intelektualnej i twórczej, aby mogli doświadczać dobra, które niesie i dla nich dzisiejszy świat, w czasie Senioraliów  pełnej radości i artystycznych przeżyć.

02

Podobne życzenia przekazał zebranym Poseł RP Andrzej Kryj, który w ujmujący żartobliwy sposób  rozszyfrował nazwę „senior”, nie żałując przy tym komplementów.

03

Wprowadzeniem był wykład „ Medycyna anti-aging jako holistyczne spojrzenie na życie i zdrowie człowieka” proponu-jące zorientowanie na młodość i odwracanie procesów starzenia.
Podczas, gdy tradycyjna medycyna zajmuje się objawami chorób wieku podeszłego, holistyczne podejście zwraca uwagę na całość. Przy tym spojrzeniu celem jest dążenie do równowagi pomiędzy ciałem i umysłem. Słowem  filozofia holistycz-na to styl życia, a najcenniejszym jej wątkiem są dla starszych ludzi spotkania z przyjaciółmi / według piramidy potrzeb Abrahama Maslowa/.

04

Dr nauk med. Dorota Maciąg /WSBiP/ zapoznała słuchaczy z problematyką „Zachowań  zdrowotnych dla podtrzymania energii życiowej i partycypacji społecznej”. Rozpoczynając cytatem z wypowiedzi Wiesława Myśliwskiego: „Nie ma co się tak do tej starości spieszyć…” Pani dr proponowała  rodzaje takich  zachowań  jak: akceptacja siebie, kontakty społeczne, nastawienie- postawa konstruktywna i twórcza, słuchanie własnego ciała, zadbanie o ruch, dietę, wzrok, by móc bez przeszkód  obserwować i poznawać świat.

05

PIKNIK  NA GUTWINIE

06

Międzypokoleniowy Koncert – drugi dzień Senioraliów

11 czerwca br. zespoły artystyczne z ostrowieckich Klubów Seniora i słuchaczy UTW WSBiP oraz grupa seniorów - spotkali się z Jarosławem Górczyńskim - Prezydentem Miasta, Andrzejem Kryjem - Posłem RP, przedstawicielami władz powiatowych na ostrowieckim Rynku. Tu nastąpiło symboliczne rozpoczęcie uroczystości senioralnej.

07

Prezes UTW - Matylda Niewójt w zacnym towarzystwie dr Izabeli Zaborowskiej - Rektor WSBiP , Gospodarzy Miasta i Powiatu – złożyła wiązankę kwiatów w miejscu pamięci narodowej.

08

Następnie wszyscy w barwnym  korowodzie wyruszli do Parku Miejskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Seniorzy pokazali miastu,że potrafią cieszyć się życiem, mają fantastyczne pomysły na wspólne integracyjne działania.

09
10
11

Oficjalnego otwarcia części artystycznej dokonali Prezes UTW i Gospodarze, którzy życzyli wszystkim uczestnikom uroczystości radosnej zabawy.
Prezydent powiedział o wygranym projekcie „Razem Ostrowieccy Seniorzy” w ramach Budżetu Obywatelskiego, natomiast Eligiusz Mich-Wicestarosta Powiatu Ostrowieckiego przypomniał, że wraz z ówczesnym prezesem Józefem Pazderskim 6 lat temu po raz pierwszy  otworzyli Ostrowieckie Senioralia, które stały się cyklicznym wielkim wydarzeniem kulturalnym. Dziś przynoszą radość.
Potem Chór Cantate Domino pod kierunkiem Andrzeja Budzińskiego zaśpiewał „Polskie kwiaty”, „Walc Barbary” z filmu „Noce i dnie”, ludowy utwór „Trojak – Zasiali gorale” i na zakończenie tytułowy utwór z serialu „Czterdziestolatek”, dostosowany treścią do 10-lecia chóru.

12

W związku z 420 rocznicą Ostrowca Świętokrzyskiego studentki studiów magisterskich z pedagogiki WSBiP przeprowadziły krótki konkurs wiedzy o naszym mieście. Zgłosiła się znaczna grupa osób do konkursu. Najwięcej punktów zdobyła Lidia Szczepańska,słuchaczka UTW i zajęła I miejsce – nagroda - kawa z prezydentem miasta.

13

Pierwsza część Koncertu to prezentacje pn. „DZIECI-SENIOROM”, które poprowadzili: Marek Cichosz - Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury i Matylda Niewójt - Prezes UTW. Mieszkańcy miasta z uznaniem przyjęli występy zespołów dziecięcych i młodzieżowych przygotowanych przez instruktorów MCK i placówek oświatowych. Zaprezentowały się następujące grupy:
- Zespół wokalny TREMOLO pod opieką Elżbiety Łukawskiej. Wystapiły: Weronika Skiba, Monika Bieńkowska, Katarzyna Kowalska, Amelia Gałucha (uczennice Gimnazjum Szewna), Inez Czajkowska(Gimnazjum Częstocice) oraz Milena Mikula i Angelika Jarocha (III LO)
Ta grupa zaśpiewała życzenia dla miasta na jego 420 urodziny. Była to piosenka pt.:”Ostrowiec, Ostrowiec- niech żyje nam”. Słowa i muzyka  oraz opracowanie wokalne - E. Łukawska, aranżacja instrumentalna – Szymon Janikowski.
- Studio Wokalne PANDORA- działające w MCK; w składzie: Wiktoria Pongowska, Gabriela Górniak, Wiktoria Wójcik; opiekunka Ewa Goworowska
- Studio Tańca TWIST – formacja cheerleaders MINI TWIST - opieka A. Bochenek
- Formacja cheerleaders - Publiczne Gimnazjum Nr 1 w Ostrowcu Św. opieka Anna  Bochenek
- Grupa AGRAFKA działająca przy MCK - instruktor Alina Pastuszka. Wystąpiły małe recytatorki : Kaja Skrzypczyk w utworze „Czekolada” i Wiktoria Bęben w utworze „Jeżynka idzie do szkoły”
- Chór kameralny Quodlibet -  pasjonaci muzyki, dyrygent Szczepan Królikowski

14

Druga część Koncertu to przegląd seniorskich zespołów  śpiewaczych, kabaretowych i tanecznych z miasta i powiatu.
Uroczyste prezentacje zespołów  zapowiadały Krystyna Borys i Jadwiga Myśliwska.

Wystąpiły zespoły artystyczne:
- Zespół taneczny UTW „UteWianki” - wiązanka tańców regionalnych, opieka- Ewa Bałazy
- Zespół śpiewaczy – Osiedlowy Klub Aktywnych Seniorów z Ostrowca Św. - prowadząca klub Bogumiła Malinowska, „opiekun muzyczny - Robert Nowak;
- „Metamorfoza” Klubu Seniora „Malwa”- prowadząca Klub Grażyna Maj, opracowanie taneczne - Wiesława Wójcik;
- Przyborów - Wólka Bodzechowska - Grupa Kobiet Aktywnych - zespół śpiewaczy pod kierunkiem Krzysztofa Żaka, przewodnicząca Maria Matyka;
- Sarnowianki –  zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich pod opieką Elżbiety Chudziak;
- Jędrzejowianki - zespół śpiewaczy Koła Gospodyń Wiejskich z Jędrzejowa - opiekun muzyczny Edward Zięba;
- Sekcja Tańca Towarzyskiego UTW pod opieką Anny Stonik
- Grupy UTW: teatr, kabaret, śpiew – Koktajl artystyczny pod kierunkiem Ewy Bałazy, przedstawicielki kabaretu „CO NIECO” SEiR ZNP - scenki humorystyczne - opieka Krystyna Borys.

15

Program artystyczny był urozmaicony, barwny, ciekawy. Tańce: „Afrykańskie rytmy” i Chłocy radarowcy” w wykonaniu zespołu z Klubu Seniora z „Malwy” wszystkich rozbawiły, natomiast inne tańce towarzyskie zespołu z UTW włączyły publiczność do wspólnej zabawy. Seniorzy bawili się również przy śpiewie i dobrej muzyce zespołów śpiewaczych.
VI Ostrowieckie Senioralia wniosły wiele wzruszeń i radości. Seniorzy podziwiali utalentowaną młodzież i sympatyczne małe dzieci. Przegląd zespołów młodzieżowych i seniorskich pokazał, że niezależnie od wieku kultura łączy pokolenia. Tradycje regionalne są wciąż żywe w piosence i tańcu - kultywowane i przekazywane następnym pokoleniom.
Podczas trwania Ostrowieckich Senioraliów trwały także zawody sportowe i artystyczne.
Dzieci dostawały upominki za wykonane zadania. Imprezy te organizowały: Emilia Sękiewicz, Teresa Lisowska, Danuta Szałapska, Alicja Podczaska, Danuta Gonkowska,  Alicja Nowak i Cecylia Chruścińska i inne.

16

Niemały wkład w organizację imprezy wniosły osoby należące do Samorządu i Zarządu UTW oraz Słuchacze pomagający przy poczęstunku uczestników przeglądu.

(Jadwiga Myśliwska, Krystyna Borys)


5 czerwca 2017r słuchaczka UTW pani  Krystyna  Krzemińska wygłosiła wykład „ Tadeusz Kościuszko- bohater trzech narodów”

01

W 2016 r kolejno UNESCO, Senat i Sejm Rzeczypospolitej  ogłosiły 2017r Rokiem Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą 200 rocznicą jego śmierci . W uchwale Sejmu czytamy: „ Najwyższego Naczelnika Siły Zbrojnej ogólnopolskiego powstania zwanego insurekcją kościuszkowską, polskiego i amerykańskiego  generała, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość nie tylko swojego narodu”.

Odcisnął piętno na historii wielu narodów, był kochany i szanowany w wielu krajach i przez kolejne wieki pamięć o nim jest ciągle żywa- nie bez przyczyny został więc okrzyknięty bohaterem trzech narodów-polskiego, amerykańskiego i francuskiego.

Napoleon Bonaparte nazwał go „ Bohaterem północy”,
Juliusz Verne umieścił jego portret w „ Nautiliusie” kapitana Nemo w powieści „ 20 000 mil podwodnej żeglugi”,  lord George Byron w jednym ze swoich wierszy napisał

„ Kościuszko to dźwięk, który przeraża ucho tyrana”,
Thomas Jefferson nazwał go „ najczystszym synem wolności,   jakiego poznałem i to syn wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych”.
Za życia Kościuszkę portretowali malarze wielu krajów, a w USA ma tyle pomników, że tylko pierwszy ich prezydent George Washington ma więcej.

02

W swoim wykładzie pani Krzemińska starała się  odpowiedzieć na pytanie:
Kim więc  był Tadeusz Kościuszko?
Swój wykład oparła na konstrukcji kolejnych etapów niezwykle barwnego i bogatego w wydarzenia życia tego narodowego bohatera, przedstawiając jego sylwetkę na tle   historycznym Polski i świata wieku XVIII- wieku Oświecenia.

Patriotyczną edukację, popartą przykładami bohaterów starożytnych, wyniósł ze szkoły prowadzonej przez bardzo postępowy w tym czasie zakon pijarów/zreformowanej przez St. Konarskiego/.
Następną szkołą dla młodego Kościuszki była   Szkoła Rycerska powołana przez króla Stanisława Augusta w 1765r,której zadaniem było kształcenie kadry oficerskiej dla przyszłej armii.
Przy poparciu księcia A. K. Czartoryskiego król wysłał Kościuszkę na stypendium do Paryża. Ta korzystał z wykładów wybitnych profesorów z zakresu wojskowości i fortyfikacji.

Pięcioletni pobyt w Paryżu w przededniu  rewolucji wywarł poważny wpływ na jego przekonania polityczno-społeczne, dał mu podstawy republikańskiego światopoglądu i był pierwszą szkołą nowoczesnej myśli społecznej. Zaś szkołą  praktycznego wprowadzania myśli w czyn stała się dla niego amerykańska wojna wyzwoleńcza.

Po pierwszym rozbiorze Polski powrócił do kraju. Nie miał możliwości znaleźć etatu w zredukowanej armii, do tego jeszcze przeżył się zawód miłosny - to wszystko skłoniło go do podjęcia decyzji o opuszczeniu kraju.

Powrócił więc do Francji, gdzie dowiedział się o wojnie wyzwoleńczej, jaką kolonie podjęły z Wielką  Brytanią o swoją odrębność oraz niepodległość.

Dla Washingtona 30-letni Polak, kształcony w inżynierii wojskowej był nieoceniony, tym bardziej , że popierali go przyjaciele  i profesorowie z Francji.

Otrzymał zaszczytne zadanie ufortyfikowania Filadelfii, później z powodzeniem fortyfikował obozy wojskowe, a szczególną sławę przyniósł  mu jego wkład w zwycięstwo Amerykanów pod Saratogą.
Wyrazem szczególnego uznania było powierzenie mu budowy silnej twierdzy West Point decyzją samego Washingtona.
W uznaniu zasług Kongres uchwałą z 1783r awansował  Kościuszkę na generała brygady armii amerykańskiej. Od Washingtona otrzymał parę pistoletów i szablę  z napisem „Ameryka i Washington przyjacielowi swemu, Tadeuszowi Kościuszce” .

Jeszcze większym wyróżnieniem ze strony współtowarzyszy walki było przyjęcie Kościuszki, jako jednego z trzech cudzoziemców do Towarzystwa Cyncynatów /związek kombatantów rewolucji amerykańskiej, najbardziej zasłużonych oficerów/ i wręczenie ich medalu.

Po 8 latach pobytu w Ameryce powrócił do kraju, gospodarował w rodzinnym majątku i śledził wydarzenia w kraju, sam aktywnie w nich uczestnicząc.

Razem z księciem Józefem Poniatowskim walczyli pod Zieleńcami i Dubienkę w wojnie polsko- rosyjskiej. Otrzymał za to ustanowiony przez króla Stanisława Augusta order Virtuti Militari i nominację na generała majora.

Kiedy król przystąpił do Targowicy, razem z Poniatowskim podali się do dymisji. W tej wojnie dał się poznać na rodzinnej ziemi jako zdolny dowódca, waleczny żołnierz i gorący patriota.
To mu otworzyło drogę do naczelnego dowództwa w powstaniu narodowym 1794r.
Stał się Kościuszko sławny nie tylko w Polsce ale i za granicą.
Narodowe Zgromadzenie Prawodawcze rewolucyjnej Francji nadało mu zaszczytny tytuł „ Obywatela Francji”- był to wyraz uznania dla jego działalności i walki o ideały wolności.
Ten skromny bohater tylko przez 200 dni był na świeczniku historii. Jako Naczelnik.
W Dreźnie mówił do zgromadzonych patriotów:” Za samą szlachtę bić się nie będę. Chcę wolności całego narodu i dla niej tylko wystawię swe życie”.
24 marca na Rynku Krakowskim  złożył NARODOWI uroczystą przysięgę. Od zwycięstwa pod Racławicami nosił chłopską sukmanę
Po klęsce pod Maciejowicami ranny  dostał się do niewoli i osadzony w Twierdzy  Pietropawłowskiej  w Petersburgu.
Klęska pod Maciejowicami   nie była  tylko militarna, ale całego powstania- zabrakło Naczelnika.
Po śmierci Katarzyny Wielkiej jej syn Paweł  uwolnił Kościuszkę i 20 tys. uczestników powstania – rozpoczęła się Wielka Emigracja Polaków po 1795r.
Kościuszko udał się na zachód Europy witany wszędzie  entuzjastycznie  jako„ legenda wolności”.
Nie odegrał już większej roli j, jego osobę wykorzystywały państwa zaborcze w rozgrywkach politycznych .

Ostatnie lata przeżył w Szwajcarii, gdzie zmarł w Solurze.
Prochy sprowadzono do Krakowa  w 1818r i pochowano w „polskim Panteonie” na Wawelu, wśród grobów królewskich.

Ku czci Kościuszki w Krakowie i wielu  innych miastach Rzeczypospolitej staropolskim zwyczajem usypywano kopce.

„ Kopiec- pomnik- mogiła, znak wiecznotrwały- który przez okres zaborów był jedynym fragmentem ziemi  należącej do narodu. Był i pozostanie symbolem wolności”.

Kościuszko był najwyższym autorytetem moralnym, prawdziwym przywódcą narodu zjednoczonego w walce o wyzwolenie. Był prekursorem narodowowyzwoleńczej walki, który prowadził naród przez 123 lata aż do 1918r.

Pani Krzemińska zakończyła jedną ze zwrotek naszego hymnu:
„ Na to wszystkie jedne głosy
Dosyć tej niewoli
Mamy racławickie kosy,
Kościuszkę Bóg pozwoli”
Oczywiście sztywne ramy czasowe i ogrom przykładów nie mieściły się w wykładzie, który spotkał się z aplauzem i dostarczył słuchaczom wielu wzruszeń.

(R.R.)


02.06.2017 Informacja z Walnego Zebrania Członków Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW

01

UTW WSBiP jest członkiem Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW w Nowym Sączu od listopada 2016 r. w grupie uniwersytetów dla seniorów Polski południowo-wschodniej.
Przynależność do Federacji jest dla naszego UTW cenna. Uzyskujemy wsparcie pomocne w działaniach formalno-prawnych i merytoryczno-organizacyjnych.
W zebraniu sprawozdawczym, zorganizowanym przez Federację 2 czerwca 2017r.w Krakowie w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II, uczestniczyła przedstawicielka UTW WSBiP –J. Myśliwska.
Głównym punktem porządku obrad było omówienie i zatwierdzenie sprawozdania merytoryczno-finansowego Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW za 2016 r. Federacja działa zgodnie z własnym Statutem. Pracuje tylko w ramach projektów, głównie ASOS i FIO Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, nie zatrudnia pracowników etatowych. Dotacje z realizowanych projektów stanowią 92 % przychodów., a wykorzystywane są na organizację różnych form pomocy i wsparcie osób
starszych zrzeszonych w UTW i środowiskach lokalnych.

02

Sprawozdanie merytoryczno-finansowe pozytywnie zaopiniowała Komisja Rewizyjna , a zaproponowane absolutorium zostało przez zebranych przyjęte jedno-głośnie.
W działaniach na 2017 r Federacja wykazuje zainteresowanie sprawami polityki senioralnej w samorządach. Przenosi też ważne sprawy seniorów na forum ogólno-polskie / np. planowane Forum III Wieku na Forum Ekonomicznym w Krynicy i Nowym Sączu – IX edycja/. Kontynuuje prowadzenie Punktu Konsultacyjno-Doradczego „Profesjonalny UTW”.
Publikuje wydawnictwa, pełni wybrane patronaty, organizuje szkolenia i warsztaty dla liderów zrzeszonych UTW.
Spotkanie było też okazją uzyskiwania cennych informacji poprzez bezpośrednie kontakty i wymianę doświadczeń. Organizatorzy zadbali także o żywy kontakt uczestników z historią –zwiedzanie komnat wawelskich, Katedry i „spacer” do Dzwonu Zygmunta. Było bogato informacyjnie, inspirująco i przyjaźnie.

Jadwiga Myśliwska


Teatr UTW dla środowiska lokalnego

30 maja br. na zaproszenie  Małgorzaty Szymańskiej - nauczycielki Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Ostrowcu Świętokrzyskim cztery seniorki zaangażowały się w przygotowanie i wystawienie wspólnie z uczniami tej szkoły spektaklu teatralnego na temat zdrowego żywienia. W przedstawieniu pn. „Słodkie grzeszki Marlenki” uczestniczyły panie: Mirosława Duda i Anna Karczewska (rodzice Marlenki), Jadwiga Chodorek jako sprzedawczyni w cukierni. Współpracę z przedstawicielami szkoły podjęła Krystyna Borys – emerytowana nauczycielka tej placówki i opiekunka Teatru UTW.

1 i 2 czerwca br. seniorzy Teatru UTW wzbogacili  Dzień Dziecka w Publicznym Przedszkolu nr 7 osiedle Słoneczne i Niepublicznym Przedszkolu nr 1 Sióstr Maryi w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zaprezentowali w barwnych strojach spektakl :„Jest taki kwiat”. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania ks Mieczysława Malińskiego, a bajkę o przyjaźni, dobroci i miłości reżyserowała Krystyna Borys. Wystąpili: Anna Karczewska (w roli wróżki i Anastazji), Elżbieta Źiółkowska (jako przyjaciółka i Kasia), Irena Lichota, Tadeusz Morawski, Wanda Hauer, Krystyna Janiszewska (władcy królewscy),Anna Gębusia- ogrodniki i Irena Podsiadły - królewicz oraz Mirosława Duda jako pokojówka. Przedstawienie uczy, jak być mądrym i dobrym wobec drugiego człowieka. Dzieci i ich opiekunowie wysłuchali w skupieniu.
Były gromkie brawa.

8 czerwca br. odbyło się zakończenie IV edycji Szkoły Zdrowego Stylu Życia w Starostwie Powiatu Ostrowieckiego, w którym na zaproszenie władz powiatowych uczestniczyli goście, m.in. Matylda Niewójt – prezes UTW WSBiP.
Uroczystość uświetnili przedstawiciele Teatru UTW z opiekunką Krystyną Borys.
Seniorzy zaprezentowali: fragment sztuki „Oświadczyny” A. Czechowa, monolog Hanki Bielickiej oraz monolog babci i scenki humorystyczne z życia wzięte.
Wystąpili: Mirosława Duda i Tadeusz Morawski w sztuce i w części kabaretowej – panie: Krystyna Janiszewska, Daniela Stawińska i Halina Szczodrak.
Występy seniorów wniosły dużo humoru i wprowadziły widzów w pogodny nastrój.

10 czerwca br. grupa Kabaretu UTW zaprezentowała na festynie w osiedlu Gutwin fantastyczną baśń: „O mądrym dziadku i psotnym wnuczku” .
Scenariusz teatralny na podstawie bajki Jadwigi Kozieradzkiej „Niezwykłe przygody Koralaka i Koralaczka w krainie tajemnic” napisała Alicja Kowalska.
W prezentacji wystąpiły panie: Grażyna Wojtasik i Teresa Wiewiór -Piasecka (narracja) Anna Gębusia w roli wnuka Koralaczka i Mirosława Duda jako dziadek Koralak. Inni w rolach mieszkańców morza: ośmiornica i złota rybka - Danuta Gonkowska, morski bałwan i śpiewająca muszla - Elżbieta Ziółkowska.
Baśń uczy, dlaczego należy szanować dziadków. Piosenka i reżyseria -Ewa Bałazy.
Barwne stroje i scenografię zaprojektowała i wykonała Anna Gębusia.


27.05.2017r. Konferencja sportowa zorganizowana przez UTW WSBiP we współpartnerstwie z AWF w Warszawie

27 maja 2017r w auli im. F. Ryszki w WSBiP odbyła się Konferencja sportowa p.n. „Aktywność fizyczna i społeczna osób trzeciego wieku”. Konferencja składała się z dwóch części: 1) Wykłady, wygłoszone przez : prof. Jerzego Nowocienia - (AWF W-wa ) i Sylwię Nowacką -Dobosz - (AWF W-wa ) 2) prezentacje działalności i osiągnięć sportowych dokonane przez sportowców – seniorów:
Józefa Różalskiego i Tadeusza Kurka.

01

Konferencję otworzyła Rektor WSBiP dr Izabela Zaborowska życząc wszystkim owocnych obrad.

02

Po powitaniu zaproszonych gości i wszystkich uczestników Konferencji przez Prezes UTW – Matyldę Niewójt,
wykłady wygłosili: prof. Jerzy Nowocień i Sylwia Nowacka-Doborz z AWF w Warszawie.

