E9289897.jpg

 

 

 asos plakat

asos ogloszenie 1

PREZENTACJA -PODSUMOWANIE PROJEKTU 

 

 

 

 asos ogloszenie 09

 

Plebiscyt: KONKURS KOLĘD I PASTORAŁEK dla słuchaczy UTW WSBiP zorganizowanym w ramach projektu: Pełni życia, pełni sił -Senior 60, dofinansowanego ze środków Programu Rządowego na Rzecz Aktywności Osób Starszych na lata 2014-2020 - edycja 2020

XMA Header Image
LOKALNA.TV OSTROWIEC i ŚWIĘTOKRZYSKIE
lokalnatelewizja.pl

009979273

16 grudnia   2020 rok

Prelekcja kardiologa Bożeny Kubickiej

 

KOLEJNE DZIAŁANIE ASOS 2020

URODA- SPOTKANIE Z WIZAŻYSTKĄ I STYLISTKĄ

 201125 060834 0

            Seniorzy chcą pozytywnie się starzeć, chcą dbać o swój wygląd i urodę , które mają wpływ na poczucie własnej wartości. Dla 50 osób , uczestniczących w projekcie zorganizowano warsztaty z zakresu stylu i pielęgnacji urody osób w wieku 60+ w formie grupowych/ 4 grupy/ ćwiczeń praktycznych. Tematy spotkań obejmowały teoretyczne i praktyczne informacje dotyczące zmian w urodzie wraz z wiekiem i stanem zdrowia oraz o sposobach radzenia sobie z problemami cery, wypadania włosów i inne. Uczestnicy warsztatów poznali niektóre zabiegi pielęgnacyjne i upiększające twarz, dłonie, stopy. Ideą przewodnią tych spotkań jest przekonanie, iż każda kobieta może czuć się piękna , atrakcyjna bez względu na wiek. Praca nad odpowiednia fryzurą, makijażem i stylizacją da paniom ogromną satysfakcję, znakomicie poprawi samopoczucie.

Galeria zdjęć fot. Romualr Redlich   

 

9 grudnia   2020 rok

Prelekcja dietetyczki  Emilii  Żelazowskiej

 

4 grudzień   2020 rok

Prelekcja dietetyczki  Emilii  Żelazowskiej

„Podstawy prawidłowego żywienia dla osób znajdujących się  w grupie ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia”

 

 

3 grudzień 2020 rok

Prelekcja psychologa Łukasza Kota

„Śmiech to zdrowie – zwalczanie stresów, lęków. Metody radzenia sobie ze stresem, sytuacjami problemowymi, rozwiązywanie konfliktów , techniki relaksacyjne Jacobsona”

Nagranie jest uzupełnieniem warsztatów „Trening umysłu i pamięci”, przy czym kolejni seniorzy skorzystają z „Akademii Umysłu- Senior EDU”/ na 5 stanowisk/

            Wszyscy lubimy czuć się zrelaksowani bez zbędnego napięcia i stresu. Jednym ze sposobów panowania nad lękami i stresem jest progresywna relaksacja mięśni według badań amerykańskiego psychiatry Jacobsona. Warto poznać techniki umożliwiające naukę naturalnego odprężenia. Korzyści z treningu relaksacyjnego to m. in.: redukcja objawów lękowych, wzmocnienie zaufania do siebie, poprawa snu i pracy narządów wewnętrznych

Sprawny umysł sprawny ja

UWAGA!!! Aby móc obejrzeć nagranie zamieszczone już na YOUTOBE, prosimy uczestników projektu o wysłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.  prośby o udostępnienie linku.

 

ARTYKUŁ W ECHO DNIA O PROJEKCIE

 

echo dnia

 

RUCH RECEPTĄ NA ZDROWIE- NORDIC WALKING

 E9079754

 Kolejnym działaniem z projektu: ”Pełni życia, pełni sił- Senior 60+”były zajęcia z aktywności fizycznej dla zainteresowanych 50-ciu seniorów w dwu grupach 25-osobowych.

Celem  tych spotkań, które odbywały się od 7 lipca br. / dwa razy w tygodniu przez dwa miesiące dla grupy/i trwają nadal do 4 listopada 2020 r,  to przede wszystkim poprawa kondycji fizycznej, samopoczucia oraz zagospodarowanie wolnego czasu.

Podczas szkolenia beneficjenci poznali historię sportu, aspekty zdrowotne treningu z kijkami. Zajęcia w terenie / ćwiczenia rozgrzewające, koordynacyjne, siłowe i rozciągające/ przeprowadziły instruktorki.  W ramach projektu seniorzy otrzymali kijki i kamizelki, które po zakończeniu szkolenia będą służyły kolejnym uczestnikom Nordic Walking. Obecni uczestnicy – przedstawiciele z ostrowieckich Klubów Seniora i słuchacze  UTW WSBiP - wzbogacili wiedzę  na temat właściwej techniki marszu z kijkami pod okiem wykwalifikowanych instruktorek: Magdaleny Madej- Bielawskiej oraz Anety Wiecheć. Grupom towarzyszyły wolontariusze: Teresa Żelazna, Irena Grudniewska także Lidia i Marek Szczepańscy.

