utw2019-21.jpg

 

Z przyrodą na ty

ciekawostki i galerie przyrodnicze

 

Spacer po wiosce historycznej na Krzemionkach

 

Spacer po Rezerwacie Krzemionki

 

Kiedy najlepiej zacząć dokarmianie ptaków?

IMG 0503

Kiedy najlepiej zacząć dokarmianie ptaków? Późną jesienią, kiedy mogą zacząć się opady śniegu i ptakom będzie trudniej samodzielnie zdobywać pokarm.

Późnojesienne dokarmianie ma na celu przede wszystkim zaznajomienie ptaków z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc w trudniejszym dla nich okresie zimowym. Dokarmianie należy stopniowo kończyć wczesną wiosną, aby stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań. Wiele gatunków zmienia wówczas dietę z roślinnej na zwierzęcą i zaczyna żerować na pojawiających się owadach. – czytamy na stronie Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Czym karmić ptaki?

IMG 4475

Najlepiej dostarczać ptakom 
pokarm zbliżony do tego, co jedzą w środowisku naturalnym. Ptaki odwiedzające karmniki lubią szczególnie nasiona, wśród których największą popularnością cieszy się słonecznik (zarówno łuskany, jak i niełuskany). Amatorami słonecznika są m.in. sikorydzwoniecwróbel i mazurekkowalikczyżgrubodziób i trznadel. Nasiona zbóż, m.in. prosaowsa i pszenicy, są chętnie zjadane przez gołębie i sierpówki. Prosem chętnie częstują się także wróble i mazurki.

Z kolei sikory, 
kowalikidzięcioły i ptaki krukowate gustują w słoninie. Tylko należy pamiętać, by słonina dla ptaków była świeża i nie zawierała szkodliwej soli. Dokarmianie słoniną lepiej ograniczyć lub całkowicie z niego zrezygnować w okresie dodatnich temperatur, kiedy może szybko zjełczeć i stanowić zagrożenie dla zdrowia ptaków.

IMG 4551

Co jeszcze znajduje się w menu dla ptaków? Sikory i 
dzięcioły lubią również niesolone orzechy, zwłaszcza laskowe. Pokrojone jabłka lub rodzynki będą przysmakiem dla drozdówkosa i kwiczoła. Gotowane warzywa pokrojone w drobną kostkę to odpowiedni pokarm dla ptaków wodnych, zwłaszcza łabędzi. A co z popularnym chlebem? Chleb nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o pokarm dla ptaków i powinien stanowić jedynie uzupełnienie ptasiej diety. „Nie wykładajmy go za dużo, ponieważ szybko się psuje i sprzyja rozwojowiorganizmów chorobotwórczych.” − ostrzega OTOP. Poza tym chleb ma bardzo niewiele wartości odżywczych, a przyjmowany przez ptaki przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego.

PTaki night

 

 

pierwsze spotkanie w roku akademickim 2020/2021

 

ostatnie zajęcia w roku akademickim 2019/2020 

 

 

pageptakoliczenie 

25 stycznia braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji "Zimowego Ptakoliczenia 2020"  

a oto wyniki...

galeria zdjęć z Zimowego Ptakoliczenia 2020

 

MOTYLE. 2

4 grudnia odbyło sie spotkanie z Andrzejem Staśkowiakiem -wielkim miłośnikiem motyli

pagemotyle

galeria zdjęć ze spotkania

 

galeria zdjęć Andrzeja Bartczaka PIĘKNO MOTYLI

 

 

 Jak dokarmiać ptaki zimą?

PTaki night 2

 

 

słuchacze sekcji Z przyrodą na ty 2

Barwy jesieni wycieczka do Bałtowa- fot. Andrzej Bartczak

{gallery}/images/utw2019/baltow19{/gallery}

 

Barwy jesieni - fot. Andrzej Bartczak

 

Wystawa zdjęć ptaków -KRZEMIONKI 2019 fot. Andrzej Bartczak

 

Joomla Template by Joomla51.com