03
04

Pan profesor w swoim wykładzie poruszył m.in.następujące zagadnienia.
Rozwój pedagogiki dowodzi, że edukacja nie może się nigdy kończyć, edukujemy się przez całe życie, również w starości. Nie musimy się wstydzić starości, powinniśmy być dumni, że udało nam się tyle przeżyć
i tak dużo dokonać. Aktywność- to właściwość indywidualna jednostki polegająca na częstości i intensywności jakiegoś działania. Związana jest z przekształceniem lub uczestniczeniem w danym środowisku przyrodniczym, społecznym, kulturowym. Odnosi się przede wszystkim do jednostki, jej potrzeb, celów
i systemu wartości.
Pojęcie aktywność fizyczna kojarzona jest przede wszystkim z ciałem człowieka. Rozumiana jest jako:
„… ruchy całego ciała lub jego części wywołane pracą mięśni szkieletowych, którym towarzyszą zmiany czynnościowe w organizmie i wzrost wydatkowania energii”. Pod pojęciem aktywności fizycznej rozumiemy aktywność celową ukierunkowaną, a nie spontaniczną, którą jeszcze w końcu XX wieku
określano mianem ruchowej.
Człowiek może być aktywny: - w swoim środowisku (np. wytwarzanie nowych wytworów, które zmieniają wygląd i warunki funkcjonowania, - w obszarach własnego funkcjonowania ( np. zawodowego albo zajęć w czasie wolnym), - wobec własnego organizmu, ciała, psychiki, duchowości i intelektu.
Aktywność jest czynnikiem wspomagającym rozwój i funkcjonowanie człowieka, jest procesem całożyciowym. Aktywność fizyczna człowieka jest oceniana głównie z perspektywy fizjologicznej, zdrowotnej, motywacyjnej i behawioralnej. Jej optymalny poziom zabezpieczający potrzeby zdrowotne zależy od wieku, stanu zdrowia i warunków życia człowieka. Badania gerontologiczne wykazały, że jest ona „najbardziej istotnym czynnikiem hamującym proces starczego zniedołężnienia i ogólnego starzenia się organizmu”
Starzenie się człowieka rozpatrujemy w dwóch wymiarach: osobniczym i demograficznym. Starość rozpatrywana jest jako okres, faza lub etap życia następujący po okresie dojrzałości. I faza w życiu człowieka to dzieciństwo i młodość II faza to dojrzałość, a dopiero III faza obejmuje starość ( a ludzi w tej fazie określa się mianem trzeciego wieku).
Starość należy do tych faz cyklu życia ludzkiego, które ulegają najszybszym zmianom. Od niedawna wyróżnia się dwa etapy starości - pierwszą fazę ( trzeci wiek , „młodych starych” i drugą – późną starość
( czwarty wiek, „starych starych). W literaturze wskazuje się na potrzebę wyodrębnienia długowieczności jako kolejnego trzeciego etapu.
Opracowany został program optymalnej aktywności fizycznej. Wśród ludzi wykazujących zwiększoną aktywność fizyczną, starzenie psychofizyczne rozpoczyna się ze znacznym opóźnieniem, pozytywnie wpływa to na jakość życia
Wysiłek fizyczny stymuluje psychiczną sferę człowieka, wspomaga sprawność intelektualną, zmniejsza stan napięć stresowych, ułatwia procesy adaptacyjne, poprawia samopoczucie.
Zalecenia dla ludzi starych: 1) Ciesz się życiem dopóki możesz; 2) Nie czekaj aż nie będziesz mógł się poruszać i wówczas żałować; 3) Dopóki możesz odwiedzaj miejsca, które chcesz zobaczyć; 4) Spotykaj się z kolegami: z pracy, z klasy, starymi przyjaciółmi ;5) Dbaj o zdrowe żywienie; 6) Podchodź optymalnie do choroby. Pamiętajże: wszyscy tak samo się rodzą, dojrzewają, starzeją się i umierają.
UŚMIECHAJ SIĘ. ŚMIEJ SIĘ

2) dr Sylwia Nowacka –Dobosz w swoim wykładzie omówiła zagadnienia związane ze sprawnością fizyczną, aktywnością fizyczną i wpływem ruchu na organizm człowieka a tym samym na jakość życia. Omówiła wpływ ruchu na układ mięśniowy człowieka, układ kostny, układ krążenia, oddechowy, nerwowy. Przedstawiła wyniki badań aktywności fizycznej Słuchaczy UTW WSBiP, które przeprowadziła w grudniu 2016r. – Test Fullertona (Test sprawności dla seniora)

05

II część Konferencji poprowadził Andrzej Bartczak, który na wstępie przedstawił swoje zainteresowania sportem i aktywnością fizyczną ( w wieku seniorskim) i ich wpływem na organizm człowieka.

06

Józef Różalski - Masters w pływaniu, sport uprawia od 50 lat, zaczął w młodym wieku mając 7 lat a mając 10 lat w 1957 roku po raz pierwszy startował w zawodach w pływaniu, a w wieku 15 lat grał w kadrze juniorów w piłce wodnej reprezentując barwy KSZO. W 1975 roku zakończył karierę ale nadal bierzy udział w zawodach w pływaniu, gdzie zdobył wiele medali i pobił rekordy . Uważa, że trzeba słuchać swojego organizmu, codziennie trenuje ale jeśli jest zmęczony zmniejsza dystans pływania „nic na siłę”. Zdrowie zapewnia mu ruch w wodzie. Prowadził ( przez 4 lata) zajęcia – ćwiczenia ze słuchaczami UTW na basen, Zapraszając na basen życzył słuchaczom takiego zdrowia jakie jest Jego udziałem.

07

Tadeusz Kurek - artysta, plastyk. Od dawna uprawiał sport, szczególnie upodobał sobie tenis stołowy. Organizował zawody dla nauczycieli na pływalni KSZO. Zajął II i III miejsce w pływaniu nauczycieli. Był reprezentantem piłki siatkowej wśród nauczycieli. Pracował jako instruktor i sędzia w tenisie stołowym. Będąc w Stanach Zjednoczonych zdobył 2 złote medale w tenisie stołowym. Stworzył kolekcję obrazów „Ludzie niezwykli” a wśród nich byli również sportowcy.

08

W Bibliotece WSBiP zorganizowana została wystawa, na której prezentowane były osiągnięcia sportowe sportowców- Seniorów (medale, dyplomy).

09
10

(Irena Podsiadły, Romuald Redlich)


25.05.2017 Wyjazd edukacyjny Sekcji Przyrodniczej UTW do Nadleśnictwa Marcule

01

Dnia 25.05.2017r. o godz. 10-tej 20 osobowa grupa Sekcji Przyrodniczej UTW wyjechała na wycieczkę w programie której był:
- spacer po wyznaczonych ścieżkach w Rezerwacie Leśnym – Rosochacz
- i Nadleśnictwo Marcule.
Tablice informacyjne Rezerwatu przybliżyły nam wiedzę jakimi prawami rządzi się przyroda uwzględniając las i jaka jest jego historia w Rezerwacie.

02

Około godz. 13-tej dojechaliśmy do Nadleśnictwa Marcule, obiekt nam znany, ale zawsze budzący zainteresowanie. Film, który na wstępie obejrzeliśmy dotyczył drzew.

03

Następnie z przedstawicielem Nadleśnictwa - mgr Pawłem Ogarą udaliśmy się do Arboretum.

04

Z zaciekawieniem słuchaliśmy informacji na temat otaczającej nas przyrody. Podziwialiśmy kwitnące krzewy, różne rośliny i ciekawe gatunki drzew aczkolwiek nie dało się nie zauważyć skutków przymrozków jaki pojawił się na przełomie kwietnia i maja 2017r.
Majestatyczny zegar słoneczny wskazywał aktualny czas tj. godz. 14-tą
Nowością w Nadleśnictwie był Zwierzyniec, który wg informacji będzie sukcesywnie wzbogacany o nowe gatunki ptaków i zwierząt
Pobyt w Nadleśnictwie zakończyliśmy piknikiem przy ognisku. Pieczone nad ogniskiem kiełbaski i kaszanki smakowały po tak udanych spacerach i przy tak pięknej pogodzie.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do Ostrowca.
Organizatorem wycieczki był Andrzej Bartczak.

05

( Teresa Żelazna;
zdjęcia: Romuald Redlich)


23.05.2017. Promocja tomiku wierszy słuchaczki UTW – Mirosławy Dudy. Nowy tomik poezji Mirosławy Dudy- :Nuty wspomnień”

01

23 maja br. w gościnnych murach Galerii Fotografii MCK odbyła się promocja trzeciego już tomiku wierszy słuchaczki UTW Mirosławy Dudy. " Nuty wspomnień" to zbiór utworów zróżnicowanych nie tylko tematycznie, ale i nastrojowo .Bardzo przejrzysta i prosta forma wierszy zawiera głębokie i przemyślane refleksje na temat życia i człowieka. Czytamy więc o tęsknocie za młodością, miłością, która jest tak ważna w życiu człowieka, o przemijaniu , ale także o cieszeniu się rzeczami zwykłymi, pięknem otaczającej przyrody. Autorka, kobieta dojrzała, doświadczona przez życie, daje wskazówki, jak być szczęśliwym.
Koncepcję okładki do tomiku zaproponowała Anna Gębusia, uzdolniona plastycznie słuchaczka UTW.
Uczestnicy spotkania z wielką uwagą słuchali poezji Mirosławy Dudy, gratulowali osiągnięć i życzyli ciekawych pomysłów twórczych, które zrealizują się w nowym tomiku wierszy.

02

Oprawę wokalno - muzyczną zapewniły zespoły artystyczne UTW WSBiP, gorąco oklaskiwane przez licznie zgromadzonych słuchaczy.

03
04
05

(M. Niewójt, Romuald Redlich)


22.05.2017r. Wykład plenarny - „Obraz Madonny w  Biblii, literaturze i sztuce

01

Wyjątkowy charakter miał wykład „Obraz Madonny w  Biblii, literaturze i sztuce 22.05.2017 r., przygotowany przez Seminarium literackie UTW.
Jak uzasadniała prezes UTW, prowadząca Seminarium i prelegentka tematu w części literackiej, temat ten został wybrany nieprzypadkowo. Maj to miesiąc szczególnego uhonorowania najpiękniejszej Madonny w kościele katolickim, ale także uhonorowania każdej matki, która swoje święto obchodzi  26 maja.
Madonna -Bogurodzica, Matka Boska z Dzieciątkiem, Matka Boża, Najświętsza Maria Panna. Motyw Madonny na przestrzeni wieków  inspirował i inspiruje Wielkich twórców—poetów, filozofów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, bo wiara i kult  związany z Maryją – wzorem cnót, ideałem kobiecej  piękności, matczynej miłości, opiekunki i pocieszycielki, pośredniczki w drodze do boskiej miłości są nieprzemijające.
Podniosły nastrój  wprowadziła pieśń „Czarna Madonna” z nagrania Chóru z Kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Saletyńskiej
Rozpoczynający wykład ks. Dariusz Kowalski – Proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II, wicediakon Dekanatu Ostrowieckiego, zaznajomił słuchaczy  z wątkami Biblii nawiązującymi do Mariologii, która wiąże się z pobożnością sanktuaryjną.
Pismo Św., jak zaznaczył; o Maryi, Matce Jezusa, zawiera szczątkowe informacje. Wszystko zostało zawarte  o Maryi  do roku setnego. Dalej są już tylko objawienia, poprzez które jest matką nie tylko Jezusa i jego uczniów, ale wszystkich wierzących. Maryja zwraca się też do konkretnego człowieka
z zadaniem /np. pastuszkowie/.
W pismach Ewangelistów, a zwłaszcza Ewangelii św. Łukasza odnajdujemy obrazy z dzieciństwa . Można je interpretować i rozwijać jako wspaniały  element
roli Maryi w kluczowej historii zbawienia, a to dopełnia obraz Maryi  w Biblii
Uzupełnieniem tematyki może być podana przez Ks. Prelegenta literatura:
1/ K. Polak  - „Madonna w Biblii”  2/ J. Kurdarewicz   - „Matka Odkupiciela”

OBRAZ MADONNY W SZTUCE  przedstawił ,ilustrując obrazami, mgr Wojciech Mazan  -  historyk sztuki, pracownik BWA, założyciel i lider Stowarzyszenia Kulturotwórczego „Nie z tej bajki”, twórca wielu projektów i wystaw artystycznych, m.in. związanych z historią lokalną.

02

Wizerunek Madonny to najczęstszy temat pojawiający się w sztuce  chrześcijańskiej od III wieku. Jej postać ukazywano  na przestrzeni wieków
w różnym ujęciu według zmieniających się tendencji w sztuce:

03
04

- pierwsze przedstawienia z Dzieciątkiem na kolanach V w. /ujęcie hieratyczne/
- z Dzieciątkiem  na lewym ramieniu lub kolanie / M. tronująca Hodegetria/
- Matka Boska /Eleusa/ powst. w Egipcie – Dzieciątko  z policzkiem przy policzku Maryi
- obraz Stanisława Wyspiańskiego – przykład połączenia motywów ikonografu z nowymi wzorami
- M. Boska Niepokalana /Immakulata/ - M. Boska Karmiąca, - Ideał piękności  -  Leonardo da Vinci
- Matka Boża Miłosierna /Misericordiae/ - Diego de la Francesco/ - Madonna adorująca Dzieciątko /1490/ - Bellini.

05

LITERACKI OBRAZ MADONNY  spotykamy w dziełach wybitnych twórców od antyku po współczesność.
Prowadząca Seminarium literackie  p. prezes Matylda Niewójt  z właściwą sobie kompetencją filologiczną  zaprezentowała ważne utwory w literaturze polskiej, w których  archetyp Madonny , Matki Bożej, odnajdujemy pod różnymi postaciami:
1-  „Bogurodzica” – najstarszy utwór z I poł. XIII w. / w sumie 27 zwrotek/ jest apostrofą do Matki Boga  ,wyrażającą błaganie  o pośrednictwo w pozyskania  łaski Chrystusa. Dwie pierwsze zwrotki uznawane za arcydzieło  średniowiecznej poezji polskiej .
2-  „Czarny portret” – Marii Jasnorzewskiej –Pawlikowskiej
3        „Madonna ateistów”  -  Romana Branstaettera  - to modlitwa, wołania do Matki wszystkich, nawet niewierzących. Kończy si ę wołaniem „Umrzyj  za nich, umrzyj”. Modlitwa wnika w zbawczy plan Boga.
4-  „Matka Boska Stalagów” – K.I. Gałczyńskiego  Wiersz poety więzionego w stalagu przez Niemców  Poeta odwołuje się do opieki Maryi, która był świadkiem śmierci syna, rozumie, że każde cierpienie  ma sens.
5-  „Karuzela z madonnami”  Mirona Białoszewskiego, poety ukazującego codzienność wesołego miasteczka nie tylko jako kicz, ale też z perspektywy kultury wysokiej.. Madonny kojarzą się z NMP. Widok dziewcząt na karuzeli z dziećmi na ręku przypomina podmiotowi lirycznemu  wizerunek Matki Bożej z obrazów Leonardo da Vinci i Rafaela  Santi.
6-  „Madonna” / wysłuchanie śpiewu Maryli Rodowicz/  do słów „Madonny  polskiej” Agnieszki Osieckiej.  To przykład  zeświecczenia motywu  Madonny w kulturze polskiej. Dostrzeżenie w każdej matce archetypu Madonny. Tu odnosi się  do przeciętnych matek, które są zawsze blisko swoich dzieci, a które często borykają   się z trudnościami codziennego życia.

06

Ten 3-częściowy wykład wzbogacała wystawa obrazów Madonny wykonanych haftem krzyżykowym przez słuchaczki: Helenę Musiał, Krystynę Krzemińską i Mirosławę Dudę.

07

Jadwiga Myśliwska


19.05.2017r. Udział Słuchaczy UTW WSBiP w Happeningu pn. OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI – MIASTO Z KLIMATEM

01
02

Grupy artystyczne UTW ( Teatralna, Kabaret, Zespół Taneczny) na zaproszenie Prezydenta Miasta
Jarosława Górczyńskiego wzięły udział w Happeningu „Ostrowiec Świętokrzyski – Miasto z Klimatem”.
Impreza odbyła się na Rynku Miasta, który tego dnia rozbrzmiewał gwarem ,śmiechem i radością. Prezentacjom artystycznym ( UTW i ostrowieckich placówek oświatowych) towarzyszyły: ogólno-miejska zbiórka makulatury, ekologiczne stoiska informacyjno-edukacyjne, konkursy i zabawy dla dzieci, a o godz. 17 koncert Zespołu Master Team.

Słuchacze UTW zaprezentowali bajkę -„Jest taki kwiat”, tematycznie związaną z ekologicznym happeningiem.
Na ten ekologiczny Sabat „przeleciały” również „Czarowniczki- przewodniczki świętokrzyskie” zachwalające piękno
Ziemi Świętokrzyskiej a barwne motyle wystąpiły w swoim „motylim” tańcu.

03
04
05

Występujące na scenie dzieci w swoich pięknych „energetycznych” tańcach przekazały nam wiele energii
i świetnie bawiliśmy się jako widzowie przed sceną, na której występowali młodzi tancerze.

06
07
08

(Irena Podsiadły, Zdjęcia: Romuald Redlich)


18.05.2017r. Udział słuchaczy UTW WSBiP w spotkaniu autorskim z reportażystą Andrzejem Nowakiem - Arczewskim

01

SPOTKANIE AUTORSKIE Z REPORTAŻYSTĄ ANDRZEJEM NOWAKIEM - ARCZEWSKIM 18 maja br. zorganizowała ostrowiecka filia Wojewódzkiej Biblioteki pedagogicznej. Kierownik Barbara Pawelec powitała licznie przybyłych gości, przedstawiła biogram pisarza- znanego ostrowieckiego reportażysty, laureata Ogólnopolskiego Konkursu na Reportaż im. Zb. Nosala, autora książek: "Magdalena z mrocznej baśni", "Orłowińska ballada", "My z pałacu". Ostatnio wydana i promowana w Ostrowcu Św. książka "Zmiłuj się nad nami" zdobyła duże uznanie historyków i krytyków literackich, co potwierdzają recenzje zamieszczone w "Rzeczypospolitej", " Nesweeku", a TVP Historia poświęciła jeden ze swoich programów.
W atmosferę tematyki ukazanej w książce wprowadziły piosenki solistek PEREŁ RYSZARDA GÓRY , zwłaszcza "Miasteczko Bełz".
Rozmowę z pisarzem prowadziły dr ANETA PIERŚCIŃSKA- MARUSZEWSKA - prowadząca Klub Literacki "ASPEKT" oraz MATYLDA NIEWÓJT -prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku WSBiP.

02

Dyskutowano o bardzo skomplikowanej i trudnej historii z czasów wojny, gdy mieszkańcy Klimontowa uczestniczyli w eksterminacji tutejszych Żydów. Ta cicha, spokojna wieś skrywa głębokie tajemnice, do których dotarł reportażysta. " Okrutne sceny wydostają się tutaj z każdego kąta. Wychodzą na wierzch skrywane skrzętnie tajemnice. Nie dają spokoju, burzą utarty rytm życia, niepokoją, skłócają, irytują".
Autor unika ocen i osądów swoich bohaterów, pokazuje ich zachowania w określonym kontekście historycznym i psychologicznym.

Dopełnieniem dyskusji były pytania od publiczności, w tym także od słuchaczy UTW WSBiP.

03

(Matylda Niewójt, zdjęcia M. Duda)


15.05 2017. I. Spotkanie z przedstawicielami ZUS :

P. Małgorzatą Staszczak kierownikiem Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych:
p. Beatą Burdą – kierownikiem Samodzielnego Referatu Obsługi Klientów i Korespondencji
p. Martą Woźnicką –Kuzdak specjalistą ds. emerytalno-rentowych .

II. Spotkanie – warsztaty z położną Teresą Waśniewską – Problemy z nietrzymaniem moczu.

Przedstawiciele ZUS omówili zasady przyznawania emerytur oraz odpowiadali na pytania słuchaczy dotyczące świadczeń emerytalnych. Od 1 października 2017 r nastąpią zmiany w przepisach dotyczących emerytur z uwagi na obniżenie wieku emerytalnego.

Ponadto przedstawiono formy komunikacji z ZUS -em ( Internet, telefon) jak również za pomocą
Platformy Usług Elektronicznych. Jest to pomoc dla przedsiębiorców, lekarzy, komorników.
Można sprawdzić stan swojego konta w ZUS-sie , wysokość swoich świadczeń, można monitorować swoje świadczenia, stan swojego kapitału początkowego, jest możliwość skorzystania z kalkulatora emerytalnego- wyliczyć wysokość (prognozowanych) świadczeń. Wprowadzeni są doradcy emerytalni.

II Warsztaty – Ćwiczenia dla kobiet z NTM

01
02

(Irena Podsiadły)


08.05.2017r. Wykład – Przeobrażenia w sferze aksjonormatywnej współczesnego człowieka. dr hab. Mariola Wojciechowska prof. UJK w Kielcach

01

‘System aksjonormatywny – powiązany funkcjonalnie zespół norm i wartości dotyczących wszelakich przejawów życia społecznego, charakterystyczny dla określonej kultury, regulujących życie społeczeństwa i życie jednostki społecznej.
Do podsystemów systemu aksjonormatywnego zaliczane są zwyczaj, moralność, prawo, estetyka lub moda.”

Pani prof. Mariola Wojciechowska w swoim wykładzie przedstawiła i dokonała charakterystyki źródeł zmian aksjonormatywnych współczesnego człowieka. Są to m.in. :

Transformacja ustrojowa – z którą wiążą się chaos polityczny, ideologiczny, moralny, polaryzacja społeczeństwa, trudności materialne, trudności socjalizacji dzieci i młodzieży. Przemiany ustrojowe w naszym kraju przyniosły zjawiska pozytywne ( pluralizm poglądów i opinii, rozwijanie postaw obywatelskich, prywatna własność środków produkcji), jak również negatywne (polaryzacja społeczeństwa, bezrobocie, pauperyzacja).

Globalizacja i europeizacja społeczeństwa – materialne spojrzenie na ludzi , na więzi międzyludzkie, uniwersalizacja, unifikacja, komercjalizacja kultury ( są elementy pozytywne i negatywne tego zjawiska).
Kierunki przeobrażeń rodziny - patologiczne zachowania w rodzinach, spadek zawieranych małżeństw, wzrost liczby rozwodów, co piąte dziecko w Polsce pozostaje pod opieką jednego rodzica w tym 90% pod opieką matki.

Funkcje i zadania szkoły – w naszej polskiej szkole dokonuje się wszystko szybko, przeobrażenia szkoły, doktryna edukacji krytycznej, edukacja aksjologiczna, rzeczywista rola szkoły w tym aby młodzi przyjmowali określone wartości.
Pani dr M. Wojciechowska przedstawiła rysy orientacji moralnych młodzieży polskiej opuszczającej szkołę podstawową: - roszczeniowość, bierność, brak identyfikacji z wartościami społecznymi, zaburzenie tożsamości.

Tabloidy, bilbordy, reklama – hiper -konsumpcjonizm, kultura „Instant” ( natychmiastowości, że młodzi nie chcą i nie potrafią czekać), czym jest szczęście?

Pani profesor UJK w Kielcach prowadziła badania nad hierarchią wartości życiowych uczniów w ostrowieckich szkołach zawodowych w latach 1994 i 2003.

Wyniki są następujące: (kolejność wartości wybieranych przez młodzież): 1) – afiliacja ( nawiązywanie trwałej współpracy pomiędzy zbiorowością) ,2) wartości przyjemnościowe, 3) prospołeczne, 4) związane z pracą, 5) związane z władzą, 6) edukacyjne, 7)kulturalne, 8)obywatelskie, 9) rodzina, 10). materialne.

„Centralnym problemem w dzisiejszych czasach staje się
identyfikacja czyli pytanie oto z jaką przeszłości ą , teraźniejszością
i przyszłością może się utożsamiać młody człowiek szukający ideałów”. (Margaret Mead)

(Irena Podsiadły)


06.05.2017r. Wyjazd edukacyjny słuchaczy UTW WSBiP do Lublina

01

Program wycieczki obejmował zwiedzanie LUBLINA położonego na Wyżynie Lubelskiej, nad rzeką Bystrzycą i jej dopływami: Czechówką i Czerniejówka oraz MAJDANKA – obozu koncentracyjnego i ośrodka masowej zagłady Żydów, Polaków, Rosjan, Białorusinów i Ukraińców.
Organizatorka wycieczki – Henryka Rycombel członek Zarządu UTW WSBiP.
W Lublinie uczestnicy wycieczki spotkali się z przewodniczką p. Iwoną Kwiecińską- Goździk. Zaprosiła wszystkich na spacer, gdzie w bardzo subtelny sposób opowiedziała historię gotyckiego Zamku Lubelskiego wzniesionego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego. Obejrzeli również XIII wieczną basztę- najstarszy zachowany murowany budynek, gdzie zachowały się elementy stylu romańskiego. Pełniła funkcję obronną a od 1826 r. więzienie .

02
03

Zwiedzili Kościół Świętej Trójcy, zwany kaplicą zamkową. Jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Architektonicznie należy do typu dwukondygnacyjnego kościoła o kwadratowej nawie i wielobocznie zamkniętym prezbiterium. Podziwiali piękne , unikalne w skali światowej rusko- bizantyjsko malowidła zespolone z gotycką architekturą. Fundował je Władysław Jagiełło. Zwiedzili barokową świątynię- Archikatedrę Lubelską p.w. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty – dawniej klasztor i kościół o.o. Jezuitów, Sanktuarium Matki Bożej, u której prawdopodobnie pojawiały się łzy. We wnętrzu świątyni obejrzeli m.in. piękne freski wykonane głównie przez Jana Meiera.

04

Następnie p. Iwona poprowadziła wszystkich na Rynek, gdzie na przełomie XVI w i XVII wieku w Lublinie powstawały kościoły, pięknie zdobione kamienice w stylu, który łączy cechy późnorenesansowej architektury Włoch i Niderlandów. Wyczuwa się tu specyficzny klimat lubelskiego Starego Miasta. Jest pięknie.

05

W drugiej części programu wycieczki było zwiedzanie Majdanka, dzielnicy w płd.-wsch. części Lublina, gdzie w czasie II wojny światowej mieścił się obóz koncentracyjny i ośrodek masowej zagłady ludzi. Obecnie mieści się tu Państwowe Muzeum na Majdanku. Wraz z przewodniczką obejrzeli baraki, pomnik Walki i Męczeństwa wraz z drogą Hołdu i Pamięci oraz krematorium, gdzie przy trumnie w prochami ludzkimi wspólnie omawiali modlitwę. W wielkim skupieniu wysłuchali tragicznej w sutkach historii tamtego okresu.