 Galeria zdjęć fot. Romualr Redlich   

 

 

DIETA DLA ZDROWIA

                „Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy, dopóki się nie wyczerpią”/ Walter Disney/ Taką sentencję podała dietetyczka Emilia Żelazowska w prezentacji multimedialnej.  W warsztatach dotyczących diety i zdrowego żywienia uczestniczy 100, seniorów   w 5 grupach. Od 6 października do 3 listopada br. trwają spotkania seniorów z profesjonalistką.

Pani dietetyk w swych wypowiedziach   nawiązuje do  filozofii innych narodów, psychologii i badań naukowych z zakresu żywienia i diety na co dzień. Omówiła  zastosowanie odpowiedniej diety przy chorobach np. cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia i innych. Uczestnicy indywidualnie tworzyli tygodniowe menu, w którym miały być uwzględnione wszystkie odżywcze składniki pokarmu / śniadania, drugiego śniadania, obiadu, deseru, podwieczorku i kolacji/ , przy tym urozmaicone potrawy.  Zajęcia z dietetyczką były  ciekawe i prezentowały ważne wskazówki, jak żyć zdrowo.

 

         

 WARSZTATY PSYCHOLOGICZNE

„TRENING UMYSŁU I PAMIĘCI”

DZIAŁANIE Z PROJEKTU pn. „PEŁNI ŻYCIA, PEŁNI SIŁ- SENIOR 60+”

 E8139547

 

            Od 13 lipca do 3 września 2020 roku warsztaty psychologiczne dla 100 seniorów poprowadził psycholog Łukasz Kot . Beneficjentami projektu finansowanego z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-  2020 są Seniorzy z Ostrowca Świętokrzyskiego i powiatu ostrowieckiego, w tym słuchacze UTW WSBiP , przedstawiciele ostrowieckich Klubów Seniora.

Warsztaty odbyły się /w 5 grupach po 20 osób/ w budynku Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim- patronackiej Uczelni UTW.

            Zajęcia – trening umysłu i pamięci – obejmowały: edukację prozdrowotną na temat funkcjonowania mózgu człowieka, istoty zapamiętywania i strategii pamięci.

Uczestnicy poznawali , jak funkcjonuje umysł i co zrobić , by zachować intelektualną sprawność do późnej starości. Zainteresowani seniorzy /w grupach/ twórczo i ze wsparciem doświadczonego trenera i psychologa ćwiczyli pamięć , doskonalili umiejętności i sprawności umysłowe, nawiązując do sytuacji w codziennym życiu. Rozwiązywali zadania graficzne, językowe, matematyczne i logiczne. Zajęcia psychologiczne przebiegały w życzliwej atmosferze przy bardzo dobrej współpracy uczestników z trenerem, Wszyscy dowiedzieli się, że systematyczny trening pozwoli utrzymać pamięć w znakomitej kondycji w każdym wieku.

 Galeria zdjęć fot. Romualr Redlich   

 

 

 

WARSZTATY SZKOLENIOWE

„ I  JA  TEŻ MOGĘ URATOWAĆ KOMUŚ  ŻYCIE”

 

DZIAŁANIE  Z PROJEKTU:”PEŁNI ŻYCIA, PEŁNI SIŁ- SENIOR 60+”

 E9119819

            Zgodnie z harmonogramem Projektu UTW WSBiP ,  dotowanego ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, odbyły się  od 4 września do 15 września br. szkolenia z ratownictwa  dla 100 osób  w wieku 60+  projektu / 5 grup 20-osobowych,/   Zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej poprowadzili  ostrowieccy ratownicy medyczni.              Szkolenie teoretyczne obejmowało podstawy prawne udzielania pierwszej pomocy, postępowania w stanach nagłych i chorobach przewlekłych u osób dorosłych/ cukrzyca, epilepsja,zawał serca,udar mózgu i inne/. Podczas zajęć praktycznych wykorzystano fantomy,  prezentacje multimedialne- slajdy. Uczestnicy szkolenia  wzbogacili wiedzę m.in. na temat , jak udzielić pierwszej pomocy przypadkach nagłych, omdleniach, zadławieniach, złamaniach, oparzeniach, w przypadku utraty przytomności. Dowiedzieli się, jak prawidłowo wezwać pomoc do poszkodowanej osoby, czy też jakie zastosować zabiegi ratujące życie, zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe w myśl zasady „POMOGĘ, BO MOGĘ”

            Uczestnicy  byli zainteresowani tematyką i ćwiczeniami szkolenia. Zadawali dużo pytań,  na które odpowiadali ratownicy, dzieląc się swymi doświadczeniami.

 Ratownicy należą do ludzi, którzy mimo ryzyka  zawodowego, lubią pomagać innym.

 W przerwie szkoleniowej był też serwis kawowy, z którego skorzystali wszycy uczestnicy.

 

Galeria zdjęć fot. Romualr Redlich   

 

 

Oficjalnie wręczono Stowarzyszeniu Uniwersytet Trzeciego Wieku WSBiP w Ostrowcu Świętokrzyskim

Promesę na realizację projektu " Pełni życia, pełni sił. Senior 60+" 

z Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020

105580873 724624078300335 7226550870282051169 n

Relacja z tego wydarzenia w TVLOKALNA Ostrowiec w zakładce MEDIA O NAS

Galeria zdjęć udostępniona przez Agnieszkę Cybulską   

 

 

ogloszenie01

Joomla Template by Joomla51.com