06

W godzinach wieczornych pojechali do Teatru Muzycznego. Obejrzeli : „Bal w Savoyu” Paula Abrahama, rewiowo – musicalową operetkę w III aktach w reżyserii Artura Hofmana
„Bal w Savoyu” to historia towarzysko-miłosna, która ujawnia ciągoty międzywojennych elit do wyzwalania się z wiktoriańskiej moralności. Zachwyca piękną muzyką i dużą liczbą tańców (fokstrot, tango i inne). Znakomita obsada młodych artystów.
Wycieczka nostalgiczna i radosna, pełna słońca i wrażeń.

(Irena Metyk)


27.04.2017r. Debata Oksfordzka. Młodzi i Seniorzy.

01

Debata oksfordzka pod nazwą :” Jesteś juniorem, będziesz seniorem” odbyła się
27 kwietnia 2017 roku w auli WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Celem debaty było: wspólne dyskutowanie nad kształtowaniem się współczesnego wizerunku seniora, wzajemne postrzeganie się, rozpoznawanie potrzeb osób starszych i młodych,
umocnienie więzi międzypokoleniowych.
Spotkanie juniorów z seniorami zostało zorganizowane dzięki wspólnemu działaniu
Zarządu UTW z władzami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz owocnej współpracy z dyrektorami i nauczycielami szkół ogólnokształcących w Ostrowcu Świętokrzyskim przy wsparciu Starostwa Powiatu Ostrowieckiego.
Debatę otworzyła Grażyna Kałamaga- Dziekan Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu
a gości – przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu oraz klubów seniora i związków emerytów i rencistów, i instytucji /np. PCPPR/, lokalnych mediów - powitała Matylda Niewójt, Prezes UTW, inicjatorka tego pierwszego przedsięwzięcia z zakresu komunikacji międzypokoleniowej. Z kolei Jerzy Pyrek- Doradca Marszałka ds. Seniorów- gość pogratulował wszystkim pomysłu na budowanie wizerunku seniora aktywnego społecznie i utrwalanie więzi z młodzieżą

02

Debatę poprowadziła Anna Pytlakowska- słuchaczka UTW i pracownik naukowy WSBiP, która jako Marszałek na wstępie przedstawiła mówców, sekretarza ( Natalia Łojek III LO) i omówiła zasady debaty oksfordzkiej.

03

Następnie głos zabrała liderka grupy propozycji, Natalia Drab - uczennica LO Nr IV,
określiła tezę :”Nie psujmy sobie młodości myśleniem o starości” i podała do niej argumenty.
Drugi głos zabrał lider grupy opozycji, Daniel Gołyski .- uczeń z LO III, który nawiązał do tezy
i podał kontrargumenty. Kolejni mówcy: Julia Barańska (IV LO), Adrianna Hauer (III LO),
Krzysztof Stawiński (I LO) , Zuzanna Łakomiec (II LO), Oskar Szot ( I LO), Maciej Zdybski (II LO). Uczniowie zarówno z propozycji jak i opozycji nie tylko uzasadniali swe zdania na temat aspektów młodości i starości ,ale także zadawali sobie nawzajem pytania.

04
05

Grupa propozycji w swych wypowiedziach preferowała takie cechy młodości jak: optymizm, energię, zapał do aktywności fizycznej, działań tu i teraz, perspektywy przyszłości,
że jakoś się ułoży. Powoływali się m.in. na fraszkę „Na młodość” Jana Kochanowskiego
i zachowania młodych wg starej dewizy Horacego „ Cape diem”, czyli „chwytaj dzień, żyj chwilą”.
Natomiast grupa opozycji prezentowała kontrargumenty, że wiosna- młodość winna być przygotowaniem do przyszłości, do poszanowania naszych dziadków, gdyż młodzi i starzy uzupełniają się, stanowią całość społeczeństwa.

06

Obie grupy popierały swymi głosami seniorzy : Zofia Babska i Irena Podsiadły oraz Krystyna Borys i Regina Piotrowicz. Z wypowiedzi seniorów wynika, że młodość to emocje,
ale i nadzieja na lepsze życie, jeśli „wiosna” nauczy się podejmować właściwe decyzje życiowe. Natomiast starość to bagaż doświadczeń, pragmatyzm, mądrość przeżytych lat/ opozycja/
i nostalgia za czasem minionym- radosną młodością/ propozycja/

07
08

Obserwatorami były delegacje młodzieży ze wszystkich ostrowieckich liceów,
słuchacze UTW, przedstawiciele seniorskich organizacji pozarządowych.
Publiczność po zabraniu dodatkowych głosów w dyskusji, na zakończenie wzięła udział
w głosowaniu. Zwyciężyła grupa propozycji. W kolejnym głosowaniu publiczność oklaskami nagrodziła najlepszych mówców : Krzysztofa Stawińskiego ( I LO) i Martę Hauer / LO NR III/

09

Warto podkreślić że spotkanie juniorów z seniorami uświetnił Chór UTW- przed debatą pieśnią
”Niebo z moich stron” i na zakończenie piosenką „Tak żyć”.
Utwory te są znane osobom w różnym wieku, więc śpiewała też publiczność na sali.

10

Pod koniec debaty ujawniono ekspertów. Były to: Barbara Kluba , Barbara Bakalarz- Kowalska, Józef Pazderski i przewodnicząca Bożena Zboina, która w imieniu grupy podsumowała spotkanie i doceniła opozycję, uważając ją za solidniej /merytorycznie/ przygotowaną do debaty.
Debata dała wszystkim odpowiedź na pytanie, jak młodzi i seniorzy postrzegają
siebie nawzajem, a także że niezależnie od wieku można mieć wspólne tematy do dyskusji.
Okazała się dobrym przykładem komunikacji międzypokoleniowej.

(Borys Krystyna; Zdjęcia Romuald Redlich)


24.04.2017r. Spotkanie słuchaczy UTW ze Starostą Powiatu Ostrowieckiego Zbigniewem Dudą. Wykład: „ Kierunki rozwoju powiatu ostrowieckiego.”

01
02

W ramach stałych kontaktów i łączności z władzami samorządowymi, wspierającymi działalność
UTW WSBiP 24.04.2017 r. odbyło się na zaproszenie Zarządu spotkanie seniorów ze starostą Powiatu Ostrowieckiego Zbigniewem Dudą.

03

Słuchaczy wykazujących aktywność obywatelską interesują pozytywne zmiany poprawiające warunki życia, leczenia i szanse dla młodych mieszkańców powiatu.
Pan Starosta przedstawił słuchaczom „Kierunki rozwoju powiatu ostrowieckiego” i dokonania po upływie połowy kadencji w głównych obszarach działalności. Informacje dotyczyły działań w kierunku poprawy kondycji finansowej powiatu, m.in. poprzez urealnienie wydatków i likwidowanie zadłużenia.
W sferze gospodarczej podejmowane są działania proinwestycyjne. Szansą są starania o pozyskiwanie środków zewnętrznych, modernizacja i remonty dróg. Ważną dziedziną jest rozwój edukacji, w tym reformowanie szkolnictwa zawodowego dla celowego kształcenia poszukiwanych fachowców.
Słuchaczy interesowały szczególnie problemy związane z dostępnością do usług medycznych. Szanse w tym zakresie stwarza poprawiająca się sytuacja finansowa szpitala powiatowego i plany wprowadzania nowych procedur medycznych.

04

Strategiczne działania Starostwa Ostrowieckiego, szczególnie ważne dla seniorów obejmują też poprawę infrastruktury i opieki socjalnej, odnowy i promocji zabytków, łączności pokoleniowej we współdziałaniu z organizacjami pozarządowymi i stała komunikacja z mieszkańcami dla promocji kultury i tradycji powiatu .
Spotkanie z P. Starostą było też okazją do szczegółowych pytań a także sugestii, np. potrzeby opracowania przewodnika przyrodniczego powiatu czy możliwości udziału w przygotowaniu i realizacji projektu dotyczącego dziedzictwa kulturowego w granicach powiatu z okazji zbliżającego się 100-lecia odzyskania niepodległości Polski.

05

Jadwiga Myśliwska
Zdjęcia Romuald Redlich


23.04.2017r. Udział słuchaczy UTW WSBiP w VI Ostrowieckich Spotkaniach Szekspirowskich.

01
02

W niedzielę 23 kwietnia br. z okazji 401 rocznicy śmierci wielkiego pisarza angielskiego Williama Szekspira odbyła się w Galerii Fotografii MCK impreza z cyklu
VI Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich - " O miłości, czyli Williama Szekspira muzyczny bankiet”
Liczna grupa słuchaczy UTW obejrzała wyjątkowy spektakl - połączenie elementów biografii wielkiego twórcy, jego utworów poetyckich ze śpiewem i muzyką z epoki.
Całość niezwykle charyzmatycznie prowadził znany aktor Dariusz Jakubowski. Śpiewała sopranistka Katarzyna Thomas, a na lutni grał Tadeusz Czechak.
Kwiaty, podziękowania, rzęsiste brawa i owacja na stojąco świadczyły o poziomie tej imprezy.

Pomysłodawcą i gospodarzem Ostrowieckich Spotkań Szekspirowskich jest
dr Paweł Kaptur, pracownik naukowy WSBiP - Instytut Kultur i Języka.

(Matylda Niewójt; zdjęcia: I.P.)


21.04.2017r. Udział Matyldy Niewójt – Prezes UTW WSBiP- w programie „Espresso z……” - Lokalnej TV Ostrowiec

01

" ESPRESSO Z..........."to tytuł programu - rozmowy przy kawie, na którą zaprasza redaktor naczelna Lokalnej TV Ostrowiec Pani Agnieszka Cybulska.

02

Zaszczytu tego dostąpiła 21 kwietnia br. prezes UTW Matylda Niewójt. Rozmowa z Panią redaktor toczyła się wokół najważniejszych spraw ,dotyczących uczelni dla seniorów, dotychczasowych osiągnięć, a także nowych wyzwań, jakie w najbliższym czasie podejmie zarząd i Samorząd Słuchaczy.

Miło nam, iż Pani redaktor dostrzega wielką rolę naszego uniwersytetu w środowisku lokalnym i to, że ostrowieccy seniorzy mają możliwość kształcenia ustawicznego, rozwijania swoich pasji i zainteresowań, integracji wewnątrz- i międzypokoleniowej. Zapewniła też o współpracy Lokalnej TV z Uniwersytetem Trzeciego Wieku.

( M.N. ; I.P)


21.04.2017 Udział słuchaczy Seminarium literackiego UTW w promocji tomiku wierszy Krystyny Kozieł.

01

"OD ZIMY DO ZIMY" - promocja tomiku wierszy Krystyny Kozieł, na którą 21 kwietnia br. zostali zaproszeni uczestnicy Seminarium literackiego UTW. Spotkanie odbyło się w Galerii Fotografii MCK. ,gdzie liczni wielbiciele poetyckiego słowa przeżyli prawdziwą ucztę duchową. Wydawca tomiku Stanisław Rogala - znany kielecki pisarz, poeta, eseista scharakteryzował twórczość Autorki, podkreślając dojrzałość warsztatową, oryginalne ujęcie tematu, ciekawy sposób obrazowania oraz niewyszukaną stylistykę.
Wiersze czytała Pani Krystyna i młodzież z Sekcji Teatralnej MCK.

02

Niezapomniany i wyjątkowy nastrój stworzył zespół PANDORA - STUDIO PIOSENKI prowadzone przez Panią Ewę Goworowską.
Uczestnicy Seminarium literackiego UTW złożyli Autorce serdeczne gratulacje oraz życzenia dociekliwości i pasji w poszukiwaniu nowych tematów, niewyczerpanych pomysłów twórczych i sił do ich realizacji.

03

Matylda Niewójt


20.04.2017r. Zajęcia w Sekcji Sztuki Użytecznej UTW WSBiP w okresie Wielkanocnym.

I. Prace związane tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi.

01

Słuchaczki uczestniczące w Sekcji sztuki użytecznej tworzyły prace związane tematycznie ze Świętami Wielkanocnymi. Swoje talenty ujęły w przepięknych „dziełach” sztuki. Wystawiały je na przedświątecznych jarmarkach, w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości, w Szewnie oraz w Starostwie Powiatowym.

02
03

Nie zabrakło też artystek UTW na Rynku, gdzie pod patronatem Prezydenta Miasta został zorganizowany Kiermasz Wielkanocny. Panie włączyły się aktywnie w malowanie drewnianej pisanki, która zwracała uwagę oglądających. Nawet Pan Prezydent zauważył jej urok i chętnie zgodził się na zdjęcie.

04
05

II. Warsztaty plastyczne w Przedszkolu Nr 7

Koleżanki z Sekcji Sztuki Użytecznej: Jadwiga Chodorek, Teresa Lisowska i Emilia Sękiewicz przeprowadziły warsztaty plastyczne w grupie "Misie" w Publicznym Przedszkolu nr7 w Ostrowcu Św. Pod ich kierunkiem dzieci wykonywały prawdziwe cudeńka wykorzystując tzw. surowce wtórne. Przedszkolaki chętnie bawiły się również ze słuchaczkami III Wieku i zaprosiły ich na następne zajęcia.

06
07
08

(Emilia Sękiewicz)


10.04.2017r. Spotkanie wielkanocne Słuchaczy UTW WSBiP. Wykład - Ks. dr Józefa Grochali - „Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania”

01

10 kwietna 2017 r w auli im prof. F. Ryszki (WSBiP) odbyło się spotkanie Słuchaczy UTW
z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy. Na spotkanie ze Słuchaczami przybyli znamienici Goście:
p. dr Izabela Zaborowska- Rektor WSBiP, p. prof. dr hab. Bożena Zboina (WSBiP)
oraz Ks. dr Józef Grochala- kanonik z parafii Najświętszego Serca Jezusowego , który wygłosił wykład.

02

Na początku spotkania wysłuchano nagrań pieśni pasyjnych: „Zbawienie przyszło przez krzyż” oraz „Golgoto” w wykonaniu Chóru kościelnego „CANTATE DOMINO”, którego uczestnikami są m.in. słuchaczki UTW WSBiP.
Nagranie udostępniła Grażyna Wojtasik.
Wykład poprzedziła pieśń „Hymn o miłości” ( psalm Św. Pawła) w wykonaniu Chóru UTW.

03

Wykładowca ks. dr Józef Grochala w sposób ciekawy, przejrzysty przybliżył nam i jednocześnie uporządkował wiadomości o tych ważnych dla nas świętach. Stwierdził , że Wielkanoc to: SŁOŃCE ROKU KOŚCIELNEGO.
Powiedział m.in.: *Wielkanoc jest najstarszym świętem chrześcijańskim, od 17 –tu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Mieści się w przedziale od 22 marca do 25 kwietnia. Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie. Widać to już w samej nazwie świąt, różnej w różnych kulturach. Wielka Noc, Wielki Dzień, Zmartwychwstanie, Pascha czy Easter. Nazwę Wielka Noc najbardziej typową dla ludów słowiańskich, przyjęliśmy od Czechów, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą . Święta Wielkanocne nazywane są świętami wiosennymi, które kojarzą się z nowym życiem. Są świętami radości i miłości, gdyż zwyciężyło dobro nad złem.*
Chór UTW pod kierunkiem p. Alicji Sołtys i przy akompaniamencie Waldemara Sołtys i Tadeusza Krawczyka zaśpiewał pieśni związane z tematyką Świąt Wielkanocnych: „Pozwól mi Twe męki znosić”, „Gdzie słyszysz śpiew”, „Alleluja biją dzwony” i „Pan Zmartwychpowstał”

04
05

Członkowie Zespołu Teatralnego UTW kierowanego przez p. Krystynę Borys recytowali wiersze o tematyce wielkanocnej, o radosnych , wiosennych świętach pełnych Miłości. Były to wiersze:
„Nad jeziorem” - E. Brylla, ,” Wielkanocny pacierz” – Ks. J. Twardowskiego, „Dzielmy się jajkiem”
M. Konopnickiej.

06

„ …… A On szedł radośnie. Bardzo Ludzki i Wieczny…………… Bo wrócił do nas, do swoich.
Wołał – Obudźcie się wreszcie…. Jestem…. Nie lękajcie się . Cieszcie. ( E. Bryll)”
„ I wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy- zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy. Pyszczek położy na ręku – sumienia wywróci podszewkę- Serca mojego ocali czerwoną chorągiewkę. (ks. J. Twardowski)
Na zakończenie spotkania były życzenia na Wielkanoc, które rozsyłane wiosną, gorące są jak serca, które się kochają. Serdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, uśmiechu i wiosennego optymizmu na każdy dzień składali obecni na spotkaniu Goście oraz pp. - Prezes Matylda Niewójt i wiceprezes - Jadwiga Myśliwska.

07
08

Po spotkaniu oficjalnym było „dzielenie się jajkiem”

09

„ Jak ktoś jajko z miłości dzieli jak trzeba, tego nawet jajko prowadzi do nieba.”
„ Jajko uczy miłości i mówi, że trzeba się podzielić tym, co się ma.” (ks. J. Twardowski).

10

( Irena Podsiadły)
Zdjęcia:. Romuald Redlich)


07.04.2017 Słuchacze UTW w spotkaniu integracyjnym (wielkanocnym) w Środowiskowym Domu Samopomocy „Przystań”

Na zaproszenie Joanny Sienniak -dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy „Przystań” w Ostrowcu Świętokrzyskim w spotkaniu wielkanocnym dn. 07.04.2017 uczestniczyli m.in. goście- przedstawiciele władz lokalnych, organizacji pozarządowych, w tym Stowarzyszenie UTW WSBiP, z którymi współpracuje placówka opiekuńczo- rehabilitacyjna.

Grupy artystyczne UTW od paru lat współpracują ze ŚDS w zakresie kultury, uczestniczą w spotkaniach integracyjnych podopiecznych placówki - osób dorosłych, niepełnosprawnych, potrzebujących akceptacji i pomocy innych – przeciwdziałając w ten sposób ich wykluczeniu społecznemu.

Krystyna Borys w imieniu Zarządu Stowarzyszenia UTW przekazała serdeczne życzenia świąteczne. Życzyła pogodnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych i dalszej życzliwej współpracy międzypokoleniowej.

Podczas spotkania wielkanocnego w świetlicy placówki wszyscy uczestnicy obejrzeli teatrzyk kukiełkowy. Bajkę o świątecznym jajeczku zaprezentowali podopieczni ze swoimi opiekunami – terapeutami. Impreza była przygotowana z dużą dbałością o osoby chore, ich rodziny, gości i pracowników placówki. Panowała atmosfera życzliwości, zrozumienia i troski o każdego uczestnika spotkania integracyjnego.

(Krystyna Borys)


04.04.2017r Udział Słuchaczy UTW WSBiP w spotkaniu „WIOSNA W POEZJI” w Klubie Literackim „ASPEKT”

"WIOSNA W POEZJI" to tytuł spotkania zorganizowanego 4 kwietnia przez
Klub Literacki " Aspekt" w Galerii Fotografii". Prezes Aneta Pierścińska –Maruszewska
nie zapomniała o słuchaczach UTW, a zwłaszcza uczestnikach Seminarium literackiego.
Grupa poetów z "Aspektu" prezentowała swoje utwory związane tematycznie z wiosną
i towarzyszącemu jej najpiękniejszemu z uczuć - miłości.
Oprawę muzyczną zapewnił chór " Ad Libitum" i solistki z zespołu "Perły Ryszarda Góry".
Miłośnicy poezji mieli prawdziwą ucztę duchową. Spotkanie uświetnił Bogumił Ftorkiewicz,
znany satyryk i projektant mody.
Najstarsze poetki, Panie - Joanna Chruszczyńska i Krystyna Łukasik otrzymały
serdeczne gratulacje i bukiet najlepszych życzeń, do których dołączyli się także
słuchacze UTW.

Matylda Niewójt


30.03.2017 Udział w konferencji Naukowej „Dla zdrowego i aktywnego starzenia”

I OGÓLNOPOLSKA KONFERENCJA NAUKOWA " Dla zdrowego i aktywnego starzenia " odbyła się
30 marca br. na terenie AWF Kraków. Konferencja zorganizowana została przez Forum Młodzi Duchem 50 Plus oraz Akademię Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha, której celem było zainicjowanie budowy Narodowego Programu Zdrowego Stylu Życia opartego na aktywności fizycznej osób w wieku około emerytalnym. Wystąpienia prelegentów dotyczyły poszukiwania modeli programów aktywności fizycznej ukierunkowanych na prewencję przedwczesnej niewydolności funkcjonalnej oraz poprawę jakości życia. UTW WSBiP reprezentował na konferencji członek Zarządu Andrzej Bartczak.


03.04.2017r. Wykład – Patagonia – Marek Kimbar – słuchacz UTW WSBiP

01

Słuchacz UTW WSBiP , nasz kolega - Marek Kimbar, pasjonat wypraw podróżniczych, podzielił się z nami wrażeniami z podróży, jaką odbył do Ameryki Południowej. Wyprawa obejmowała: Argentynę, Chile, Urugwaj i Brazylię. W sposób bardzo ciekawy opowiadał o podróży do Argentyny i Chile i leżącej na pograniczu tych krajów prowincji ( krainie) – Patagonii. . Była to I część fascynującej opowieści z wyprawy podróżniczej. W sposób sugestywny opowiadał o oglądanych, przepięknych, zapierających dech w piersiach krajobrazach, wędrówkach górskich i zwiedzanych zabytkach, o występującej tam florze i faunie, również wspomniał o zwyczajach tamtego regionu świata: kulturalnych i kulinarnych. Opowiadaniu towarzyszyły zdjęcia, slajdy. Uruchomił naszą wyobraźnię tak, że czuliśmy jakbyśmy byli uczestnikami tej wspaniałej, egzotycznej wyprawy.
Prelegent dokonał krótkiej charakterystyki zwiedzanych krajów. Argentyna jest dużym państwem leżącym w Ameryce Południowej, a dokładnie w jej południowej części .Kraj zalicza się do trzech największych państw Ameryki Łacińskiej. Ten ogromny kraj cechuje się różnorodnym krajobrazem, gdzie występują góry , równiny i niziny. Stolicą jest Buenos Aires, drugie co wielkości miasto w Ameryce Południowej. Prawie całe Buenos Aires znajduje się na Pampie (nizinie).W mieście tętniącym życiem znajduje się jedna z najbardziej ruchliwych, szerokich ulic na świecie –
Avenida 9 Julia ( 9 lipca, Argentyna ogłosiła wtedy niepodległość – 1816r.)
Znajdują się tam liczne muzea, galerie, teatr z największą widownią na świecie chętnie odwiedzane przez turystów. Ze stolicą związana jest osoba Evity Peron, żony prezydenta Argentyny, działaczki politycznej i społecznej, obrończyni biednych, solidaryzującej się z ludem.

02

Najstarszy park narodowy Argentyny charakteryzuje się przepięknymi krajobrazami. Położony u stóp Andów otacza przepiękne jezioro. W jego krystalicznie czystych wodach żyją różne gatunki pstrągów.
PATAGONIA - kraina geograficzna w południowej części Ameryki Południowej , położona na terenie Argentyny i Chile. Odkrywca tych obszarów Ferdynand Magellan nazwał właśnie tę krainę Patagonią ( prawdopodobnie nazwa pochodzi od dzikiego stworzenia). Z małego miasteczka (osady) El Chalton widoczny jest szczyt Fitz Roy i jedna z najpiękniejszych gór na świecie – Cerro Torre – uważana za najtrudniejszą do zdobycia.

03

El Calafate – małe miasteczko w Patagonii jest bazą wypadową do zwiedzania Perito Moreno - trzeciego co do wielkości lodowca na świecie.
Perito Moreno i inne lodowce można obejrzeć również wybierając się na rejs statkiem po jeziorze.
„ Nie można się napatrzeć na te atrakcje” ( na zdjęciu a co dopiero w naturze).
Szata roślinna Argentyny jest bogata i zróżnicowana. Rosną różne gatunki drzew liściastych, w wyższych partiach iglaste np. araukoria, cedrzyniec, liczne są też liany. Obszar Patagonii pokryty jest suchym stepem, rośnie tu m.in. „krzew ognisty” Krajobraz Patagonii nie ma sobie równych. Są tu ciągnące się kilometrami równiny, rozległe pasma górskie, jaskinie, krainy pełne śniegu a przede wszystkim lodowiec. Jaskinia ozdobiona rysunkami naskalnymi wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, Ściany jaskini są pokryte, często kolorowymi rysunkami dłoni i zwierząt.

04

Fauna Argentyny jest tak samo zróżnicowana. Żyją m.in. puma patagońska, pingwiny, słonie morskie lamy, foki. gwanakos ( przypominające lamę), wieloryby. Wśród ptaków są flamingi, strusie nandu, orły, sokoły i inne.

05

W drugiej połowie XIX wieku miała miejsce wielka emigracja z Europy do Argentyny. Są tam ślady
Witolda Gombrowicza, który przebywał w Argentynie od 1939 – 1963.
Prelegent zabrał nas na koniec świata do miejscowości Ushuala – najbardziej wysunięte na południe miasto na świecie. Czas prezentacji ( 1,5 godz.) minął jak jedna chwila.
Dziękujemy Markowi za I część prezentacji , bogatą w informacje i obrazy. Czekamy na II część (Urugwaj , Wodospady Iguazu).

(Irena Podsiadły)
(Zdjęcia: Marek Kimbar, Romuald Redlich)


01.04.2017r. Udział Słuchaczy UTW WSBiP w zbiórce żywności organizowanej przez Świętokrzyski Bank Żywności.

Grupa zaangażowanych słuchaczy - wolontariuszy UTW WSBiP ( 32 osoby) po raz kolejny podjęła się zbiórki żywności , organizowanej przez Świętokrzyski Bank Żywności, kierowany przez prezes p. Marię Adamczyk.

W dniach 31.03.2017 ( 8,00 – 14,00) i 01. 04. (8,00 – 17,00) dyżurując w 2-osobowych zespołach
( po 1 godz. lub 1,5 godz.) w sklepie „Biedronka” na os. Pułanki zgromadziła od klientów – ofiarodawców znaczną ilość produktów spożywczych przeznaczonych dla ludzi najbardziej potrzebujących takiej pomocy. W zbiórce brali udział: M. Szczepański, L. Szczepańska, T. Żelazna, I. Ciecieląg, A. Górka, J. Myśliwska, E Myśliwska, T. Madeja, H. Bielańska, I. Stachurska, J. Dąbek, E. Sidor, J. Chodorek, J.G. Chodorek, Z. Dudajek, M.Senderek, E. Pawlik, I. Stasińska, A. Gębusia , D. Gonkowska, K. Borys, R. Piotrowicz, K. Reczko, I Grudniewska, Z. Lada, D. Zacharska, J. Zacharski. R. Wawrzykowski.

Prezes UTW Matylda Niewójt na ogólnym spotkaniu z wykładem 3 kwietnia 2017r. bardzo serdecznie podziękowała wszystkim słuchaczom uczestniczącym w zbiórce, którzy mimo własnych planów i niedomagań zdrowotnych, kierując się potrzebą serca poświęcili ten czas dla innych ludzi.

Najserdeczniejsze podziękowania skierowała do osób organizujących i koordynujących tę akcję zbiórki żywności- słuchaczy prowadzących sekcję „Pomocna Dłoń” - Anny Górskieji Ireny Grudniewskiej i przewodniczącej Rady Samorządu Teresy Żelaznej oraz innych członków tej Rady.

( J. Myśliwska)


31.03.2017r. wykład - Badanie naukowe Marsa za pomocą łazików i orbiterów – prof. dr hab. Władysław Góral, Kraków AGH

01

Słuchacze ostrowieckiego UTW i uczestnicy seminarium kulturoznawczego
w ramach współpracy z patronacką uczelnią mieli okazję wysłuchać 31 marca br. wykładu
na temat : „Badania naukowe Marsa z zastosowaniem łazików i orbiterów”.
Prelekcję z prezentacją multimedialną przedstawił prof. dr hab. Władysław Góral, naukowiec AGH z Krakowa. Wykładowca podjął się niełatwego zadania, postarał się w miarę przystępnie przybliżyć słuchaczom podstawowe informacje z zakresu kosmonautyki /np. loty kosmiczne, wystrzelenie rakiet, zdobywanie przestrzeni kosmicznej, badanie planet itp./, a następnie opowiedzieć z pasją o marsjańskich misjach.

Mars- druga planeta od Ziemi, czwarta w Układzie Słonecznym , oddalona o 228 mln km
od Słońca, była od lat 60.XX wieku celem bezzałogowych ok 40 misji badawczych,
w tym obecnie 14 udanych. Badania naukowe odbywają się m.in. z zastosowaniem orbiterów i łazików, które słuchacze zobaczyli na ekranie. Łazik – rodzaj sondy kosmicznej posiadający możliwość samobieżnego poruszania się po powierzchni badanego obiektu. Natomiast orbiter – część sondy kosmicznej, która pozostaje na orbicie wokół-planetarnej po oddzieleniu lądownika i służy jako satelita komunikacyjny, przekazujący sygnał z lądownika na Ziemię.
Orbiter spełnia również rolę satelity zwiadowczego, fotografującego powierzchnię planety.


Agencje kosmiczne NASA/ USA/ RKA / rosyjskie/, ESA/ UE/ przeprowadziły za pomocą łazików i orbiterów liczne badania Marsa, a celem działań misji kosmicznych były: analizy geologiczne, poszukiwanie związków organicznych, śladów życia, badanie atmosfery oraz kwestie technologiczne, jak bezpieczne, automatyczne lądowanie dużej sondy na obcej planecie.

Z badań wynika , że na powierzchni Marsa dominują kratery uderzeniowe, łańcuchy górskie, rozległe doliny, wygasłe wulkany/ np. Olympus Mons, mający 25 km wysokości i 550 km średnicy/, szczeliny, uskoki, wyschnięte koryta rzek. Krajobraz marsjański jest nieprzyjazny
dla człowieka, brak wody. Atmosfera planety bardzo rzadka, składa się głównie z dwutlenku węgla.
Mars posiada dwa księżyce Fobos / Groza/ i Deimos/ Strach/
Ciekawe były m.in.: misje amerykańskie Viking1i2 / orbiter i lądownik/ w 1975 r.
Obydwie dostarczyły kilkadziesiąt tysięcy zdjęć, w tym pierwsze kolorowe z powierzchni Marsa.

Obecnie najbardziej rozpoznawalnym przedsięwzięciem jest Mars Science Laboratory zwane jako łazik Curosity, natomiast do szczególnie ambitnych projektów należy europejsko-rosyjska misja Exo Mars. Orbiter TGO został zaprojektowany i skonstruowany
przez Europejską Agencję Kosmiczną, a w Centrum Badań Kosmicznych PAN powstał m.in. zasilacz do tego orbitera.

Wykład pasjonata prof. W. Górala o badaniach Marsa , obrazy marsjańskie,
film z międzyplanetarnych lotów kosmicznych -rozbudziły zainteresowania słuchaczy.
Powstała potrzeba poszerzenia wiedzy o kolejnych odkryciach badaczy i poznania tajemnic przestrzeni kosmicznej.

02

(Krystyna Borys)
(Zdjęcia: Romuald Redlich)


30.03.2017r. Ostrowieccy seniorzy zainteresowani edukacją w obszarze kompetencji cyfrowych

Zarząd Stowarzyszenia UTW WSBiP zawarł umowę 02 03 2017 roku
z Fundacją „Edukacja bez barier- Fundacja na rzecz rozwoju edukacji w Polsce”
w sprawie rekrutacji osób zainteresowanych zdobywaniem wiedzy o praktycznej obsłudze sprzętu komputerowego, korzystania z Internetu w różnych sytuacjach życiowych.
Ostrowiecki UTW zadeklarował grupę 85 seniorów w wieku 60+.

Głównym celem projektu Fundacji jest aktywizacja uczestników w obszarze kompetencji cyfrowych poprzez szkolenia, spotkania animacyjne i konferencje. Wniosek o dofinansowanie działań Edukacji bez barier dotyczy projektu Działania 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”/ II nabór w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020/.

Oczekujemy, że projekt unijny otrzyma środki finansowe na szkolenia seniorów.

(Krystyna Borys)


30.03.2017 Współpraca UTW z Biblioteką Pedagogiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim

01

Prezes Matylda Niewójt zaproszona została do jury Konkursu Literackiego
Na Opowiadanie pt. "Życie jest wielką podróżą pełną wielu odkryć", zorganizowanego z okazji 160 rocznicy urodzin Josepha Conrada Korzeniowskiego przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrowcu Świętokrzyskim. Wzięło w nim udział 19 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Opowiadania inspirowane postacią wielkiego pisarza oceniała komisja konkursowa w składzie: dr Aneta Pierścińska- Maruszewska – dyr. CKU,
Matylda Niewójt- prezes UTW i Barbara Bakalarz- Kowalska- dyr. Biblioteki WSBiP.

02

27 marca nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Nagrody laureatom wręczyła Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Urszula Salwa.

03

Prezes Matylda Niewójt i dyr. Biblioteki Pedagogicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim mają nadzieję na dalszą twórczą współpracę.

04

(Matylda Niewójt)
(Zdjęcia Barbara Bakalarz-Kowalska)


27.03.2017 Informacja z debaty w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej p.t. „ Sytuacja osób starszych w Polsce”.

W listopadzie 2016r. Pani Premier Beata Szydło przekazała do Sejmu RP dokument przyjęty przez Radę Ministrów – Informacja o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015. (pełny tekst)http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/E05B7B2CF60D006DC125807D0037D118/%24File/1102.pdf)

Rada Ministrów upoważniła Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do prezentowania stanowiska Rządu w tej sprawie w toku prac parlamentarnych.

5 lutego 2017 r w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się debata pt. „Sytuacja osób starszych w Polsce”. Poniżej skrót informacji z debaty. http://senior.gov.pl/aktualnosci/pokaz/196

01

W wydarzeniu udział wzięła Pani Elżbieta Rafalska - Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Pani Elżbieta Bojanowska - Podsekretarz Stanu w MRPiPS, Pani Józefa Szczurek-Żelazko - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, Pani Gertruda Uścińska - Prezes ZUS, Pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski, Pan Dominik Rozkrut - prezes GUS, Pani Mirosława Grabowska - dyrektor CBOS, Pani Józefina Hrynkiewicz - przewodnicząca Rady ds. Polityki Senioralnej, Pani Małgorzata Zwiercan - przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, Pan Kornel Morawiecki - Poseł na Sejm RP, Marszałek Senior, Pani Elżbieta Ostrowska - Prezes Polskiego Związku Emerytów i Rencistów oraz Pani Maria Władysława Francuz - koordynatorka UTW Politechniki Krakowskiej.
- Żyjemy dłużej, ale chcemy też żyć lepiej – powiedziała minister Elżbieta Rafalska – Stajemy przed wyzwaniami, wynikającymi z dynamicznych zmian w strukturze ludnościowej.
Jak wynika z „Informacji o sytuacji osób starszych w Polsce za rok 2015” do roku 2050 populacja osób w wieku 60+ wzrośnie do 13,7 miliona i będzie stanowiła ponad 40% ogółu ludności naszego kraju. Dokument, przyjęty przez Radę Ministrów, jest kompleksowym opracowaniem, opisującym sytuację demograficzną, ekonomiczną, zdrowotną osób starszych, ich aktywność, wykształcenie, sytuację rodzinną i społeczną. Zawiera też wnioski i rekomendacje.
- W związku z konsekwencjami zmian demograficznych konieczne jest nadanie priorytetu działaniom z zakresu polityki publicznej, mającym na celu zwiększenie współczynnika dzietności w Polsce – podkreśliła minister Rafalska. - Równie ważna jest zmiana postrzegania osób starszych i przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na wiek.
Służą temu takie działania, jak resortowa kampania „Bezpieczny i Aktywny Senior”. Ma ona na celu uchronienie osób starszych przed przestępstwami, takimi jak oszustwa, wyłudzenia pieniędzy, nieuczciwe praktyki przedsiębiorców, nadużycia w prywatnych placówkach całodobowego pobytu czy przemoc. Drugim obszarem priorytetowym kampanii jest szeroko rozumiana aktywność – zawodowa, społeczna, sportowa, edukacyjna, kulturalna, rekreacyjna.
Minister Rafalska stwierdziła także, że ważnym zadaniem jest sformułowanie konkretnych celów polityki senioralnej, wraz z harmonogramem i planem finansowym.

02

Dane ze strony internetowej
(Irena Podsiadły)

http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/E05B7B2CF60D006DC125807D0037D118/%24File/1102.pdf
http://senior.gov.pl/aktualnosci/pokaz/196


20.03.2017 wykład plenarny: „Osobliwości Gór Świętokrzyskich” – dr Cezary Jastrzębski – Instytut Geografii UJK

01

„ …A tam doliny, wzgórza, sioła
w Gór Świętokrzyskich panoramie,
zielona radość szlaków woła:
Chodź razem z nami
dalej, dalej! …..” ( Gołoborze – J. Skura)

02

Prelegent w sposób bardzo ciekawy i zajmujący przedstawił zagadnienia związane z tematem wykładu. Omówił kryteria podziału regionu świętokrzyskiego: fizyczno-geograficzny ( wg J. Kondrackiego), geologiczny, tektoniczny i administracyjny.
Według podziału fizyczno-geograficznego Góry Świętokrzyskie są mezoregionem, który jest częścią makroregionu jaką jest Wyżyna Kielecka. Geologia mówi, że Góry Świętokrzyskie stanowią przestrzeń 150 km. Ostrowiec Świętokrzyski leży w Przedgórzu Świętokrzyskim a ściślej w Przedgórzu Iłżeckim. Góry Świętokrzyskie są górami starymi, są to jedne z najstarszych w Europie. Zostały wypiętrzone 550 mln lat temu w kambrze. Są to góry fałdowe zbudowane z różnorodnych skał , piaskowca kwarcytowego, wapienia.
Pan dr C. Jastrzębski wymienił osobliwości Gór świętokrzyskich do których należą m.in.:
- Gołoborze na Łyścu – osobliwość w skali europejskiej. Gołoborze to nazwa pochodząca z naszego regionu, oznacza rumowisko skalne leżące wśród lasu czyli określa „goły bór”. Naukowcy zastanawiają się nad tym : czy gołoborze ma charakter statyczny czy dynamiczny.

03

- tzw. marmury kieleckie (chęcińskie) - są to skały osadowe z samego serca Gór świętokrzyskich, które w rzeczywistości są różnego wieku wapieniami. Wśród kamieniarzy jednak przyjęło się nazywać je marmurami, z względu na łatwość polerowania.

04

- Dąb Bartek usytuowany w Zagnańsku jest bodaj
najbardziej znanym drzewem w Polsce. Popularność
zawdzięcza swej budowie (jest największym znanym drzewem
w Polsce) oraz latom istnienia (najnowsze badania donoszą,
że Dąb Bartek liczy od 645 do 670 lat).

05

- Parki Narodowe stanowiące „Sanktuaria Przyrody”.
Świętokrzyski Park Narodowy powstał w 1950 roku i po jego
rozszerzeniu w 1996 roku uzyskał łączną powierzchnię 7626,45ha.

06

- Góra Chełmowa – rezerwat modrzewia. Rezerwat ten powstał w 1921 roku, aktualnie występuje tu około 140 drzew pomnikowych.

07

- pniarek lekarski;                                                     - nadobnica alpejska

08

przeplatka aurinia                                                     - Ryby dwudyszne i pancerne

09

- gagaty - minerał gagat, zwany czarnym bursztynem, służy do wyrobu biżuterii, występuje m.in. w kamieniołomach w Zachełmiu.

10

Powinniśmy być dumni z walorów naszego regionu i odpowiednio te osobliwości wykorzystywać.

11

(Irena Podsiadły( (Romuald Redlich)


13.03.2017r. Wernisaż malarstwa słuchaczki UTW WSBiP - Anny Dąbrowskiej w Miejskim Centrum Kultury w Lipsku

01

Wydarzeniem artystycznym był dla UTW WSBiP wernisaż malarstwa słuchaczki
Anny Dąbrowskiej w Miejskim Centrum Kultury w Lipsku.

Pani Anna, uczestniczka Sekcji Plastycznej, założonej i prowadzonej w UTW od 2006 r. przez artystkę i malarkę p. Zofię Słapek, ukazała swój 10- letni dorobek prezentując malarstwo abstrakcyjne.

Przyjmując za motto wystawy cytat C.R. Zafona „Obraz jest lustrem; widzisz w nim tylko to, co już masz w sobie” – nadaje swej twórczej wyobraźni w sposobie widzenia świata kierunek abstrakcyjny.

Wystawa zgromadziła liczną publiczność. Były serdeczne gratulacje i życzenia m.in. od Dyrekcji MCK w Lipsku, Zarządu i Sekcji Plastycznej i słuchaczy UTW w Ostrowcu Św. , UTW w Lipski i In.

02
03
04

(Jadwiga Myśliwska
Zdjęcia: Romuald Redlich)


12.03.2017r. Spotkanie Słuchaczy UTW WSBiP z Działkowiczami Działek Pracowniczych „RELAKS z okazji Dnia Kobiet.

01

Na zaproszenie Zarządu Działek „Relaks” Słuchacze UTW WSBiP – grupa Teatralna i Chór UTW- wzięli udział w spotkaniu integracyjnym zorganizowanym z okazji Dnia Kobiet ( 8 marca).
Spotkanie odbyło się w świetlicy Działek „Relaks” i było już kolejnym spotkaniem realizowanym w ramach współpracy seniorów UTW ze środowiskiem lokalnym. Spotkanie przebiegało w serdecznej, miłej i radosnej atmosferze. Były życzenia, kwiaty, „słodkości”. Chór UTW śpiewał piosenki, Kabaret przedstawił skecze i monologi.

02
03
04

Grupa Teatralna przedstawiła spektakl „Oświadczyny „ Antoniego Czechowa. Była to premiera żartu scenicznego, który opowiada o cechach charakteru ludzi i ich zachowaniach w różnych sytuacjach życiowych. Jest to satyra na życie prowincji rosyjskiej XIX wieku, która przedstawia życie zamknięte w maleńkim kółeczku spraw osobistych i drobnych kłopotów domowych opisanych z komizmem, któremu niepodobna się oprzeć.
Żart sceniczny jest portretem codziennych nawyków, zachowań i sytuacji, w których o relacjach międzyludzkich decydują rzeczy błahe i banalne, zderzane z twardymi przyzwyczajeniami, wadami , czy niedostatkami bohaterów. Chore ambicje, egoizm, pycha, małość, którymi A. Czechow tak szczodrze obdarował bohaterów jednoaktówki, są ponadczasowe i wieczne. „Oświadczyny” mają więc znaczenie uniwersalne.

05

Było również wspólne, biesiadne śpiewanie.

(Irena Podsiadły; Zdj. Romuald Redlich)


11.03.2017r. – Spotkanie z poezją w Bibliotece WSBiP

01

11marca br. grupa słuchaczy UTW uczestniczyła w promocji książki "Poezja sprzed lat". Utwory poetyckie oraz relacje z podróży po USA - Ameryka lat 30. xx w. swojego dziadka inż. Stanisława Kawińskiego /1890 - 1976/ zebrał i opublikował wnuk Janusz Dziewulski. Ocalała od zapomnienia twórczość - poematy, wiersze i epistolografia są potwierdzeniem talentu pisarskiego inżyniera metalurga, który w swojej długoletniej karierze zawodowej zajmował wiele wysokich i eksponowanych stanowisk.
Utwory dziadka z wielką swadą i aktorskim zacięciem czytał Janusz Dziewulski, ukazując słuchaczom Autora jako osobę doskonale znającą realia ówczesnego świata ,patriotę przejętego głęboko losami swojej ojczyzny, krytycznie oceniającego politykę minionych czasów.
W książce znajdują się także utwory bardzo osobiste, dedykowane najbliższym członkom rodziny z różnych okazji. A listy - relacje z podróży po USA dopełniają wizerunek Autora- bardzo szczere wyznania, zwierzenia i przemyślenia są obrazem Jego wewnętrznego życia i światopoglądu .
Twórczość inż. Stanisława Kawińskiego ,głęboko prawdziwa, szczera, momentami konfesyjna,
ale bezpretensjonalna, napisana piękną polszczyzną cieszy się już dużym zainteresowaniem, ale z pewnością grono wielbicieli mądrej i wartościowej "poezji sprzed lat" będzie stale powiększać się.

02
03
04

( Matylda Niewójt)
(Zdjęcia: Romuald Redlich)


06.03. 2017r. Spotkanie integracyjne w UTW WSBiP z okazji Dnia Kobiet - pt.

01

6 marca 2017 r. ( poniedziałek) w auli WSBiP im. prof. F. Ryszki w ramach wykładu plenarnego odbyło się spotkanie integracyjne słuchaczy z okazji Dnia Kobiet.
Program na tę okoliczność przygotowali Panowie – Studenci UTW . Uświetnili tę imprezę życzeniami, skeczami, zabawnymi scenkami i oczywiście śpiewem. Pieczę „muzyczną” nad tą śpiewającą grupą sprawował
Pan Waldemar Sołtys. Piękne życzenia z podkreśleniem roli KOBIETY w życiu społecznym złożył Honorowy prezes UTW WSBiP Pan Józef Pazderski.

02

Na naszym spotkaniu obecny był Asystent Prezydenta Miasta – Pan Tomasz Gębka, który złożył życzenia wszystkim Paniom i wręczył zaproszenia od Pana Prezydenta – Jarosława Górczyńskiego na koncert zespołu Lady Pank na 8 marca 2017r.

03

Obecność na naszej uroczystości przedstawicieli Władz Miasta i pamięć o nas - Kobietach Trzeciego Wieku sprawiły nam ogromną radość. Poczułyśmy się dumne z tego , że stanowimy ważną i zauważaną grupę w społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego.

04
05

Dziękujemy bardzo Kanclerzowi WSBiP - Panu Józefowi Tyburczy za pomoc i wsparcie finansowe naszego spotkania, które dostarczyło nam wiele radości i śmiechu, a tym samym ZDROWIA, przynajmniej dla tej 150 osobowej grupy Kobiet obecnej w auli WSBiP- 6 marca 2017r

„ Mija młodość jak woda, 
Czoło chmurzy się częściej,
Nikt otuchy nie doda,
Cienie kłębią się gęściej,
Aż tu nagle pogoda,
Taka dobra pogoda,
Odpowiednia pogoda na SZCZĘŚCIE „ ( Agnieszka Osiecka):
06

07
08
09

Pomysłodawcą i organizatorem tej integracyjnej uroczystości był członek Zarządu
Andrzej Bartczak. Z wielkim wdziękiem i pełną swobodą pełnił rolę konferansjera
zyskując sobie ogromny aplauz Pań- Studentek UTW.

Podziękowania dla Mężczyzn z UTW , którzy wznieśli się na „wyżyny” w przygotowaniu spotkania
z okazji Dnia Kobiet złożyła Prezes UTW WSBiP – Pani Matylda Niewójt.

Podziękowała też Paniom, które  wsparły męskie talenty.

10

(Irena Podsiadły)
(Zdjęcia: Romuald Redlich)


27.02.2017r - Spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego – Jarosławem Górczyńskim. wykład plenarny: „Miłe spotkanie i wykład dla sympatycznych Słuchaczy UTW WSBiP . A.D.2017

01

Dnia 27 lutego 2017 Słuchacze UTW WSBiP gościli Prezydenta Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego
Jarosława Górczyńskiego. Pan Prezydent w wygłoszonym wykładzie przedstawił działania podejmowane przez Władze Miasta na rzecz Ostrowca Świętokrzyskiego. Celem tych działań jest rozwój naszego miasta, a także poprawa jakości życia jego mieszkańców. Informacje dotyczyły działań dokonanych , jak i tych, które będą realizowane w przyszłości. Owoce decyzji podjętych przez Pana Prezydenta przynoszą nam - mieszkańcom radość i pozwalają optymistycznie patrzeć w przyszłość.

02

Najważniejsze dziedziny decydujące o rozwoju miasta i jakości życia mieszkańców to m.in.:
Gospodarka i inwestycje: - powstanie nowych firm stało się znakiem ożywienia gospodarczego a tym samym spowodowało spadek bezrobocia . Z czasem spowoduje to wzrost ludności miasta i fakt, że Ostrowiec zacznie tętnić życiem. Nowo powstałe i prężnie działające firmy to : WOST ( 300 nowych miejsc pracy) SUBLITE, CLIMATIC ( 100 miejsc pracy), KRAM (100 pracowników). Zatrudnienie zwiększyła NETIA. ( ze 170 do 250). Dla środowiska biznesu prowadzona jest przyjazna polityka podatkowa: zamrożenie podatku od nieruchomości, obniżka stawek podatku od środków transportowych.
Pan Prezydent zwrócił uwagę na inwestycje, które są ważnym czynnikiem rozwoju gospodarczego. Wśród nich: przebudowa, remonty dróg i ulic, placów zabaw. Zakupiono tereny pod inwestycje ( m.in. 25 ha przy ul Bałtowskiej). Optymistycznym jest, że spółki miejskie takie jak ZUM, MPK MWIK, MEC są w dobrej kondycji.
Ostatnie dwa lata to czas, w którym mieszkańcy Miasta mają wpływ na przeznaczenie środków na inwestycje i kulturę w ramach Budżetu Obywatelskiego.

03

W ramach współpracy Władz Miast z Mieszkańcami należy wymienić takie działania jak: „Inwestycje w dzieci” – (płatne przez Miasto Certyfikaty z jęz. obcych - 129 uczniów i absolwentów szkół gimnazjalnych), przeznaczenie środków na edukację tj. na zajęcia ruchowe, zwiększenie stypendiów dla uczniów i nauczycieli mających olimpijczyków na poziomie wojewódzkim. Kolejnym wymienionym elementem jest współpraca z lokalnymi klubami sportowymi, strefa Kibica, ożywienie Ostrowieckiego Rynku , Gutwin - ośrodkiem wypoczynku, organizacja imprez, festiwale organizowane przez młodzież i dla młodzieży.
Napełnił nas dumą fakt, że Pan Prezydent wśród instytucji współpracujących i pracujących na rzecz mieszkańców wymienił nasz UTW WSBiP. „Ostrowieccy seniorzy są wzorem do naśladowania w kwestii organizacji i zaangażowania dla całego regionu.”

04

Przedstawione zostały też przedsięwzięcia i zadania do wykonania w przyszłości min. przebudowa obiektów kulturalnych – Ostrowiecki Browar Kultury, dalsze remonty i przebudowa ulic ,budowa budynków mieszkalnych , zadaszenie boiska piłkarskiego, budowa wiaty handlowej pod nazwą „Mój Rynek”, dalsza poprawa estetyki miasta, budowa odkrytych basenów dla młodzieży i dorosłych.

05

Cieszą nas te zamierzenia i będziemy w miarę naszych możliwości popierać i wspierać Władze Miasta w ich realizacji, bo to przecież dla nas jest przeznaczone!!!!

06
07

(Irena Podsiadły)
Zdjęcia: Romuald Redlich)


23.02.2017r. - Bał Seniorów w hotelu „accademia”.

„Każdy taniec jest odkryciem nas samych”

01

W dniu 23 lutego w tradycyjny „Tłusty Czwartek” słuchacze UTW WSBiP bawili się na Balu karnawałowym w hotelu „accademia”. Było to wspaniałe spotkanie integracyjne. Spędziliśmy ten wieczór razem z naszymi Przyjaciółmi, którzy są z nami na co dzień i wspierają nas – Seniorów UTW WSBiP. To spotkanie było dla nas dowodem , na piękne dojrzałe życie, i na to , że czas pogody jest w nas. W ten karnawałowy wieczór był razem z nami Pan Prezydent Miasta - Jarosław Górczyński, który rozumie potrzeby seniorów i zawsze nas wspiera ,
również finansowo.

02

Dzięki tańcom otrzymaliśmy potężny „zastrzyk” energii i zdrowia, bo „taniec to ruch , a ruch to życie „.
„Podczas każdego tańca, któremu oddajemy się z radością, umysł traci swoją zdolność kontroli, a ciałem zaczyna kierować SERCE”.

03
04
05
06
07

Serdecznie dziękujemy zaproszonym Gościom, którzy tego wieczoru byli razem z nami. Dla nas był to ogromny zaszczyt i radość, czując „silne ramię” PRZYJACIÓŁ.

Do tańca grał WSPANIAŁY Zespół - MASTER TEAM

08

„Niech żyje bal”!! . Do spotkania za rok!!!

09

(Irena Podsiadły)
Zdjęcia: Romuald Redlich)


20.02.1017r. Wykład plenarny
„Rośliny i zwierzęta muraw kserotermicznych w regionie świętokrzyskim” - Bogusław Sępioł

01
02
03

Murawy kserotermiczne to termin przypisany w Polsce trawiastym zbiorowiskom przypominającym naturalne formacje stepowe południowo-wschodniej części Europy.
Prelegent w sposób ciekawy przybliżył nam zagadnienia muraw kserotermicznych występujących w woj. świętokrzyskim. A tajemnice wyjątkowej, różnorodnej świętokrzyskiej przyrody zobrazował nam wyświetlony film przyrodniczy. Namiastką stepów są właśnie murawy kserotermiczne, W Polsce stepy nie są „szerokie” lecz małe, ale za to piękne. Skrawki naszych stepów, czyli muraw kserotermicznych, zachowały się jedynie na trudnodostępnych zboczach, w jarach, krawędziach dolin rzecznych. Murawy stepowe dzieli się na: murawy naskalne, step kwietny i sucholubne stepy ostnicowe. Obejrzeliśmy fotografie przyrodnicze ( w filmie) muraw kserotermicznych występujących w 72 rezerwatach przyrody w regionie świętokrzyskim m.in.
na „Ponidziu” w rezerwacie Krzyżanowice, w okolicach Chęcin, na Pogórzu szydłowskim.
Murawy zbliżone do stepu kwietnego zakwitają intensywnie przynajmniej dwa razy do roku niemal całą paletą barw – od czystej bieli do ciemnego fioletu, wszystkie tworzą piękny ‘ „dywan kwiatowy”, kwitną między innymi: miłki wiosenne sasanka otwarta, sasanka łąkowa ( pierwszy pożytek pszczół) storczyki: purpurowy, drobnokwiatowy, zawilec, mikołajki polne, len żółty i niebieski, aster gawędka. Znajdują się kosaćce bezlistne oraz ostnice włosowate i powabne czyli tzw. „zimne stepy”.

04
05
06

Przetwarzanie tych roślin zależy od ludzi. Skrawki naszych stepów zachowały się tam gdzie nie dało się już orać czy gospodarować w inny sposób niż tylko wypas bydła, koni czy owiec.

07
08

Wśród zwierząt muraw kserotermicznych występują m.in. gąsiorek, modliszki, chrząszcze, pająki ( wśród nich czerwony) , jaszczurki, węże.

09

Prelekcji towarzyszyła wystawa fotografii przyrodniczych wykonanych przez: Ewę Kołsut, Andrzeja Bartczaka i Marka Kimbara.

10

(Irena Podsiadły,
Zdjęcia R.Redlich)


13.02.2017r. Wykład plenarny – Rak jelita grubego w Polsce.
Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego w Ostrowcu Św.
lekarz med. Sławomir Lesicki.

01
02

Pan doktor przedstawił zasady programu badań przesiewowych jelita grubego prowadzonych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Program ten obejmuje osoby nie chorujące na raka do 60 roku życia( badania są bezpłatne). Celem tego programu jest zmniejszenie zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego. Rak jelita grubego rozwija się ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów. Działania prewencyjne wykrywające chorobę w najwcześniejszym okresie pozwalają na jej wyleczenie. Wykrycie i usunięcie polipów pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60 – 90 %

Profilaktykę zdrowia dzieli się na: profilaktykę wczesną ( utrwalanie prawidłowych wzorców zdrowego stylu życia, profilaktykę pierwotną - I fazy ( zapobieganie chorobom poprzez kontrolowanie czynników ryzyka), profilaktyka wtórna – II fazy ( zapobieganie konsekwencjom choroby poprzez jej wczesne wykrycie i leczenie, profilaktyka III fazy ( zahamowanie postępu choroby oraz ograniczenie powikłań,
W Polsce duże znaczenie wśród badań przesiewowych ma kolonoskopia: ze względu na najbliższą diagnostykę, możliwość usuwania polipów i stosunkowo niskie koszty badań.
Szczególny nacisk należy położyć na konieczność badań kontrolnych.

03


29.01.2017r. Koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Chóru UTW WSBiP w Kościele p.w. Św. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim (Koszary).

01

Dnia 29 stycznia 2017 roku Chór UTW WSBiP pod kierunkiem Alicji i Waldemara Sołtysów na zaproszenie Księdza – Proboszcza Dariusza Kowalskiego wystąpił na Mszy Św. z koncertem kolęd i pastorałek.
Kolęda – pierwotnie pieśń noworoczna, wywodząca się z tradycji ludowej, współcześnie przyjęła powszechnie formę pieśni bożonarodzeniowej. Odmiana kolędy o wątkach zaczerpniętych z życia codziennego nazywana jest pastorałką.

W polskiej tradycji dopuszcza się śpiewanie kolęd do Święta Ofiarowania Pańskiego (2 lutego).
Kolędy są przez naród polski kochane i cenione jako jeden z ważnych elementów polskiej kultury.

Autorem pierwszej kolędy był Św. Franciszek z Asyżu i była ona śpiewana w zorganizowanej przez niego szopce. Najstarsze znane polskie kolędy pochodzą z XV wieku (1424r.), Były to śpiewne relacje koncentrujące się na opisywanych w nich wydarzeniach związanych z urodzeniem Chrystusa.
Kolędy i zwyczaj kolędowania to głęboko zakorzeniona polska tradycja z pietyzmem pielęgnowana.
Śpiewaliśmy m.in. następujące kolędy, pochodzące z różnych okresów i regionów Polski.
1). Zaśnij Dziecino, 2).Mroźna zima, 3). Cicha noc nad Palestyną, 4). Dostałeś mój Synku,
5)Święta Panienka, 6). Lulaj Go Matko lulaj 7). Ucichłeś Jezuleńku 8). Dnia jednego o północy.

Zbiorowe śpiewanie , w tym szczególnie kolęd jest czymś, co ludzi bardzo zbliża, czyni radość ze spotkania i wspólnego przebywania i budzi wiele pozytywnych emocji.

Irena Podsiadły


28.01.2017r. Udział słuchaczy UTW WSBiP z Sekcji „Z przyrodą na ty” w „Zimowym Ptakoliczeniu”

01

28 stycznia 2017r. odbył się Ogólnopolski, powszechny, zimowy spis ptaków p.n. „Zimowe Ptakoliczenie”. Organizatorem tej akcji jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Jest to coroczna akcja edukacyjna. W akcji tej- 27 stycznia wzięła udział grupa słuchaczy UTW z Sekcji ”Z przyrodą na ty” pod kierunkiem Andrzeja Bartczaka. Na wielkie liczenie czyli na tę „pierzastą inwentaryzację” słuchacze wybrali się do Parku Miejskiego. Podczas tej akcji liczy się przede wszystkim te ptaki, które spędzają zimę w bezpośrednim sąsiedztwie człowieka – w ogrodach, na osiedlach, podwórkach, w parkach, przy zagrodach itp., Wspólnie sprawdza się jak ptaki radzą sobie z zimą. Wyniki obserwacji ujmuje się w karcie obserwacji i wysyła do głównej bazy OTOP.

Poniżej ptaki spędzające u nas zimę:

Czyżyki

02

KOSY

03

                                   Kowalik                                                                       Kwiczoły

04

                               Mysikrólikm                                                           Raniuszek

05

                               Trznadel                                                           Wróbel

06

Dzwoniec

07

(Irena Podsiadły
Andrzej Bartczak, Romuald Redlich)


27.01.2017r Zespół Teatralny i Taneczny UTW WSBiP z wizytą u dzieci ze Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Nietulisku. Przedstawienie bajki „Śpiąca królewna i Taniec Motyli”

Bajka „Śpiąca królewna” w fotografii:

Działo się to w kraju baśni, gdzie się bardzo różnie dzieje :
W wielkim zamku mieszkali król z królową z całym dworem, gdzie wiodło im się bajkowo.
Największa radość nastąpiła, gdy królewna na świat się narodziła!!!
Z tej okazji ruch niemały zapanował w zamku całym. Wiele gości zaproszono, wielką ucztę wyprawiono , wszyscy bardzo się cieszyli , szampanem zdrowie królewny pili.
Kucharz z kucharzem wielkie stosy jadła dla gości zgromadzili a dobre wróżki złoconymi kolasami dla królewny podarunki zwoziły.

Królewna obdarzona urodą, szczęśliwą i piękną miała młodość.
Ale po latach do pięknej królewny przybyła Zła Wróżka jako staruszka i sprawiła, że królewna się wrzecionem ukłuła i zasnęła na długie lata a z nią dwór cały.

100 lat spała aż do zamku, pokonując trudną drogę przybył rycerz piękny i młody
i obudził królewnę, Wielka radość w zamku zapanowała a królewna
do rodziców tak powiedziała; „ Oto książę, z nim mnie przeznaczenie wiąże”. Król w nagrodę i z wielką wdzięcznością przyjął księcia na swojego zięcia.
Wszystko dobrze się skończyło. Król wyprawił wesele, na którym było przyjaciół wiele, wróżki służyły co dzień a zła wróżka odeszła w cień. Została przepędzona.
My na tym weselu też byliśmy i dobrze tam bawiliśmy się.

01
02
03
04
05
06
07
08
09

Wiele radości dzieciom sprawił „Taniec Motyli”. Wprawdzie jeszcze zima ale już motyle z niecierpliwością czekają na wiosnę i do niej się przygotowują. Stąd ten „próbny taniec” dla dzieci i z dziećmi ( bo one też były motylami) ze szkoły w Nietulisku. Wszak trwa karnawał!!!!

10

Młode , piękne „Motyle”

11
12

(Irena Podsiadły)
(Zdjęcia: Marek Szczepański,
I PSP w N Nietulisku)


23.01.2017r. Praktyczne aspekty korzystania z nowoczesnych technologii
- Włodzimierz Plewczyński – Aero2 Telefonia Komórkowa w Rodzinie

01

Słuchacze UTW WSBiP obecni na wykładzie dnia 23 stycznia 2017r otrzymali szereg praktycznych informacji, wskazówek, potrzebnych przy korzystaniu z telefonii komórkowej.
Prelegent omówił sposoby zawierania umów z operatorami, negocjowanie tychże umów.
Wskazał na czynniki jakim należy kierować się przy wyborze oferty komunikacyjnej: 1) abonament, 2) na kartę oraz przy wyborze aparatu telefonicznego. Powinny to być świadome nasze wybory.
Omówił również w jaki sposób powinniśmy się zachowywać w przypadku otrzymywania SMS z Premium, które są kosztowne, niektóre z nich nawet bardzo!!! Bardzo często związane są z oszustwem i nadużyciem. ( Wskazówka: nie odpowiadać na nie, kasować.) . Podkreślał również fakt ( uczulał na to słuchaczy), że operator nie ma prawa włączyć usługi bez naszej zgody. W razie niejasności powinniśmy- my, użytkownicy złożyć reklamacje . Wykładowca oprócz pogłębienia wiedzy seniorów o możliwościach nowoczesnej komunikacji zwrócił również uwagę na bezpieczeństwo korzystania z niej ( krążą co do tego faktu różne mity).

Nie ma zdanych dowodów naukowych na szkodliwość, bądź nieszkodliwość rozmów przez telefon komórkowy. W korzystaniu z telefonii komórkowej powinniśmy się kierować zdrowym rozsądkiem, który uchroni nas od różnych niebezpieczeństw. Przy długich rozmowach telefonicznych zalecane są słuchawki bądź rozmowy „głośnomówiące”.

02
03

( Irena Podsiadły
Zdjęcia: Romuald Redlich)


16.01.2017. Słuchacz UTW WSBiP na pływalni „Rawszczyzna”.
„Wspaniałe ćwiczenie w basenie”

01

Słuchacze UTW WSBiP w trosce o swoje zdrowie korzystają z różnych form sportu i rekreacji. Jest to czynnik, który wpływa na zdrowie i osobowość ale również stanowi ważną formę spędzania wolnego czasu. Aktywność fizyczna zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju różnych chorób, podnosi odporność organizmu jak również relaksuje, zmniejsza stres a także umożliwia nawiązywanie nowych znajomości. Kierując się tymi zaletami aktywności fizycznej duża grupa seniorów z UTW ( około 30 osób) bierze udział w ćwiczeniach na pływalni. Oprócz pływania korzystamy z Aqua aerobiku- ćwiczenia przy muzyce. Pod kierunkiem trenerki Małgorzaty Kościelak „ modelujemy „ nasze sylwetki
i ujędrniamy nasze ciało.
Aktywności ruchowej ( gimnastyka ogólno usprawniająca nordic walking, taniec, pływanie itp. )
przyświeca maksyma : „ Ruszaj się, a będziesz wyglądać i czuć się młodziej.”

02
03
04
05

Irena Podsiadły
Zdjęcia Romuald Redlich


15.01.2017r - Udział słuchaczy UTW WSBiP w Jubileuszowym
25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

01

15 stycznia „graliśmy” w Jubileuszowym 25 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Już kolejny rok wielkie serca Polaków znów zagrały razem. Celem Fundacji WOŚP jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych dzieci i pomoc medyczną dla seniorów. Wszystkie dobre i ważne akcje popieramy i wspieramy. „Jesteśmy z Jurkiem Owsiakiem i będziemy grali do końca świata i jeden dzień dłużej „ Sie ma!!!

Seniorzy Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy zaprezentowali bajkę : „Śpiąca królewna” i śpiew Chóru UTW.

02
03
04
05
06
07

Irena Podsiadły
Zdjęcia Romuald Redlich


10.01.2017. Udział Chóru UTW w koncercie kolęd i pastorałek w Przedszkolu Nr 12

01

W Przedszkolu Nr 12 odbył się przegląd kolęd i pastorałek, w którym udział wzięli przedszkolaki z poszczególnych grup, absolwenci przedszkola, młodzież, rodzice przedszkolaków, kadra nauczycielska i chórzyści UTW. To cykliczna impreza, w której wzięliśmy udział kolejny raz. Wspaniała atmosfera, wspaniałe kolędy i pastorałki. Do zobaczenia na kolejnym przeglądzie.

02
03
04

(Mirosława Duda)


09.01.2017r. wykład -„ Stan wojenny w świetle sytuacji militarnej w Europie” 1981 1983 – Władysław Gibas

Władysław Gibas- słuchacz UTW WSBiP w dniu 9 stycznia 2017r. wygłosił wykład na temat „Stan wojenny w Polsce w 1980-1983”. W oparciu o bardzo bogate źródła przedstawił słuchaczom sytuację
militarno-polityczną Polski przed wprowadzeniem stanu wojennego. Przybliżył historię naszego kraju i sytuację po zakończeniu II wojny światowej: m.in. linię podziału na Wschód i Zachód, powstanie NATO, paktów militarnych oraz Układu Warszawskiego. Po wojnie w Polsce stacjonowało 650 tys. żołnierzy radzieckich. Wskazał na zagrożenia jakie miały wtedy miejsce, które przetrwały do „pierestrojki”.
Wymienił i scharakteryzował doktryny, które decydowały o tym co się działo w Europie
- doktryna Breżniewa i doktryna konfliktów lokalnych. Mówił o wydarzeniach , które miały miejsce w krajach demokracji ludowej, m .in. 1956r. – październik w Polsce, 1956 r.- wydarzenia na Węgrzech
( odpowiedź na „Polski październik”), 1968 r.- operacja „Dunaj” w Czechosłowacji. Już w marcu 1980r. zakończono prace związane z przygotowaniem stanu wojennego w Polsce, nawet wydrukowane były listy internowanych (przyszłych). Prelegent na podstawie dostępnych źródeł w taki sposób przedstawił temat aby każdy słuchacz sam mógł sobie odpowiedzieć na nurtujące go pytania: m.in. 1) Czy gen. Jaruzelski wprowadzając stan wojenny uratował Polskę? 2). Czy ówczesne władze chciały poprosić o pomoc Rosjan?

( Irena Podsiadły)


18 grudnia 2016r. – spotkanie słuchaczy UTW WSBiP - „ Przy wigilijnym stole”.

01
02

18 grudnia w hotelu Accademia odbyło się tradycyjne spotkanie wigilijne. Przy wigilijnym stole zasiedli licznie przybyli słuchacze UTW WSBiP, a także zaproszeni goście: rektor WSBiP dr Izabela Zaborowska, senator Jarosław Rusiecki, poseł Andrzej Kryj, prezydent Jarosław Górczyński, starosta Zbigniew Duda, prof.dr hab. Bożena Zboina, skarbnik Starostwa Powiatowego Magdalena Zieleń ,Krzysztof Ołownia - Wydział Rozwoju Powiatu, Paweł Walesic –Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, dyr. biura senatora J. Rusieckiego - Artur Głąb oraz asystent prezydenta J. Górczyńskiego - Tomasz Gębka. Zebranych powitała prezes UTW Matylda Niewójt.

03

Poinformowała o osiągnięciach uczelni dla seniorów i planach na najbliższą przyszłość. Podziękowała władzom samorządowym miasta i powiatu, parlamentarzystom, dyrektorom placówek oświatowo - kulturalnych, przyjaciołom za wspieranie idei i misji uniwersytetu. Prezes UTW oraz Prezes Honorowy złożyli wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
Goście, co bardzo miłe, podkreślali, jak znaczącą rolę edukacyjną, aktywizującą i integrującą spełnia UTW w środowisku. Życzyli dalszej aktywności inspirującej do nowych działań, zapewniali także o wspieraniu i pomocy. Wspólna modlitwa z udziałem ks. Krzysztofa Rębisza, łamanie się opłatkiem oraz degustacja potraw wigilijnych to tradycyjny moment spotkania. Świątecznego nastroju dopełniły kolędy śpiewane przez chór UTW, gości i słuchaczy, przy akompaniamencie Waldemara Sołtysa. Kolędę " Wśród nocnej ciszy" zaśpiewała Ala Kubicka - uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Szewnie, akompaniował na gitarze Bartek Kubicki, uczeń Zespołu Szkół Zawodowych Nr 3. Spotkanie wigilijne upłynęło w bardzo przyjemnej, świątecznej atmosferze.

04
05
06
07
08

Słuchacze otrzymali od Pana Prezydenta Miasta kalendarze na 2017rok.

09

(Matylda Niewójt;
zdjęcia: Romuald Redlich)


12.12.2016r. uroczyste podziękowanie Jozefowi Pazderskiemu dotychczasowemu Prezesowi UTW WSBiP

01

12 grudnia 2016 r. w UTW WSBiP odbyło się uroczyste, piękne i wzruszające spotkanie, na którym słuchacze UTW WSBiP przepełnieni ogromną wdzięcznością dziękowali Panu Prezesowi Józefowi Pazderskiemu ( obecnie Honorowemu Prezesowi) za "stworzenie" Uniwersytetu dla Seniorów, którego był pomysłodawcą i współzałożycielem. Przez 13 lat kierował UTW z wielkim zaangażowaniem i oddaniem dla dobra wszystkich Seniorów. Pan Prezes "uruchomił" naszą- słuchaczy aktywność, tak, że czujemy się jedną seniorską Rodziną skupioną wokół przyjętych zadań (głównie edukacyjno- integracyjnych), które realizujemy z wielką pasją i radością. Takim mottem, które przyświeca naszej działalności a Pan Prezes nam je przybliżał są słowa Alberta Einsteina - "Tylko życie poświęcone innym jest warte przeżycia". Potrafił zintegrować rzesze seniorów z Ostrowca i Powiatu Ostrowieckiego, tak, że UTW stał się dla seniorów drugim domem a niektórzy nawet mówią , że wielką przygodą życia, tego dojrzałego.

02
03

Chór UTW podziękował Panu Prezesowi „śpiewająco” piosenkami:
„Przy kominku” i „Morze, nasze morze”.

04

Podziękowania i gratulacje dla Pana Prezesa Józefa Pazderskiego kierowali przedstawiciele byłych i obecnych Władz Uczelni - WSBiP, Władze samorządu lokalnego – Miasta i Powiatu Ostrowieckiego , Parlamentarzyści Ziemi Świętokrzyskiej.

05

Z nimi wszystkimi Uniwersytet Trzeciego Wieku pod kierunkiem J. Pazderskiego bardzo dobrze współpracował i doznawał od nich wielkiego wsparcia i pomocy. Wszyscy dziękowali J. Pazderskiemu za trud i zaangażowanie na rzecz całej wspólnoty akademickiej. W imieniu Senatora Jarosława Rusieckiego wręczono Panu Prezesowi - Senackiego Orła jako wyraz pamięci o bardzo dobrej współpracy z UTW.

06

Józef Pazderski zawsze będzie utożsamiany z UTW. W Uniwersytecie Trzeciego Wieku pozostaje obecnie jako HONOROWY PREZES, który na pewno będzie służył pomocą, radą i swoim ogromnym doświadczeniem.

Dziękujemy Panie Prezesie za UTW, dzięki któremu nasze dojrzałe życie jest TAKIE PIĘKNE!!!!.

07

(Irena Podsiadły)
( Zdjęcia: Romuald Redlich)


12.12.2016r Wykład- „ Kobiety w życiu Henryka Sienkiewicza” - mgr Agnieszka Kowalska –Lasek

Z okazji Roku Sienkiewiczowskiego kierownik Pałacyku H. Sienkiewicza w Oblęgorku
Pani Agnieszka Kowalska-Lasek poprowadziła wykład na temat „Kobiety w życiu H. Sienkiewicza.

01

Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku to jedno z najprężniej działających muzeów biograficznych w Polsce. Istniej od 1958 roku. O wyjątkowości Oblęgorka świadczy przede wszystkim historia hojnego daru narodowego, który społeczeństwo polskie, mimo podziałów i trwającej od wieku niewoli, postanowiło ufundować swemu ukochanemu pisarzowi. Dzięki temu Oblęgorek stał się symbolem jedności narodowej. W muzeum zgromadzono wiele pamiątek po pisarzu. Zwiedzającym udostępniono zachowane i odtworzone wnętrza mieszkania H. Sienkiewicza. Udało się je wyposażyć oryginalnymi meblami stanowiącymi własność autora. Niezwykle ciekawy i pokaźny jest zbiór fotografii autora Trylogii i Jego najbliższych. W zbiorach znajdują się rękopisy utworów Noblisty oraz wiele Jego listów. Na wystawie p.t. „Kobiety w życiu Sienkiewicza” w Oblęgorku zaprezentowano sylwetki ośmiu kobiet, które odegrały istotna rolę w życiu Henryka Sienkiewicza. Pięć z sześciu kobiet, które zafascynowały pisarza nosiło imię Maria, trzy z nich zostały jego żonami. Pani kierownik Muzeum w Oblęgorku w sposób niezwykle ciekawy przedstawiła nam sylwetki niektórych kobiet H. Sienkiewicza.

Cztery Marie:

02

Pierwszą mu odebrano.
Pierwsza była delikatna panienka, lat 19 - Maria Keller, zwana Milą. Młodzi byli zaręczeni, szykowano ślub, ale ojciec narzeczonej zmusił córkę do zerwania zaręczyn, co oboje młodych wpędziło w depresję. Maria nigdy nie wyszła za mąż.
Kiedy dowiedziała się, że Sienkiewicz nie żyje, zamówiła za jego duszę wieczystą mszę w Katedrze Warszawskiej, odprawianą do dziś w rocznicę śmierci pisarza, 15 listopada.

03

Druga umarła.
Dopiero 5 lat później Henryk oświadczył się kolejnej kobiecie - Marii Szetkiewiczównej – ale nie od razu został przyjęty. Po kolejnych 2 latach odbył się ich ślub. Przeżyli wspólnie
cztery wspaniałe lata, kochali się do końca, który nastąpił zbyt szybko. Maria zmarła
na gruźlicę. Pozostawiła Henrykowi dwoje dzieci.

04

Trzecia go porzuciła
Po siedmiu latach 46-letni wdowiec wpakował się w aferę sercową, która długo potem
bawiła arystokracje na salonach. Pewna zaradna dama, Helena Wołodkowicz, podsunęła mu swoją młodziutką, 18-letnią przybraną córkę, Marię Romanowską - Marynuszkę. Sienkiewicz początkowo się bronił, twierdząc, że jest za stary na męża młodej dziewczyny, ale w końcu uległ i po roku nastąpił ślub. Małżeństwo przetrwało około 6 tygodni. Żona opuściła męża w trakcie podróży poślubnej.

05

Czwarta go przeżyła.
W wieku 58 lat wreszcie Henrykowi się poszczęściło. Poślubił swą cioteczną siostrzenicę, 42-letnią Marię Babską, którą nazywał Markiem. Ślub odbył się w tajemnicy, tylko w gronie najbliższych. Chyba Henryk zraził się do hucznych fet po ośmieszającej historii z Romanówną. Od przyjaciół otrzymał życzenia takiej treści: "Obyś był taki męski jak ona babska". W 1904 r. związek wreszcie stał się faktem i państwo Sienkiewiczowie przeżyli wspólnie 12 szczęśliwych lat, aż do śmierci pisarza.

Wśród kobiet, pod urokiem których był autor "Trylogii", była też Helena Modrzejewska, pod jej wpływem pisarz w 1876 roku wyjechał do Ameryki. Podróż po Stanach była wielką przygodą w życiu pisarza.. Ten wieczny hipochondryk wyleczył się tam z "nerwów, bólu zębów i kataru". Tym bardziej, że do Ameryki przyjechała także Modrzejewska. Henryk Sienkiewicz czekał na nią, choć podróżowała z dużą grupą znajomych i z mężem.

Słuchaliśmy zafascynowani!!

06

(Irena Podsiadły; zdjęcia Romuald Redlich)


08.12.2016r SPOTKANIE Z "WIESZCZEM PONIDZIA"

01

8 grudnia br. w Galerii Fotografii MCK uczestnicy Seminarium literackiego wzięli udział w spotkaniu autorskim z Adamem Ochwanowskim pt. "Mów do mnie wierszem” połączone z projekcją diaporamy "Ponidzie na ziemi". /wiersze autora czyta Jerzy Trela/, a obejrzeć można pod adresem: <https://vimeo.com/115053384>

02

(Matylda Niewójt: zdjęcia: Romuald Redlich)


7 i 8 grudnia 2016 udział słuchaczy UTW WSBiP w Konferencji
”NA- RADY SENIORALNE” w Michałowicach pod Krakowem

Na zaproszenie Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych „MILA” dwie osoby
z ostrowieckiego UTW WSBiP – Krystyna Borys i Ewa Bałazy wzięły udział w konferencji ogólnopolskiej, na której podsumowano projekt: ”Kurs na rady” 10 gmin Małopolski- uczestników konkursu ASOS-u , finansowanego przez Ministerstwo Rodziny , Pracy i Polityki Społecznej w 2016 roku.

Dwudniowa konferencja odbyła się 7-8 grudnia br. w Michałowicach pod Krakowem. Pierwszego dnia zaprezentowano efekty projektu małopolskiego, potem były zajęcia panelowe na temat rad seniorów i ich roli w społeczeństwie. Następnie na warsztatach dyskutowano o trudnościach w powoływaniu rad seniorów w miastach, dzielnicach miast, gminach wiejskich. Po południu odbył się festiwal artystyczny w Bibliotece Gminnej w Michałowicach.

Następny dzień to czas prezentacji różnorodnej aktywności społecznej i artystycznej seniorów z różnych środowisk wiejskich: KGW, Klubów Seniora oraz przedstawicieli UTW z Końskich, Ostrowca, Krakowa, także Stowarzyszeń np. „Babiniec” Klucze.

Ostrowieckie seniorki podczas Targów aktywności seniorów- zaprezentowały rękodzieło artystyczne: ozdoby bożonarodzeniowe Emilii Sękiewicz, obrazy wyszywane Mirosławy Dudy, biżuterię Leny Szyriajewej i dzieła Alicji Curyło. Krystyna Borys przedstawiła „Album malarstwa, rękodzieła i fotografii UTW” oraz książkę A. Curyło pt: ”Kartki z pozytywną energią”, także prace Sekcji rękodzieła i sztuki użytkowej ostrowieckiego UTW.

Organizatorzy Krzysztof Florys i Barbara Kazior, prezes Fundacji, zadbali o sprawną organizację zajęć panelowych i warsztatowych, prezentacji dorobku artystycznego grup seniorskich, noclegi i wyżywienie uczestników konferencji.

( Krystyna Borys)


07.12.2016r. – Udział słuchaczy UTW WSBiP w Konferencji „Bezpieczny aktywny senior”

7 grudnia 2016 roku nasi przedstawiciele uczestniczyli w konferencji w Kielcach, poświęconej tematyce aktywności społecznej i bezpieczeństwa osób starszych. Konferencja „Bezpieczny i aktywny senior” realizowana była w ramach projektu „Aktywnie, bezpiecznie, społecznie przez złote lata życia” przez Fundację PEStka. Nasze stowarzyszenie UTW reprezentowali: Anna Górska, Mirosława Duda, Marek Szczepański oraz Anna Pytlakowska w podwójnej roli, również jako członek Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów. Uczestnicy zapoznali się z działaniami kieleckiej Policji w kierunku poprawy bezpieczeństwa seniorów, założeniami Wojewódzkiej Karty Seniora, dobrymi praktykami Uniwersytetów III Wieku, wspierającymi seniorów w różnych obszarach życia, założeniami krajowej polityki senioralnej, działalnością Wojewódzkiej Społecznej Rady Seniorów, zagrożeniami nieuczciwej konkurencji wobec konsumentów korzystających z usług telekomunikacyjnych. Wydarzenie to było również doskonałą okazją do zaprezentowania przez naszych uczestników działań ostrowieckiego UTW przy WSBiP z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego w ramach projektu „Bezpieczne Świętokrzyskie”, w latach 2014-2015. Działania te realizowane były między innymi w zakresie profilaktyki uzależnień oraz ochrony zdrowia, bezpieczeństwa dzieci i osób starszych, z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa kulturowego. Istotą działań jest kierowanie ich nie tylko do seniorów UTW ale również do środowiska lokalnego(przedszkola, szkoły, DPS, festyny osiedlowe itp.}. Dla wzmocnienia przedstawionej informacji pokazano uczestnikom konferencji specjalnie przywiezioną statuetkę, którą 30 maja 2016 roku Kapituła Nagrody „KOZIOŁEK”wyróżniła UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU w OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM za zaangażowanie w realizację w/w programu. Prezentacja własnych dokonań była też okazją do poinformowania o uzyskaniu złotego standardu.

01 02
02 02

Anna Pytlakowska


5 .12.2016 Wykład -„Hydraulicy i elektrycy- co potrafi współczesna kardiologia inwazyjna i zabiegowa” - dr Janusz Śledź

Profilaktyka zdrowotna i możliwości medycyny XXI wieku są w cyklu edukacyjnym słuchaczy UTW traktowane priorytetowo.

Wykład dra Janusza Śledzia – kardiologa ELMEDICI ze Skarżyska pt. „Hydraulicy i elektrycy- co potrafi współczesna kardiologia inwazyjna i zabiegowa” w dniu 5.12.2016 roku uświadomił słuchaczom, jak ważnym organem, pełniącym funkcję najdoskonalszej pompy jest serce i jakie warunki muszą być spełnione, by służyło człowiekowi przez całe życie bez zarzutu.

Serce sterowane jest przez dwa niezwykle istotne układy:
1. układ bodźcowo- przewodzący/ tu powstają impulsy elektryczne/
2. węzeł przedsionkowo- komorowy/ centrum kontrolne/

Aby sprawnie działało musi być samo odpowiednio ukrwione, musi mieć siłę do działania.
Muszą też sprawnie działać tętnice wieńcowe, doprowadzające krew do całego serca
/ układ hydrauliczny/, które nie są odporne na czynniki miażdżycowe.
Prelegent z naciskiem uświadomił słuchaczom, jak groźne dla zdrowia i życia są zatory miażdżycowe, powodujące zawały, zatory, arytmie/ migotanie przedsionków/, jak trudne
i skomplikowane są sposoby leczenia tych stanów. A z tego wynika konieczność właściwego aktywnego stylu życia, w tym odpowiedniego ruchu, odżywiania, unikania szkodliwych czynników ryzyka.

Jadwiga Myśliwska


1 grudnia 2016- Udział Słuchaczy UTW z Sekcji Sztuki Użytecznej w warsztatach technicznych z uczniami klas VI PSP Nr7 oraz prezentowanie własnych wyrobów - „małych dzieł sztuki” na kiermaszach bożonarodzeniowych.

Tradycja łączy pokolenia.

01
02

Grudzień to czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Wiąże się z nim wiele zwyczajów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Jednym z nich jest przygotowanie dekoracji na świąteczne drzewko. Każdy chciałby, aby było ono piękne, niezwykłe. Również uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej Nr7 na zajęciach technicznych prowadzonych przez panią Małgorzatę Szymańską , przystąpili do wykonania bombek różnymi technikami. Dwie klasy szóste przez 2 godziny pracowały pod okiem zaproszonych gości ( słuchaczek UTW z Sekcji Sztuki Użytecznej UTW), którymi były panie: Emilia Sękiewicz, Alicja Podczaska, Elena Szyriajewa, Irena Wójcik.

03
04

Na początku zajęć goście zaprezentowali swoje prace, które były inspiracją dla uczniów. Z resztek tkanin, dzianin, koronek i styropianu powstały oryginalne, kolorowe i co najważniejsze własnoręcznie wykonane ozdoby. Podczas lekcji panie służyły radą i pomocą. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i pomysłowością.

5.12.2016 Kiermasz bożonarodzeniowy w Starostwie Ostrowieckim.

05Po raz drugi Słuchaczki z Sekcji Sztuki Użytecznej z UTW WSBiP na zaproszenie Starostwa Ostrowieckiego wzięły udział w kiermaszu stroików bożonarodzeniowych. Alicja Curyło, Emilia Sękiewicz, Elena Szyriajewa zaprezentowały swoje „ małe dzieła sztuki „, były to choinki ekologiczne, bombki, kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i biżuteria. Wszystko wykonane własnoręcznie różnymi technikami. Koleżanka Danuta Szałapska z Sekcji Plastycznej, prezentowała kartki malowane farbami akrylowymi. Naszymi pracami był zainteresowany również Pan Starosta

 

 

06
07

(Emilia Sękiewicz; zdjęcia R.R)


29 i 30 listopada 2016 r. pracownicy naukowi AWF w Warszawie prowadzili badania oceniające sprawność funkcjonalną seniorów UTW WSBiP

01

Pracownicy naukowi z Zakładu Teorii Wychowania Fizycznego i Korektywy Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego w Warszawie w dniach 29 i 30 listopada przeprowadzili badania oceniające sprawność funkcjonalną seniorów UTW WSBiP. Badanie te realizowane były w ramach ogólnopolskiego projektu.

Celem tych badań była ocena zmian inwolucyjnych ( starzenia się, spadku zdolności organizmu)
najważniejszych układów i funkcji organizmu osób starszych z uwzględnieniem warunków społeczno-ekonomicznych jakości życia oraz sprawności fizycznej i aktywności ruchowej w świetle standardów europejskich. Badanie ma charakter nieinwazyjny i obejmuje funkcjonalne pomiary m.in. wagi ciała, wzrostu, obwodu, ciśnienia, określenie tkanki tłuszczowej, gęstości kości, postawy ciała, równowagi ciała, predyspozycji koordynacyjnych i testy sprawności fizycznej.

Uzyskane rezultaty pozwolą na opracowanie założeń projektów aktywnego stylu życia seniorów w kierunku działań profilaktycznych, promujących zdrowie i edukację geriatryczną. Realizacja tych programów przyczyni się do utrzymania dobrostanu zdrowotnego i zwiększania samodzielności oraz satysfakcji z życia
u ludzi starszych.
Słuchacze UTW WSBiP, którzy nie skorzystali z takiego badania będą mieli okazję poddać się badaniu
w lutym 2017r. ( szczegóły będą podane).
                                                                    WZROST                                                                              SPRAWNOŚĆ

02

                                                                                   CIŚNIENIE

03

( Irena Podsiadły, zdjęcia: Romuald Redlich)


24 i 25 listopada 2016r. Udział Słuchaczy UTW WSBiP w Ogólnopolskiej Konferencji
-„EDUKACJA I AKTYWIZACJA OSÓB STARSZYCH – NOWE WYZWANIA” w Krakowie

W dniach 24 – 25 listopada 2016r w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie została zorganizowana ogólnopolska konferencja „EDUKACJA I AKTYWIZACJA OSÓB STARSZYCH – NOWE WYZWANIA” .W konferencji wzięli udział nasi słuchacze UTW WSBiP : Józef Pazderski i Andrzej Bartczak. Konferencja poświecona była edukacji osób starszych i nowym wyzwaniom z nią związanych.

01

24 listopada Zarząd Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW poinformował , że została podjęta uchwała o przyjęciu w poczet członków Federacji dwóch UTW:
1) Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.
2) Stowarzyszenie Jędrzejowski Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jędrzejowie.
25 listopada w konferencji wzięli udział przede wszystkim przedstawiciele świata edukacji – Profesorowie: Tadeusz Aleksander. Kazimierz Wiech, Józef Lipiec, Norbert Pikuła, Zbigniew Szczerbowski, Roman Wadowski, Maria Francuz – którzy od wielu lat współpracują na rzecz osób starszych w środowisku UTW, a także doktorzy: Anna Okońska Walkowicz, Jolanta Perek-Białas, Stojgniew Sitko oraz Roman Biskupski. Poza przedstawicielami kadry naukowo - dydaktycznej znaleźli się przedstawiciele organizacji rządowych i samorządowych a także Gość Specjalny –
Małgorzata Zwiercan (Poseł na Sejm i Przewodnicząca Komisji Polityki Senioralnej).
W wypowiedziach swoich występujący podkreślali rolę liderów UTW, których nazywali
„ lokomotywą”, a „UTW są takie jacy ich liderzy”. Profesor Kazimierz Wiech wspomniał pracę ze studentami trzeciego wieku oraz zaznaczył jak ważne jest kierowanie się sercem oraz szacunkiem w relacjach z nimi w procesie edukacji oraz integracji. Podkreślił znaczenie uważności w życiu codziennym oraz wolności, które są podstawą do tego by być twórczym i działać dla dobra innych.
Poruszane były tematy dotyczące systemu wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania.
Omówiony został dokładnie Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na rok 2017. Omówiono zostały założenia teleopieki w Małopolsce, mówiono o wolontariacie seniorów podając liczne przykłady zaczerpnięte z e swojej działalności oraz formułując wyzwania w tym obszarze. Przybliżono uczestnikom konferencji dobre praktyki promocji zdrowia dla osób starszych.

02

25 listopada wręczono Certyfikaty „Profesjonalny UTW” Wśród UTW, który otrzymał Certyfikat Złoty znalazł się nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim.

03

Ze szczegółami dotyczącymi konferencji będzie się można zapoznać w Ogólnopolskim Biuletynie

Federacji Stowarzyszeń UTW.

Irena Podsiadły


24.11.2016r. wykład - „Zdrowie seniora a prawidłowe odżywianie” - mgr inż. Wojciech Wilk ( technolog żywności, dietetyk)

Hipokrates: - „Twoim lekarstwem powinno być pożywienie”

01

Spotkanie w dniu 24.11.2016r. zorganizowane zostało przez Starostwo Powiatowe w ramach „Spotkań Senioralnych”. Obecny był Starosta Ostrowiecki Zbigniew Duda, który zabierając na wstępie głos podziękował za zaproszenie i wyraził zadowolenie z wysokiej frekwencji słuchaczy na tej konferencji.
Wykładowca Wojciech Wilk przybliżył słuchaczom zagadnienia prawidłowego żywienia i jego wpływu na zdrowie człowieka.

02

Przedstawił dekalog żywienia:
1).Spożywanie rozmaitych produktów ( zapewnienie urozmaiconego żywienia);
2) spożywanie ciemnego pieczywa ( dużo błonnika , który jest ważnym składnikiem żywienia);
3) spożywanie 2 szklanki dziennie napojów fermentowanych;
4) pić co najmniej 2 l płynów dziennie w tym soków warzywnych i wody mineralnej;
5). Zwiększyć spożycie tłuszczów roślinnych ( oleju)
6) mięso zastępować tłustymi rybami morskimi i chudym drobiem;
7) spożywać dużo warzyw i owoców ( w proporcji 3:1);
8) nie pić alkoholu
9) unikać słodyczy
10), spożycie soli ograniczyć do minimum
Czynniki wpływające na zdrowie można ująć jako: Ux6;
1) urozmaicone produkty; 2) umiarkowanie ( ilościowe) 3) uregulowanie ( o tej samej porze)
4) uprawianie sportów i ćwiczeń fizycznych; 5) unikanie ( nadmiaru kalorii, alkoholu i stresu)
6) uśmiechanie się ( częste i szczere).

Żywienie to czynnik, który pozostaje całkowicie pod naszą kontrolą. My decydujemy co jemy!
ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA + AKTYWNOŚĆ = Z D R O W I E

Ważnym elementem dla funkcjonowania organizmu człowieka są Probiotyki – żywe bakteryjne dodatki do żywności. Znajdują się w napojach fermentowanych ( m.in. jogurty, kefiry).

0304
05

Na zakończenie prelegent odpowiadał na pytania słuchaczy związane z tematyką wykładu.
Również obecny na wykładzie Starosta Ostrowiecki odpowiadał na pytania słuchaczy m.in. dotyczące sytuacji Ostrowieckiego Szpitala.

(Irena Podsiadły; zdjęcia: Romuald Redlich)


23.11.2016 r. Zespół Taneczny „UTeWianki” z UTW WSBiP wziął udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca UTW w Skarżysku- Kamiennej.

Zespół Taneczny „UTeWianki” na II Ogólnopolskim Festiwalu Tańca w Skarżysku - Kam w dn. 23.11.2016r. „wytańczył”
Nagrodę publiczności – dla najsympatyczniejszego Zespołu UTW.

01

Zaprezentowaliśmy dwa układy taneczne”
1) wiązankę tańców ludowych ( polonez świętokrzyski, polka, trojak, oberek); 2) układ taneczny to taniec radości do utworu Ireny Jarockiej „Motylem jestem”

02

Taniec zajmuje w kulturze niezwykle ważne miejsce. Jest rezultatem i wyrazem radości. Przez taniec wyzwalamy swoje emocje, ćwiczymy naszą pamięć, dobrze on wpływa na nasze zdrowie, kształtuje naszą psychikę, uczy determinacji, wytrzymałości , daje nam pewność siebie ale i uczy pokory.

O tych zaletach tańca, o jego znaczeniu przekonaliśmy się my członkowie Zespołu Tanecznego „UTeWianki" z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Nasz Zespół istnieje już 8 lat. Opiekunem (prowadzącą) jest Ewa Bałazy – słuchaczka UTW. W repertuarze naszego zespołu mamy różne tańce ale poważne miejsce zajmują tańce ludowe ( polonez świętokrzyski, trojak, oberek, polka, suita świętokrzyska, kujawiak, Gaik). Poprzez te tańce chcemy podtrzymywać tradycje, przekazywać wzory kultury ludowej, w tym tradycje regionu świętokrzyskiego- naszej pięknej Ziemi Świętokrzyskiej. Mottem w tym naszym działaniu są słowa K. I Gałczyńskiego:

„ Nie jesteśmy, by spożywać urok świata ale po to by go tworzyć i przetaczać przez czasy jak skałę złotą”.
Tymi naszymi tańcami chcemy pokazać piękno dojrzałego życia ( na etapie którego obecnie jesteśmy) – bo późna dorosłość to czas pomyślny, chcemy wyrażać naszą radość i dzielić się tą radością z innymi ludźmi. Bo jak ktoś powiedział „Nie bójmy się jesieni wszak ona złota jest, Nie bójmy się jesieni może być urok w niej. I ten urok my dostrzegamy. Chcemy pięknie przeżywać swoje dojrzałe życie , które powinno być pogodne . „Nie chcemy być winem kwaśnym ale chcemy być winem dojrzałym”.

Atmosfera była świetna, jak zwykle tam, gdzie spotykają się seniorzy. W festiwalu wzięły udział zespoły z całego kraju. Była to znakomita okazja do integracji. Po konkursie tańca ocenianym przez jury cała „brać taneczna” wzięła udział w korowodzie tanecznym w sali widowiskowej MCK, aż „miejsca było mało „.

03
04

(Irena Podsiadły)
(Zdjęcia Romuald Redlich)


21.11.2016 r. przyznanie certyfikatu „PROFESJONALNY UTW - CERTYFIKAT ZŁOTY” dla UTW WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim

01

Dzień 21 listopada 2016r. dla UTW WSBiP był dniem radości i dumy. W tym dniu Komisja Certyfikująca Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń UTW w Nowym Sączu po przeprowadzeniu postępowania certyfikacyjnego przyznała certyfikat „Profesjonalny UTW – Certyfikat Złoty” dla Stowarzyszenia Uniwersytet Trzeciego Wieku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Do spełnienia „Standardów działania UTW w Polsce” przygotowywaliśmy się przez cały rok, od chwili zgłoszenia nas do standaryzacji w listopadzie 2015 r. przez ówczesną wiceprezes naszego UTW Matyldę Niewójt
i zaakceptowanie tej inicjatywy przez prezesa Józefa Pazderkiego. Droga nie była łatwa , bo wymagania tej standaryzacji są bardzo wysokie, tym bardziej, że sięgnęliśmy od razu po „złoto”. Ale dzięki wielkiej mobilizacji i ogromnej pracy nas wszystkich tj.: Zarządu, Komisji Rewizyjnej, Samorządu Słuchaczy i podmiotów nas wspierających i stwarzających warunki dla naszej działalności tj.: Uczelni - WSBiP, Prezydenta Miasta Ostrowca, Starostwa Ostrowieckiego , Dyrektorów i Nauczycieli Szkół ponadgimanzjalnych udało nam się ten nasz ogromny wysiłek „przekuć” w złoto i otrzymać miano „Profesjonalnego UTW” . Działania UTW WSBiP zawsze były profesjonalne i na wysokim poziomie ale poddając się standaryzacji musieliśmy to udokumentować, tworząc, gromadząc odpowiednie dowody naszej działalność, które stanowiły podstawę oceny przez Komisję Certyfikującą. Przyznam się, że osobiście miałam chwile zwątpienia a nawet buntu mówiąc „ nie damy rady, ja już nie mam na to siły” ale po słowach Pani Prezes, że nie możemy w połowie drogi się poddawać, próbujmy do końca, kontynuowaliśmy ten wysiłek, który przyniósł nam teraz tak wielką satysfakcję, tym większą, że do tego odznaczenia droga nie była łatwa , wymagała ogromnej pracy.

Hugo Kołłątaj – 1810 r.

02

Pamiątkowy Grawerton dla UTW WSBiP odebrali: Józef Pazderski (Honorowy Prezes UTW) i Andrzej Bartczak (Skarbnik UTW WSBiP) w dniu 25.11.2016 na Konferencji – „Edukacja i Aktywizacja Osób Starszych – Nowe wyzwania” w Krakowie.

03

(Irena Podsiadły)


18.11.2016r. Spotkanie słuchaczy UTW WSBiP z mieszkańcami DPS Os. Słoneczne z okazji Dnia Seniora

01

18 listopada uczestniczyliśmy w uroczystym spotkaniu z okazji Dnia Seniora w DPS /ul. Iłżecka/. Pensjonariusze przedstawili wspaniały program. Był śpiew, scenki teatralne. My ( Zespół Teatralny i Chór) wystąpiliśmy ze sztuką "Matka", a potem wspólnie śpiewaliśmy znane i popularne piosenki. To było nasze kolejne spotkanie z seniorami DPS.

02

( Mirka Duda) /zdjęcia RR/


17 i 18 listopada 2016r. – Udział słuchaczy UTW WSBiP w konferencji naukowej „Obrona terytorialna i jej rola we współczesnych systemach bezpieczeństwa"

W dniach 17 i 18 listopada 2016 r. w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości odbywała się międzynarodowa konferencja naukowa "Obrona terytorialna i jej rola we współczesnych systemach bezpieczeństwa" pod Honorowym Patronatem Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha.
Przewodniczącym Komitetu Naukowego był dr hab. Romuald Szeremietiew, a Komitetu Organizacyjnego - gen. dyw. Andrzej Pietrzyk.

17 listopada odbyły się dwa panele:

1. Obrona Terytorialna w Polsce - tradycje, koncepcje, realizacja
2.Przwemysł zbrojeniowy i Obrona Terytorialna
Paneliści to wybitni znawcy tematu, pracownicy naukowi takich uczelni, jak: Akademia Sztuki Wojennej, Wyższa Szkoła Policyjna w Szczytnie, Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie, Wszechnica Polska w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Uniwersytety z Litwy i Słowacji.
Dużym zainteresowaniem uczestników konferencji cieszyły się prezentacje i wystawy przygotowane przez MESKO S.A. ,DEZAMET S.A .,RADMOR S.A i inne firmy.

18 listopada wykłady dotyczyły takich zagadnień, jak:

1.Uwarunkowania koncepcji Obrony Terytorialnej w Polsce
2.Historia i współczesność Obrony Terytorialnej na świecie
3.Obrona Terytorialna w realiach wojny hybrydowej

Omawiali je naukowcy z Gruzji, Ukrainy, Węgier a także z Uniwersytetu Ekonomicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W konferencji wzięli udział także słuchacze UTW zaproszeni przez współorganizatora dr Pawła Gotowieckiego, pracownika naukowego WSBiP.

(Matylda Niewójt)


14.11.2016 Wykład – „Jak czytać myśli i emocje drugiego człowieka- komunikacja niewerbalna” - dr Aneta Pierścińska –Maruszewska dyr. CKU w Ostrowcu Świętokrzyskim.

01

Pani dr w swoim wykładzie w sposób ciekawy przedstawiła sekrety mowy ciała czyli komunikacji niewerbalnej. Jest to zagadnienie niezwykle istotne i ma ogromne znaczenie na komunikowanie się .
Nasza mimika, kształt oczu, dłoni informują nas o naszych intencjach, emocjach, nastrojach.
Komunikacja niewerbalna jest barometrem prawdy. Przekazem informacji jest głos, język i właśnie mowa ciała ( ma największy udział w strukturze przekazywania informacji.

02

Wiele informacji o człowieku daje kształt twarzy i głowy. I tak:
- człowiek- drzewo- twarz prostokątna, pociągła (świadczy o wielkiej sile i mocy charakteru)
- człowiek ogień – twarz trójkątna
- człowiek ziemia - twarz okrągła, ku dołowi przechodząca w kształt trapezu
- człowiek żelazo - twarz kwadratowa.

Można wyróżnić 3 strefy twarzy odpowiedzialne za:
- intelekt : czoło, brwi- za emocje : policzki, nos, usta
- za witalność : broda, usta

03

Oczy są zwierciadłem duszy, ich kształt, wielkość źrenic dostarczają najwięcej komunikatów.
Niektóre gesty, nasza postawa świadczą o nastrojach: wykonywanie szeregu gestów świadczy o znużeniu, wieża z palców świadczy o wykazaniu naszej wyższości. Inne o barierach i blokadach człowieka

Słuchaczom bardzo podobał się wykład, wysłuchali go z wielkim zainteresowaniem i skupieniem. Zaprosili Panią dr na kolejne spotkanie o tak ważnych i bardzo ciekawych zagadnieniach.

04

( Irena Podsiadły)
(Zdjęcia: Romuald Redlich)


11.11.2016r. Uroczystości związane z rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę

01

7 listopada 2016r. w Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyło się uroczyste spotkanie poświęcone rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Uroczystość rozpoczął Chór UTW pod dyrekcją Alicji i Waldemara Sołtysów śpiewem pieśni patriotycznych m.in. „Miejcie nadzieję”, „Ludzie, ludzie..” „Ech dziewczyno (Maki)” wprowadzając nas w podniosły nastrój. Niepodległość jest najwyższą, wspólną wartością, ponad podziałami.

02

W drugiej części spotkania dr Paweł Gotowiecki - WSBiP wygłosił wykład na temat:
„Między państwem prawa a krajem wolności. Dylematy Polski Niepodległej”
Po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość ale droga do niepodległej Polski była długa i trudna. Pan dr P. Gotowiecki zwrócił uwagę na sytuację tworzenia się państwowości polskiej. Na progu narodzin Polski było wiele sporów, dylematów. Były pytania - Czy ma być to Polska wolności, czy Polska prawa. Było wiele nurtów rywalizujących ze sobą i mających wpływ na powstanie państwa polskiego. W 1937 roku Sejm uznał, że Święto Niepodległości obchodzone będzie 11 listopada jako rocznica odzyskania przez naród polski niepodległego bytu i jako dzień po wsze czasy związany z wielkim imieniem J. Piłsudskiego - zwycięskiego wodza narodu w walkach o wolność ojczyzny.

Część III spotkania to wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych znanych i lubianych:
„Legiony”, „Wojenko, wojenko”, „Ułani, ułani”, „Rozkwitały pąki..” i inne.

03
04
05
06

Dyrekcja, mieszkańcy oraz pracownicy Domu Pomocy Społecznej w Ostrowcu Świętokrzyskim przy ul. Grabowieckiej zaprosili członków Zarządu UTW WSBiP na uroczystą akademię z okazji Święta Niepodległości, która odbyła się 9 listopada 2016 r. w świetlicy terapii zajęciowej.
,Bardzo ciekawy, bogaty w akcenty patriotyczne program - wiersze, piosenki, fragmenty filmów, został niezwykle ciepło przyjęty przez zebranych.

Słowa szczególnego uznania należą się wykonawcom-- pensjonariuszom oraz osobom, które akademię przygotowały.
Ciekawym elementem uroczystości był występ uczniów klasy mundurowej ZDZ-u w strojach, jakie nosili ułani . Młodzież pokazała także musztrę wojskową.
Zaproszenie członków UTW jest potwierdzeniem dobrej współpracy Domu Opieki Społecznej z ostrowieckim uniwersytetem.

11 listopada Zespół taneczny „UTeWianki” wziął udział w uroczystości patriotycznej w Gminnym Ośrodku Kultury w Sienne na zaproszenie zaprzyjaźnionego Chóru „Graziozo”.

07
08
09

Wykonał taniec ludowy – Kujawiak oraz taniec radości ( odpowiedni do tego święta) Motylem jestem..

W części artystycznej wzięli udział Gospodarze: - dzieci i młodzież ze szkół w Siennie, Chóry z Sienna prezentując wiersze i pieśni związane z odzyskaniem niepodległości.
Na zakończenie było wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.

(Matylda Niewójt; Irena Podsiadły)
( zdjęcia Romuald Redlich)


10.11..2016 Sesja naukowa pt „Sienkiewicz na filmowo – co zdecydowało, że kino pokochało H. Sienkiewicza?”

10 listopada br. grupa słuchaczy wzięła udział w sesji naukowej pt. "Sienkiewicz na filmowo - co zadecydowało, że kino pokochało H. Sienkiewicza?" zorganizowanej w ramach ogólnopolskich obchodów Roku Henryka Sienkiewicza przez Dyrekcję PSP nr7 i PG nr3 w Ostrowcu Świętokrzyskim pod patronatem honorowym Rektor WSBiP
dr Izabeli Zaborowskiej.
Interesujący wykład mgr Wojciecha Szymańskiego wzbudził duże zainteresowanie słuchaczy .Prelegent uzasadniał, dlaczego reżyserzy byli zainteresowani twórczością Noblisty i przekładali ją na dzieła filmowe. Przedstawił także historię przenoszenia na ekran poszczególnych dzieł Sienkiewicza.
Najbardziej poczytną książką autora, znaną w 45 krajach, jest powieść "Krzyżacy", film na jej podstawie obejrzało 32 mln. widzów.
Utwory Sienkiewicza przenoszono na ekran aż 37 razy. Pierwsza filmowa projekcja odbyła się w 1913r.
Konferencję rozpoczęli uczniowie piosenką "Ouo vadis domine", a zakończyli
"Dumką na dwa serca".

Podsumowanie obchodów Roku Henryka Sienkiewicza odbędzie się 17 listopada br. o godz.10.00 w kinie "Etiuda".

Organizatorzy serdecznie zapraszają słuchaczy UTW.

(Matylda Niewójt)


10.11.2016r Wycieczka Słuchaczy UTW WSBiP do Radomia

01

Kolejny wyjazd edukacyjny słuchaczy UTW tym razem do Radomia 10 listopada 2016r/czwartek/
W programie dwie wystawy w muzeum: malarstwo Jacka Malczewskiego i otwarta 4 listopada 2016r Oswoić nieuniknione, przybliżyć niezwykłe. Obrzędowość i ceremoniał pogrzebowy na przestrzeni dziejów i kultur.
Po wystawie malarstwa Jacka Malczewskiego, artysty urodzonego i związanego z Radomiem , oprowadzał pracownik muzeum, który ciekawie i w stylu gawędziarskim przybliżył sylwetkę, nie wszystkim znanego malarza- symbolisty. Opowiedział o jego rodzinie i dwóch miłościach/ poza żoną/, które mu pozowały do obrazów . W salach wystawowych muzeum zgromadzono portrety i pejzaże Malczewskiego.
Syn malarza , Rafał również był malarzem, ale mieszkał poza krajem.
Dla większości z nas było dużym zaskoczeniem, że tak blisko nas, w Radomiu znalazła się ekspozycja tego wybitnego i znanego artysty.
Druga wystawa była , zgodnie z tytułem, zupełnie odmienna, ale bardzo interesująca, skłaniająca do refleksji.

02
03

Tak się złożyło, że 5 listopada sekcja literacka podjęła temat dance macabre tańca śmierci w literaturze i sztuce.

Panie Matylda Niewójt i Jadwiga Myśliwska przygotowały teksty literackie, a Krystyna Krzemińska prezentację multimedialną z dziedziny sztuki. Wystawa była więc doskonałym uzupełnieniem.
Ukazywała temat śmierci od prehistorii aż do czasów współczesnych. Poszczególne elementy były opatrzone tekstami Herodota, Homera, Dantego, Piekło, Morsztyna, Naborowskiego, Sępa- Szarzyńskiego, ballad romantyzmu i Młodej Polski.

04

Jak czytamy w folderze wystawy Ekspozycja adresowana szczególnie do młodego widza, oswaja w jego świadomości nieuchronny proces przemijania i odchodzenia.
Ukazane też były obyczaje pogrzebowe w innych kulturach, w których temat śmierci był istotny, ważny i różnorodnie celebrowany-pod tym względem wystawa miała charakter edukacyjny. Pełen wrażeń dzień zakończył spektakl Kabaret w Teatrze Powszechnym.
Podziękowania należą się pani Henryce Rycombel i jej zespołowi.

Zdjęcia Wiesław Wójcik, tekst- K. Krzemińska


09.11.2016r. Udział słuchaczy UTW WSBiP w spacerze po Ostrowcu Świętokrzyskim p.t. „Wokół dzielnicy żydowskiej

Grupa słuchaczy wzięła udział w wyciecze pieszej ( spacerze) po Ostrowcu Świętokrzyskim
pn. „Wokół Dzielnicy żydowskiej „ , która prowadziła śladami ostrowieckich Żydów. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Centrum Kształcenia Zawodowego Ustawicznego ( dawna szkoła tzw. „samochodówka), w ramach realizowanego projektu edukacyjnego Fundacji Forum Dialogu.

01

Ohel - żydowski grobowiec na grobach cadyków w kształcie domu z drzwiami , dwuspadowym dachem,
na Kirkucie w Ostrowcu były takie 2.
Bank Pfefera – obecny budynek na ul. 3 Maja (Pow. Komenda Policji). Powstał po XIX wieku, styl elektyczny.
Dom Heinego – już nie istnieje, wyburzony w 2014 r. , ul. Iłżecka 45, powstał w 1913 r.
Ludwik Wacholder – dentysta, działacz społeczny, inicjator zasadzenia kasztanów przy Alei, zamordowany w 1942r.

Celem tego przedsięwzięcia było poznanie miejsc związanych z żydowską przeszłością Ostrowca Św..
Przecież to nasza wspólna przeszłość!.

(Irena Podsiadły)


9.11.2016r. Zajęcia w Sekcji „Dodać życia do lat”.

01

19.10.2016r w UTW WSBiP po rocznej przerwie znów ruszyła Sekcja „Dodać życia do lat”.
Udział wzięło 14 osób, to bardzo dobra grupa do prowadzenia zajęć z różnych form aktywności wśród osób starszych. Metodyka zajęć dotycząca treningu umysłu i nie tylko oparta jest na literaturze wspieranej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz MKiS a także własnych doświadczeniach i umiejętnościach prowadzącej zajęcia –

Ireny Stasińskiej.

09.11. 2016r. były ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona, które uaktywniają obie półkule mózgowe.

02

Taniec na siedząco dla seniorów to rodzaj gimnastyki przy muzyce          Pozycja Cooka to świetny relaks.

03

(I. Stasińska)
Rysowanie leniwej ósemki, która pozwala lepiej poznać samych siebie


08.11.2016 r. „Czarowniczki - przewodniczki świętokrzyskie „ w Domu Pomocy Społecznej na Os. Słonecznym. TVP3 –Kielce w UTW WSBiP.

01

Zespół Teatralny UTW WSBiP kolejny już raz gościł u Przyjaciół – mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Tym razem ze spektaklem „Czarowniczki – przewodniczki świętokrzyskie”.
To przygotowane przez nas przedstawienie ma już 4 lata ale cieszy się wielkim powodzeniem wśród widzów. Opowiada w sposób ciekawy , zabawny o bogactwie i pięknie naszej Ziemi Świętokrzyskiej.
Przypomniane zostały w nim m.in. : legenda o królewiczu Emeryku, który pozostawił Relikwie drzewa Krzyża świętego na łysej Gorze; dymarki, w Nowej Słupi , w których przed 2000 lat wytapiano żelazo; również kopalnia krzemienia na Krzemionkach , gdzie wydobywano krzemień pasiasty nazywany kamieniem optymizmu. Czarowniczki- biznesmenki prowadzące biuro turystyczne zachęcały do zwiedzania Ziemi Świętokrzyskiej.

02
03

Przedstawienie to nagrywała Telewizja Regionalna – Kielce, która przygotowuje program „Senioriada” poświęcony Seniorom i pracy Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

04

Dziennikarzy interesowała nasza praca w wolontariacie m.in. w zespołach artystycznych. Padło pytanie ( często zadawane) „dlaczego tym się zajmujemy, co nam to daje”. My nieustannie odpowiadamy: radość i to, że możemy się dzielić tą radością z innymi ( dziećmi, młodzieżą, seniorami). My seniorzy wiele uczymy się od młodego pokolenia ale sami też chcemy się podzielić z innymi swoim doświadczeniem, „mądrością życiową” i właśnie radością. Były również pytania dotyczące strony finansowej tej naszej działalności. Stwierdziliśmy w odpowiedzi na to pytanie, że bardzo często się zdarza, że oprócz pracy wkładanej w przygotowanie, prezentowanie naszych przedstawień dokładamy również nasze środki pieniężne ( z niewielkich przecież naszych emerytur) na kostiumy, rekwizyty, przejazdy, bo UTW dysponuje niewielkimi funduszami (główne z czesnego) a o sponsorów jest trudno.
Telewizja Regionalna gościła również w siedzibie UTW w WSBiP. Nagrywała zajęcia w Sekcji Sztuki Użytkowej
oraz pracę Zarządu UTW WSBiP, który również pracuje na zasadzie wolontariatu wykonując wszystkie prace związane z kierowaniem , organizowaniem zajęć, z prowadzeniem dokumentacji i sekretariatu Uniwersytetu dla Seniorów.

( Irena Podsiadły)
(zdjęcia: R. Redlich)


06.11.2016r Wystawa pn „Ludzie Niezwykli dla Ostrowca Świętokrzyskiego” w rysunkach Tadeusza Kurka w Galerii Fotografii.

01

Znaczącym wydarzeniem kulturalnym w mieście była wystawa w Galerii Fotografii, której wernisaż tłumnie zgromadził zainteresowaną publiczność, w tym również przedstawicieli Zarządu i Słuchaczy UTW WSBiP.

6.11.2016r. Tadeusz Kurek, artysta o szerokich możliwościach twórczych, zaprezentował cykl portretów wykonanych rysunkiem pn „Ludzie niezwykli dla Ostrowca Świętokrzyskiego”, któremu towarzyszyło wydanie Albumu pod tym samym tytułem.

Ta cenna inicjatywa artystyczna została zrealizowana w ramach projektu z budżetu obywatelskiego miasta Ostrowca Świętokrzyskiego Jest potwierdzeniem wysokiej klasy artyzmu i pogłębionej łączności twórczej z rodzimym środowiskiem, przejawem reagowania na zapotrzebowanie społeczne na odbiór sztuki.

Serdecznie gratulujemy Artyście z nadzieją na kolejne zapowiadane wydarzenia związane z 60-leciem pracy twórczej.

Zarząd i Słuchacze UTW WSBiP


21.10.2016 r. Powakacyjne przedstawienia Zespołu Teatralnego u Przyjaciół.

Po przerwie wakacyjnej Zespół Teatralny UTW wystąpił z przedstawieniem bajki „Śpiąca królewna” w Przedszkolu Nr 1 u Sióstr Rodziny Maryi (10.10.2016) i w Szkole Podstawowej nr 3 im. Bolesława Chrobrego
( 21.10.2016). Bajka się bardzo dzieciom podobała, przyniosła im wiele miłych wrażeń i radości, o czym świadczyły ich emocje i żywa reakcja po przedstawieniu. A i my, jak zawsze cieszyliśmy się razem z dziećmi, że mogliśmy się z nimi podzielić tą radością i że ta nasza praca w wolontariacie jest w taki sposób widziana i doceniana przez młode pokolenie, a więc jest potrzebna. Bo przecież pragniemy przekazać im pewne wartości, podzielić się naszym doświadczeniem i mądrością człowieka dojrzałego.

01
02

A jeszcze taka ciekawostka , a może szczęśliwy przypadek? Otóż Szkoła Nr 3 nosi imię Bolesława Chrobrego
i rycerz z bajki, który obudził śpiącą królewnę miał prawdziwy miecz i diadem pożyczony od Króla Chrobrego
( postać stojąca w hallu szkoły) i właśnie tym mieczem torował sobie drogę do królewny aby ją obudzić ze snu ( sto lat spała!!!).

03

W Domu Pomocy Społecznej (ul. Grabowiecka) został wystawiony spektakl „Matka” J. Szaniawskiego, który mieszkańcy DPS obejrzeli z wielkim zainteresowaniem. Ten refleksyjny spektakl bardzo się widzom podobał o czym świadczyły gromkie brawa.

Po spektaklu było wspólne śpiewanie piosenek biesiadnych, ludowych, sławiących piękno naszych Gór Świętokrzyskich. Czas upłynął w miłej, serdecznej, przyjacielskiej atmosferze a mieszkańcy DPS dziękując nam zaprosili nas na następne spotkanie, na które jak oznajmili będą czekać z wielką niecierpliwością.

DO ZOBACZENIA!!!

(Irena Podsiadły)


20.10.2016 Zajęcia w sekcji „Z Przyrodą na TY”

Słuchacze w ramach zajęć Sekcji ”Z przyrodą na Ty” wybrali się na jesienny spacer.
Wycieczka była piękna , spacerowali wśród drzew ubranych w różnorodne , kolorowe liście. Ta złota jesień przypomina nam o naszym trzecim wieku, w którym jesteśmy.

„ Nie bójmy się jesieni – wszak ona złota jest. Nie bójmy się jesieni – może być urok w niej.”
I rzeczywiście jest.!!!!!!!

01

Spacerując, miło nam było zobaczyć różne gatunki ptaków, takich co pozostają na zimę i również tych co przylatują do nas na zimę . Pan Andrzej nam wszystko dokładnie opowiadał i robił piękne zdjęcia. Ta nasza wycieczka była już drugą wycieczką w tym roku. Pierwszą odbyliśmy do Parku Miejskiego w ramach udziału w ogólnopolskim liczeniu ptaków, których w naszym parku
jest bardzo dużo.

02
03
04

(Anna Słowik, Irena Podsiadły
Zdjęcia: Andrzej Bartczak)


17.10. 2016r. Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia UTW WSBiP

01

17 października 2016r. odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia UTW WSBiP.
Zebranie prowadził przewodniczący WZC Andrzej Bartczak.

02

Podczas WZC został zatwierdzony Regulamin Walnego Zebrania Członków. W dalszej kolejności Zebrania
Prezes Józef Pazderski przedstawił sprawozdanie merytoryczne z działalności UTW WSBiP za rok akademicki 2015/2016, które następnie zostało zatwierdzone.
Przedstawione informacje z tego sprawozdania potwierdzały realizację ambitnego planu działania Uniwersytetu dla Seniorów. Miniony rok akademicki był wyjątkowo pracowity, przyczynił się do dalszego rozwoju Uniwersytetu , kontynuował w pracy edukacyjnej akademicki model w ścisłym związku z WSBiP i innymi uczelniami w kraju.

UTW WSBiP wyraźnie przyczynił się do ożywienia pracy seniorów w mieście i powiecie propagując system wartości i etosu seniorów, czym zdobył sobie uznanie w społeczności lokalnej.
W roku akademickim przeprowadzono 26 wykładów plenarnych, trzy seminaria: Kulturoznawstwo, Literackie, Historyczne przepracowały 108 godz. Działało 11 grup lektoratów języków obcych (256 godz.), było 15 zespołów : artystycznych, sekcji, warsztatów komputerowych, zespołów ruchowych, które w sumie przepracowały 681 godz.
Z wyjazdów (wycieczek ) edukacyjnych i spotkań integracyjnych skorzystało 627 słuchaczy.

Informację finansową za rok akademicki 2015/2016 dotyczącą źródeł przychodów i wydatków UTW WSBiP złożyła księgowa Agnieszka Winiarczyk, informacja została potwierdzona przez Komisję Rewizyjną ( protokołem).

03

Na wniosek Zarządu UTW WSBiP przyznano tytuł: HONOROWY PREZES UTW WSBiP - Józefowi Pazderskiemu dotychczasowemu Prezesowi , który był jednym z założycieli naszego Uniwersytetu i przez 13 lat pełnił funkcje prezesa pracując z wielkim zaangażowaniem na rzecz Seniorów.
Serdecznie Mu za to dziękujemy! Mamy nadzieję, że nadal będzie nas wspierał, służył pomocą swoim doświadczeniem.

04

Z uwagi na rezygnację Józefa Pazderskiego z funkcji prezesa na to stanowisko została wybrana dotychczasowa wiceprezes Matylda Niewójt, która zgodziła się do końca kadencji tego Zarządu ( tj do 27.10.2017r) pełnić tę rolę. Dziękujemy Jej za to, że podjęła się tego trudu, bo to naprawdę jest wielka praca , wykonywana w wolontariacie. My słuchacze będziemy wspierać i pomagać, bo przecież to jest Nasz Uniwersytet, w którym realizujemy swoje pasje i marzenia i zmierzamy ku temu, żeby lepiej pojąć sens życia i zdobyć mądrość serca. A więc zabieramy się do pracy w nowym roku akademickim 2016/2017 bo : - „Późna dorosłość to czas pomyślny”.

(Irena Podsiadły, zdjęcia Romuald Redlich)


15.10.2016r. Słuchacze UTW w Warszawie - wyjazd edukacyjny

01

Program obejmował zwiedzanie Muzeum Katyńskiego - miejsca pamięci o oficerach, policjantach i funkcjonariuszach innych służb mundurowych oraz przedstawicielach polskiej inteligencji zamordowanych wiosną 1940 r. przez NKWD. W muzeum zgromadzono niemal wszystkie przedmioty wydobyte podczas badań ekshumacyjnych prowadzonych w miejscach dołów śmierci w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Tę niezwykłą ekspozycję zwiedzaliśmy z Panią przewodnik Karoliną Kosiak, która z wielkim znawstwem tematu i w sposób emocjonalny opowiedziała o tej wielkiej, dramatycznej historii, ilustrując ją niezwykle cennymi zbiorami muzealnymi - pamiątkami po bohaterach : 30 tysięcy relikwii, kilkanaście tysięcy dokumentów i zdjęć przekazanych przez Rodziny.

02

Muzeum Katyńskie stanowi międzypokoleniowy pomost łączący świadków zbrodni katyńskiej z młodym pokoleniem, umożliwia zetknięcie się z tragiczną historią, ale też z ponadczasowymi wartościami patriotycznymi.

03

Drugim punktem programu był spektakl ''Przyjazne dusze" ,który słuchacze obejrzeli w teatrze '' Kwadrat''. Bardzo ciekawa fabuła w tradycyjnej teatralnej scenerii ,a przede wszystkim wyjątkowa okazja, by zobaczyć na scenie legendę polskiego aktorstwa - Wojciecha Pokorę, któremu partnerują takie gwiazdy, jak: Ewa Wencel, Lucyna Malec , Grzegorz Wons czy Andrzej Nejman.

04

Ten kolejny wyjazd edukacyjny, wzbogacający i poszerzający wiedzę ,pogłębiający wrażliwość i doznania estetyczne, zorganizowała Henryka Rycombel.

(Matylda Niewójt)
Zdjęcia: Andrzej Bartczak)


11.10.2016r. Udział słuchaczy UTW w warsztatach ratownictwa medycznego.

01

Organizatorem warsztatów ratownictwa medycznego pod nazwą „Bezpieczny Senior” była Biblioteka Pedagogiczna w Ostrowcu Świętokrzyskim. Zajęcia skierowane były do słuchaczy

UTW WSBiP a finansowane były z dotacji Urzędu Miasta .Zajęcia prowadzili: instruktor pierwszej pomocy i funkcjonariusz Straży Miejskiej, którzy przekazali uczestnikom informacje dotyczące zachowania się w sytuacjach zagrażających życiu.

02
03

( Irena Podsiadły, FB)


11.10.2016 Udział słuchaczy UTW WSBiP w inauguracji roku akademickiego w zaprzyjaźnionych Uniwersytetach w Lipsku i Opatowie

U Przyjaciół w Lipsku

11 października Uniwersytet Trzeciego Wieku Powiatu Lipskiego zainaugurował swój drugi rok akademicki.
W Lipskim Centrum Kultury obok licznego grona studentów UTW w uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, wśród których znalazła się delegacja ostrowieckiego UTW - prezes Józef Pazderski i wiceprezes Matylda Niewójt.
List gratulacyjny z okazji nowego roku akademickiego 2016/2017 przesłała na ręce prezes Ireny Kościeleckiej - Bajkowskiej Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

Najważniejszymi momentami uroczystości były: ślubowanie studentów nowo przyjętych, Gaudeamus Igitur oraz wykład inauguracyjny - "Trzeci wiek a aktywność społeczna", który wygłosiła rektor Europejskiej Uczelni Humanistyczno - Technicznej w Radomiu dr Maria Pierzchalska.
Imprezą towarzyszącą był wernisaż wystawy malarstwa Danuty Szałapskiej - słuchaczki UTW WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim, która w swoim dorobku artystycznym ma wystawę indywidualną pt. "Sztuka życia to cieszyć się małym szczęściem " oraz udział w licznych wystawach zbiorowych i okazjonalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim, Opatowie, Warszawie i w Kielcach. Fascynuje ją malarstwo farbą olejną. Maluje kwiaty, pejzaże i abstrakcje. Jest osobą o ogromnej wrażliwości artystycznej. Obrazy jej wywołują głębokie doznania i przeżycia estetyczne, poruszają wyobraźnię głębiej i intensywniej, emocjonalnie.

„Uchwycić nie przemijające w tym co przemija” ( Vincent van Gogh)

01

Malarkę ucieszyła obecność tak licznego grona przyjaciół, zwłaszcza z Sekcji plastycznej UTW WSBiP.
Serdeczne gratulacje , słowa najwyższego uznania i podziwu przekazali w imieniu Zarządu i Słuchaczy UTW : prezes Józef Pazderski oraz wiceprezes Matylda Niewójt: "Dziękujemy za wzruszenia, radość serca, za poruszające i emocjonujące chwile. Życzymy dociekliwości i pasji w poszukiwaniu nowych tematów i ujmowania ich w ciekawe formy artystycznego wyrazu. Niech sprzyja dobry los, a życzliwość ludzka motywuje do dalszej pracy twórczej."
Wystawę pomogła przygotować pełna życzliwości Pani Izabela Ronduda - dyrektor Lipskiego Centrum Kultury.

02
03
04
05

Swoje prace pokazali również uczestnicy zajęć malarskich odbywających się w Uniwersytecie w Lipsku.
Uroczystość Inauguracyjną zakończył występ grupy Stowarzyszenie Niechcianych Poetów.

(Matylda Niewójt
Zdjęcia: Romuald Redlich)

Ostrowiecka delegacja UTW w Opatowie

Przedstawiciele Zarządu i Słuchaczy uczestniczyli gościnnie w inauguracji roku akademickiego 2015/2016 UTW w Opatowie. Uroczystość odbyła się 11 października br. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego. Gości i słuchaczy opatowskiego UTW powitała prezes Janina Sobala, następnie podsumowała działania ubiegłoroczne. Z kolei wiceprezes Zbigniew Nogal przedstawił program i kierunki działania na nowy rok akademicki.

Tegoroczny wykład inauguracyjny wygłosiła Joanna Szwalbe, która życzyła seniorom dużo
zdrowia i radości życia. Uroczystość uświetnił uniwersytecki chór min. piosenką o Opatowie.
Jadwiga Myśliwska, Krystyna Borys oraz Tadeusz Morawski i Wanda Hauer- w imieniu Zarządu
i Słuchaczy UTW WSBiP - złożyli gratulacje i życzenia dalszego rozwoju opatowskiej uczelni dla seniorów, wszelkiej pomyślności w zamierzeniach i spełnienie marzeń słuchaczy.

(K. Borys, )


INAUGURACJA II KADENCJI OBYWATELSKIEGO PARLAMENTU SENIORÓW 2016- 2019R. Udział w sesji OPS Wiceprezes UTW WSBiP – Matyldy Niewójt

01

3 października br. w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zebrał się po raz drugi Obywatelski Parlament Seniorów. Jest to oddolna, samorządna organizacja środowisk senioralnych powołana dla reprezentacji, rzecznictwa interesów, prowadzenia dialogu i tworzenia płaszczyzny współpracy z parlamentem i rządem w kreowaniu polityki senioralnej. Organizacje seniorskie i rady seniorów z całej Polski wybrały 460 delegatów na trzyletnią kadencję 2016- 2019. Delegatami z ostrowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostali wybrani: prezes Józef Pazderski i wiceprezes Matylda Niewójt. Sesja plenarna pn."Seniorzy i przyszłość Polski" rozpoczynająca II kadencję OPS była najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. W uroczystej inauguracji II kadencji OPS udział wzięli: Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz, była premier Ewa Kopacz, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, Wiceprzewodniczący Komisji Polityki Senioralnej Michał Szczerba oraz były Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz. W swoich wystąpieniach zaproszeni goście omówili takie zagadnienia, jak: dylematy polityki senioralnej, prawa osób starszych w społeczeństwie obywatelskim, sytuacja materialno - dochodowa emerytów i rencistów, aktywność społeczna osób starszych. Podnieśli także problem braku systemowej opieki geriatrycznej, a w związku z tym konieczność powołania Instytutu Gerontologii Społecznej, a także opracowania Narodowego Programu leczenia choroby Alzheimera, promowania i wdrażania usług Tele-opieki, Tele-medycyny oraz Tele-nadzoru nad osobami przewlekle chorymi lub niesamodzielnymi. Obywatelski Parlament Seniorów jest platformą dialogu i współpracy, stąd apel do Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, Sejmu RP, Senatu RP o współdziałanie z organizacjami osób starszych w realizacji całościowej polityki senioralnej. A także apel do parlamentarzystów o twórczą debatę nt. współpracy Obywatelskiego Parlamentu Seniorów z parlamentem i rządem. Obrady II Sesji OPS zakończyło przyjęcie Deklaracji Programowej. Pełny tekst dokumentu znajduje się na stronie www.fundacjaoputw.pl

02
03

(Matylda Niewójt)


05.10.2016r. Plener telewizyjny

01

Sekcja Plastyczna UTW uczestniczyła w wyjątkowym plenerze,
jaki odbył się 5 października 2016 roku w pałacowej sali Muzeum Historyczno- Archeologicznym w Częstocicach. Warsztaty plastyków obserwowała ekipa telewizyjna TVP 3 Kielce.
Główną bohaterką programu pn.: ”Seniorada” była pani Zofia Słapek – prowadząca zajęcia , z którą wywiad przeprowadził pan Andrzej Cempura, a nagranie telewizyjne reżyserowała pani Monika Gałązka.

Ostrowieccy plastycy rysowali zabytkowy samowar, co także zostało utrwalone
w nagraniu, w którym znajdziemy np. zmagania warsztatowe Emilii Sękiewicz
czy wypowiedź i rysunek Ani Dąbrowskiej. Ekipa telewizyjna miała zadanie - pokazać ciekawe pasje seniorów i ich działania na rzecz społeczności lokalnej. Ostrowieccy utalentowani plastycy zostali zauważeni podczas wystawy artystycznej w Muzeum Archeologicznym na Krzemionkach. Zdjęcia z tego wydarzenia kulturalnego / z kroniki UTW- Ireny Metyk/ zostały również zapisane
w kamerach operatorów telewizyjnych.

02
03
04

Cały plener telewizyjny można obejrzeć na antenie
TVP 3 Kielce Program „SENIORADA”15 .10.2016 r. o godz. 8.50/ sobota/

( Krystyna Borys)
(Zdjęcia: R.R.)


03.10.2016r. Inauguracja roku akademickiego 2016/2017 w UTW WSBiP

01
02

3 października Uniwersytet Trzeciego Wieku po raz 14–ty rozpoczął nowy rok akademicki – 2016/2017. Prezes Józef Pazderski dokonał otwarcia uroczystości i powitał gości przybyłych na inaugurację roku akademickiego w UTW WSBiP.

03

Wśród gości byli: Poseł na Sejm, przedstawiciel Senatora RP, Prezydent Miasta , Władze Uczelni WSBiP, przedstawiciele Starostwa Ostrowieckiego oraz ostrowieccy Radni. Prezes UTW przedstawił założenia i kierunki działalności UTW, w którym model pracy polega na ścisłym związku z uczelnią i ze środowiskiem naukowym. Pani Rektor WSBiP dr Izabela Zaborowska zabierając głos podkreśliła, że władze Uczelni cenią sobie współpracę z seniorami a Uczelnia otacza opieką Uniwersytet starając się aby słuchacze- seniorzy czuli się dobrze i znaleźli wspaniałe miejsce do samorozwoju. Składając życzenia wręczyła wiązankę kwiatów słuchaczce Wiesławie Żurek.

04

Goście składający życzenia podkreślali dużą rolę UTW w środowisku i to ,że seniorzy stanowią aktywną grupę społeczną.
Podczas inauguracji podpisana została trójstronna umowa pomiędzy UTW, WSBiP i Urzędem Miasta. Podpisują powyższą umowę Prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego - Jarosław Górczyński podkreślił, że miasto jest otwarte na propozycje seniorów i mogą liczyć na wsparcie swojej działalności. Miasto jest poważnym partnerem w realizacji zadań UTW.

05
06

Chór Uniwersytecki zaśpiewał Gaudeamus Igitur i Gaude Mater Polonia. W czasie uroczystości w poczet studentów zostali przyjęci nowi słuchacze.

07

Bardzo ciekawy wykład inauguracyjny p.t „Relacje pomiędzy zdrowiem a poczuciem sensu życia” wygłosiła prof. dr hab. Bożena Zboina. Każdy z nas powinien wypracować własny
sens życia, który jest motorem każdego działania.

(Irena Podsiadły)
Zdjęcia: Romuald Redlich


01.10.2016r - Jubileuszowa Inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim

01

JUBILEUSZOWA INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO 2016/2017 w Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się 1 października w sali kina "Etiuda. " Oficjalną część uroczystości poprzedziła msza św. odprawiona w kolegiacie św. Michała Archanioła , w której uczestniczyli członkowie Senatu, społeczność akademicka WSBiP, zaproszeni goście, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz poczet sztandarowy i asysta z liceum kadetów w Lipinach. Po mszy św. wszyscy przeszli ul. Okólną i aleją 3 Maja do kina "Etiuda". Uroczystość Jubileuszową 20-lecia WSBiP otworzyła Jej Magnificencja Rektor dr Izabela Zaborowska. Serdecznie powitała licznie przybyłych gości: parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych województwa, powiatu i miasta, zaprzyjaźnionych wyższych uczelni, a także delegację UTW -Matyldę Niewójt i Andrzeja Bartczaka. W przemówieniu inauguracyjnym Pani Rektor przedstawiła historię powstania Uczelni i podsumowała 20 lat jej istnienia. Minutą ciszy uczczono zmarłych Rektorów: prof. Franciszka Ryszkę, dr Tadeusza Grudniewskiego oraz Kazimierza Obodyńskiego. Pani Rektor podkreśliła znaczenie dla środowiska pionierskiej jak na tamte czasy decyzji otwarcia uczelni niepublicznej, determinację jej założycieli: prof.zw.dr hab. Zbigniewa Doliwa- Klepackiego, prezesów: Stanisława Bobkiewicza i Wojciecha Cholewińskiego oraz ówczesnego prezydenta miasta Zdzisława Kałamagi. Od początku funkcję kanclerza pełni Józef Tyburczy. Mimo licznych trudności WSBiP zajmuje wysokie miejsce wśród uczelni niepublicznych, otwiera się na potrzeby środowiska, wzbogaca ofertę o kształcenie na różnych poziomach. Goście składający gratulacje i życzenia podkreślali edukacyjną oraz kulturotwórczą rolę uczelni i fakt , że ma ona wpływ na kształtowanie wizerunku miasta. Najlepsi studenci WSBiP uhonorowani zostali rektorskimi dyplomami uznania oraz nagrodami książkowymi. Po uroczystym akcie immatrykulacji studentów pierwszego roku chór nauczycielski "Coro Cantorum" odśpiewał Gaudeamus Igitur. Wykład inauguracyjny "Rola obrony terytorialnej w systemie obrony państwa" wygłosił były minister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew".

02
03

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości Rektor dr Izabela Zaborowska serdecznie podziękowała władzom samorządowym, przedsiębiorcom, szkołom, ośrodkom kultury i wszystkim, którzy aktywnie współpracują z WSBiP. Zebrani obejrzeli film promocyjny uczelni oraz część artystyczną przygotowaną przez Opatowski Teatr Tańca - musical" And the Oscar goes to....",w którym połączono filmy oscarowe z ostatnich 20 lat i ich przeboje z historią ostrowieckiej Uczelni. Delegacja UTW wręczyła Pani Rektor list gratulacyjny od Zarządu i Słuchaczy, wiązankę kwiatów oraz obraz namalowany przez słuchaczkę
Annę Dąbrowską.

04

(Matylda Niewójt)

10.04.2017r.  Spotkanie wielkanocne  Słuchaczy UTW WSBiP. Wykład - Ks. dr  Józefa Grochali  - „Wielkanoc - Święto Zmartwychwstania”   01   10 kwietna 2017 r  w auli im prof. F. Ryszki  (WSBiP) odbyło się spotkanie Słuchaczy UTW  z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy.  Na spotkanie ze Słuchaczami  przybyli znamienici Goście:  p. dr Izabela Zaborowska- Rektor WSBiP,  p. prof. dr hab. Bożena Zboina  (WSBiP)  oraz Ks. dr Józef Grochala- kanonik z parafii Najświętszego Serca  Jezusowego , który wygłosił wykład.   02   Na początku spotkania wysłuchano  nagrań pieśni pasyjnych: „Zbawienie przyszło przez krzyż” oraz „Golgoto” w wykonaniu Chóru kościelnego   „CANTATE DOMINO”, którego uczestnikami są  m.in. słuchaczki  UTW WSBiP.  Nagranie udostępniła  Grażyna Wojtasik. Wykład  poprzedziła pieśń „Hymn o miłości” ( psalm Św. Pawła)   w wykonaniu Chóru UTW.   03   Wykładowca ks. dr Józef Grochala   w sposób  ciekawy, przejrzysty przybliżył nam i jednocześnie uporządkował  wiadomości o tych ważnych dla nas świętach. Stwierdził , że Wielkanoc to:  SŁOŃCE ROKU KOŚCIELNEGO.   Powiedział m.in.:  *Wielkanoc jest najstarszym  świętem  chrześcijańskim,   od 17 –tu wieków obchodzonym w pierwszą niedzielę  po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Mieści się w przedziale od 22 marca do 25 kwietnia. Jak w większości świąt, tak i w tym przeplatają się wątki i symbole różnych epok i kultur, pogańskie, antyczne i chrześcijańskie. Widać to już  w samej nazwie świąt, różnej w różnych kulturach. Wielka Noc, Wielki Dzień, Zmartwychwstanie, Pascha czy Easter.  Nazwę Wielka Noc najbardziej typową  dla ludów słowiańskich, przyjęliśmy od Czechów, a nawiązuje ona do cudu zmartwychwstania, który nastąpił nocą . Święta Wielkanocne nazywane są świętami wiosennymi, które kojarzą się  z nowym życiem. Są świętami radości i miłości, gdyż zwyciężyło  dobro nad złem.* Chór UTW pod kierunkiem p. Alicji Sołtys i przy akompaniamencie Waldemara Sołtys i Tadeusza Krawczyka  zaśpiewał pieśni związane z tematyką Świąt Wielkanocnych: „Pozwól mi Twe męki znosić”, „Gdzie słyszysz śpiew”,  „Alleluja biją dzwony” i „Pan Zmartwychpowstał”   04 05   Członkowie  Zespołu Teatralnego UTW kierowanego  przez p. Krystynę Borys   recytowali  wiersze o tematyce  wielkanocnej, o radosnych , wiosennych świętach pełnych Miłości. Były to wiersze: „Nad jeziorem”  - E. Brylla, ,” Wielkanocny pacierz” – Ks. J. Twardowskiego,  „Dzielmy się jajkiem” –  M. Konopnickiej.     06   „  ……  A On szedł radośnie. Bardzo Ludzki i Wieczny…………… Bo wrócił do nas, do swoich.  Wołał – Obudźcie się wreszcie…. Jestem…. Nie lękajcie się . Cieszcie. ( E. Bryll)” „  I wiem, gdy łzę swoją trzymam jak złoty kamyk z procy- zrozumie mnie mały Baranek z najcichszej Wielkiej Nocy. Pyszczek położy na ręku – sumienia wywróci podszewkę-  Serca mojego ocali czerwoną chorągiewkę. (ks. J. Twardowski) Na zakończenie  spotkania były życzenia na Wielkanoc, które rozsyłane  wiosną, gorące są jak serca, które się kochają.  Serdeczne życzenia radości i siły płynącej z istoty ŚWIĄT WIELKANOCNYCH, uśmiechu i wiosennego optymizmu na każdy dzień składali obecni na spotkaniu Goście oraz pp. - Prezes  Matylda Niewójt i wiceprezes - Jadwiga Myśliwska.    07 08   Po spotkaniu oficjalnym było  „dzielenie się jajkiem”   09   „ Jak ktoś jajko z miłości dzieli jak trzeba, tego nawet jajko prowadzi do nieba.” „ Jajko uczy miłości i mówi, że trzeba się podzielić tym, co się ma.” (ks. J. Twardowski).   10   ( Irena Podsiadły) Zdjęcia:. Romuald Redlich)

27.04.2017r.  Debata Oksfordzka.  Młodzi i Seniorzy. 01 Debata oksfordzka pod nazwą :” Jesteś juniorem, będziesz seniorem” odbyła się27 kwietnia 2017 roku w auli WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim.Celem  debaty było: wspólne dyskutowanie nad kształtowaniem się współczesnego wizerunku seniora, wzajemne postrzeganie się, rozpoznawanie potrzeb osób starszych i młodych,umocnienie więzi międzypokoleniowych.Spotkanie juniorów z seniorami zostało zorganizowane dzięki wspólnemu działaniuZarządu  UTW z władzami Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości oraz owocnej współpracy  z dyrektorami i nauczycielami  szkół ogólnokształcących w Ostrowcu Świętokrzyskim przy wsparciu Starostwa Powiatu Ostrowieckiego.Debatę otworzyła Grażyna Kałamaga- Dziekan  Wydziału Pedagogiki i Nauk o Zdrowiu  a gości – przedstawicieli władz samorządowych miasta i powiatu oraz klubów seniora i związków emerytów i rencistów, i instytucji /np. PCPPR/, lokalnych mediów - powitała Matylda Niewójt, Prezes UTW, inicjatorka tego pierwszego przedsięwzięcia z zakresu komunikacji międzypokoleniowej. Z kolei Jerzy Pyrek- Doradca Marszałka ds. Seniorów- gość pogratulował wszystkim pomysłu na budowanie wizerunku seniora aktywnego społecznie i utrwalanie  więzi z młodzieżą 02 Debatę poprowadziła Anna Pytlakowska- słuchaczka UTW i pracownik naukowy WSBiP, która jako  Marszałek  na wstępie  przedstawiła mówców, sekretarza ( Natalia Łojek  III LO) i omówiła zasady debaty oksfordzkiej. 03 Następnie głos zabrała liderka  grupy propozycji, Natalia Drab - uczennica LO Nr IV,określiła  tezę :”Nie psujmy sobie młodości myśleniem o starości” i podała do niej argumenty.Drugi głos zabrał lider grupy opozycji, Daniel Gołyski .- uczeń z LO III, który nawiązał do tezyi podał kontrargumenty. Kolejni mówcy: Julia Barańska (IV LO), Adrianna Hauer (III LO), Krzysztof Stawiński (I LO) , Zuzanna Łakomiec (II LO), Oskar Szot ( I LO), Maciej Zdybski  (II LO). Uczniowie  zarówno z propozycji jak i  opozycji nie tylko uzasadniali swe zdania na temat  aspektów młodości i starości ,ale także zadawali sobie nawzajem pytania.   0405 Grupa propozycji w swych wypowiedziach preferowała takie cechy młodości jak: optymizm, energię, zapał do aktywności fizycznej, działań tu i teraz, perspektywy przyszłości,że jakoś się ułoży. Powoływali się m.in. na fraszkę „Na młodość”  Jana Kochanowskiegoi zachowania młodych wg starej dewizy Horacego „ Cape diem”, czyli „chwytaj dzień, żyj chwilą”.Natomiast grupa opozycji prezentowała kontrargumenty, że wiosna- młodość winna być przygotowaniem do przyszłości, do poszanowania naszych dziadków, gdyż młodzi i starzy uzupełniają się, stanowią całość społeczeństwa. 06 Obie grupy popierały swymi głosami seniorzy : Zofia Babska i Irena Podsiadły oraz Krystyna Borys i Regina Piotrowicz. Z wypowiedzi seniorów wynika, że młodość to emocje,ale i nadzieja na lepsze życie, jeśli „wiosna” nauczy się podejmować właściwe decyzje życiowe. Natomiast starość to bagaż doświadczeń, pragmatyzm, mądrość przeżytych lat/ opozycja/i nostalgia za czasem minionym- radosną młodością/ propozycja/ 0708 Obserwatorami były delegacje młodzieży ze wszystkich ostrowieckich liceów,słuchacze UTW, przedstawiciele  seniorskich organizacji pozarządowych.Publiczność po zabraniu dodatkowych głosów w dyskusji, na zakończenie wzięła udziałw głosowaniu. Zwyciężyła grupa propozycji. W kolejnym głosowaniu publiczność oklaskami nagrodziła najlepszych mówców : Krzysztofa Stawińskiego ( I LO) i Martę Hauer / LO NR III/ 09 Warto  podkreślić że spotkanie juniorów z seniorami  uświetnił Chór UTW-  przed debatą pieśnią”Niebo z moich stron” i na zakończenie piosenką „Tak żyć”.Utwory te są znane osobom w różnym wieku, więc śpiewała też publiczność na sali. 10 Pod koniec debaty ujawniono ekspertów. Były to: Barbara Kluba , Barbara Bakalarz- Kowalska, Józef Pazderski i przewodnicząca Bożena Zboina, która w imieniu grupy podsumowała spotkanie i doceniła opozycję, uważając ją za  solidniej /merytorycznie/ przygotowaną do debaty.Debata dała wszystkim odpowiedź na pytanie, jak młodzi i seniorzy postrzegająsiebie nawzajem, a także że niezależnie od wieku można mieć wspólne tematy do dyskusji.Okazała się  dobrym przykładem komunikacji międzypokoleniowej. (Borys Krystyna; Zdjęcia Romuald Redlich)

 

Joomla Template by Joomla51.com